Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.897 mesaj var

18" kullandım bir dönem, lastik bulması problem, pahalılığı can acıtıyor üstelik. Sırf görüntü uğruna çok anlamsız bir harcama olduğunu anlamam ilk defa kış lastiğini aldığımda olmuştu:)) 20" düşünemiyorum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aracıma durduğu yerde resimde görebileceğiniz angut komyonet var gücü ile vurmuş. Servise bıraktım aracı bugün yaklaşık 8000tl'lik hasar var dediklerine göre. Karşı taraftan tüm suçun ona ait olduğuna dair kaza tespit tutanağı aldım fakat araç değer kaybı konusu var. Hasar danışmanı ile konuştuğumda 3500-4000 liralık bir değer kaybından bahsediyor. Direk karşı taraftan bunu tahsil etmek pek mümkün olmayacaktır, fakat karşı tarafın sigortası üzerinden alabiliyormuşum. Bununla ilgili yardımcı olabilecek (ücreti karşılığı) birilerinin numarasını verdi. Bu işi kendim nasıl yapabilirim konu ile ilgili bilgisi olan var mıdır ?

post-4-0-02005900-1457011080_thumb.jpg

post-4-0-39258800-1457011087_thumb.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MaverocK geçmiş olsun çok. kötü bir durum yaşamışsın. ancak ben bunda 8000 liralık bir hasar göremedim. hatta boyasız göçük düzeltme ile çok rahat sıfır gibi yapılır. bu konuda çok uzman yerler var. ankarada iseniz dent teknik var alim usta. yönlendirebilirim. 8000 lira çok uçuk bir rakam olmuş. kesinlikle 8000 değil bu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@jackjoker çok teşekkürler. Açıkçası araç sadece 7 aylık olduğundan direk servisine götürdüm bıraktım, servis fiyatlarıda malum. Bagaj kapağını, tamponu, bir tane stop lambasını ve tamponun arkasında adını hatırlayamadığım bir şeyi komple değiştirecekler. Önde de biraz pasta-cila işi var. Serviste olaya mümkün olduğunca az uğraşacağı şekilde bakıyor biliyorsun. Ne yalan söyliyeyim düzeltme yapacağız deselerdi benim içim pek rahatsız etmezdi, bagaj kapağı çok girintili çıkıntılı ve şuan da neredeyse ikiye katlanmış durumda vurduğu yerden. Yardım teklifin için tekrardan teşekkür ederim hocam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MaverocK rica ederim. servislerin hepsi işin kolayından ziyade sigortayı nasıl söğüşleyebilirim olayına bakar. o yüzden de parça değişimini tercih ederler. gösterdiğin hasarlar göçük düzeltme ile fabrikasyon ayarına geri gelir. bu hasardan çok daha ağırlarını sıfır boya ile fabrikasyon hale geldiğini bilirim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hasar danışmanı ile konuştuğumda 3500-4000 liralık bir değer kaybından bahsediyor. Direk karşı taraftan bunu tahsil etmek pek mümkün olmayacaktır, fakat karşı tarafın sigortası üzerinden alabiliyormuşum. Bununla ilgili yardımcı olabilecek (ücreti karşılığı) birilerinin numarasını verdi. Bu işi kendim nasıl yapabilirim konu ile ilgili bilgisi olan var mıdır ?

Gecmis olsun... 

4 Soruda Araç Değer Kaybı

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Geçmiş olsun. Axa sigortanın şöyle bir linki var. Sizin sigorta firmasınında olabilir. Kasko yaptırdığınız sigortacı size bilgi verebilr sanırım.

Geçen cuma bizim araca çarptılar tam sağ arka tekerlekten. Araç savrulup orta refüje vurdu sol tekerlek yamuldu, yan hava yastığı açıldı. Aracın sadece sağ çamurluk, sol çamurluk ve sol marşpiyede hasar gözüküyor dışarıdan.

post-64-0-19257400-1457033166_thumb.jpgpost-64-0-01485100-1457033194_thumb.jpgpost-64-0-63742300-1457033217_thumb.jpg

Araç 1,5 senelik, 8500km ve garantili olduğu için bizde yetkili servise bıraktık. Henüz bir geri dönüş yapmadılar fakat içeriden öğrendiğim kadarıyla şasede eğrilme varmış, 20-24bin lira gibi bir masraf söylemişler. Eksper tekrar gelecekmiş hasar oranı %47 olduğu için pert olmuyormuş.

Kaskoda "araç rayiç bedeli" olarak girilmiş. Araç 2014 Seat Ibiza 1.2TSI DSG, sigorta birliği sitesinde 44900 rayiç bedel gözüküyor. 

Perte girmezse 20bin gibi bir rakam hasar gözükecek, şasisi işlem görmüş bir araca bineceğiz. İstemediğim bir durum.

Pert yapılırsa rayiç bedel alıp üstüne 10000TL 'e verip model yükseltmiş olacağız. Pert olursa herhelde servis alıp kendi yapıp 8500km deki aracı hasarsız diye satacak.

Siz olsanız ne yapardınız?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Araç gördüğüm kadarıyla perte çıkmalı. Perte çıkmazsa siz zararlı çıkarsınız, değer kaybı çok fazla olur. 44900 bedel gözükse de sigorta size 40000 gibi bir bedel vermeye çalışacaktır. Kabul etmeyince fiyat yükselteceklerdir. Sigortadan sigortaya değişse de sıfır araç klozu yoksa genelde böyle işliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@iceice 

Kaskoda aşağıdaki gibi bir madde var.

Sıfır Model Araçların Anahtar Teslim Klozu:

Tescil tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde Şirketimizden sigortalanması ve ilk ruhsat sahibinin değişmemiş olması koşuluyla, „0 km-son model“ Özel otomobil ve kamyonetlerde poliçe süresi (1 yıl) içinde tam hasara uğramaları halinde, aracın ikinci el rayiç değerine bakılmaksızın (Motorlu Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları‘nın B.3.3.1.1. maddesi hilafına) yeni anahtar teslim bedelini aşmamak kaydıyla aracın hasarı tazmin edilir. Bu teminat yalnızca aracın çalınması veya tam hasara uğraması hallerinde geçerlidir.

Bu maddeye göre aracın tam hasara uğraması gerekiyor. Bizim durumda araç "ağır hasarlı" diye geçecek doğru mu?

Ayrıca araç ekstra 3 yıl garantili satın alındı 2+3 şeklinde 5 yıl garantili (malum dsg) ve üzerinde gene servisten fatura edilen kaskoya işli 2900TL değerinde navigasyon var. Bunlar rayiç bedeli etkilermi?

@@RFID 

Teşekkürler. Tabiki tesellimiz o zaten. Kaldırıma çarptığında takla atabilirdik, o refüjde yaya olabilirdi, vs.

Bu arada yan hava yastığı olmasa ciddi yaralanabilirdim. Direk kafayı cama vuracaktım, boyun zedelenmeside cabası. Hava yastığı açılmasına rağmen boynum 2-3 gün ağrıdı. Yan hava yastığı çok çok önemli. Baz donanımlarda hala standart değil. Yeni araç alırken teknolojik oyuncaklardan çok buna dikkat edilmesi gerek bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@BoRa ; konunun uzmanı değilim tabi ama kaskoya kayıt ettirmeniz iyi olmuş. Bu bedel de üstüne eklenmesi gerekir. Tam hasar dediği sanırım ağır hasar yani pert. Şasenin eğilmesi ve hava yastığı açılması büyük unsur. Perte çıkması gerekir.

Benim merak ettiğim servisten aldığınız +3 yıl garanti uzatma ne olur. Sanırım aynı marka araç alırsanız o araca bu garanti eklenmeli. Bayiyle görüşseniz iyi olur bu durumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tampon braketi yada straforudur belki adini hatirlamadiginiz sey.

Araba veriyorlar 8000e. Abartmasinlar.

Bence jackjokerin onerisini gözardı etmeyinoz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok teşekkürler arkadaşlar, istemesekte gerçekleşen saçma olaylar cana geleceğine mala gelsin deyip devam edeceğiz hayata :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Japonlar bana göre değil... Bana tok kapı sesi lazım :) Şaka bir yana Japon araçlarının çok ses alması, fazla plastik kullanılması vb nedenlerle zevkime hitap etmediğini söyleyebilirim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Söylemeyi unuttum, benimki sadece sıkıntıdan... O yüzden sıfır araç almak gibi bir niyetim yok, benim aracı satıp üzerine 10.000 lira kadar koyarak yenileme derdindeyim. Bu yüzden de Ceed, Latitutude gibi piyasada tutulmadığı için gerçek değerinin altında satılan bir araç almayı düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bora ve Maverock geçmiş olsun arkadaşlar. Başta tabiki cana gelmemiş şükür ama üzücü durumlar.

Maverock hocam banada saçma geldi 8000lira gibi masraf gösterilmesi. Araç garanti altında olmasa hiç uğraşma sanayide falan güvenilir bir özel servise ustaya götür derdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi dilekleriniz için teşekkürler arkadaşlar.

Bu arada kontrolsüz kavşakta her zaman sağdan gelen haklıymış. Resimlerdeki gibi benim aracım kavşaktan çıkmak üzereyken arkadan çarpmış olsa bile sağdan geldiği için haklıymış. Kaza tutanağına itiraz ettim, komisyona gitti komisyonda beni hatalı buldu. Aklınızda bulunsun.

Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok