Ekran kartı sorunsalı volume:5685
1 1

Bu konuda 201 mesaj var

6600xt  sıfır TR garantili  10.300TL alınır mı ? rx580 4gb dan geçersem ve testlere göre  2 kat performans alacağımı gördüğüm noktada ..?  elimdeki kartı da 4.000TL civarına satabiliyorum..

Alasım var aslında ama sormadan da bir yanlış yapmayalım..  amacım daha akıcı fps tabii ki .. bir de eskiyen kartı artık garantisi olan bir yenisiyle değiştirmek...

( bu sene ilk yarıdan sonra indirim beklense de ; TR şartlarında artacağını düşündüğüm dolar yüzünden bize faydası pek olmayacak gibi... ytd)

TatanQa tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O  fiyatlara 3060 bulabilirseniz bence daha iyi olur, DLSS vs de işin içine giriyor çünkü. AMD'nin FSR olayında ne olacağı belli değil.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd de super resolution getirdi aslında RX580' le bile kulanılıyor diye biliyorum ama RTX3060' a terfi etmek iyi bir tercih olur bence. RX6000 serisi güzel çıkış yaptıda hatta tasarruf bakımından da güzel kartlar ama gel gelelim nvidianın yazılım desteği yüzyıllardır tartışmasız üstün geldiğini biliyoruz. Yani şimdi bu adamlar mining dalgasına bile kartları driver ile limitlediğini düşününce, zamanı geldikçe performansı yazılım üstünden kısmen daha da açalım kafasında bile gidebileceklerini düşünmüyor değilim açıkcası...

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 saat önce, wazzap said:

DLSS vs de işin içine giriyor çünkü. AMD'nin FSR olayında ne olacağı belli değil.

Ne olacağını söyleyeyim. FSR, Freesync gibi endüstri standardı olacak, DLSS unutulup gidecek. NVIDIA'nın Gsync kazığını insanlar bir defa yedi, bir ikincisini yemeye meraklı değil kimse. Endüstri sadece NVIDIA kartlarda çalışan bir teknoloji yerine hem NVIDIA hem AMD kartlarda çalışan teknolojiyi destekleyecektir.

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@NajazFSR yazılım üzerinden yapıldığından oyun yapımcısı tarafından herhangi bir desteğe ihtiyacı yok, ancak yazılımla olduğu için de DLSS kadar başarılı değil. O yüzden FSR'ın rağbet görmesi daha kolay ancak Nvidia sonuçta bu. Adam yapımcılara para verip, bütün oyunlara DLSS desteği koydurabilir. Ayrıca Vulkan ile yapılan oyunlar hali hazırda DLSS de destekliyor.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, wazzap said:

@NajazFSR yazılım üzerinden yapıldığından oyun yapımcısı tarafından herhangi bir desteğe ihtiyacı yok, ancak yazılımla olduğu için de DLSS kadar başarılı değil. O yüzden FSR'ın rağbet görmesi daha kolay ancak Nvidia sonuçta bu. Adam yapımcılara para verip, bütün oyunlara DLSS desteği koydurabilir. Ayrıca Vulkan ile yapılan oyunlar hali hazırda DLSS de destekliyor.

God of War PC'de hem DLSS hem FSR destekliyor. Youtube'da karşılaştırmalı videoları var ve hemen herkes FSR'ı en az DLSS kadar başarılı bulduğunu söylüyor.

NVIDIA Gsync için de aynı palavraları sıkmıştı, "bu iş yazılımla olmaz; mutlaka ek donanım gerekiyor" diye .Sonra AMD bu işin yazılımla da yapılabileceğini gösterdi ve bir endüstri standardı haline getirdi. Aralarında benim de olduğum enayiler de Gsync modüllü monitörlere fazladan 200 dolar ödediğimizle kaldık.

DLSS de böyle olacak, RT de. Birkaç NVIDIA beslemesi dışında oyun yapımcıları, hem XBOX hem PS'deki AMD GPU'larında çalışmayacak bir şeyi tek seçenek olarak kullanıcının önüne koymaz. Microsoft konsolda FSR'a desteğini açıkça ilan etti ve firma orta-uzun vadede bütün büyük oyun stüdyolarını satın alacağı için FSR endüstri standardı haline gelecek, DLSS de bir teknoloji demosu olarak tarihteki yerini alacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6600xt veya 6700xt bekleyeceğim biraz daha sanırım. Dün RDR2 'yi satın alıp kurdum , high ayarlarda (su ve reflection medium gibi birkaç ayar) gayet akıcı oynatıyor . 

Şu an 6000TL verip fps artışına ihtiyaç duyduğum pek bir nokta yok .. evet olsa çok iyi olur her halükarda ama soru şu ? gerçekten ihtiyacım var mı ? (bence yok şu durumda)

Kartlar insan fiyatına ne zaman döner orasını zaman gösterecek taibi ki . Miner lar bana kızacak ama çakılsın istiyorum 3-4 ay , kartlar ucuzlayıp biz aldıktan sonra isterse 100bin dolar olsun :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok kızacak bir durum yok ben kaç ay önce daha istiyordum iyice bi fiyatlar diplere yığılsın diye. Hoş şu son düşüş biraz zamansız döngüde yakalanınca hoş olmadı ama bakalım yinede fiyatların kırılmış olması benim gibi bakanlar açısından zorluğunda düşeceği öngörüsüyle hoş olabilir gibide bakıyorum.

Yukarıda ki yorumu çok iyi katılıyorum. 6k para veripte belli bir fps kazancı olacak diye bu devasa para farklarını vermeye değecek durum olmaz. İdare edebildiği kadar idare etmek lazım.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 saat önce, Deathknight said:

https://www.youtube.com/watch?v=YDj2lwfb_Eg

Şu videoda rx580' in 2022 yılına rağmen başarısı hala çok iyi yansıtılmış aslında. İçinde RDR 2, Cyberpunk gibi güncel oyunlarada yer verilmiş.

Teşekkürler link için .. Evet ben de karşılaştırmalara baktığımda 580 eski toprak olduğunu gösteriyor bir çok güncel oyunda da.. Bir kaç ayar kısınca epey fps artışı oluyor.

Misal BattleField 5  high ayarlarda 80fps ortalama , medium'a çekinde 120-140fps veriyor . En çok oynadığım multi oyun da bu zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ara piyasa düşecek gibi ben mining açısından baktığım için dün sistemimde en alt kalan 4gb olduğundan ötürü birde 2 adet RX580' i elden çıkarttım bayada kâr bırakmış oldu bana aldığım fiyatlarına göre. :P Bundan sonra düşmese bile en azından elimde eski nesil çokta barındırmak istemiyorum. Denk gelirse bilemem yine cazip fiyata kapılıyor kart ama fiyatların biraz geri çekilmesi gerçekleşirse 1 tanesi zaten boştaydı diğerini satınca riglerde 1 boş kalmış gibi oldu oraya bi rtx3060 falan sıkıştırabilirim tekrar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, Deathknight said:

Bu ara piyasa düşecek gibi ben mining açısından baktığım için dün sistemimde en alt kalan 4gb olduğundan ötürü birde 2 adet RX580' i elden çıkarttım bayada kâr bırakmış oldu bana aldığım fiyatlarına göre. :P

Bu tür mining'de kullanılmış kartları satmak sıkıntı olmuyor mu? 2 gün sonra kart yeni sahibinin elinde patlarsa, kapına dayanmasın adam? :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
39 dakika önce, Najaz said:

Bu tür mining'de kullanılmış kartları satmak sıkıntı olmuyor mu? 2 gün sonra kart yeni sahibinin elinde patlarsa, kapına dayanmasın adam? :D

Aklı selim kullanılmış mining kartı emin ol oyuncunun kullandığı karttan bile sağlamdır Altuğ. Kimden aldığın mühim. Ben kendimi övmek için demiyorum burada ama iyi kötü donanım bilgisi olarak beni tanıyorsunuz, piyasada öyle bilinçsiz insan var ki adam 3 5 cent fazla kazanacak diye kart hata almasına rağmen nasılsa fazla kazıyor çok kazanırım bilinciyle voltajı gereğinden fazla veriyor ya da gerekli olan saat hızlardan fazla saat hızlarına yükleniyor falan. Birazda işin içinde olup kartların potansiyelinden haberdar olmak lazım biraz. Misal ilan görüyorum adam ethereum kazıyor satılığa kart çıkartmış 33mhs rx580 diyor, şimdi bu ilandan şunu beklemelisin bu adam bi kere bios mod yapmadan o hızlara ulaşamaz diğer durumda güvenli saat hızı eşiğini çoktan aşmış onunda üzerinde +200/300mhz gitmişki o hızlara erişmiş. Şimdi böyle bir karttan her türlü şey beklenir. Çoğu mining yapan adam efficiency durumundan bir haber. Olay aslında bir yerde watt/hash bağlantısını doğru yakalamakta. Misal benim sattığım kartlarda 60c yi dahi asla geçmemişlerdi. Yük binmeyen kart ısınmıyor ısınmayınca fanda absürt cılkı çıkmıyor ya da donanım bileşenlerine voltaj yükü vs binmiyor kart güvenli bir şekilde çalışıyor. Oyunlarda bile stok kullanırken ters orantı var burada daha fazla yük biniyor aslında...

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güncelleme yapmak isteyenler şu ara RTX3050 ' ı da takip etse iyi olur. F/P bir kart olacak gibi mining açısından sıçan oyun açısından 1660ti fpslerini yakalayan yine birde üzerine DLSS' le bu farkı %50 ye kadar açabilecek potansiyel taşıyor. 1 ay içinde 5000liralardan bulunabilir olması çok değişkenlik katar oyuncu adına.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

rusya savaşını bekliyormuş piyasa

fiyatlar 3000-4000 lira arttı yine yukarı doğru. 

tanklar ukraynaya girince 3080 lerin fiyatlar 4000 lira civarı kadar yukarı çıktı. pusu da bekliyormuş millet. 

covid den daha beter bir şey çıksada insanlık dünyadan silinse daha iyi olacak

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 minutes ago, jackjoker said:

covid den daha beter bir şey çıksada insanlık dünyadan silinse daha iyi olacak

tamamen aynı fikirdeyim. çok varoldu insanlık, artık yeter. havyanlar ve bitkiler huzur içinde yaşasın bizden sonra.

öyle yılan hikayesine döndü ki bu ekran kartı alımı işi, hiçbir hevesim kalmadı. eskiden bir heyecan yaşardık, asus mu, evga mı, msi mı diye düşünür, istediğimiz modeli yakalayınca sevinirdik falan... 1 gr keyfi kalmadı işin.

quad and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 dakika önce, stardust said:

tamamen aynı fikirdeyim. çok varoldu insanlık, artık yeter. havyanlar ve bitkiler huzur içinde yaşasın bizden sonra.

öyle yılan hikayesine döndü ki bu ekran kartı alımı işi, hiçbir hevesim kalmadı. eskiden bir heyecan yaşardık, asus mu, evga mı, msi mı diye düşünür, istediğimiz modeli yakalayınca sevinirdik falan... 1 gr keyfi kalmadı işin.

şimdi birine sordum hayırdır fiyat artmış bir şey mi doldu dedim. piyasa arttı ben de artırdım diye cevap verdi.

bazısı da 1 yıllık kartını dövize endekslemiş döviz değiştikçe o da fiyat değiştiriyor.

ya yemin ederim adamı öldürsen, gr vicdan azabı çekmem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla gg 'dan 8900TL den XFX 6600XT çaktım sabah, sonrasında dolar artmaya başladı hızlı adımlarla.. Zaten indirim bekleyene kadar dolar bizde uzay yapar , 6600xt de olur 13-15bin TL. E ne anladım bu işten ?

RX580 'i de satarım 4bin civarı , bana 5bin TL ye gelmiş olur aşağı yukarı. Evet pahalı ama yapacak çok da birşey yok. Kart elimde kalmadan yenileyeyim , 2 kata yakın da performans gelsin , high-ultra ayar arası çakalım ortamlarda. Bir oyun zevkimiz var zaten. 

Doların arttığı ve enflasyonist bir ortamda TL üzerinden borçlanmak mantıklı tabii abartılmadığı sürece.

Peregrine and Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyatlar tamamen bizim piyasadaki insanların şişirmecesi aslında. Yani aslında fiyatın şu artması tamamen saçmalık nedeniyse döviz bazında usd temelli bakınca 13.5 bandından 14.5 bandına yürüdük belki tamamda kriptoda 3000 lerden ortalama 2500 eth bandına inerek böyle bi denge oldu. Bunun dışında örneğin bi 3060ti/3070 4500 5000liraya geçtiğinde 7 7.5tl usd bu sene 2x yaptığında bu kartların bu bağlamda baktığımızda şu anda 9 10k bandında olması gerekirken şu an piyasada %25-40 daha fazla fiyat ile yansıtılıyor. Kriptonun fiyatı belki geçen sene daha düşüktü ama şu an ki ağ zorluğu fiyat döngüsüne göre 2x daha çok arttığından gelirleri daha da düşük.

Madenci adam burada amortisini düşünmek zorunda şu an çoğu durumda sıfır kartlar 2 sene ve üzeri tarifeden roi ile açılış yapmaları kadar saçma bir durum yok daha da.
@TatanQa0 6600xt fena tercih olmamış. 3060lar aslında kapıt üstünde ve donanım olarak daha güçlü kartlar olmasına karşın amd bu 6600xtlerde ray trace olmadan ve derin öğrenme vs aktif olmadan daha baskın çıkıyor. Rx580 içinse çok büyük beklentiye girme ve 3000 3500 civarı elden çıkarabiliyorsan seri şekilde elden çıkart. Şu an mining çöküşte ve özellikle bu alt seri kartların fiyatları ciddi darbe yiyecek. Şu an 2. Elde bakınca 10 ilandan 7 8 tanesi hep bu kartlardan denk gelir seviyeye düştü.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Deathknight 3060 nedense daha pahalı halen 6600xt den. 3060ti bunlardan epey iyi ama fiyatı da 14-15k civarı . Amacım rdr2 , god of war gibi görsel şölen sayılabilecek oyunlarda grafik ayarlarını kısmaya gerek kalmadan keyifle oynayabilmek. Ayrıca rx580 i de ikinci el almıştım , yenilemek ve garantili kart almak da mantıklı geldi . Gerçi kim bilir bir 10 yıl daha hiçbirşey olmayabilir . Çok da derin düşünmeye gerek yok , indirimi yakalayınca üç-beş bakmadan yapıştırdım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok