34 inch Ultrawide Monitör Seçim Süreci
0

Bu konuda 34 mesaj var

Herkese selamlar,

daha öncesinde 4k monitör tavsiyesi istemiştim ancak ilerleyen sürede benim ihtiyacımın aslında ultrawide 34 inch olduğuna karar verdim. Şöyle anlatayım;

İhtiyacım ve kullanım senaryom şöyle;
-Lenovo şirket laptopum ve rtx 3070’li kişisel oyun bilgisayarım bağlı olacak, iki exceli yanyana açmak yada PiP vs gibi ekrana iki farklı görüntü kaynağını bağlayıp kullanabilmem gerekli.
-Oyun için de kullanılacağı için yenileme süresi düşük ve mümkünse ips olmalı
-Fullhd yada 2K istemiyorum. Ancak masada yerim de çok yok, bu sebeple 34 inch 3440x1440 21:9 bir monitör seçmek istiyorum.
-Oyun da oynanacağı için yüksek tazeleme hızı olsun istiyorum, 120hz yada 144hz gibi
-Nvidia Gsync destekli olması iyi olur.
-type c görüntü girişi şart değil ama olsa iyi olur.

aklımdaki model: GIGABYTE M34WQ ( https://www.notebooksbilliger.de/gigabyte+m34wq+742871 )

34", 3440*1400, 21:9, IPS, 144Hz, Freesync, G-sync uyumlu, type-c destekli, tek sıkıntısı hdr oyun olarak gözüküyor.  https://www.rtings.com/monitor/reviews/gigabyte/m34wq

Sizin farklı bir görüşünüz var mı? Bu değilde şu olsun şeklinde?

Coppermine tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam "HDR oyun" muhabbetine takılmayın, HDR yazan monitörlerin %90'ında falan o özellik güzel çalışmıyor. HDR olayı en güzel çok yüksek parlaklık verebilen (1000+ nits) adam akıllı oluyor. Diğer özellikleri zaten çok iyi, bence pek düşünmeye gerek yok gibi.

stardust and Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, Coppermine said:

Herkese selamlar,

daha öncesinde 4k monitör tavsiyesi istemiştim ancak ilerleyen sürede benim ihtiyacımın aslında ultrawide 34 inch olduğuna karar verdim. Şöyle anlatayım;

İhtiyacım ve kullanım senaryom şöyle;
-Lenovo şirket laptopum ve rtx 3070’li kişisel oyun bilgisayarım bağlı olacak, iki exceli yanyana açmak yada PiP vs gibi ekrana iki farklı görüntü kaynağını bağlayıp kullanabilmem gerekli.
-Oyun için de kullanılacağı için yenileme süresi düşük ve mümkünse ips olmalı
-Fullhd yada 2K istemiyorum. Ancak masada yerim de çok yok, bu sebeple 34 inch 3440x1440 21:9 bir monitör seçmek istiyorum.
-Oyun da oynanacağı için yüksek tazeleme hızı olsun istiyorum, 120hz yada 144hz gibi
-Nvidia Gsync destekli olması iyi olur.
-type c görüntü girişi şart değil ama olsa iyi olur.

aklımdaki model: GIGABYTE M34WQ ( https://www.notebooksbilliger.de/gigabyte+m34wq+742871 )

34", 3440*1400, 21:9, IPS, 144Hz, Freesync, G-sync uyumlu, type-c destekli, tek sıkıntısı hdr oyun olarak gözüküyor.  https://www.rtings.com/monitor/reviews/gigabyte/m34wq

Sizin farklı bir görüşünüz var mı? Bu değilde şu olsun şeklinde?

Ultrawide bir kez deneyimlendikten sonra leziz bir etki bırakıyor. Kendimde kişisel işlerimi görmek vs amaçlı çok işimi görüyor. Çift monitör kullanmaktansa icabında isteğe göre boyutlanmış ekranı bölerek kullanmak falan çok opsiyonel ve keyifli. İşin multimedya ve eğlence kısmında bahsetmeye gerek bile yok 👍🏻hayırlı olsun şimdiden.

Coppermine and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün telegram üzerinde forumu ihmal ettiğimize dair muhabbet ettik biraz. 27" monitörümün bozulması sonrası emektar monitörüm(Samsung T240HD) ile idare ediyor ve "en az 34inç bir monitör almam lazım" diye düşünürken buraya yazayım dedim ve rastladığım konuya bak :)

34" mümkün olduğunca uygun fiyatlı en az 3440x1440 çözünürlüklü ne monitör tavsiye edersiniz? 4K seçeneklere bakamıyorum bütçe dolayısıyla :(

@Coppermine'ın yazdığı model ülkemizde yok maalesef.

Kibitzer tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Kibitzer itopya’da varmış ve tükenmiş görünüyor. Arayıp sormakta fayda var. Belki yakında stoklara girecektir. ( https://www.itopya.com/gigabyte-34-m34wq-144hz-1ms-hdmi-dp-usb-ips-kvm-hdr-wqhd-gaming-monitor_u14943 ) Youtube incelemelerine de baktım, HW Unboxed’da övmüş bu monitörü. Ben şahsen kavisli istemediğim için benim için de biçilmiş kaftan bir monitör olmuş. 2-3 haftaya bu monitörü sipariş geçip burada da deneyimlerimi paylaşırım. Ama kavisli olması sıkıntı değilse ve VA panel de olur derseniz yine Gigabyte’ın G34WGC modeli de güzel, bir bakın bence ona da https://www.birnumara.com/gigabyte-34inc-g34wqc-1ms-144hz-freesync-premium-va-wqhd-curved-gaming-oyuncu-monitor-22001?ref=akakce&v=1.40.5

Özellik olarak ips’li modelden az farkla geride gibi duruyor olsa da siyah başarımı ve hdr etkisi daha iyiymiş.

https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/gigabyte-g34wqc-vs-gigabyte-m34wq/17023/29491?usage=3623&threshold=0.10

Kibitzer beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, Coppermine said:

@Kibitzer itopya’da varmış ve tükenmiş görünüyor. Arayıp sormakta fayda var. Belki yakında stoklara girecektir. ( https://www.itopya.com/gigabyte-34-m34wq-144hz-1ms-hdmi-dp-usb-ips-kvm-hdr-wqhd-gaming-monitor_u14943 ) Youtube incelemelerine de baktım, HW Unboxed’da övmüş bu monitörü. Ben şahsen kavisli istemediğim için benim için de biçilmiş kaftan bir monitör olmuş. 2-3 haftaya bu monitörü sipariş geçip burada da deneyimlerimi paylaşırım. Ama kavisli olması sıkıntı değilse ve VA panel de olur derseniz yine Gigabyte’ın G34WGC modeli de güzel, bir bakın bence ona da https://www.birnumara.com/gigabyte-34inc-g34wqc-1ms-144hz-freesync-premium-va-wqhd-curved-gaming-oyuncu-monitor-22001?ref=akakce&v=1.40.5

Özellik olarak ips’li modelden az farkla geride gibi duruyor olsa da siyah başarımı ve hdr etkisi daha iyiymiş.

https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/gigabyte-g34wqc-vs-gigabyte-m34wq/17023/29491?usage=3623&threshold=0.10

Benim için kavisli olması sorun değil. Daha bile iyi olabilir :kayik:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

34" Ultrawide düşünürken ne kadar büyük o kadar iyi diye düşünüp 49" almaya karar verdim. Duvara monte ettim ve o şekilde kullanıyorum. İnanılmaz memnunum. O kadar büyüğü zor olur diye düşünüp uzak duran varsa bir daha değerlendirsin derim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 15.02.2022 at 09:25, Pablo 'Definitive' Vader said:

34" Ultrawide düşünürken ne kadar büyük o kadar iyi diye düşünüp 49" almaya karar verdim. Duvara monte ettim ve o şekilde kullanıyorum. İnanılmaz memnunum. O kadar büyüğü zor olur diye düşünüp uzak duran varsa bir daha değerlendirsin derim.

Tam da dün bir avmde 49" monitör gördük. Hanıma 34" alacağım diye gösterecekken 49" denk geldi. Fakat oyun sırasında komple kontrol edebilmek zor olmuyor mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, Kibitzer said:

Tam da dün bir avmde 49" monitör gördük. Hanıma 34" alacağım diye gösterecekken 49" denk geldi. Fakat oyun sırasında komple kontrol edebilmek zor olmuyor mu?

Oyuna göre çözünürlük ayarlanabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar büyük ekranda "ekranın şurasında şu çözünürlükte göster" gibisinden bir seçenek var mı? Hatta "şu girişi şurada göster" gibisinden seçip birkaç monitörmüş gibi kullanma seçeneği de olmalı :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, Kibitzer said:

Tam da dün bir avmde 49" monitör gördük. Hanıma 34" alacağım diye gösterecekken 49" denk geldi.

Dyson'ları çifter çifter aldığın gibi, monitörü de hem 49" hem de 34" olarak alabilirsin aslında :D

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 saat önce, Kibitzer said:

Bu kadar büyük ekranda "ekranın şurasında şu çözünürlükte göster" gibisinden bir seçenek var mı? Hatta "şu girişi şurada göster" gibisinden seçip birkaç monitörmüş gibi kullanma seçeneği de olmalı :D

Benim yukarda paylaştığım Gigabyte’da PiP (picture in picture) yada PBP (picture by picture) var, 49’da hayli hayli vardır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 16.02.2022 at 14:08, Kibitzer said:

Kısım kısım çözünürlük sanırım yok çünkü yekpare. O zaman 2'li 27" alınmalı sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 saat önce, Najaz said:

Dyson'ları çifter çifter aldığın gibi, monitörü de hem 49" hem de 34" olarak alabilirsin aslında :D

:kayik:

2 saat önce, Coppermine said:

Benim yukarda paylaştığım Gigabyte’da PiP (picture in picture) yada PBP (picture by picture) var, 49’da hayli hayli vardır.

20 bin liraya çıkmış 49" monitörler. Şimdilik hayal :mrgreen:

41 dakika önce, RFID said:

Kısım kısım çözünürlük sanırım yok çünkü yekpare. O zaman 2'li 27" alınmalı sanırım.

Ona bütçe yok sanırım. Yoksa var mı :icon_think: Bir 34" fiyatına 2x27" alınabilir mi. Yok yok yapmamalıyım bunu :facepalm:

RFID and yarimpower beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 saat önce, Kibitzer said:

Ona bütçe yok sanırım. Yoksa var mı :icon_think: Bir 34" fiyatına 2x27" alınabilir mi. Yok yok yapmamalıyım bunu 

Ben de, tek büyük mü? çift küçük mü? ikilemi yaşıyorum.

Kibitzer beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 2/16/2022 at 2:08 PM, Kibitzer said:

Ekranı tek bir çözünürlükte gösteriyor.

Ben Macbook Pro ve PC'yi bağlı kullanıyorum, PIP'e çok ihtiyacım olmuyor ancak ihtiyaç duyduğumda kullandığım oluyor. PIP yaptığımda PC'de oyun oynadığım bir senaryo denemediğim için çözünürlüklere bakmamıştım, eğer karara etki edecek bir kriterse bakayım. Bu büyüklükte ekran kullanınca WindowTop gibi bazı yazılımlara sahip olmak faydalı oluyor. Ben çift monitörden geçmiştim, duvara monte ederek masada yer açmak ve çalışırken çok rahat etmek bence artıları oldu. Rekabetçi FPS tipi oyunlar oynayanlar için eğer tam çözünürlük destekleniyorsa belki tüm ekrana hakim olmak zor olabilir. Ben çok seyrek Overwatch oynuyorum ancak onda adil rekabet gerekçesiyle ultra wide screen için destek yok, ekranın sağı ve solunda siyah şeritlerle standart çözünürlükleri kullandırıyor.

Coppermine and Kibitzer beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen gün güzel bir indirim denk geldi ve Gigabyte G34WQC aldım. 27" kullanmıştım önceden, bozulunca bir süredir 24" ile idare ettim. Şimdi ikisi yan yana, yükseklikleri 24" ile aynı, 27"den sonra biraz basık geldi ama ekrana baktıkça "aman yarebbiiii" diyorum. Gawur yapmış :kayik:

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayırlı olsun @Kibitzer güle güle kullanın. Konuyu açan ben oldum, siz benden önce aldınız 😂 Biraz daha detay versenize, hatta bir iki de foto da iyi olur. Şuan Türkiye’deyim, haftaya da ben -kısmetse- Gigabyte M34WQ’yu alacağım.

CYJRwq.gif

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, Coppermine said:

Hayırlı olsun @Kibitzer güle güle kullanın. Konuyu açan ben oldum, siz benden önce aldınız 😂 Biraz daha detay versenize, hatta bir iki de foto da iyi olur. Şuan Türkiye’deyim, haftaya da ben -kısmetse- Gigabyte M34WQ’yu alacağım.

CYJRwq.gif

Hocam çok teşekkürler. Şu ana kadar hala "vay anasını" modunda olduğum için objektif değerlendiremem sanırım. Bu benim ilk VA monitörüm sayılır, laptopun paneli de öyle ama bu 144hz ilk VA monitörüm. Dün biraz film izledim, oyun oynadım. Herhangi bir ölü-parlak piksel göremedim, birkaç tanesi yan yana olmadıkça da pek fark edeceğimi zannetmiyorum. Standart incelemelerde bahsedilmeyen pek bir özellik fark etmedim. 3080 ekran kartına bağladım, G-Sync çalışıyor gösteriyor. Oyunlarda bir problem görmedim. 16/9 filmler ortada kalıyor, güncel çekilmiş birçok film daha geniş ekrana yayılıyor. Parlaklığı bana baya bir fazla geldi, oda çok aydınlık olmadığı için biraz kıstım. Bir sorun yok şimdilik, gayet memnunum. 

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 saat önce, Coppermine said:

CYJRwq.gif

Birkaç foto ekledim ama çok da iyi çekemedim, ortam karanlık olunca bozuk çıktılar.  Çok çok daha güzel gözüküyor canlısı :mrgreen: Sol tarafta emektar T240HD gözüküyor. Hala canavar gibi çalışıyor.

fassf.jpg

fdg.jpg

IMG-7433.JPG

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Kibitzer gayet güzel görünüyor, tekrar hayırlı olsun. M34WQ yerine G34WQC mi alsam? 😁 PiP veya PbP gibi ekranı bölme ayarları nasıl? Hiç denediniz mi iki farklı kaynağı?

Coppermine tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok