Game Of Thrones - Spoiler Alert!
5 5

Bu konuda 767 mesaj var

Ya CGI çok para tutuyor diye Wun Wun'a savaşta kıyacaklar bence  :cry:  Zaten sebepsiz yere CGI'dan tasarruf için bütün kurtları öldürdüler neredeyse  :icon_mad:

:cry:  :cry:

Kapıyı kapattıklarında ulan o kapı sizi kurtarmaz dememle Wun Wun abinin kapıyı hoplatması bir oldu. Gitti devlerin sonuncusu  :cry:

Jon'un savaştakl 3rd person sahneleri müthişti.

Sansa bence bilerek haber vermedi, littlefinger bunu zehirlerdi, abinin ordusu diye. Her ihtimale karşı ileride bana karşı kullanabilecek bir ordu kalmasın diye büyük çoğunluğu (hatta neredeyse Jon) öldükten sonra Knights of the Vale olaya dahil oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet, harcadılar devi resmen. Evet, katılıyorum bu Stark oğlanlarında var bir mallık. Ayrıca bacılar birleşti olay iyiden iyiye feminizme kaydı bildiğin. Savaş sahneleri güzeldi. Ramsay' in ölümü çok bayağı ve ani oldu bence, yeterince zevkine varamadım :D. Herkesin içi soğumuştur herhalde.

Lil finger' ın olayı ne? Bence en büyük soru bu. Bir tooriye göre tüm olayları Martell ailesi planlıyor ama bence tüm mevzu bu Lil finger' da, adamın adı üstünde "küçük parmak", küçük parmağında oynatıyor resmen. Bu Lil finger' ın daha önce bizim kel hadımla tahtın önünde yaptığı bir muhabbet var, bu adam tüm olayların sonunda kral olup tahta oturursa şaşırmayın.

Bariz bir şekilde ben 7 krallığı yöntecek adam göremiyorum açıkçası bu mallıklarıyla...

john kalede gezinirken littlefingerin sansayi fingerladigina sahit olur ve olaya el atmak icin boguk sesiyle konusmaya calisirken felc gecirir.. Seyirci oha ya bu kadar da olmaz diyerek 7. Sezonu bekler..

Hahaha, o boğuk sesle o sahne esnasında Türkçe bir küfür salladığını hayal edin...

Bizim kızılı Ser Davos şişleyecek o belli...Pek bir dünyadan vazgeçmişliği var zaten hatunun uzun zamandır. Carice van Houten hoş bir hatun, beğenerek izliyordum, gitmesi üzecek beni. Büyük ihtimalle yerine son bölümde Catelyn filan dönerek dolduracak herhalde...

Şimdi Winterfell' de n'olacak? Winterfell' in geri Starkımsı bir yönetime geçmesinin etkileri politik açıdan nelere mal olacak merakla bekliyoruk bakalım... Bu kadar savaş yeter, bol laf kalabalığına geri dönülecektir zannımca.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cekimler vs hersey superdi. Lakin isin ozune inersek hicbir surpriz yoktu herkes bunlarin olacagini tahmin ediyordu. Sansa'ya bir kez daha kufrettim, en bastan yardim teklifini kabul edivereydi o kadar insan yok yere olmeyecekti...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Lil finger' ın olayı ne? Bence en büyük soru bu. Bir tooriye göre tüm olayları Martell ailesi planlıyor ama bence tüm mevzu bu Lil finger' da, adamın adı üstünde "küçük parmak", küçük parmağında oynatıyor resmen. Bu Lil finger' ın daha önce bizim kel hadımla tahtın önünde yaptığı bir muhabbet var, bu adam tüm olayların sonunda kral olup tahta oturursa şaşırmayın.

Serçe reyizin en başından beri planı şuydu zaten:

Bu üçkağıtçı başından beri Catelyn Stark'a aşıktı. Ancak işte kim onu ona verirdi ki. Zaten bir bölümde demişti, zamanında fakir ama gururlu bir çocuk vardı şimdi nerelerde olduğunu gördün mü diye.

Bu sebepten Ned Stark'a komplo kurup ortadan kaldırttı(Joffrey piçini başımıza sardı) Catelyn bunu döt gibi ortada bırakınca planı biraz sekteye uğradı. Catelyn ölünce Sansa'yı kaçırttı. Herifin derdi zoru Kuzeyin lordu olmak. Catelyn olmadı kızı olur o da olumlu modunda şu an, geçen sezondan beri Sansa'ya yazıyor öptü falan zaten. Önümüzdeki bölümde Sansa'yla konuşmasına baktım "Ne istediğimi iyi biliyorsun" diyor -> Sansa'yla evlenmek. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu Sansa salagi neden Tully'lerin gelecegini gizledi? Bu kismi tam anlayamadim. Littlefinger kaypak bir adam oldugu icin Jon karsi cikar diye mi?

NTV web sitesi de sabah sabah direkt spoiler haber cikarmis, "Intikamin faturasi agir oldu" diye. Hiyarlar, haber okumaya gidiyorum spoiler yiyorum.

Sansa dizide ve kitapta en çok değişim gösteren karakterlerden biri. Jon ve Jaime ile birlikte. Dİzide ise Jaime aynı, Jon kısmen değişti, Sansa daha çok değişti. Sansa'nın değişimi şu şekilde, insanlara karşı naif bakış açısı yok oldu. Bir çok şeye tanık oldu ve artık temkinli hareket etmekte. Jon Snow'a güvenmediği için değil, onu yıllardır görmediği ve pek de tanımadığı için, Littlefinger/Eyrie ordusunun yardım edeceği teklifine Jon'un nasıl bir tepki vereceğini pek kestiremediği için bahsetmiyor. 

Jon'un sayıca az olduğu kısmı savaşın kilit noktası. Bu yüzden Ramsay meydan savaşı yapıyor. Eğer Littlefinger'ın orduyla geleceği, savaşa katılacağı bilinirse, Ramsay Winterfell kalesinden dışarı adım atmaz ve Winterfell'i kuşatmak öyle kolay iş değil. Theon kuşatma yaparak değil, içeriden fethetti. 6000 kişilik ordusu olan Wİnterfell'i ele geçirmek için 20000 asker lazım en az. Geçen bölüm Blackfish, kale kuşatmasında boşuna Jaime'ye artizlik taslamıyordu, 9000 kişilik Jaime o kaleyi 2 senede zor ele geçirirdi. Benzer şekilde Robert's Rebellion sırasında Stannis, Fırtına Burnunda kalesinin Mace Tyrell ve Redwyne ordusuna karşı uzun süre savundu fakat yeterli erzakları yoktu, fare kedi vs yediler, Davos geldi, Soğan Şovalyesi oldu getirdiği soğanlarla. Daha sonra Ned Stark yetişip Tyrell'leri yendi kuşatmayı kaldırdı.

Kısaca.. Fatihin toplarından yok Westerosta. Kale kuşatması öyle kolay iş değil. (devin gelip kapıyı kırması extrem bir olay tabi. kalede bekliyor olsalar devin de icabına bakabilirlerdi kaleye ulaşamadan)

Littlefinger'In derdi kuzey lordu olmak değil. Bu adam ufaklığından beri lordlar tarafından sen aşağı tabakadansın diye aşağılanıyor vs. Catelyn'e de aşıktı... adam bütün haneleri birbirlerine düşürüp iti ite kırdırıyor kendi deyimiyle. Soylu kesimi sevmiyor. Sansa'yı ise bir süre sonra Catelyn'in gençliği olarak görüyor. Kitapta Sansa'yı bir yandan kızı gibi görürken bir yandan da aşık gibi.

Dolayısıyla, Littlefinger'ın tek zayıf noktası Sansa, ölürse Sansa sebebiyle ölür. 

Kalkan olayının 300'den olduğu kısmına pek katılmıyorum. Savaşlardaki taktikler belli, kalkanlı spearmen kullanan bütün ordular 300 çakması olur o mantıkla. Sahnelerin çekim tekniği çok farklıdyı.

Son bölüm olacak bir şey kesin. Cersei wild fire kullanıp şehrin bazı yerlerini patlatacak ateşe verecek. Chekov'un silahı gibi her birkaç bölümde bir bahsi geçti şu wildfire'ın, hatta bu bölüm Tyrion nerelere gömülü olduğunu da söyledi Daenerys'e, spoiler verdi bizde. 

Ramsay ve Rickon'un öleceği barizdi 9. bölüm. 

10.bölüm de en az bir kişinin ölmesi gerekiyor. Benim tahminim Tommen. (bunun yanına Loras Tyrell'de eklenebilir diyeceğim ama Martell'lerin varisi o adam, dolayısıyla sıkıntı olur)

Bir de kitapta olan bir olay var, o kişi de ölebilir fakat spoiler vermeyeyim. 

Cleganebowl ise çok beklenen bir şey fakat henüz olmayacak gibime geliyor, Sandor'un hikayesi dizide biraz daha farklı gidiyor. Trial by Combat da yasaklandı zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

609 hakkında

Güzel bölümdü, Arya'nın olmaması da ekstra güzellik kattı.. 

Mereen Kısmı : 

Ya iyi hoş da.. Hatunda resmen Dragon var, hem de 3 tane... Ne zaman başı sıkışsa dragon la birilerini yakıyor geçiyor, pek tadı yok o işin. (Aynı dragonlar ramsay'da olsa adam şimdiye aldıydı 7 krallığı) Dahası dragon kullanamadığı yerde de ya evleniyor ya aşık ediyor, yanına sürekli olarak yeni erkekler geliyor... Ordularını alıyor, zenginliklerini alıyor, fikirlerini alıyor falan... Canı mı sıkıldı, ortalığı yakıyor, alevlerin içinden geçip gidiyor falan... Hatun resmen oyunu trainer oynuyor. 

"Our queen does love ships"

Bir de üzerine Yara ve Theon geldi gemi teklif etti falan.. Yara baya yürüdü Khalesi'ye, dur bakalım nolicek.. Ortak noktaları falan iyi vurguladı. An itibariyle Khalesi'de 2 ordu, kocaman bir şehir, 3 dragon, bol bol ona aşık adam, akıllı danışman, iki tane gemi filosu var. (Dragonları saymış mıydım?) 

Winterfell Kısmı :

Jon da ekmeğe sürecek kadar akıl yok... Adam işine gelince kuzeylileri içeriye alacak kadar taktik oynuyor, sonra da 6000 kişiye yalınkılıç saldırıyor... Ordusu ölsün diyip beklese kıyma olacak... Belliydi Ramsay'in bir vicdansızlık yapacağı, çok mu şaşırdı? Melissandra'nın onu canlandıracağına mı güveniyordu ?

Game-Of-Thrones-season-6-episode-9-Battl

Jon'un mallığı yüzünden ordusu düzen bozdu, ok yağmuru altında kaldılar, Jon hacıya gidip ezilen adamlar gibi ayaklar altında kaldı... Littlefinger son dakkada gelmeyeydi (ki son dakkayı beklediği aşikar) hepsi meze olacaktı köpeklere... 

Ben anlamıyorum... Bu tip savaşlarda komutanın öldürülmesi çok önemlidir, Littlefinger niye ufak bir birliği buna odaklamadı, belli ki savunmasız kalmıştı. Öyle bir şey yapsalar benim favori devim muhtemelen ölmeyecekti. 

Ramsay güzel dayak yedi, iyi öldü, fena olmadı... Davos direk kızıl ablayı harcama odaklı yürüdü, Jon veya başkası araya girecek fırsatı bulamazsa kesecektir.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıdaki youtube videosunu izleyince şu anlaşılıyor bu son bölümü kim çektiyse yönetmeni tebrik ediyorum. Kamera açıları ve kullanılan bazı teknikler çok hoş (Jon' un yürüyerek odağa girmesi, basit ama etkili). Önceki bölümlerde hakkatten çok boktan kamera kullanımı olan sahneler vardı. Yine yukarıda son bölümden alıntı yapılan karaler bunu çok güzel doğruluyor. Efsanevi kareler var hakkatten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Davos direk kızıl ablayı harcama odaklı yürüdü, Jon veya başkası araya girecek fırsatı bulamazsa kesecektir.. 

Bu kısmı kaçırmışım , ne oldu bu yorumu yaptıracak?  Benim Kızıl abla ile tek hatırladığım Jon ile konuşması.

Bu bölümü bir daha izlemem lazım zaten. Tembellik edip bilgisayarda izledim, bir de büyük ekranda görmem lazım. Yoksa yazık olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Stark erkeklerinde beyin yok diyorum. Çocuğa ok atıyorlar malak gibi dümdüz koşmaya devam ediyor. Ölsün zaten , aileye zerre kadar faydası olmak o boş kafanın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@eldrun, Blackfish' li ilk bölümde özellikle dialoglarda bir dinamiklik var. Mesela Blackfish hareket etmeye başlıyor, köprünün kenarına gelip poz atıyor, orada kamera geniş açıya geçip çizilen portreyi yansıtıyor falan filan. Tabii Blackfish reizin karizması (bundan çok çok daha önce bir cenazede okla kestiği bir racon vardı bilmem hatırlar mısınız) eklenince keyif veriyor doğal olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyuncak geyik Stannis'in kızının geyiği, kıza Davos kendi yapıp vermişti onu. Geyik yanık olduğundan Davos kızın yakıldığını anladı, gelecek bölüm Melisandre'den hesap soracak gibi.

Bariz braveheart cakması bi bölüm olduğunu saymazsak (kalkan olayı da 300den) ve tabi ki bazı abartıları.. son 8 bölümdür türk dizisi mi izliyorum sorusundan kurtarıcak bi bölümdü..

İkinci eleştiriyi yapayım buna, 300 ile bir formasyonun benzerini gördük diye her şey onun çakması olacak değil.

Bu bölümdeki savaş, özellikle kalkanlarla kapana kıstırma sahnesi Battle of Cannae'den alınma. Yönetmenin araştırdığı diğer savaş ise Battle of Agincourt.

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Cannae

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten 300 değil Braveheart çakması diyorum.. O kalkan olayı da en akılda kalıcı olayı orada olduğu için dedim yoksa milattan önceden beri kullanılan shield/spear formasyonunun 300de bulunduğuna dair bi iddia belirtmedim.. :1pof:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyuncak geyik Stannis'in kızının geyiği, kıza Davos kendi yapıp vermişti onu. Geyik yanık olduğundan Davos kızın yakıldığını anladı, gelecek bölüm Melisandre'den hesap soracak gibi.

Savaştan önce nerde kamp kurdu ki bunlar? Başka yer yokmuş gibi tam da kızın yakıldığı yerin yanına mı kamp kurdular?

Bu dünya herhalde küçük baya. Mesela Bolton 'un ordusu 6000kişiymiş. Benim tahminimde ona yakındı. Jon'da onun yarısı kadarmış,biz de öyle tahmin etmiştik.

Bundan sonrasına tahmin yürütürsek; Bolton 'un söylediğine göre ,iki tarafın da ordusu gitti. Geriye onları yönlendirebilecek Little Finger kaldı. Tully 'nin ordusu hala sağlam. 

Danerys 'in ordusu en iyi durumda herhalde, yönetim de sağlam.  Lannisterlar 'ın ne olduğu belli değil. Ordunun boyutu belli değil , yönetim de yok. Tyrell lerle olan ittifak önemli olacak. 

Yeni kral olan veletten kurtulmaları gerek. Sparrow 'un şansı yok bence. Arada biri ezecek onu.

House of Greyjoy 'un başına yeni eleman geldi ama onun ittifakı yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Savaştan önce nerde kamp kurdu ki bunlar? Başka yer yokmuş gibi tam da kızın yakıldığı yerin yanına mı kamp kurdular?

Bu dünya herhalde küçük baya. Mesela Bolton 'un ordusu 6000kişiymiş. Benim tahminimde ona yakındı. Jon'da onun yarısı kadarmış,biz de öyle tahmin etmiştik.

Bundan sonrasına tahmin yürütürsek; Bolton 'un söylediğine göre ,iki tarafın da ordusu gitti. Geriye onları yönlendirebilecek Little Finger kaldı. Tully 'nin ordusu hala sağlam. 

Danerys 'in ordusu en iyi durumda herhalde, yönetim de sağlam.  Lannisterlar 'ın ne olduğu belli değil. Ordu olmadığı gibi yönetim de yok. Tyrell lerle olan ittifak önemli olacak. 

House of Greyjoy 'un başına yeni eleman geldi ama onun ittifakı yok. 

Sparrow 'un şansı yok bence. Arada biri ezecek onu.

evet, sayılar dünyanın çok büyük olmadığına işaret ediyor. Bunun sağlamasını da orduların hareket hızıyla aldığı mesafeyle yapabiliriz. Baelish, Sansa'nın yanına geldi, sktiri yedi gitti, orduları ayarladı, topladı, yola çıkıtı ve geldi. Hazır ordunun hareketlenmesinden daha zor olduğu düşünülürse, riverrun - winterfell arası, aradaki mevsim farkına rağmen gayet kısa sürmüş.

Bu denklemde Daenerys ejderhaları olmadan bile, elindeki güçle, biraz zorlanarakta olsa 7 kingdoms'u fethedebilir. Lannister ordusu da 6000 kişi civarında. Martell'ler de ona yakın bir miktar var. Kuzey yüksek ihtimalle Daenerys'in yanında yer alacaktır, çünkü Lannister-Martell sevmiyorlar. Bu kavga kopmadan önce zaten daha büyük bir problem olarak white walker'lar gelecek....

High Sparrow iyi bir diplomat ama üzerine freni patlak kamyon gibi gelen ailelerin birinin camına sinek gibi yapışacak...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anladığım kadarı ile Stannis çok başarılı bir komutan olduğu için onun kamp yaptığı yerin iyi bir seçim olduğunu düşünmüşlerdi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anladığım kadarı ile Stannis çok başarılı bir komutan olduğu için onun kamp yaptığı yerin iyi bir seçim olduğunu düşünmüşlerdi. 

Aynen, bir önceki bölümde kampı kurarlarken Ser Davos "Stannis çok severdi buraları, buralarda komple duttu" demişti...

YaRiLeTkEn beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
5 5

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok