PSU Seçimi - Corsair RM850 alındı.
1 1

PSU Seçimi   18 oy

1. 1. Hangi güç kaynağını seçerdiniz ?

• Thermaltake Toughpower GF1 850W 80+ Gold Full Modüler - 2060 TL
    • CORSAIR RM850 850W 80+ Gold Full Modüler - 2000 TL
    • EVGA GQ 1000W 80+ Gold Yarı Modüler - 2917 TL

Please sign in or register to vote in this poll.

Bu konuda 110 mesaj var

Sistemimdeki en eski parçalardan biri PSU.

EVGA 5 yıl garanti vermiş. amazon.com'dan almışım baktım şimdi 2016 Ağustos.

Durduk yere bozulması için bir sebep yok, lakin fiyatlar böyle artarken yeni bir tane almakta fayda olabilir. 

Bundan sonraki PSU'm Seasonic PRIME 1000 olur diye düşünmüştüm ama her ne kadar alınabilecek en iyi PSU olsa da, bu devirde ulaşmak mümkün olmayacak.

Markasına aşina olduğum, nispeten ucuz bulduğum 2 tane PSU marka/modeli var.

Bir kamuoyu yoklaması yapayım dedim hangisini beğenirsiniz diye.

2000 lira civarında başka önerebileceğiniz PSU varsa da önerilere açığım.

https://www.amazon.com.tr/THERMALTAKE-TOUGHPOWER-PS-TPD-0850FNFAGE-1-MODÜLER-SUPPLY/dp/B07N7Z6V34

https://www.itopya.com/corsair-rm850-850w-80-gold-full-moduler-135mm-fanli-atx-psu_u14591

https://www.itopya.com/evga-gq-1000w-80-gold-yari-moduler-135mm-fanli-psu_u16878

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kendim araştırma yapıyorum.

Hiç araştırmasam, PSU alanında Thermaltake daha eski daha bilinir marka diye ilk seçimim o olurdu.

Anlaşılan bundan önceki seride bazı sorunlar yaşamış, insanlar şüpheli yaklaşmış, genel olarak beğenilmiş.

Corsair daha çok sevilmiş ve beğenilmiş gibi gözüküyor.

İkisi arasında kaldım, sizin de fikrinizi alayım ona göre 1 tanesini alayım bari.

PS: newegg'de baya kötü yorumlar var Thermaltake için, sanırım Corsair'e doğru kayıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.itopya.com/evga-gq-1000w-80-gold-yari-moduler-135mm-fanli-psu_u16878

itopta 3300'den 2900'e çekti bunun fiyatını.

Benim PSU'nun tamamen aynı model 1000w olanı.

aslında RTX 4000 serisinin güç tüketimini göze alınca 1000w almakta da fayda olabilir ama zaten acil olmayan bir ihtiyaç için de 2000 lira harcayacakken üstüne 1000 lira daha vermek ne kadar fizıbıl bilemedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 minutes ago, wazzap said:

EVGA 1000

çok para kardeş.

bir de şimdi 4000 serisi falan diyorum da, bence RTX 4080 MSRP 1200 dolardan çıkar, bulunur fiyatı 1500 dolar, Türkiye fiyatı 2000 dolar üstü olur.

Alıp almayacağım belli olmayan bir ekran kartı için de şimdiden masraf ne kadar doğru bilemedim.

Bir de tabi yüksek güç tüketimi -şimdi baktım- kesinleşmiş bir şey değil.

4090 için evet hayvani seviyede demişler ama 4080 için 850w yeterli gelmeyecekse o kart hiç çıkmasın zaten.

https://www.digitaltrends.com/computing/nvidia-ada-lovelace-rtx-4090-power-requirements-speculation/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu öyle diyorsun da, yurtdışına zırt pırt giden adamsın. İllaki düşeş bir şey bulma ihtimalin hepimizden fazla. Şimdi 750W alsan, 2 ay sonra fırsatını bulup, düşeşe yeni seri ekran kartı getirsen sonra ne olacak? Bu sefer düşük PSU aldığın için yeni ekran kartı almak istemeyeceksin çünkü bu sefer de yeni PSU masrafı olacak.

Burası biraz kaptan özel.

Spoiler

Ya Cihan, çok para diyorsun da abi daha dün 24bin'e ekran kartı paylaştın, fırsat diye. 850W ile 1000W arasında sadece 1000 TL oynuyor. Tamam, ikisi aynı şeyler değil belki ama sonuçta PSU dediğin alet daha uzun ömürlü bir şey. Zaten elindeki PSU'yu hiç yoksa en azından 500TL'den fazlaya da satabileceğini düşünürsek bence biraz boş muhabbet burası. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

mesele 1000 lira fazla verip vermemekten öte değer mi, bir mantık olsun yaptığım alışverişte istiyorum.

daha önceden de yazdım, bizim o eskisi gibi yurtdışı rahat rahat gezip alışveriş yaptığımız uzun yatılar, istediğini al getir günleri bitti.

tek CPU, bir çift ram, bir M.2 SSD falan ceketin cebine atar geçersin ama artık Ekran kartı, PSU gibi aletleri x-ray cihazından geçerken gördüklerinde direk alıyorlar, itiraz edersen üstüne zabıt tutup işlem başlatıyorlar.

gümrük vergisini ödeyeyim diyorsun, görevli olarak gittiğin seferden bir şey getirme hakkın yok diyorlar.

başka yollarla gümrükten geçirmeden çıkartmaya çalışan pilot ve kabin memurları oldu, işlerinden oldular...

yani şakası yok artık, göz açtırmıyorlar.

anlattığım gibi ben bu işe başladığımda bir gümrük memurunun kaptan pilota "çantanı aç" demesi düşünülür bir şey bile değildi.

şimdi bir şey gördüler mi didik didik arıyorlar, hiç muhatap olamam görev dönüşü yorgun argın, neyse buradan parasını verir garantili alırım.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 minutes ago, JardeL said:

Surada PSU icin detayli liste yapmislar; [ https://linustechtips.com/topic/1116640-psu-tier-list-40/ ] ... Bilinen sorun vs varsa da eklemisler... 

Corsair RM850 ve Thermaltake GF1'i "Tier A" olarak listelemişler, EVGA GQ modelini "Tier B" ye koymuşlar.

ben kullanıcı yorumlarına göre şuan Corsair seçmek üzereyim ama şöyle bir durum da var Thermaltake Toughpower serisinde kullanılan bütün kapasitörler japon, Corsair'de ise Çin.

2 markada amerika'da satılan ürünleri için 10 sene garanti vermiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben 1000w tercih ederdim. her ne kadar halen hi-end de 850w önerilen olsa da yeni nesil de 1000watt bence taban olacak. eğer yeni yatırım yapacaksan 1000 den aşağı bir model düşünme. en azından kafan rahat olur. arada cidden devasa fiyat farkı yok. bulabilirsen EVGA al geç. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, jackjoker said:

ben 1000w tercih ederdim. her ne kadar halen hi-end de 850w önerilen olsa da yeni nesil de 1000watt bence taban olacak. eğer yeni yatırım yapacaksan 1000 den aşağı bir model düşünme. en azından kafan rahat olur. arada cidden devasa fiyat farkı yok. bulabilirsen EVGA al geç. 

var işte itopya'da. Ties mesaj atıyor şimdi "boş işler müdürlüğüne atanmışsın" diyor :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 dakika önce, stardust said:

var işte itopya'da. Ties mesaj atıyor şimdi "boş işler müdürlüğüne atanmışsın" diyor :lol:

şuan kullandığın da sorun yoksa ve stabil şekilde voltaj değerlerini veriyorsa değiştirme. ama illa değiştireceğim diyorsan 1000 den aşağı da olmasın. benim fikrim bu. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende 2015'ti sanıyorum aldığım yıl, o zaman aldığım iki adet PSU var, halen iki PC'de de onları kullanıyorum, birisi Corsair RM1000 1000W 80 Gold, bu ilk versiyondan, sonradan RM1000i diye bir modeli çıkmıştı yanılmıyorsam o iyiydi, bendeki şöyle böyle olanıydı. Diğer PC'de Corsair HX1000i 1000W 80 Platinum var, bu iyiydi baya.

HX1000 fiyatları almış yürümüş gördüğüm, bir ara EVGA Titanium sertifikalı serisinden alacaktım keşke alsaymışım, fiyatlar ne hale geldi. Eskiden hatırladığım EVGA Titanium serisi baya iyiydi. Yine Seasonic'lerin Platinum, Titanium olanları gayet iyiydi.

PSU'ları bayadır incelemedim hiç SLI da ölünce gerek kalmamıştı çünkü.

Yukarıdaki modeller hakkında bilgim yok hiç.

Eskilerden bildiğim de yukarıda bahsettiğim gibi.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla genç ben bu konuda bir yorum yapamıyorum. Kendim ofisteki pcler dışında evimdeki pclerde son 25 yıllık süreçte fsp, thermaltake ve enermax kullandım. Hiçbiri bozulmadı. Her seferinde satıp yenisini aldım. Ama son 15 yıl kurduğum sistemlerin hepsine enermax eşlik etti. İlk 550 wattlık enermax psu'dan sonra da Sanırım intel Q9650x kullandığım dönemden sonra kullandığım iki enermax da 1050 wattlık model oldu. Ama ben oc yaparken kafam rahat olsun vs ile bu şekilde hareket ettim. Anlaşılacağı üzere benim psu da uzun zamandır tek tercihim enermax. Son sattığım 1050w lığı 11 sene kullanmışım.

Benim anlamadığım şuan bir sorun yoksa mevcut psu'da niye kaşıntı geldi. Bırak bozulana kadar gitsin. Rtx4xxx serisi veya gelecekteki herhangi bir donanım upgrade'i için hiç sıkıntı yaşamayım kaygısıysa anketin ilk iki seçeneğini direk ele zaten.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 minutes ago, ZvAnA said:

Benim anlamadığım şuan bir sorun yoksa mevcut psu'da niye kaşıntı geldi. Bırak bozulana kadar gitsin. Rtx4xxx serisi veya gelecekteki herhangi bir donanım upgrade'i için hiç sıkıntı yaşamayım kaygısıysa anketin ilk iki seçeneğini direk ele zaten.

Sistemdeki en eski parça PSU kaldı, hazır çalışıyorken onu satayım, hem de yine uygun 3080 Ti düşerse aklımda soru işareti kalmasın 750W yeter mi yetmez mi diye düşündüm.

Şimdilik bu 3 modeli de takibe aldım, 1 kademe daha fiyat düşerse üçünden birini alabilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada son aldığım 1000 wattlık Enermax Titanyumu iki sene önce İtalya amazondan 2300 lira civarına mal etmiştim diye hatırlıyorum. 1000 watt civarı kaliteli markaların ürünleri de o civardaydı.  O yüzden 1000 wattlık evga nın fiyatı normal geldi bana. İki sene önce döviz ne kadardı şimdi ne kadar.

EDIT:Şimdi baktım 302 euro vermişim. 46 euro gümrük iadesi gelmiş

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 minutes ago, ZvAnA said:

Bu arada son aldığım 1000 wattlık Enermax Titanyumu iki sene önce İtalya amazondan 2300 lira civarına mal etmiştim diye hatırlıyorum. 1000 watt civarı kaliteli markaların ürünleri de o civardaydı.  O yüzden 1000 wattlık evga nın fiyatı normal geldi bana. İki sene önce döviz ne kadardı şimdi ne kadar.

o EVGA ucuz bir model ama enermax titanyumla falan kıyaslanabilecek bir model değil.

gerçi ucuz model diyorum ama 6 sene olacak GQ serisi sorunsuz çalıştı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hiç Seasonic lafı geçmemiş, ilginç. Şıu an piyasadaki marka PSU'ların asıl üreticisi Seasonic aslında. Adamlar üzerine marka koyup satıyorlar. Son derece güvenilir ve kaliteli bir markadır.

3000 TL seviyelerine çıkılacaksa şunu tavsiye ederim.

https://www.akakce.com/power-supply/en-ucuz-seasonic-focus-plus-ssr-850fx-850-w-fiyati,189106254.html

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, MilesTeg said:

Hiç Seasonic lafı geçmemiş, ilginç. Şıu an piyasadaki marka PSU'ların asıl üreticisi Seasonic aslında. Adamlar üzerine marka koyup satıyorlar. Son derece güvenilir ve kaliteli bir markadır.

3000 TL seviyelerine çıkılacaksa şunu tavsiye ederim.

https://www.akakce.com/power-supply/en-ucuz-seasonic-focus-plus-ssr-850fx-850-w-fiyati,189106254.html

3000 lira civarına 850watt PSU almazdım şahsen

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 hours ago, stardust said:

Bundan sonraki PSU'm Seasonic PRIME 1000 olur diye düşünmüştüm ama her ne kadar alınabilecek en iyi PSU olsa da, bu devirde ulaşmak mümkün olmayacak.

@MilesTeg çok konuşuyorsun, okumuyorum o yüzden diyorsun, anladım tamam :D

-

ben kararımı cüzdana bıraktım, şu 3 PSU'dan hangisinde kayda değer bir indirim olursa, ya da diğer ikisi zamlanır birinin fiyatı aynı kalırsa onu alacağım. 

850w yeterli gelir. 1000w almak demek oluyor ki, sistemin diğer parçaları 300-400W elektrik kullansa, ekran kartının 600W kullanmasını kabulleniyorum.

ben kabullenmeyeceğim. RTX 4080 / RTX 4080 Ti için 850W yeterli olacaktır. ama şu EVGA 1000W modelinde 100-200 lira da olsa, bir indirim daha olursa eğer almışken fazla Watt göz çıkarmaz.

wazzap, jackjoker and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok