850VA UPS yeterli mi ? (1kva alındı)
1 1

Bu konuda 38 mesaj var

Selamlar,

Halen  Vatanbilgisayarda gara cuma ciddi indirimi olunca UPS alayım dedim .  Tunçmatik serisi kalmış ellerinde ,  1000VA  377TL sepette ,  850VA  de 252TL sepette.  Elbette 850VA çok mantıklı , artık çok para harcamayayım diyorum bu pc upgrade vs den sonra hem BF V  için de bütçe ayırmak lazım daha ve UPS 'den daha pahalı :)

İhtiyacım beni 10dk götürsün değil sadece düşük - yüksek gerilim ve akım korumasıyla  2 dk kapatmaya zaman tanısın yeterli.

İmzadaki sisteme ek 5 tane fan var sistemde , 1 ssd , 1 hdd 7.2k  , bir de 22" monitör bağlayacağım.   Online watt ölçerlerden baktığımda max. 420Watt ihtiyaç çıkıyor.   850VA ups ise 480Watt veriyor.  Yetmez mi ?  1000VA daha iyi tamam ama yeterliyse 252TL alıp geçicem , üstü bana ruhen koyar :)

TatanQa tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sizin sistemden oldukça yüksek watt ihtiyacı olan bir sistemde 1000VA olan modelini kullandım uzunca bir süre ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. 2 senede bir de bataryalarını değiştirdim.

Size 850VA yetecektir diye düşünüyorum.

Hamso and TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

UPS'in katsayısı kaç acaba? muhetemelen 0,50 ya 0,60 gibi birşeydir. Bu durumda 425 ile 510 watta kadar destekliyordur ups. Bence yeter.

Edit: Yazılmış zaten 480 watt diye yeni gördüm.

ZvAnA tarafından düzenlendi
TatanQa and Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada şunu da belirteyim, olaya sadece watt olarak bakmamak lazım. 500w pratikte kaldırıyor gibi gözükebilir ama pc yük altındayken ups limitlere yakın çalışacağı için elektrik gittiğindeki o anlık geçişte yeterince hızlı yetiştiremiyor, pc veya etrafındaki cihazlar restart ediyor. böyle olunca da ups'in hiç bir anlamı kalmıyor... daha önce başıma çok geldi o yüzden bir daha ups alırsam 1500Va altı kesinlikle almam.

TatanQa and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bütün bu bilgilerin ışığı altında 1kva olanı almaya karar verdim. 100₺ fark için risk almayalım ve işe yarar bişi olsun. Limitlerde zorlamanın manası yok

Hamso and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün inform 1000va modelini sipariş verdim n11 den , ram aldığım için 22₺ indirim kuponum vardı bi de kartta bonus derken 360₺ lik ürün 334₺ ye geldi.

Geldikten sonra şarj edip fişten çekeceğim test için , sonuçları yazarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 saat önce, Narcissus said:

muhtemelen çarpanı 0,6 dır yani 600watt lık bi yükün üstünden kalkması lazım ki bence yeterli olur.. 

Aynen çarpanı 0,6 , ayrıca ovr özelliği de mevcut zaten bu aradığım ilk özellikti. 

Şirkette informun 10kva modellerini de kullanıyoruz memnunuz , bölge servisi de gayet hızlı ve işini biliyor. Artık akü değişiminde Antalya daki muhatabımız belli ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yardımcı olması açısından şu bilgileri vereyim; 

Sistemin-t-ketti-i-g.jpg

Bu tablo; ara ara açtığım aquaero sistem izleme yazılımından aldığım ve ups'e bağlı olan bilgisayarım, iki monitör, iki adet router ve philips hue kontrolcüsünün güç tüketimini gösteriyor.

PC; 7700k işlemci, 1080Ti ekran kartı , titanium hd ses kartı, bir adet nvme m2 ssd, 2 adet sata ssd, 3 adet hdd, 10 adet rgb fan, 2 adet d5 pompa, aquero kontrolcü ve şerit ledlerden oluşuyor. Yani standart bir kullanıcının harcayacağından çok daha fazla güç tüketimi var ki dediğim gibi yukarıdaki güç tüketimine iki monitör ve diğerleri de dahil.

Yük durumunda bu şekilde 580 wattavkadar peak tüketimler olsa da genelde 400-500 wattlık bir tüketim oluyor. Normal kullanımda yani masaüstü, internet surf vs ortalama 250 watt oluyor. 

Bu değerler ışığında herhangi bir kullanıcıya 500 watt verebilen bir psu güvenli bir şekilde sistemi besleyecektir. PSU fan kullanımı vs bu konunun dışında. Belli bir güç tüketimine kadar fanı devreye sokmayan türde daha güçlü bir psu almak kişisel olarak bir tercih olabilir. Ama çift ekran kartı, ln2 soğutma ile oc fantazileri vs yoksa dediğim gibi 500 wattı adam gibi verebilen güvenilir marka bir psu herşeye yeter.

rammstein, wazzap, ObiWan and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ZvAnA  detaylı bilgiler çok faydalı teşekkürler.  Sistemimde 600w 80+ psu var , her zaman fazla yük binmemesi ve daha uzun ömürlü olması açısından sistemin çok ihtiyacı olmasa da gerekenden yüksek kapasiteli almayı tercih ediyorum.

Buna ilaveten  UPS alırken de , limitlere kadar gelme olasılığını ortadan kaldırmak adına 1000VA  ovr özellikli olması daha mantıklı geldi .  Sizin sistemle benimki arasında ciddi watt farkı vardır belki 2 katıdır sizinki.  Güvenli bölgede kalma benimki :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, TatanQa said:

@ZvAnA  detaylı bilgiler çok faydalı teşekkürler.  Sistemimde 600w 80+ psu var , her zaman fazla yük binmemesi ve daha uzun ömürlü olması açısından sistemin çok ihtiyacı olmasa da gerekenden yüksek kapasiteli almayı tercih ediyorum.

Buna ilaveten  UPS alırken de , limitlere kadar gelme olasılığını ortadan kaldırmak adına 1000VA  ovr özellikli olması daha mantıklı geldi .  Sizin sistemle benimki arasında ciddi watt farkı vardır belki 2 katıdır sizinki.  Güvenli bölgede kalma benimki :)

Marka değişikliğine gittik sanırım ? :D Yanlış hatırlamıyorsam fsp alacaktın ? hatta bende aynı modeli düşünüyordum, neden fikriniz değişti ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, Psikobat said:

Marka değişikliğine gittik sanırım ? :D Yanlış hatırlamıyorsam fsp alacaktın ? hatta bende aynı modeli düşünüyordum, neden fikriniz değişti ?

Tamamen duygusal :D

ayrıca inform da gayet güvenli bir marka.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 dakika önce, Psikobat said:

Doğrudur infonorm'u pek bilmiyorum,  neyse siz bir kullanın duruma göre belki bende duygusala bağlarım :D 

Şirkette 2 tane 10kva kullanıyorduk gayet memnunduk.

daha önceden 2 x 20kva modellerini ve 600va line interactive modellerini de kullanmıştık fsp den geri kalmaz ..

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam ben infonorm için bir şey demedim ki, öyle bir yazdınız ki tekrar yazdıklarımı okudum acaba bir şey mi dedim diye :D 

Tamam bende infonorm alacağım ,  belki..sanırım... :P 

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Psikobat said:

Hocam ben infonorm için bir şey demedim ki, öyle bir yazdınız ki tekrar yazdıklarımı okudum acaba bir şey mi dedim diye :D 

Tamam bende infonorm alacağım ,  belki..sanırım... :P 

Yok yav , ben mi ağır yazdım pardon :)   ,  hani bilgi olsun diye dipnot düşim dedim inform ile ilgili . İşte fiyatına göre f/p ürünüdür kendileri .

Hocam informu yiyim size bişi olmasın , bira sözüm duruyor daha bak masada :D

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu kış sezonu inşaat ıvır zıvır bitsin o tarafa kaçmaya çalışacağım :D Sözü ben unutturmam merak etmeyin :P 

Şaka bir yana siz biraz kullanın tavsiye ederseniz bende alayım, kışın buralar fenaymış surekli elektrik kısa sureli de olsa gidip geliyor, durduk yere elimize almayalım kasayı diyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Psikobat said:

Şu kış sezonu inşaat ıvır zıvır bitsin o tarafa kaçmaya çalışacağım :D Sözü ben unutturmam merak etmeyin :P 

Şaka bir yana siz biraz kullanın tavsiye ederseniz bende alayım, kışın buralar fenaymış surekli elektrik kısa sureli de olsa gidip geliyor, durduk yere elimize almayalım kasayı diyorum.

+birmilyon ,  ben de aslında özellikle kış için alıyorum desem yeridir . Evdeki elektrik stabil gibi dursa da Antalya 'nın başka yerinde başlayan yağmurla bir anda elektrikler coşuyor . 

Test edip bilgileri aktaracağım mutlaka , o test de zaten full şarj'da prizden fişi çekip deneme şeklinde olacak :) E tabi bir de sessizlik vs. durumları

TatanQa tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, TatanQa said:

+birmilyon ,  ben de aslında özellikle kış için alıyorum desem yeridir . Evdeki elektrik stabil gibi dursa da Antalya 'nın başka yerinde başlayan yağmurla bir anda elektrikler coşuyor . 

Test edip bilgileri aktaracağım mutlaka , o test de zaten full şarj'da prizden fişi çekip deneme şeklinde olacak :) E tabi bir de sessizlik vs. durumları

Aslında amaç kesinti içinse online olmayanları almak daha mantıklı , duzgun voltaj regule etmek ise online çok daha mantıklı ama oda iki katından biraz fazla fiyatı ile mantıklı durmuyor, bir kere alınıyor online mı alsam diye hala düşünmüyor değilim. Çünkü lineinteraktif olanlar sanırım voltaj aralığı 160-230v arası olması lazım, yani bu aralığı aslında kaliteli psu da tolere edebiliyor.Ama işte online olunca araya sürekli çalışan bir fan gürültüsü ekleniyor ki pek sessizde sayılmazlar, ama daha güvenli ve stabil bir altyapı sunuyor.

Hocam testlerinizi mumkunse oyun oynarken(olabildiğince yuk altında) elektrik gitti senaryosu uzerinden yaparsak sevinirim :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 dakika önce, Psikobat said:

Aslında amaç kesinti içinse online olmayanları almak daha mantıklı , duzgun voltaj regule etmek ise online çok daha mantıklı ama oda iki katından biraz fazla fiyatı ile mantıklı durmuyor, bir kere alınıyor online mı alsam diye hala düşünmüyor değilim. Çünkü lineinteraktif olanlar sanırım voltaj aralığı 160-230v arası olması lazım, yani bu aralığı aslında kaliteli psu da tolere edebiliyor.Ama işte online olunca araya sürekli çalışan bir fan gürültüsü ekleniyor ki pek sessizde sayılmazlar, ama daha güvenli ve stabil bir altyapı sunuyor.

Hocam testlerinizi mumkunse oyun oynarken(olabildiğince yuk altında) elektrik gitti senaryosu uzerinden yaparsak sevinirim :D 

Valla online ların ses mevzusu berbat o yüzden kafadan eledim.  Oyun oynarken 1-2 dk fazla beklemem onu söyliim makineyi yeni topladık uçurmayalım :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca inform da gayet güvenli bir marka.

Şirkette 2 tane 10kva kullanıyorduk gayet memnunduk.

daha önceden 2 x 20kva modellerini ve 600va line interactive modellerini de kullanmıştık fsp den geri kalmaz ..

Oyun oynarken 1-2 dk fazla beklemem onu söyliim makineyi yeni topladık uçurmayalım :D

Oldu mu şimdi bu ? :D 

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün geldi ups , gayet sağlam kutusunda . Kullanma klavuzuna göre ilk kullanımdan önce 6 saat şarj edin dediği için bugün 24:00 a kadar şarjda duracak testi yarın yapabilirim sanırım

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobat   bugün test ettim UPS 'i ,  Rocket League oynarken  tam 5dk boyunca denedim sorunsuz devam etti , bip sesi de çok rahatsız etmedi ..  Dahası , aynı faz üzerinde 24binlik klima devreye girdiğinde UPS tık tık devreye giriyor , bu da ne kadar gerekli olduğunu birkez daha kanıtlamış oldu.

Tavsiye ediyorum.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok