Steam'de TL ile Alışveriş Devri Kapanıyor
0

Bu konuda 103 mesaj var

1 hour ago, Definitive said:

Başlığa "Stardust Edition Reborn" yazmayı öneriyorum. :)

ben bu gidişatı üstün öngörüm sayesinde 20 sene önceden gördüm :D

misal @jackjoker Alan Wake 2 bizim OLED monitörlerde harika gözükecek, fiyatı da şuan uygunken almak lazım diyor.

Açıkçası single player oyuna 100-200 lira bile olsa para vermeye elim gitmiyor. eskisi gibi multi-player oynayacak vaktim de yok.

Bu steam'in de dolara geçmesi iyice tuz biber olacak.

Şuan çıksa istediği fiyattan gözüm kapalı alacağım tek Silksong var ama onun da çıkışı ne oldu hala muamma. 

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yani kalp kırmak istemiyorum ama bu ilkokul seviyesinde okuduğundan hiç bir şey anlamama durumu ancak DH'de olur burda olmaz diyordum ama maalesef burda da varmış :lol:

steam'in dolara geçmesi fiyatları direkt olarak yükseltmeyecek, öyle bir mantık yok. adamlar atıyorum 600 tl olan oyuna 20$ etiket koyacak. fiyatlar yine aynı. burdaki amaç TL'nin dengesizliği ile uğraşmaya bir son vermek. şu anda üreticilerin sürekli tl yi takip edip ona göre fiyatlarda güncelleme yapması gerekiyor, dolara geçince gerek kalmayacak.

yani kısacası amerikada 60$'a satılan oyunu bizim de 60$'a alacağımız anlamına gelmiyor bu durum. bölgesel fiyatlandırmaya devam, sadece para birimi değişiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:cici:Ah ah yazık. Steam de AAA kaç tane oyun üreticisi yerel fiyatlandırma yapıyor. Hangi steam i kullanıyorsun sen? Küçük üreticiler yerel fiyatlandırmaya giriyor ki onların bile tamamı değil.  Amerika da 70 dolar çıkan oyun burada da 70 dolar olunca görürüm yerel fiyatlandırmanı. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 minutes ago, jackjoker said:

:cici:Ah ah yazık. Steam de AAA kaç tane oyun üreticisi yerel fiyatlandırma yapıyor. Hangi steam i kullanıyorsun sen? Küçük üreticiler yerel fiyatlandırmaya giriyor ki onların bile tamamı değil.  Amerika da 70 dolar çıkan oyun burada da 70 dolar olunca görürüm yerel fiyatlandırmanı. 

alakası yok, çoğu oyun amerikanın yarı fiyatına veya 2/3 fiyatına çıkıyordu. hala öyle olacak değişen bir şey yok. steam'in dediğine göre MENA-USD bölgesindeyiz.

https://twitter.com/DoraOzsoy/status/1716968592519073939?t=97slVTPPFd80gjCNCoBZNQ

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yerel fiyatlandırmaya veya Steam'in tavsiye ettiği fiyatlara uyan çok az firma kaldı, en fazla bağımsız geliştiriciler. Bizdeki kur yüzünden ortalık yeni yeni karışmaya başlarken Capcom önerilen fiyatı sallamayıp anında çakmıştı zamları.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

abi siz hayal mi görüyorsunuz, amerikada oyunlar (baz hali) 60-70$ bandında çıkıyor bu da 1800 tl ve üzerine tekabül ediyor. siz kaç tane 1800-2000 tl ve üstünde oyun gördünüz steamde? 1200 tl üstü pek yok.

capcom zam çaktı dediğin re4'ün deluxe versiyonu 1070 tl, yani 38$. baz hali 887 tl.

ya kimsenin dolar kurundan haberi yok, ya da amerikadaki oyun fiyatlarından haberi yok. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, TiesTorN said:

abi siz hayal mi görüyorsunuz, amerikada oyunlar (baz hali) 60-70$ bandında çıkıyor bu da 1800 tl ve üzerine tekabül ediyor. siz kaç tane 1800-2000 tl ve üstünde oyun gördünüz steamde? 1200 tl üstü pek yok.

capcom zam çaktı dediğin re4'ün deluxe versiyonu 1070 tl, yani 38$. baz hali 887 tl.

ya kimsenin dolar kurundan haberi yok, ya da amerikadaki oyun fiyatlarından haberi yok. :lol:

hayal falan görmüyoruz. steam de dolar kuru türkiye de ki kur ile aynı değildi. bildiğim kadarıyla 18 lira civarıydı. 15 -18 arası da olabilir tam hatırlamıyorum. hatta o rakama geldiğinde epey olay olmuştu bizim ülkemizde. yani senin o 1200+ gördüğün oyunlar steam'in kendi dolar kuru üzerinden hesaplanan rakamdı. 

artık mevcut dolar kuru + banka komisyon bedeli ile ödeyeceksin. 

Steam'i hepimizden çok sen kullanıyorsun ama senin bundan haberin yok :cici: 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, TiesTorN said:

Iyi de adamlar zaten tam da bu yuzden biraktilar bu yerel fiyatlandirma isini... Amerikada, Avrupada vs. yasayan adam TR veya ARG hesap uzerinden yari fiyatina oyun aliyordu, bunun onune gececekler...

Reddit'te Lubnanli biri yazmisti bizdeki fiyatlar birebir US fiyati diye... O yuzden benim tahminim birebir US store fiyati olacak yonunde... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya Tiest hayal aleminde yaşıyor çok iplemeyin onu :lol: o yerel fiyatlandırmayı zaten kullanmıyorlar. adamlar açık açık ülkeye bok atmamak vpn den dolayı artık zarar ediyoruz bunu durduruyoruz demediler de kibarca sizinle uğraşamayız diyip sittiri çektiler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Allah akıl fikir versin... yukarıya tl'nin neden kalktığını ve yeni fiyatların nasıl olacağını yazdım arkadaşlar, hala kendinizce bir şeyler uyduruyorsunuz.. :lol: MENA-USD diye aratın inceleyin. attığım twitter linkine bakın.

ben sizin için özetleyeyim; amerikada 75$ olan oyunun MENA bölgesi için tavsiye edilen fiyatı 35$ olacak. çok kısa ve net. anlayabildiniz umarım? :lol:

ha yapımcı adam 35$ koymaz 45$ koyar o kendi bilecekleri iş, ama pratikte steam hala tl kurunda olduğu gibi düşük fiyat öneriyor, nasıl fiyatlayacağı yapımcılara kalmış. şu anki halinden çok da farkı olmayacak.

yazdığım şeyleri okuyup anlamak yerine dümdüz itiraz etmek için birbirinizle yarışıyorsunuz resmen :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ties ın yıllar geçsin indirimden alır oyunun en son halini oynarım planları maalesef çöktü.

Oyunların fiyatı en az 2 katına çıkacak..

Konsolda zaten 4 kişi alıyoruz bir şekilde ama pc de:

fuv3mxt.jpg

Squall tarafından düzenlendi
Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
55 dakika önce, TiesTorN said:

Allah akıl fikir versin... yukarıya tl'nin neden kalktığını ve yeni fiyatların nasıl olacağını yazdım arkadaşlar, hala kendinizce bir şeyler uyduruyorsunuz.. :lol: MENA-USD diye aratın inceleyin. attığım twitter linkine bakın.

ben sizin için özetleyeyim; amerikada 75$ olan oyunun MENA bölgesi için tavsiye edilen fiyatı 35$ olacak. çok kısa ve net. anlayabildiniz umarım? :lol:

ha yapımcı adam 35$ koymaz 45$ koyar o kendi bilecekleri iş, ama pratikte steam hala tl kurunda olduğu gibi düşük fiyat öneriyor, nasıl fiyatlayacağı yapımcılara kalmış. şu anki halinden çok da farkı olmayacak.

yazdığım şeyleri okuyup anlamak yerine dümdüz itiraz etmek için birbirinizle yarışıyorsunuz resmen :lol:

La ne anlatıyorsun 😂 MENA bölgesi demek oyunları düşük fiyatlı olacağı anlamına gelmiyor. Steam üreticilere sadece bu bölgede indirim yapabilirsiniz önerisi sunuyor. Bunu uygulayan üretici yok. Neyini anlamadın 😂 keza zaten bu bölgede kullanıcılar fiyatların Amerika ile aynı olduğunu söylüyor yani kimse bu indirim önerisini takmıyor. Neyse sen takıl 🤣

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, Definitive said:

Yıllardır SE ile hemen hiç uğraşmadım. Temiz SE nasıl anlaşılır, nereden indirilir? :)

dodi-repacks.site

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Najaz said:

dodi-repacks.site

Fitgirl de var, yüksek sıkıştırma nedeniyle  kurarken bi gezip gelmek çok darlamazsa, indirme boyutu daha küçük oluyor o da arşiv tutan için daha iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 hours ago, jackjoker said:

La ne anlatıyorsun 😂 MENA bölgesi demek oyunları düşük fiyatlı olacağı anlamına gelmiyor. Steam üreticilere sadece bu bölgede indirim yapabilirsiniz önerisi sunuyor. Bunu uygulayan üretici yok. Neyini anlamadın 😂 keza zaten bu bölgede kullanıcılar fiyatların Amerika ile aynı olduğunu söylüyor yani kimse bu indirim önerisini takmıyor. Neyse sen takıl 🤣

Steam'de bölgesel fiyatlamanın para birimiyle ilgisi yok. https://steamdb.info/ 'ya girip oyunları arattığında hangi ülkede kaç USD'ye satıldığını görebiliyorsun. Her oyun için mecburi yapılan bir uygulama olmadığı doğru ama yerel para birimi kullanılmayan ülke/bölgelerde farklı fiyatlama yapılmıyor, doğrudan US fiyatları ile satış yapılıyor bilgisi de doğru değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ne tartışıyorsunuz ki, yaşayıp göreceğiz işte nasıl olacağını.

ben ikisinin ortası olur, ne direkt amerika dolar fiyatı direkt yansır, ne de eskisi gibi süper ucuza güzel oyunlar alınır düşüncesindeyim.

-

hepiniz önce laf ettiniz, şimdi yoluma geldiniz...

ben ezelden beri yaptığım gibi oyunu indirir bakarım, ikinci kez oynamaya değer güzel bir oyunsa, dişe değer bir indirime girdiğinde alırım.

-

artık sevdiğim oyunları da mümkün olduğunca yapımcının kendi satışından almayı düşünüyorum. Steam öyle bir komisyon kesiyor ki, oyunu yapan için steam'den almanın çok da bir faydası kalmıyor.

misal CDPR yeni Witcher yaparsa kesinkes GOG.com üzerinden alacağım, ağır yaşamlar gabe'e 1 dolar daha kaptırasım yok, bu kadar para kazandığı halde half life'ı yarım bıraktığı için tamamiyle gıcığım kendisine.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GoG'un güzel tarafı DRM falan gibi saçmalıklar uygulamıyor olması, Steam tamamen alışkanlığı sömürme düzeninin oyun sektöründeki lideri. Arkadaşlar orada, achievement'lar orada, oyun süreleri orada. Aslında oyun keyfine doğrudan faydası var mı? Aslında yok ama işte alışmış kudurmuştan beterdir. Ben eve dosya indirip güvenlik testlerini yapacak bir sandbox kurayım en iyisi, yoksa korsan dosyaları doğrudan ana sisteme indirip kullanmayı hayatta yapmam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3 yıllık Gamepass aboneliği almıştım; 2024 Mart ayında bitiyor. 5 yıllık da PS Plus Extra aboneliğim var; 2028 ortası gibi bitecek.

Gamepass'i uzatmayı düşünmüyorum. Xbox tarafında exclusive oyun çıkmıyor zaten; oraya çıkan PC'ye de geliyor.

Önümüzdeki 5 yıllık kalkınma planım şöyle: PC-Xbox'a çıkan oyunlarda SE, PS'a çıkan oyunlar da ne zaman Plus'a gelirse...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 26.10.2023 at 15:18, TiesTorN said:

Buy Resident Evil 4 Deluxe Edition $52.49 USD 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 minutes ago, jackjoker said:

Buy Resident Evil 4 Deluxe Edition $52.49 USD 

Ties'i 2 günlüğüne forumdan banladım ki konu unutulana kadar cevap verip utanmak zorunda kalmasın. böyle de iyi bir arkadaşım işte ben.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
45 dakika önce, stardust said:

Ties'i 2 günlüğüne forumdan banladım ki konu unutulana kadar cevap verip utanmak zorunda kalmasın. böyle de iyi bir arkadaşım işte ben.

ama bir yazısı vardı. benim dediğim gibi çıkarsa siz, sizin dediğiniz gibi çıkarsa ben buraya gelip yazacağım demişti. sonra silmiş o yazısını ama neyse ki arşivciyim ben :lol:

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok