Steam'de TL ile Alışveriş Devri Kapanıyor
0

Bu konuda 103 mesaj var

20 Kasım tarhinden itibaren Steam üzerinden TL ile alışveriş sonlanıyor. Oyunlar artık dolar olarak satılacakmış.

Starting on November 20th, Steam will change the currency used for sales in Argentina and Turkey to USD. We are implementing this with two new pricing regions: LATAM - USD (which includes Argentina) and MENA - USD (which includes Turkey).

https://help.steampowered.com/en/faqs/view/2720-4EC7-B95A-1D2A

Sebep sürekli değişen kur oranları.

Why Now?

Exchange rate volatility in Argentina and Turkey in recent years has made it hard for game developers to choose appropriate prices for their games and keep them current. We have heard this loud and clear in our developer meet ups and round table chats. In addition, we have had a hard time keeping Steam payment methods up and running in these countries/territories due to the constant foreign exchange fluctuations, fees, taxes, and logistical issues. Pricing games in USD for Steam customers in Argentina and Turkey will help us provide greater stability and consistency for players and partners, while also enabling us to continue to offer a variety of payment methods to Steam users in those countries/territories.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye özelinde fiyatlanma yapılacaksa ki çoğunlukla yapılmıyor AAA oyunlar için farketmez, 1200 TL yerine 40 USD diyecekse aynı şey zaten. Veya Call of Duty örneğinde olduğu gibi 1999 TL demiş. Herhalde 70 USD o. 

Burada müşteri sayısı da yeterli değilse ki değildir herhalde kendi standartlarında daha da kötü olur hatta ABD’deki dolar fiyatı neyse burada da o olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
44 dakika önce, T800 said:

Türkiye özelinde fiyatlanma yapılacaksa ki çoğunlukla yapılmıyor AAA oyunlar için farketmez, 1200 TL yerine 40 USD diyecekse aynı şey zaten. Veya Call of Duty örneğinde olduğu gibi 1999 TL demiş. Herhalde 70 USD o. 

Burada müşteri sayısı da yeterli değilse ki değildir herhalde kendi standartlarında daha da kötü olur hatta ABD’deki dolar fiyatı neyse burada da o olur.

Türkiye özelinde fiyatlandırmayı kaldırmak için almışlar o kararı zaten. Artık fiyatlar 3K civarı olacak. Zaten şimdiye kadar 1 dolar kuru 10 liraydı orada. Artık güncel kura göre hesap edeceksin. Steam bitti işte. Alacağınızı alın. Ben kesinlikle Türkiye özelinde fiyatlandırma olacağını düşünmüyorum.

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de KDV falan da tahsil edip devlete ödüyordu Steam bildiğim kadarıyla, Türk parasını koruma kanununa takılmıyor mu acaba dövizle ürün satmak?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye özelinde fiyatlama yapmak için TL’ye geçildi zamanında tam beklenen sonuç oldu mu orası ayrı bir konu.

2 dakika önce, Definitive said:

Türkiye'de KDV falan da tahsil edip devlete ödüyordu Steam bildiğim kadarıyla, Türk parasını koruma kanununa takılmıyor mu acaba dövizle ürün satmak?

Yurtdışından hizmet alımı olur herhalde bu, Steam neticede bir abonelik sistemi, oyunu satın almış olmuyoruz Steam’den alışveriş yaptığımızda. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de 3000 TL diye bir şey nereden çıktı? 100 USD base game fiyatı yok. En fazla yapılacak olan eskisi gibi ABD fiyatı neyse burada da o olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 dakika önce, T800 said:

Bir de 3000 TL diye bir şey nereden çıktı? 100 USD base game fiyatı yok. En fazla yapılacak olan eskisi gibi ABD fiyatı neyse burada da o olur.

COD standart fiyatı 70 dolar. Kredi kartı ödemesinde kesilecek KDV ile beraber 20 kasımdan sonra senin bankandan tahsil edileceği rakam 2436 lira. bu da en iyimser ihtimalle doların 29 civarında kabul edersen. şuan halen frenliyorlar kuru bir de bu açıdan bakmak lazım. 
deluxe versiyonu 100 dolar. zaten oyunların deluxe versiyonlarını direkt eleyeceksin ( zaten gerek yok da mevcut düzeni söylüyorum ) 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eskiden ne ise ABD’de burada da fiyat oydu, dolar fiyatı üzerine bir de ayrıca vergi olmuyordu, şu an uygulaması ne olur ilk etapta onu bir görmek lazım, fiyatın içinde mi olur, ayrıca mı olur, başka bir şey mi olur şimdilik erken bunlar üzerinde yorum yapmak için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence abartıyorsunuz, sadece fiyatlar TL yerine USD olacak. Atıyorum RDR2 500 TL ise oyun da 20$ olacak. Çünkü bölgesel fiyatlandırma değişmeyecek hatta belki bizim için daha iyi bile olabilir çünkü bulunduğumuz kategoride kişi başı geliri birazdan iyi olan bir tek Bahreyn var.

Middle East

• Bahrain
  • Egypt
  • Iraq
  • Jordan
  • Lebanon
  • Oman
  • Palestine
  • Turkey
  • Yemen

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce de yazdım, artık herhalde tek tek oyun satın almaktansa abonelik sistemlerini(Xbox Game Pass Ultimate, EA Play Pro, PS Platinum) kovalamak daha iyi olacak gibi duruyor. Playstation da PC için abonelik çıkarsa çok iyi olacak.

EA Play Pro da 999 TL idi bir yıllık, halen değişmedi ise.

1 dakika önce, wazzap said:

Bence abartıyorsunuz, sadece fiyatlar TL yerine USD olacak. Atıyorum RDR2 500 TL ise oyun da 20$ olacak. Çünkü bölgesel fiyatlandırma değişmeyecek hatta belki bizim için daha iyi bile olabilir çünkü bulunduğumuz kategoride kişi başı geliri birazdan iyi olan bir tek Bahreyn var.

İşte bölgesel fiyatlandırma olacak mı ciddi bir şekilde bunu görmek lazım öncelikle, şu ana kadar TL fiyatından tam beklenen gibi olmadı herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, T800 said:

Eskiden ne ise ABD’de burada da fiyat oydu, dolar fiyatı üzerine bir de ayrıca vergi olmuyordu, şu an uygulaması ne olur ilk etapta onu bir görmek lazım, fiyatın içinde mi olur, ayrıca mı olur, başka bir şey mi olur şimdilik erken bunlar üzerinde yorum yapmak için.

haklısın ama o zaman kanun da uygulanmıyordu :) artık bir platformun Türkiye içinde satış yapabilmesi için KDV zorunluluğu var. KDV olmayacaksa Steam bu ülkede satış yapamaz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800abi yazdım ya işte, bize ayrı bölgeye koymuşlar.

The Steam store in Argentina and Turkey will start using USD, along with new regional prices for LATAM and Middle East/North Africa for 25 additional countries/ territories.

Starting on November 20th, Steam will change the currency used for sales in Argentina and Turkey to USD. We are implementing this with two new pricing regions: LATAM - USD (which includes Argentina) and MENA - USD (which includes Turkey). Some countries/territories in the list below may see pricing increase and others may see pricing decrease depending on how games were priced on Steam prior to this change. As with all Steam pricing, game developers choose the price they want to sell their game on Steam. See below for a list of all countries/territories included in these new pricing regions.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, jackjoker said:

haklısın ama o zaman kanun da uygulanmıyordu :) artık bir platformun Türkiye içinde satış yapabilmesi için KDV zorunluluğu var. KDV olmayacaksa Steam bu ülkede satış yapamaz. 

Mevzuat ile ilgili duruma hakim değilim, çıksın bir görmek lazım.

1 dakika önce, wazzap said:

@T800abi yazdım ya işte, bize ayrı bölgeye koymuşlar.

İnşallah beklenen şekilde olur, ne diyelim.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu işin sonunda döviz ile satış yapıldığı, KDV uygulamasından kaçınıldığı .vb sebeplerle Steam'e erişim yasağı gelmesi, mevzuattan sıkılan PayPal gibi servislere benzer şekilde Steam'in de al atını s.keyim tımarını diyip ülkeye hizmet vermeyi kapatmasına kadar gidebilecek olasılıklar bile var maalesef.

Kötü günler geride kaldı, daha kötü günler geliyor sloganı ülkenin bayrağına eklenebilecek milli duruşumuz haline geldi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MB resmi enflasyon beklentisinin %68, gerçek enflasyonun ise %120+ olacağı bir piyasada elbette yerel para birimiyle fiyatlandırma yapmak istemeyecekler. Şu an ithalat yapan firmalar, ürünlerin iç piyasada fiyatlandırmasını yaparken 45-50 TL USD kurunu esas alıyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arjantin ve TR Steam hesaplari cok istismar edilen bir konuydu... Steam de yeter bu kadar demis... Fiyatlar icin soyle bir ornek vereyim; Baldur's Gate 3 su an 799TL, sistem degisince $59.99 olacak anladigim kadariyla... 

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir baktım da fiyat artacak diye hiç bakmayacağım bir şey almak da çok anlamsız, Baldur’s Gate alsam ne almasam ne mesela benim için, bir tek Last of Us var an itibarıyla ilgimi çeken o da EA Play Pro bir yıllık abonelik fiyatına, onu alacağıma Play Pro abonesi olurum.

Güzel oyun diye bir şey almak da çok anlamsız, güzel de olsa bakmam ben.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ara ara dolar alıp steam wallet a atıp sonra alışveriş yapmak gerekecek herhalde en mantıklısı bu olacak. Ben enpara dolar hesabından steam wallet a aktarma yaparım en kötü o sayede arada kur değişimlerinden çok etkilenmeden işimi görürürüm diğer türlüsü zor gelir bana. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
24 minutes ago, SkyWarrior said:

Ara ara dolar alıp steam wallet a atıp sonra alışveriş yapmak gerekecek herhalde en mantıklısı bu olacak. Ben enpara dolar hesabından steam wallet a aktarma yaparım en kötü o sayede arada kur değişimlerinden çok etkilenmeden işimi görürürüm diğer türlüsü zor gelir bana. 

USD/EUR ekstre kesen kredi kartı olmazsa olmaz zaten. Enpara'dan Steam Wallet'a para aktarmakla falan uğraşamam.

Steam wallet'ta mevcut TL bakiye ne olacak? Bak şimdi o aklıma geldi, harcamak mı lazım bir an önce acaba?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
33 minutes ago, wazzap said:

@Definitivegüncel kurla çevirilecek. abi yazıyor linkte okusanıza. :D

Ben su katılmamış bir Türk olarak bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma felsefesine yürekten bağlıyım. Lütfen hayata karşı duruşumu sorgulamaya kalkmayınız. :mrgreen:

wazzap, infestor and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Black Friday de girmiyor ancak mesela Resident Evil 4 Remake ilk çıktığında 500 küsür TL idi, dedim hadi bahar indirimi miydi o zaman, öyle alırım, oyunun fiyatı bir anda 800 küsür TL oldu, ilk indirime girmedi şimdi yeni bir indirim oldu onda da sanırım ilk çıkış fiyatından daha pahalıya geldi, yine 500 küsür TL’den aldım.

Umut fakirin ekmeği mi derler, pek beklemiyorum ben çok çok özel fiyatlar ancak bir görelim bakalım ne olacak.

Executioner beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok