Black Mesa
1 1

9 posts in this topic

maxresdefault.jpg

baktım oyunun konusu yok, açayım dedim. çok uzun zamandır takip ediyordum, 2015'ten beri early access'teydi, oyunu bitirmişlerdi aslında ama bug fix yapıyorlardı ve XEN bölümü yoktu. mart itibariyle XEN'i de ekleyerek oyunun tamamladılar (1.0 versiyon) ve ben de sonunda aldım.

oyunu bilmeyenler için kısaca source motoru ile fanmade hl1 remake diyebiliriz. ancak fanmade bir yapımdan beklenmeyecek derecede kaliteli olmuş, acaip hoşuma gitti. eski günleri tekrar yaşıyorum resmen. zaten valve desteğiyle çıkarılan bir oyun, 2 tane geek oturup standart source editörüyle yapmamış. motora kendileri gibi komple erişim vermiş valve.

https://store.steampowered.com/app/362890/Black_Mesa/

TatanQa likes this

Hakkaten çok iyi olmuş, remake çok başarılı.

Resmen HL'yi de unutmuşum, sıfırdan başlamış gibi hunharca oynuyorum :zuh:

Geçtiğimiz haftalarda görmüştüm, aslında bir bakmak lazım HL 1 çooook eski zaman unuttuk, oyun yokluğunda güzel gidebilir.

dün konsol üssü youtube kanalında canlı oynuyordu murat sönmez. biraz izledim. onunda dediği gibi adamlar gerçekten zamanın ötesinde bir oyun yapmış. 20 sene hatta 22 sene öncenin oyunu hala oynatıyor kendini. o zamanki diğer soldier of fortune, no one live forever vs. fps leri şimdi oynasan ''bune be dersin'' grafik olarak demiyorum tabiki atmosfer oynanış olarak..

İlk versiyonlarından birini oynamıştım. Tabi yanılmıyorsam o zamanlar sadece tren bölümü vardı ve çok bir şey anlamıyordunuz.

Baştan sona HL deneyimi için kesinlikle oynanır.

Bu modda birşeyler beni acayip rahatsız ediyor. Ya ses kalitesinde ya da görüntüde (renk skalası olur, başka birşey olur emin değilim) başımı hiçbir oyunda olmayacak kadar çok ağrıtıyor.

Bugün birkaç grafik ayarını gözden geçireceğim bir düzelme olacak mı bakacağım.

Dip Not: Xen bölümünü gereğinden fazla uzatmışlar gibime geldi. Bayağı bir baydım yeni eklenen bölümleri geçerken.

Bütün bunların dışında bayağı güzel bir remake olmuş. Ufak tefek hataları yok değil, umarım zamanla onları da giderirler. (Genellikle akıcılığı bozan şeyler, gereğinde zıplamaması, saçma sapan yerlere takılması vs. gibi. denk geldiklerim.)

XEN'i çok uzatmışlar evet, yarısı uzunluğunda olsa daha iyi olabilirdi.

onun dışında rahatsız edici bir tarafı yok benim için, gayet mükemmeldi.