Game Of Thrones - Spoiler Alert!
5 5

Bu konuda 767 mesaj var

Bu Euron Greyjoy da ölümsüz çıktı. Adam kaç tane bıçak darbesi yedi, hiçbir şey olmamış gibi dövüşüyor. Adrenaline kafası herhalde. :)

@eldrun, kitaplar diziden geride kaldı diye biliyorum. Yanlış mıyım?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

dizi biter george amca kitaplarin 1 ini cikartirsa op basina koy

gecen sezon falanda kitaptan degil

geroega amca genel bir fikir vermis

olursem falan diyde soyle bir yol haritasi dusunuyorum sonu bu olucak seklinde diye soylemis bu dizicilere

dosta tin tin yaziyo

herif fullden dinazor kagni hizi ilerleriyo

2-3 gun once 2018 olucak heralde demis

normalde 2015 de cikartacakti ama zor diytordu yayincisi zorluyordu 2016 hadiolmasi 2017 basi falan dediler

ama bunun simdi 2018 demesine bakma

2018 20 kasimda falan gorsen sasir o derece

nazareth tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, wazzap said:

Bu Euron Greyjoy da ölümsüz çıktı. Adam kaç tane bıçak darbesi yedi, hiçbir şey olmamış gibi dövüşüyor. Adrenaline kafası herhalde. :)

@eldrun, kitaplar diziden geride kaldı diye biliyorum. Yanlış mıyım?

Kitap baya geride şu an. Jon kitapta yeni öldürüldü daha dirilmedi. Dany ejderhasıyla kaçtı gitti, dothrakiler etrafını sardı daha onlarla vakit geçirmedi yani. Tyrion ise bir gemide Dany'nin yanına gidiyordu tabi dany'nin ejderhaya binip basıp gittiğini bilmiyor. Cersei'nin kızı ve tommen ölmedi. Cersei'nin ve Margery'nin yargılanması devam ediyor. Stannis winterfell'i kuşatmak için geliyordu fakat ordusu soğuktan ve açlıktan kırılmaya başlamıştı. Arya bravoos'ta, Sansa Vale'de. Dizi tur bindirdi resmen.

Euron'un sahnesine tekrar baktım, 1-2 bıçak darbesi var kalanları kırbaçlı kızın kırbaçlarıymış ya. Euron esir alıp bdsm yapardı, şansı tepti. Euron kitapta çok manyak bir tip, gemisinin adı Silence. Siyah yelkenli, weirwood ağacından (starkların ağacı) yapılma, gemide kan büyüsü yapıyor yaptırıyor. Bütün dinlerden rahipler var gemisinde esir olarak. Savaşmadan önce bir kızı hamile falan bırakıp geminin önüne asıyor diye hatırlıyorum. Mürettebatının dili kesik (muhtemelen kan büyüsü sırasında diller kesildi mürettebatta). 

dizide geçen sezon tırt gösterdiler bu sezon biraz düzgün işte. Ramsay veya Joffrey gibi akılsız değil, akıllı kötü bu adam. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ramsey akilsizsa valla bilemiyorum

psikopat ezik bi pic olabilir

ama akilsiz demek

jofrey ile karsistiriken biri bilgisiz bir cahil sadist diger gelmis gecirmis tecrubeli

gofree korkagin biri ramsey savasi nerdeyse kazanmisti ve bunu akli onemli idi

misal o savas hofree ile snow arasinda ola valey knightlara gerek yok

jofreyi saldirinin kazanin derdi ordu dagilirdi bi sure sonra

bazen oyle kiyaslar yapiyorsun ki

ramsel kesillikle akilli kotu adamdi

gecen sezon dedigin sonucta gecen sezon surgundeki kralin kardesi modunda taht ustunde soz sahibi de degil

kitapta kotu olabilir bu arada

ama dizi acisindan siradan biri (iiylik kotuluk bandi olarak)

sonucta dizide yaptiklarinin cogunu dizideki herkes cikari icin yapiyo

simdiye kadar bi evil durum cok gostermedi

ha yoksa dizide evil olmayan 2-3 kisi var gerisi full evil olur.

degildir demiyorum dikkat

ama jofrey ramsey de oldugu gibi gormedik isleri

yani kardesini oldurmesini gecelim bu seon icin bakalim

ne ediyo ailenin gersi dany e gelince cercie gidiyo .tersi olsa becerse herif danye gitse danyde kopruyu gecene kadar gemilere muhtaciz ayiya dayi diyelim dese

bu sefer kacak kardesleri cerciye yanasabilirdi

hatunlarin yani sand ve highmountainda oberin ve kiz kardesinden dolayi lanisterlara bi kinleri var

yoksa kizlarini mad king e vermisler yani.

lanister olmasa krallikta atiyorum stanis falan olsa danny ile birlik olmazlardi

keza ninemizde sulayleyi kaybeti cercinin gerizekalilarindan gina geldi gozu dondu

sonuc once stanisinkardesine sonra gofreye sonra tommene yazildilar krallik kimde o radeye kadar ortam huzur olsun cikarlarimiz gorulsun derdiler

yani euron super vahsikotu ne etti cerciye yanasti ee mecbur zati baska sansi yok

savasta soyle boyle yapti

sans savascilar yada yegenleri kazansa farkli mi davranacaklardi

euron ile yamanin dizi acisindan farki atla deve degil.cok zorlasan atla katir olur .

yani yama ablamiz tamam daha onurlu falan filansa

kasaba basip talan edip tecavuz edip sagi solu yikan adama lawful good muamalesi cekmeyecez heralde

euron belki chaotic evil ile chatic neutral arasi bir yerde ama tamam chaotic evil

yegeni ise chatoic neutral istisasiz

yanlis yamisim silerken bu son kisimkalmis editledim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dizi son 2 sezonda konu toparlansın da karakter fazlalığı gitsin de bir şeyler çıkaralım diyerekten piç edilecek. At fava bekle. 5 sezon George efendinin sayesinde mıy mıy mıy bölümlerle doluydu, 6.sezon zaten iğrençti son bir kaç bölüme kadar bu sezon da şu ana kadar pek parlak değil maalesef.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

adam o kadar miyminti ki su hype dizi bile ruzgara cevirip kitabi cikartip halletmiyo

ulan moruksan tintinsa tut bi ekip dosta tin yazacagina sen anlat birileri kagita doksun sonra editor ekibi ile toplarlayip butunlestir.

bundan baska hangi adam olsa su gectgimiz su kadar senede 1. kitabi cikartmayi beceremeyi gec 2. cikmis 3. cikarmi cikmaz mi konusulurdu

bu herif harici dosta yazii yazan varmidir acep

4-5 sene once bile vista kullaniyorum diye ties benle dalga geciyordu bu adama ne der acep

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, nazareth said:

ramsey akilsizsa valla bilemiyorum

psikopat ezik bi pic olabilir

ama akilsiz demek

jofrey ile karsistiriken biri bilgisiz bir cahil sadist diger gelmis gecirmis tecrubeli

Ramsay akılsız, sadece babasının emirlerini yerine getiren biriydi dizide de kitapta da. Fakat son savaş sahnesinde Jon Snow'u kaybeden tarafta gösterip son anda yardım ile kazanması gibi bir sahne çekmek için Ramsay'i stratejiden anlayan biri olarak göstermişler. Hayatı boyunca düzgün eğitim almamış, taktik vs öğrenmemiş birinin bu tarz şeyler akıl edebilmesi saçmaydı. Tutarsızlık var dizide.

Game of thrones'ta Aligment olayları frp gibi sıralamak çok zor, gri bölgede çok fazla karakter var. Tahminim şu şekilde ama.

şu şekilde en doğrusu oluyor 

Jon Snow - lawful good

Dany - chaotic good

Tyrion - chaotic neutral (dizide neutral good)

Theon - neutral (chaotic uymuyor düz neutral)

Ramsay - chaotic evil

Euron - chaotic evil

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yahuu akil dedigin bi savas stregisi mi

jofrey ile kiyaslayinca ayni olucak sey mi

misal cuce karsi cikmasi dedesi yetismeden orduyu mundar edecekti cuce olmazsa emret konunip tipli bi got yapalicisi olsa komutan misal yeni bas koruma gibi su kovulan efsanevi morugun yerine

jofreyi orda kinglandgini kaybederdi direk stanise

green fire gemilerin yanmasi falan kismina girmiyorum sadece kale kismi

ramsey boyle bir gerizekali degil

egitim almis yetsitirilmis degil

ama aptal degil

aptallik baska bisi

savas alani tecrubesi az olmasibu konularda egitim almamasi onu aptal yapmaz

dizideki ramsey bolton aptalsa iste dizide akilli 3-5 kisi zor bulursun

aptal biri oyle oyunlar falan cevirip entiralar kuramaz

hele ki sansaya zekasi ile kurtuldu ooo falan diye laflar caktiktan sonra

kardasyan sansanin hali zeka ise evet bolton da cok cok zeki bile diyebilirsin

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dizide o sahnede aptal değil, önceki sahnelerle biraz tutarsızlık işte. Sonlara doğru akıllı yapmaya başlıyorlar. kitapta aptal sıradan sadist biri. Kitapta ramsay'in theon'dan önce bir reek'i var, ikisi takılıyorlar ilk başlarda, ramsay insanı avlıyor öldürmeden tecavüz ediyor, kız ölünce bu sefer yanındaki reek ölüye tecavüz ediyor nekrofili falan. değişik kafadalar.

eldrun tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

dizide adam zati en onemli karakterdendi sebebi oyuncu

ki adamiseneler once dandirik bi ingiliz dizisinde izlemistim misfit diye bir superkahraman ucuz yapim dizide ezik birini oynuyordu

ama burda inanilmaz iyi oynadi

o kadar ki iste rol caldi

tama gofreye oynayan eleman super oynadisuper canlandirdi ama rol calmadi

sirf reekin yaninda sosi yiyip salamasi falan yeter

herif cidden cok iyi oynadi

ama sanirim kitapta okuzun biri olabilir

ama sonucta snow olmasina ragmen babasi starklari alt etmede ve kuzeyde gorevler vermisse gerizekali aptalin biri degil

belli meiyetleri olan en kotu normal zeakada biri

dizide de super naormal zati kopekleri sevgilisi insan avlamasi sadistlikleri

ama bunlari bile jofreye gibi kizi alip ustune ok atarak degil dizide plotlar kurup yapiyo

kactigina inandirip yakaliyo falan sadece bedensel iskenceler falan yapmiyo

kitapta babasi nasil

oynatiklari aktor superdi de kuzeyliye degil gueyli lanistirla bir olucak knedisi lansitir olucak tipte bi adamdi aksani falanda

su kucuk kiza gelincede simdi gecen sezon savastan once(ramseyi konustuk) john gidince onlarla konusmasi game of throne tarihiinin efsanevi seylerinden yani

cok feci dumur ediyo

bu arada su sansa isallah senin sevdigin gibi olur

ben hala kardasyan hallerini goruyorum

kimebirakiyon ha kimse sana diyinca hahay diyip susmasi falan

atiyorum mormont abla sen bak diyecek hali yokta dese delirdi

ama herkesinde nette falanda konustugu gibi

ulan kings landingden dragon landingden sam den vizir vizir raven trafigi var bi allahin kulu kaleden laan john sakat kardesin burda olmemis laan diye bisi yazip yollamadi mi

inanmadilar sana kus harcmayiz diyip esir mi aldilar ne manasizlik

nette bide gorup sevdigim 1-2 sey var(8 gagda espirilerde girla)

dizi basinda danny savas konseyi 3 tane cuksuz  adam varis greyworm ve theron.2 tane gay lesbo hatun 1 tane nine ve bir cuce

bence dizinin en kotu insanlarindan sirf lanister diye kucuk kizi da oldurdu ne olursa olsun o hatuna acimam

umarim cercie yada euion ghuzel bisiler yapar bu kariya

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

misal nette biraz bakinca ramsey icin zeki ama impulsive .ayninda karar verme tepkileri zekice ama uzun vadeleri sonuclarini cok dusunmuyor gibi yazmislar

sansa da asalim keselim cocuklari bolgelerini ellerinden alalim derken pek zekcide degil

john orda uzun vadede dogru kadar veriyo

ki pek johnluk bir durum degil :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 19.07.2017 at 08:20, nazareth said:

ee bombos bi insan olarak 14-15 sene kole kiz usulu kalmis danny den mansisada 10 sene sancakbeyligi yapmis sehzade tecrubesi mi bekliyorsun

Bunu güzel demişsin naz :)

On 19.07.2017 at 13:43, eldrun said:

Hatta Dany 30 ünvan sıralarken Jon Snow'un hiçbir ünvanı kabul etmek istememesi Jon'u bu açıdan da gerçek kral yapar. O laflar boşa söylenmiş şeyler değil.

Jon'un zaten esir olan üvey kardeşi öldürüldü diye bilmemkaç bin askere denyo gibi saldırdığını bir köşeye koyalım. Son dakkada little finger gelmese ölecekti. Ayrıca Night's Watch ta Lord Commander iken Alliser Thorne'a falan yetki vermesi, yaveri Olly'nin psikolojisini görmemesi ve sonunda öldürülmesi de bir öngörüsüzlük olarak sayılabilir. 

Dany'nin keyfi yerinde, bir şekilde canı sıkılan buna destek atıyor, şu şekli ile ciddi bir ihanet yahut kaybedilen savaş olmadığı sürece önünde pek bir şey duracağa benzemiyor. 

Benim beklentim Tyrion üzerine ama GOT'da "selam verdiğim sabaha çıkmadı" problemi olduğu için dillendirmekten çekiniyorum, bir şey olur, üzerine ejderha düşüp ölüverir :)  Dany'nin şehri yakıp yıkmasını engellemek önemli bir başarıydı mesela. 

On 20.07.2017 at 11:39, eldrun said:

Biz ölürüz ama aile yaşar diye Lannister'ların ünü için uğraşan ve herkesin ne kadar süper adam dedi Tywin ölünce Lannister'ları ayakta tutacak kimse kalmadı, hanedan parçalanıyor.

Diziyi izledikçe belli oluyor ki Tywin ayakta kalsa durumlar bu hale gelmezdi, o dinci ekip güçlenemezdi, sept yıkılmazdı, Tyrell ler karşı tarafa geçmezdi vs. vs. Tyrion aslında çok kritik bir kırılmayı gerçekleştirmiş. 

On 20.07.2017 at 13:44, OnLyTNT said:

Bir "Gendry" vardı, o noldu?

Ben de onu diyip duruyorum, adını bile unuttuydum çocuğun... Özellikle mi unutturdular, son dakikada "taht benim" diye gelecek, millet de "iyi al senin olsun" mu diyecek, Dany ile mi evlenecek, Cersei üvey evladı falan dinlemeden evlenip hak mı iddia edecek, ne olacak acaba _?

On 22.07.2017 at 10:25, eldrun said:

Daha da vardır... (dizide yaşadıklarından bağımsız olarak, iyi veya gri değil de gerçek evil olan sadece 3 karakter var. Cersei, Euron Greyjoy, Ramsay Bolton.)

Cersei'nin son dönemde başına gelenler biraz daha yumuşak bakmamızı sağladı, koskoca sept'i havaya uçurdu kimse vay tüh demedi, septin içinde Tyrell Hanedanı'nın neredeyse alayı olmasına rağmen. 

Bu arada Gregor Clegane (Mountain) da pure evil gözüküyor, onu da bi köşeye yazmak lazım. 

On 22.07.2017 at 23:59, eldrun said:

sura gidip yabaniler saldırırken onları kuşatıyor, adamlarıyla beraber aynı anda senkronize attan inip mance ryder ve jon'un yanına yürüyorlar falan, karizmatik sahne... adamın bu sahnelerini izlerken heyt be karizma geldi diye çoşuyoruz. karakteri sevdiğimizden değil asdf. tywin lannister'da aynı şekilde, yaptıklarını sevmesen de karizmaya ve laf sokuşlara heyt bee yürü diyorsun)

Gerçekten Tywin sevmesek de kendi açısından mantık kurgusunu iyi oturtmuş, Tyrion'a olan gıcıklığı dışında hep sonuç odaklı çalışan, karizması takdir edilen birisiydi.

On 22.07.2017 at 23:59, eldrun said:

Margaery heralde Sansa'ya on basar, o ayrı konu. En zeki ve olayları kavrayabilen kadın oydu. O şekilde öldüğüne üzüldüğüm ender karakterlerden.

Margaery Tyrion'un kadın karşılığı olmaya en yakın karakterdi, olayları elindeki enstrümanlara göre çok iyi yönetti. Kuzey'e gidip Jon'la ittifak kurduğu bir alternatif evren oldukça enteresan olabilirdi.

PS : Anca hem bölümleri izleyip hem de yazacak kadar vakit bulabildim, o yüzden bol alıntılı oldu :)

eldrun beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada cartman hatirlamaktan duramiyorum

herkesin bildigi bolum chili yuediriyo et olarak da ailesini ogutup koyuyo

amanim oluyorlar stan ile kyle laan biz bu cartmani fazla kizdirmyalim

cartman in eline su dokemez tabii cercie o baska

paralel evren cartmani dusunmedenizlememedim bolumu yani

aha linkte koiyiym b olumu hatirlatalim

cartman olaydi  o kadarla birakmazdi .cercie pure evil ama carman yaratilicigina korkunculuguna zaman zaman yetisemez overal cercie ffersah fersah onde elbet.

ama cartman bazen feci peek yapar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kaytlin stark memesi var bide kimse bu hatunu dinlemedi ondan oldu tum bunlar diye

evladim bile kule tirmanmak yok tamammi

ned gitme guneye

rob evlenme bu kariyla bela olucak bak sozunden donmus olucan

boyle gider

ned guneye giştmese robert tehlifi red edip

cocukta kuleye tirmanmasa gormese jamie i

lay laylom geri doneceklerdi

dannynin kadari de degistirdi oldurulurdu sanirim ned engel mi olmustu suikstina robert kral ve baskasi hand olsa danynin defrerini dragonlarinin almadan durerlerdi

white wailkers gelene kadar westeros huzur icinde olur

ned karismasa stanis falan benim hakkim krallik falan da demezdi

ne kizindan olurdu ne canindan

hersey mal startkarin kendi analarnin dinlememesi uzerine oldu

ana sozu dinlemeyen boyle cehenemlik olur hadis var boyle westertosta :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Spoiler

haa bu arada, bölüm başında ünvan sıralaması çekip ordu ve ejderha ile böbürlenen dany'nin elinde ordu ve müttefik kalmadı. greyjoy kız tutsak, dornelular öldü tutsak oldu, olenna tyrell yenildi zehir içti. casterly rock'u ele geçirdiler ama boşa ele geçirdile ve euron teee doğudan batıya ışınlanıp orada da gemileri patlattı. Dany cücük gibi kaldı şimdi, Jon'a bu bölüm artizlik taslıyordu ama şimdi kurtar beni Jon, sen benim son ümidimsin ayağı çekebilir, delirip ejderhalar ile şehir yakıp yıkabilir. 

+ You stand in the presence of Daenerys Stormborn of House Targaryen, rightful heir to the Iron Throne, rightful Queen of the Andals and the First Men, Protector of the Seven Kingdoms, the Mother of Dragons, the Khaleesi of the Great Grass Sea, the Unburnt, the Breaker of Chains.

- This is Jon Snow.

Bir de ünvanları sıralanırken kendinden geçiyor huşu içinde dinliyor kendi ünvanlarını hahaha. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

izlerken sen geldin aklima da iste cok atip tutuon bi baba lanisrtirin saftirik torununa ders vemreye calismasini

sana bi osmanli padisahlari misal kanuni sultan sulahman mektup yazarken neler siraliyoru bi hatirlatmak lazim

msial memleketimizin bilindik en meshur mekutubudur

Ben ki, Sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allah’ın yeryüzündeki gölgesi, Akdeniz’in ve Karadeniz’in ve Rumeli’nin ve Anadolu’nun ve Karaman’ın ve Rum’un ve Dulkadir Vilayeti’nin ve Azerbaycan’ın Acem’in ve Şam’ın ve Halep’in ve Mısır’ın ve Mekke’nin ve Medine’nin ve Kudüs’ün ve Diyarbekir'in ve Kürdistan'ın ve bütün Arap diyarının ve Yemen’in ve daha nice memleketlerin ki, yüce atalarımızın ezici kuvvetleriyle fethettikleri ve benim dâhi ateş saçan zafer kılıcımla fetheylediğim nice diyarın sultanı ve padişahı Sultan Bayezıd Hân'ın torunu, Sultan Selim Hân'ın oğlu, Sultan Süleyman Hân’ım. Sen ki, Françe vilayetinin kralı Françesko (François, Fransuva)’sun. Sultanların sığınma yeri olan kapıma, adamın Frankipan ile mektup gönderip, memleketinizin düşman istilâsına uğradığını, hâlen hapiste olduğunuzu bildirip, kurtulmanız hususunda bu taraftan yardım ve medet istida etmişsiniz (istemişsiniz). Her ne ki demiş iseniz benim yüksek katıma arz olunup, teferruatıyla öğrendim. Padişahların mağlup olması ve hapsolması tuhaf değildir. Gönlünüzü hoş tutup, hatırınızı incitmeyiniz. Bizim ulu ecdadımız, daima düşmanı kovmak ve memleketler fethetmek için seferden geri kalmamıştır. Biz dahi onların yolundan yürüyüp, her zaman memleketler ve kuvvetli kaleler fetheyleyip gece, gündüz atımız eğerlenmiş ve kılıcımız kuşanılmıştır. Allah hayırlar müyesser eyleyip meşiyyet ve iradatı neye müteallik olmuş ise vücuda gele. (Allah hayırlar versin ve iradesi neyse o olsun.) Bunun dışındaki vaziyet ve haberleri adamınızdan sorup öğrenesiniz. Böyle bilesiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Spoiler

tarlylerin taraf değiştirmesiyle lannister ordusunun daha kalabalık olabileceğini ve highgarden sahnesinin normal olduğunu iddia edenler için lannister ordusunun fotoğrafını çekip üşenmeden saydım.

https://i.hizliresim.com/g0xor2.jpg

bir takımda net olarak anlaşılmasa da tahmini 12x6'dan 72 kişi var. atlılar hariç 101 tane takım görünüyor ki bazıları 72 bile değil, daha ince sıralı gruplar var.

piyadeler 72x101=7272 kişi. atlılarla beraber taş çatlasa 7500 kişi.

lannisterların 7500 kişiyle highgarden'ı güle oynaya saatler içerisinde dize getirdiği dizi.

--- spoiler ---

saçmasapan ilerleyen, saçmasapan hale gelen bir dizi.

bunun nesi beğeniliyor, nesine bayılıyor insanlar, anlamak imkansız. bildiğin rezalet bir senaryo. öyle böyle değil, büyük kepaze hem de.

ben bu kitabın yazarı olsam, çoktan hbo senaristlerini tokat manyağı yapmıştım.

bundan sonrası spoiler ile karışık. ona göre okuyun.

--- spoiler ---

1. dorne kepazeliği

geçen sezon hikayenin dorne kısmının içine sıçmışlardı. zamanında targaryenlere bile boyun eğmeyen, diğer bütün bölgeler targaryen işgaliyle "krallık" adını alırken kendin, prenslik olarak koruyan (bkz: principality of dorne) ve targaryenlerle ittifak evlilikleri yapacak kadar büyük olan koca martell hanedanlığını oberyn'in sevgilisiyle sevgilisinden olma 3 tane piç kızına peşkeş çekip piç ettikleri yetmedi, şimdi onlar yakalanınca bütün dorne ve sunspear dize gelmiş oldu. targaryenlerin bile ejderhalarla dize getiremediği dorne ordusunu 3 tane sand soyadlı piç kız ve yine soylu olmayan anneleri ölünce mi dize getirmiş oldu lannisterlar? koca martell ailesinden dorne'u idare edecek kimse geçmeyecek mi oberyn'in piç kızlarından sonra? bi' siktirin gidin ya.

2. euron greyjoy

dağ taş kayalık ve çorak olan demir adalardan 1000 tane gemi yaptırdıkları yetmediği gibi euron greyjoy'a, üstüne bir de saçmasapan bir saldırı sahnesi yazdılar. hbo senaristlerinin yazdıkları fantastik dünyanın coğrafyasını bilmedikleri kepaze bir saldırı.

haritaya bakıyoruz.

king's landing şehri devasa bir körfezin içinde. blackwater körfezi, nam-ı diğer karasu körfezi. bu körfezin girişinde de bölgeye hakim dragonstone adası var.

http://awoiaf.westeros.org/…ng/350px-crownlands.png

westeros'taki duvar 300 mil. buna göre bir ölçekle hazırlanan westeros haritası da şu:

http://www.sermountaingoat.co.uk/…eculative_map.jpg

bu haritaya göre, karasu körfezi'ne giriş 100 millik bir aralıktan gerçekleşiyor, bu aralığın da ortasında iki tane ada var. bu adalar körfeze girişi driftmark ve the gullet olarak ikiye ayırıyor.

yani euron greyjoy'un 1000 gemisinin geçmesi gereken boşluk, 50 mil, yaklaşık 80 kilometre.

isteyenler başka haritalardan da king's landing ve dragonstone'a bakabilir. dragonstone'un dibinden geçmeden king's landing'e kimse giremez.

şimdi daenerys'in mereen'e saldıran köle sahiplerinden çaldığı, üstüne tyrell, martell ve greyjoy hanelerinin de eklendiği filosuna bakıyoruz.

https://www.thewrap.com/…-fleet-game-of-thrones.jpg

bu filo geldi, dragonstone'a demir attı. daenerys karaya çıktı, shall we begin? dedi.

7. sezon 2. bölümde daenerys'in arkasında, fonda filoyu görüyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=gh6-k3t-jgq&t=3s

üstüne bir de daenerys'in üç tane uçan ejderhasını ekliyoruz. yani hem dragonstone açıklarındaki bu filo, hem de ejderhalardan habersiz dragonstone çevresinden kuş uçmaz.

harita belli.

sonra bir de euron greyjoy'a bakıyoruz. 1000 tane gemiyle king's landing'e geliyor.

https://4.bp.blogspot.com/…gl/s1600/euron+fleet.png

yetmiyor.

king's landing'den geri çıkıyor, eliyle koymuş gibi yara greyjoy'un filosunu buluyor, kimseye görmeden götüne kadar yaklaşıyor ve yara'nın filosunu darmaduman ediyor. bunu yaparken bir giriş, bir çıkış olmak üzere iki defa dragonstone'un dibinden 1000 tane gemiyle ve açık havada geçiyor. ejderhaların filan burnunun dibinden geçiyor.

yetti mi, yetmiyor. yara'yla sand kızlarını alıp tekrar dragonstone'dan geçerek king's landing'e geri dönüyor ve sand kızlarını cersei'ye teslim edip yara'ya el koyuyor.

sonra üstüne bir de casterly rock'a ışınlanıp lekesizleri getirmiş olan gemileri yakıyor.

bu nasıl bir rezillik ya? aranızda hiç mi akıllı adam yoktu, lan 1000 tane gemiyi king's landing'e sokup çıkartırsak dragonestone'dan geçmeleri gerekecek diye.

bu adam king's landing'den çıkıp da yara'yı nasıl yakalar? dragonestone'un dibinden 1000 tane gemiyi nasıl geçirir, yara'nın dragonestone'dan çıkıp highgarden ve sunspear'a gideceğini nereden bilir? 1000 tane devasa man of war tipi gemiyle 100 tane küçük ve doğal olarak daha hızlı gemiyi nasıl yakalar? üstüne bir de king's landing'e dönüp tekrar casterly rock'a nasıl varır?

ama yok. geri zekalı hbo senaristleri kafaya koymuş. lannister-targaryen kavgasını eşitlemek için hiçbir şey işlemeyen kalın pullu ejderhaları cersei'nin boktan scorpionlarına bile öldürtürler bu yavşaklar.

3. highgarden-lannister savaşı.

gelelim 7. bölüm 3. sezon itibariyle hbo senaristlerinin durumu eşitlemek için yaptığı son soytarılığa.

westeros'ta ordu sayılarına bir bakalım.

http://awoiaf.westeros.org/…x.php/military_strength

http://www.zimbio.com/…gf/biggest army game thrones

https://www.reddit.com/…esteros_army_size_season_7/

doğrudan alıntı yapıyorum.

"more recently, at the start of the war of the five kings, the westerlands gathered two armies: one of twenty thousand strong under the command of lord tywin lannister,[50] and another of fourteen or fifteen thousand strong, commanded by ser jaime lannister.[22] meanwhile, stafford lannister is raising a third lannister army, with an unknown amount of men.[55][56] the army is later attacked, and thousands are slain.[57] ıt is currently unknown how many men of this army still remain. meanwhile, lord tywin has retreated with his twenty thousand men to harrenhal,[58] fights with them in the battle of the fords in the riverlands,[24] and next marches them to king's landing.[59] all but some three thousand later return to the westerlands.[60] of the soldiers remaining, two thousand sail to dragonstone for the siege, while less than a thousand accompany jaime lannister into the riverlands to aid with the siege of riverrun.[61]"

(dizide anlatılan 5 kralın savaşında iki ordu topladılar. tywin lannister 25 bin kişi, jamie lannister 15 bin kişiyi yönetti. staffor lannister'ın topladığı 3. bir lannister ordusu var ancak bu ordu zaten binlerce kayıp verdi. ardından jamie lannister robb'a yenilip ordusunun büyük kısmını kaybediyor. riverrun kuşatmasına da birkaç bin kişiyle gidebiliyor. tywin lannister'ın ordusundan kalan 20 bin kişi de harrenhal'a çekiliyor. yani red wedding ve 5 kral savaşının sonunda aşağı yukarı 20-25 bin kişilik kuvvetleri var.

highgarden westeros'un lannisterlar'dan sonra, belki casterly rock altındaki altın madenlerinin de bitmesiyle en zengin hane oldular.

bu hane, kral renly için tamı tamına 100 bin kişi topladı. bunlardan 20 bin civarı renly baratheon'undu, onlar da renly ölünce stannis'e katıldı.

tyrell ordusu, dizinin başından beri neredeyse hiçbir savaşa girmedi. tek girdikleri savaş lannisterlar ile bir olup stannis baratheon'un ordusu'nu darmaduman ettikleri blackwater savaşı idi.

exactly how many men from renly's host were from the reach, and how many from the stormlands, is unknown, but as house tyrell is later stated to be able to field seventy thousand men.

bu kısma göre highgarden ordusu 60 - 70 bin civarında.

lannister ordusu dizinin başından beri, robb stark'a defalarca yenildi. orduyu ikiye böldüler. jamie'nin yönettiği kısım darmaduman oldu, tywin'in başında olduğu kısım lannister ordusunun yarısıydı. tywin bile savaşı kazanamayacağını anlayınca starkları düğünde öldürme kararı aldı ve uyguladı. defalarca dizide de savaşı kaybediyor olduklarını bizzat dile getirdi red wedding'e kadar.

peki 7. sezonda ne oluyor.

tahmini kuvveti 60-70 bin kişi olan, neredeyse hiç savaşa girmeyen highgarden'daki tyrell ordusu, toplasan 20 bin, hadi bilemedin 25 bin kişi ancak olabilecek, burnuna kadar borca batmış, altın kaynakları tükenen lannister ordusuna saatler içerisinde yeniliyor. hem de kendi evlerini savunurken. hem de highgarden kalesini savunurken. üstelik lannister ordusunun bir kısmı da kalmış, casterly rock'ı savunuyorken.

sonra da highgarden'ın bütün altınını ele geçiriyorlar ki, iron bank'e borçlarını ödesinler.

aynı ordu freyler'in günlerce kuşatıp alamadığı riverrun kalesi'ni kuşattı daha geçen sezonda. ancak başlarında blackfish bulunan 3 bin kişilik tully ordusuyla başa çıkamayıp pazarlık yaptı. 3 bin kişiden riverrun kalesi'ni kayıp vermeden alabilmek için pazarlık yapan lannister ordusu, westeros'un en zengin ailesi tyrellerden highgarden'ı birkaç saatte alıyor.

game of thrones 6. sezon 7. bölüm. riverrun kalesi'nin kuşatılması:
https://www.youtube.com/watch?v=ymtdjmyu1yi
https://www.youtube.com/watch?v=hb7rq6laefg

ikinci videoda, jamie ile blackfish brynden arasında geçen konuşma:

jamie lannister - edmure ile bitmeyecek. kaleye hücum edeceğiz. yüzlercesi ölecek.
brynden "blackfish" tully - yüzlerce bizden, binlerce sizden. o da eğer duvarları geçebilirseniz.

bazı mesajlar aldım. "tarly bağlılık değiştirdi, ordusu lannister ordusuna katıldı," diye. yahu diyelim ki öyle olsun. tyreller ordularının yarısını kaybetsin, 35-40 bin kişi kalsın. 40 bin kişinin savunduğu bir kaleyi 50 bin kişi (20 bin lannister+30 bin tarly ve bannermanları) saatler içerisinde zapt edemez. kuşatma, aylar, yıllar sürer. saatler içerisinde highgarden zapt etmek ne? tarly hanesinin taraf değiştirmesi buna yeter mi? saçmalık değil mi bu?

e bi' siktirin gidin ya. yazdığınız dizinin geçtiği dünyadan haberiniz yok, götünüzden uydurmadığınız element kalmadı. targaryenler çok güçlü oldu, durumu eşitleyelim diye dizi mi yazılır?

dayanamadım. 4.yü ekliyorum.

4. bin yıl tedavisi bilinmeyen, ölümcül olan greyscale hastalığını bir gecede tedavi eden efsane sam.

bu nedir ya? dalga mı geçiyorsunuz bizimle? kitapta hastalığa yakalansaydı eğer, jorah mormont kesin ölürdü. bizim bildiğimiz game of thrones'ta jorah mormont o hastalıktan kurtulur mu allah aşkına? ama muhteşem sam, bir gecede jorah mormont'u en ölümcül hastalıklardan olan, tedavisi olmayan greyscale hastalığından kurtarıyor.

bu mu game of thrones? bu mu çatır çatır adam harcayan o sağlam dizi?

bir gecede greyscale hastalığından kurtulan jorah mormont ve onu kurtaran müthiş sam. çünkü oldtown'daki yüzlerce maester'ın yapamadığını yapabilen bir efsane kendisi. kurtulan olmayan hastalıktan 2. defa adam kurtaran kişi. e bildiğin klişe hollywood senaryosu bu. bu mu game of thrones?

--- spoiler ---

--- spoiler ---

targaryen - lannister savaşında durumu dengelemek için neresinden tutulsa elde kalan, saçmasapan bir senaryo. üstelik arkasından atlı koşturuyormuş gibi pata küte olan savaşlar. 6 sezonda 9 bölüm olmayan savaşı 3. sezonda 2 bölüme sıkıştırmak. daha yazsam, sayfalarca senaryo hatası yazarım.

bunların hiçbiri yok kitapta şöyleydi, dizide böyle oldu itirazı değil. hepsi dizinin kendi içerisinde tutarlılığına vurulmuş darbeler. rezil kepaze. geri zekalı olmak gerek şu senaryoyu yazarken.

madem öyle, vermeyecektiniz o kadar gücü targaryen kızına. öyle 6. sezonda gaza getirmeyecektiniz. mesela sikko bir ateş muhabbetiyle 100 bin kişilik dothraki ordusunu taptırmayacaktınız eski bir khaleesi'ye.

Ekşide birisi fena gömdü resmen, bende kendim yazmaya üşendim aynılarını.

Dizi sıçtı bez getirin.

Erwin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onu da ekşi'den alıntı yapmış zaten eleman. :D 

O elemanın dediklerine aynen katılıyorum, zaten sırf millet izledi diye izlediğim için b*ka bağlamasına açıkçası hiç üzüntü falan da duymuyorum.

Sonu Lost gibi olacak bence. Asrın dizisi, gelmiş geçmiş en iyi dizi, diye ona da diyorlardı.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@allreadydead  Onu donanımhaber otomatik yapıyor her bokta var. :D

Zaten linkler eksik muhtemel ekşiden c/p yaptığı için. Ekşideki postu aramaya üşendim şimdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iste adamlar dedi yeni meni degil sitemizdeki her link her disari giden link otomatikman referal cod alir diye.

ama amazonkonusunda etik olarak hakli ama kopruup kufredip dinlemeyen kesim anlamadi

hakli iken komik duruma dustuler haklilari da etik ahlaki  hukuki degil

amcanin yazdigi kitaplardan da bi suru sacmalik vardi bence ama evet bu derece degil

ama dizi kabaca oldu iste seklinde ilerliyo

hehehe

istermisin simdi jamie delirsin eldurunun kalbini kirsin giderayak teyzemisin itirafi uzerine

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
5 5

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok