Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
1 1

Bu konuda 172 mesaj var

Quiet ile cenk edip ekibe kattım. İlk seferde de yenerdim de o zaman Metal Gear görecez heyecanı vardı tüymüştüm. 2. karşılaşmamızda D Dog'un olması işimi daha kolaylaştırdı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunu oynayanlar yorumlarınız neler ? 

Ben 42 saat oynamışım. Ana hikayede 23. görevdeyim. Ana hikaye anlatımı olarak oyun çok yavaş ilerliyor. bu 23 görevde ne oldu derseniz hani çok birşey söyleyemem. Oyun 100 bölümden oluşuyorsa sıkıntı yok altlık yapıyordur diyip geçerim ama biraz oyun tekrara bağladı kendini. Hele sideops lar. Paraya ihtiyacım olmasa 1 tane yapar geçerim ama paraya ihtiyacım var ve hepsi görevlerin aynı. Mekanlarda aynı. Hele afrikada bir zırhlı adamları indirme görevi var ki evlere şenlik. 4 adam sürekli aynı yerde duruyorlar. Aynı şeyi yapıp 80.000 alıyoruz ve görevin aynısı anında açılıyor listede. Tamam her seferinde farklı şekilde sızabilirim içlerine ama yinede side opslar çok tekrar ediyor. Mekanları çok terkarlatmış Kojima.

Ana hikaye bakalım hızlanacaktır inşallah ama MGS4'teki tadı alamadım sanırım open world olmasından dolayı. Mesela MGS5 in prologue kısmı tam MGS4 gibi kojimaya yakışıcak şekilde ama sonra afganistana bir iniyoruz hikaye mikaye kalmıyor. Dediğim gibi belki altlık yapıyordur oyun ama umarım 35.görevde de bitmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Open world olayı beni de sarmadı pek eski oyunlara göre, ben daha çok başlardayım ama kendini tekrar etme potansiyalini yüksek gördüğümden bir miktar canım sıkılmadı dersem yalan olur.

Bu saatten sonra hikaye olmadan amaçsız sağda solda dolaşıp kasma şeklindeki oynanış bir noktada artık hadi ya noktasına getiriyor beni Witcher 3'te de Skellige'ye geçmeden kaldım level 20 karakter ile, senaryo olmadan sağa sola gidip bir takım yaratıkları kesme işi son derece yüzeysel geldi maalesef o kadar oyun süresinden sonra artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam Witcher 3 te o kısımda baydıysan bundan herlade 2-3 saat sonra bayarsın. Witcher 3 te en azından o yan görevlerin bir senaryosu falan vardı bir şekilde bir farklılık vardı. Tamam özünde aynıydı ama bir şekilde bir farklılık koymuşlardı. Bunda direk aynı. %100 yani. Birde mesela afrika da bir havaalanı var. Oraya blueprint çalmaya gittim. Sonra hadi dedim ana görev yapiyim. Ana görevde o havaalanında çıktı. Aynı yere 14012041 kere sızıyorsun ve artık bayıyor. Elemanlarda aynı yerde çoğunlukla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Side Ops'larla uğraşmadan para kazanmak istiyorsanız Combat Deployment kasın. Bir süre sonra 120-180 bin veren görevler açılıyor rahatlıyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Senaryo için bitirmeden yorum yapmayacağım. Çok ciddi bir spoiler alıp, hikaye hakkındaki beklentilerim farklı çıkmasına rağmen önceki MGS'lere göre işleyiş olarak biraz farklı ama yine de tatmin edici buldum şu ana kadar. Daha Afganistan'ı yeni bitiriyorum o yüzden yorum yapmak için çok erken.

Main Mission'lar için birbirini tekrar eden, aynı diyemem şu ana kadar ama Side Ops'lar konusunda haklısınız. Side Ops'lar biraz oyun süresini uzatmak ve extra GMP kaynağı sağlamak amacıyla konulmuş mini görevler. Fantastik yöntemler deneyerek çat çut geçiriyorum zaten artık her birini. Witcher 3 de benzer tekrar olayından muzdarip bir oyundu bana kalırsa, özellikle Contract görevleri. Senaryo falan vardı tamam ama farklılık olarak ekinlerimi parçaladı, çoluğumu çocuğumu yediden öteye geçmiyordu. İki satır diyalog sonrası mağara veya tepedeki yaratığı kesmeye gidiyorduk. (Toplamda 240 saat, tüm achievementlarını tamamlayarak bayıla bayıla oynadım Witcher 3'ü yanlış anlamayın.)

Gameplay olarak ise oynadığım en keyifli MGS olabilir.  Yeni yardımcı elemanlar açıp yeni silahlar ürettikçe türlü türlü fantastik şekillerde geçiyorum her görevi. Ürettiğiniz her ekipmanın, yanınıza aldığınız her yardımcı elemanın bu kadar efektif bir şekilde kullanıldığı oyun azdır.

Peace Walker oynamamış birinin başta biraz yadırgaması doğal ama bu MGS'yi, Peace Walker 2.0 denebilir çünkü oyun için. Dediğim gibi Afganistan kısmını daha yeni bitiriyorum, genel değerlendirme yapmak için çok erken ama bayıla bayıla, inanılmaz eğlenerek oynuyorum şu ana kadar. Umarım böyle devam eder.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu open world olayı Kojima'nın neredeyse MGS3'ten beri denediği ancak konsol limitlerine takıldığı bir konu. MGS3'te mesela The End Boss Battle'da bölge değiştirebiliyordunuz. O mesela bu motorda olsa koca bir alanda istediğini yere gidebilirsiniz.

Open World olmasının başka bir artısı da ilk kez bir Metal Gear'le karşılaştığımda tırstırması oldu. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Metal Gear 2 ve dördü bitirdim ben. İkinci oyunun gemide geçen kısmı gayet iyiydi, Raiden olan esas oyun kısmı ise karakter nedeni ile gemide geçen giriş kısmının gerisinde kalıyordu bir miktar.

Üçüncü oyunda ise Sniper olan boss karakteri geçtim oralarda bir yerlerde kaldım, bana göre kamera açıları nedeni ile sinir etmesinden bir oynanabilirlik kalmamıştı.

Dördüncü oyundan da şikayetim olmadı.

Genel olarak gelirsek sanırım ben bu "Open World" konseptini kaldıramıyorum(gerçi Red Dead Redemption oyununu ayrı tutuyorum bu noktada bir miktar) bu şekilde bir yere git orada senaryo ile ilgisi olmayan birşeylere kas pek bana göre değil.

The Last of Us tarzı hikaye anlatan, hikayesini oynattıran, hikayesinden kopartmayan oyunları ise senaryo da sağlamsa çok beğeniyorum.

Açıklamalarında "Open World" barındıran oyunlara bulaşmayayım artık.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LP bence spam sms lere savaş açsın. Facebookta tek yaptığı o. DHW markasınında içine etti zaten.

DHW markası bizim forumu kullanmaya devam ettiğimiz dönemde de bitmişti zaten. Onu yeniden ayağa kaldırmayacağı da belliydi de can çıkmayınca ümit kesilmez diye bekledi herkes bir devrim olacak diye. :)

Teknoseyir incelemesini izledikten sonra satın almaya karar verdim. :)

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teknoseyir videosunda çok ilgilç bir şey oldu izlemeyen varsa diye yazıyorum ;

Oyunda doğum tarihi isteniyor onu yazdıktan sonra doğum gününde üsste gittiğin zaman doğum günü pastası kesiyorlar :)

İnceleme yapıldıuğı gün MG nin doğum günüymüş üsse gittler önce bir sirenler çaldı sonra pasta geldi. Doğum gününü kutladı

oyun muratuın :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun hafiften saçmalamaya başladı. Mission 31 den sonra oyunun başında yaptığımız görevleri daha zorlaştırıp veya total stealth zorunluluğu getirerek yapmamızı istiyor. Saçma yani böyle birşey oyunu uzatmak için daha saçma bir yöntem seçemezlerdi. Birde görev bitince ilk yaptığımızda izlediğimiz cinematic ile aynısını izletiyor. Mesela mission 37 ile mission 16 aynı. Sadece mission 37 extreme zorlukta. Cinematic vs hepsi aynı. Birkaç tane daha var böyle aynı görev. Çok alakasız olmuş.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

mission 42 ye kadar geldim mission 31 den sonrası çöp. aynı bölümleri oynuyoruz sürekli baydı artık. oyunu ilk oynamaya başlayınca çok etkilenmiştim hala daha oyun mekanikleri vs çok iyi derim fakat hikayesi çöp. sonunu görmedim ama bu mission tekrarları falan saçmalık. oyunu bitirdikten sonra bunları sunsa anlarım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok