CVT Şanzıman Kullanımı
0

Bu konuda 57 mesaj var

Selam,

DSG'de durum nasıl ? Bu dallama şanzıman kalkıştan hemen sonra 2. vitese atıyor sonra duracak kadar yavaşlayan trafikte 2. viteste aracı götürmeye çalışıyor. Bu gibi durumlarda manuel 1'e alınması mı gerekir ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DSG'lerde 2. viteste takılma sıkıntısı var. İyice zora düşmeden vites atmayabiliyor bazen. Yazılımsal birşey sanki, ama neden düzeltmediler bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Toyota Corolla 2000 VVTi daki dümdük otomatik vitesin rahatını bulamıyorum hiç bir robotize şanzımanda. Overdrive devreye girdi mi 2500 RPM de 120-130 ile gitmek gibisi yok :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrı bir konu açmak istiyordum da kullananlar genelde bu konuyu okuyor. Soru şu :

Sizce otomatik vites mi yoksa manuel vites mi ? Ve neden ?

Ben kendi adıma manuel seviyorum istediğim devri verebilmek hoşuma gidiyor +  Türkiyede manuel çok yaygın olduğu için otomatiğin rahatına alışmaktan korktuğum için hep uzak durdum otomatik vitesten. 1980' li yıllarda otomatik vitesli arabamızı babamın manuel vitese çevirdiğini hatırlıyorum o zamandan bilinç altıma otomatik mi kaka diye girmiş. Sanırım şanzuman bozulmuştu hatırlamıyorum çok iyi. Şuanda otomatik viteslerden insanlar çok memnun sorunlar oldukça azalmış sanırım. Yinede arabayı ağırlaştırması hoşuma gitmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrı bir konu açmak istiyordum da kullananlar genelde bu konuyu okuyor. Soru şu :

Sizce otomatik vites mi yoksa manuel vites mi ? Ve neden ?

Ben kendi adıma manuel seviyorum istediğim devri verebilmek hoşuma gidiyor + Türkiyede manuel çok yaygın olduğu için otomatiğin rahatına alışmaktan korktuğum için hep uzak durdum otomatik vitesten. 1980' li yıllarda otomatik vitesli arabamızı babamın manuel vitese çevirdiğini hatırlıyorum o zamandan bilinç altıma otomatik mi kaka diye girmiş. Sanırım şanzuman bozulmuştu hatırlamıyorum çok iyi. Şuanda otomatik viteslerden insanlar çok memnun sorunlar oldukça azalmış sanırım. Yinede arabayı ağırlaştırması hoşuma gitmiyor.

Hcm buyuksehirlerden birinde yaşıyorsanız, kullaniminiz şehir içinde ise çoğunlukla otomatik vites bence en dogru secim olur. Ben 11 yıldır otomatik kullanıyorum. Bazen arkadaşın arabasıni falan kullanıyorum düz vites, resmen kulfet geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dipnot : otomatik ağır değil, yani hangi aracı kullandığınıza bağlı olarak değişebilir ama otomatik ağır değil, hatta çok atak olup insanı gaza basmaya teşvik edebiliyor bazen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Manuel kullanıcısı olarak otomatik derim. Hani ayakta kramp girecek kadar yormuyor, fakat sürekli kafanın bir kenarı onunla meşgul oluyor. Vites ayarlamak, doğru viteste gitmek, tüketimi arttırmamak falan hep aklında. Tek kavramalılar bile çok daha iyidir manuelden. Ha Edirne'de otursam "acaba hangisi" derdim ama İstanbul'da kesinlikle otomatik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Manuel vitesi ölümüne savunanların en azından ömürlerinin bir döneminde "şahinci" olduğunu da hatırlatarak otomatik diyorum. Manuelin kendine göre avantajları var ama eğer şehirde yaşıyorsanız otomatik çok büyük rahatlık. DOS ile Windows arasındaki fark gibi birşey işte.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Trafiğin hayatın bir gerçeği olduğu büyük bir şehirde düz vites arabayı savunanların otomatik vitesli bir araçla trafikte zaman geçirmediklerini düşünüyorum. Düz vitesten otomatik vitese ben de çok yakın zamanda geçtim. 4-5 aydır trafiğin verdiği yorgunluk yarı yarıya azaldı. Vitesle uğraşmıyor olmak insana arabada bir rahatlık ve özgürlük veriyor ki düşünmek, müzik dinlemek ve kafayı dinlendirmek bile mümkün oluyor arabada. Bence maddi şartlar uygunsa düz vitesin yanından bile geçmemek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yakıt konusunu bilmiyorum. Ben pek takılmadığım için o konuya detaylı araştırmadım.

Biz iki araç kullanıyoruz, ikisi de benzinli. Yol bilgisayarı verilerini ortalama yazabilirim :

Nissan QQ 1.6 Düz Vites : 8 litre

BMW 5.20 1.6 Otomatik : 12 litre

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Toyota mmt, düz vitese oranla daha az yakmasını sağlıyor, önceki sürümde de öyleydi, yenisinde de aynı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski otomatikler manuel şanzımana göre daha fazla tükettiriyorlardı. Bunun iki sebebi vardı. Otomatik şanzımanlarda manuele göre daha az vites oluyordu. Mesela bir arabanın manueli 5 vitesliyse otomatiği 4 vitesli oluyordu. Eski Amerikan arabalarında 2 vitesli otomatikler var mesela. Vites oranı azaldıkça ideal devir bandının kullanımı da azalıyor, haliyle tüketim artıyor. Ne kadar çok vites, o kadar az tüketim yani. Diğer sebep ise ıslak (viskoz) kavrama. Tork konvertörü de denen bu sistem güç kaybına sebep olur. Modern tork konvertörleri eskilere göre çok daha verimli, ama yine de az miktarda güç kaybı oluyor. Eskiden güç kaybı çok daha fazlaydı. Bu yüzden otomatik arabalar performanssız ve müsrif olarak görülürdü. Yeni şanzımanlarda tork konvertörü kullanılsa da güç kaybı çok daha az, ayrıca bunu manuel şanzımanda kullanımı pratik olmayacak kadar çok vitesli tasarımla ekarte ediyorlar. Mesela 8 vitesli otomatik şanzımanlar gayet normal karşılanıyor artık, hatta bazı üreticiler 9 vitesli şanzıman kullanmaya başladılar son birkaç yıldır. 9 vitesli manuel şanzıman da üretilir ama kullanımı pratik olmaz. Robotize şanzımanlarda zaten kuru kavrama oluyor genelde, yani tork konvertörünün güç kaybı handikapı da aşılmış oluyor.

Bir de işin performans kısmı var tabi. Tek kavramalı robotize şanzımanları hariç tutuyorum, onlar biraz ağır kalıyorlar ama yeni nesil otomatiklerin vites değişim süreleri milisaniyelerle ölçülüyor. Yani en becerikli sürücünün bile vites değişimine karar verme sürecinde şanzıman zaten vitesi değiştirmiş oluyor, daha o adam elini vites koluna atacak da, debriyaja basacak da, kolu çekecek de... Özellikle çift kavramalı şanzımanlar bu konuda çok başarılı.

Forumun temasına uygun biçimde örnek vereyim. Modern işlemciler frekanslarını kendileri ayarlayabiliyorlar. İşlem gücüne ihtiyaç yoksa frekansı ve çarpanı düşürüp yavaşlatıyorlar kendilerini. Yoğun yük altına girdiğinde de hızlandırıyorlar, yani otomatik overclock oluyorlar. Bunun klavye üzerindeki tuşlarla manuel yapıldığını farzedin. 10 tane profil olsun, siz sistemin yük durumuna göre kendiniz işlemci hızını belirleyin mesela. Masaüstü ortamında yavaşlatın, oyun oynarken hızlandırın, sistem kasılmaya başlayınca daha da hızlandırın filan. Uğraşılır mı bununla? Diğer tarafta sistem siz daha işlemcinin yetersiz kaldığını farketmeden durumu kavrayıp frekansı arttırıyor, yük düştüğü anda işlemciyi yavaşlatıp voltajı düşürüyor, çok daha hızlı karar veriyor, üstelik sizin klavyenizdeki tuşların sayısından fazla profile sahip olabiliyor. Modern bir otomatik ile manuelin karşılaştırması budur.

Kısacası eski otomatiklerin sorunları, verimsizliği, performanssızlığı çoktan aşıldı. Çok sakin biryerde yaşıyorsanız ucuz olduğu için manuel tercih edebilirsiniz, bu mantıklı görülebilir. Mesela benim Marmaris'te yaşayan arkadaşım var (buraya da üyedir aslında, Tesla kullanıcı adıyla), bizim "trafik yok, millet daha uyanmamış" dediğimiz Cumartesi sabahı trafiğini bile korkunç buluyor, "siz nasıl katlanıyorsunuz buna, heryerden araba çıkıyor yav" diyor. Ancak trafikli bir şehirde kullanılacaksa ve maddiyat çok kısıtlı değilse otomatik alınmalı.

KaraSinek, Hayalet and YaRiLeTkEn beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sanirim o mekanik kilidi olmayan kavramali otomatik döneminde manuele gore fazla yakma durumu vardı. Artik bu durum kalmadi sanirim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben otomatik vites diyorum. Manual kullanmayı bilmemekten değil. Ama otomatik vites ayrı bir rahatlık. O rahatlığı bir kere yaşayınca insanın geri dönesi gelmiyor.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Büyükşehir trafiğinde kesinlikle otomatik. Bu lüks değil, artık gereklilik. Yeni teknolojilerle otomatik ve manuel arasında güven/yakıt tüketimi farkı neredeyse kalmadı. Otomatiğin konfor avantajı manuel'e fark atıyor. Manuel'i tercih etmenin temelde iki gerekçesi kalıyor geriye, alışkanlık ve fiyat. Manuel seven ve başka türlü araç kullanmaktan zevk almıyorum diyenler var, anlamakta zorlanıyorum ama saygı duyuyorum. Fiyat ise geçerli bir sebep olabilir, min. 5-6 bin TL fark oluyor, herkes tercih etmeyebilir ama bence sonuna kadar değer.

Bu arada manuel kullanıyorum  her gün ve otomatik alacağım günü dört gözle bekliyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ifadeler doğru mu arkadaşlar ? 

Yarı otomatik = Çift kavramalı veya tek kavramalı robotize otomatik şanzıman

Tam otomatik = Şu içindeki türbinler ve sıvı ile güç akatarımı olan ıslak tip dediğimiz şanzıman

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ifadeler doğru mu arkadaşlar ? 

Yarı otomatik = Çift kavramalı veya tek kavramalı robotize otomatik şanzıman

Tam otomatik = Şu içindeki türbinler ve sıvı ile güç akatarımı olan ıslak tip dediğimiz şanzıman

Değil, çünkü "yarı otomatik" diye birşey yok. İnsanlar kafalarına göre terim uyduruyorlar. Bir ara da manuel kullanım olanağı sunan otomatik şanzımanlara (tiptronic gibi) yarı otomatik diyorlardı. Şanzımanın kavrama şekli ile çalışma şekli birbirinden farklı şeyler. Kavrama ıslak veya kuru olabilir, tek veya çift olabilir. Şanzımanın kendi sistemi ise gezegen dişlili (klasik otomatik), CVT veya otomatikleştirilmiş manuel (robotize) olabilir. Karmaşık işler yani. Örneğin Audi'nin S-Tronic şanzımanlarının bazıları robotize ama ıslak kavramalı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sahibinden.com 'da "yarı otomatik" var seçeneklerde, demek ki senin bilgin yanlış :P 

O değil de, günümüz otomatikleri kesinlikle manuelden az yakıyor, özellikle şehir içinde. Dikkatli bir sürücü bile o trafikte "başlarım vitesine de" modunda olduğu için bir süre sonra, vites değişimleri optimumdan çok uzak oluyor. Oysa otomatik vites dalgınlaşmıyor bir süre sonra, aynı kararlılıkla gidiyor :) 

Fabrika verilerine bakıp aldanmayın "aa otomatik %5 fazla yakıyor" demeyin, reelde %15 az yakar. Tecrübesiz veya bilinçsiz sürücülerde bu oran çok daha fazla olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SpeCTRuM

İstanbul trafiğinde, özellikle işe gidiş ve geliş saatleriniz diğer insanlarla çakışıyorsa zaten 3. vitesi görmek bile hayal olabiliyor. O trafikte en acemi adam bile otomatik vitesten daha başarısız iş çıkartmayı beceremez. :) İstanbul'da her gün trafiğe girip düz vites savunanların tek sebebi olabilir. Otomatik vitesli araç kullanmamışlardır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok