AMD - ARCTIC ISLANDS (RX 400) - POLARIS MİMARİSİ!
1 1

Bu konuda 575 mesaj var

Almayın etmeyin demedik zaten. Amd kalkıp da nvidiayı taklit ederek bir yere varamayacak. Geçen bir yazı vardı kaynağı bulursam koyayım nvidia her turlu lame kod için optimizasyon ve replasman shader yazan bir ekibe sahipken amd daha standart ve temiz kod ile yazılmış oyunlarda gucunu gosteren bir iş çıkartıyor diyordu. Haklı. Ha goruntu kalitesi farkı olmadığı surece optimizasyon yapsın nvidia farketmez ama sırf rakibi elemek ve sonrasında kaktırık fiyatları millete sokmak için gameworks gibi şaklabanlıklara girmesi insanın midesini bulandırıyor.

Piyasaya bakmak lazım konsollar iki jenerasyondur amd diyorlar ve diyecekler apple tercihini amd den yana kullandı vs. Bu alanlardaki insanların bir goruşu olmalı diye de duşunuyorum. Yine de 1080 hızlı kart vs alınır oynanır ben almam ihtiyacım yok çunku.

Kendi adıma birşey değil o alıyoruz ifadesi, daha çok genel davranışa yönelik, böyle oluyor diyorum sonuçta ama anlaşamadık böyle yazışmayla.:)

AMD'nin ayağa kalkmasından rahatsız birisi yoktur burada, zannetmiyorum o şekilde hareket eden birisi olsun, ağır eleştirenler var ama konsol fanatiği şeklinde bir düşünce yapısı ile hareket edilmiyordur. Ediliyorsa da yapan bu saçmalığı kendisine yapar, trollemeden öte bir tutum olmaz.

Sonuçta bir, iki cümle ifade edip meseleyi kapatmak gerekirse AMD'nin Nvidia'ya denk bir performans sunması, akabinde ise async computing gibi bir avantajı ile öne geçmesi lazım, en azından böyle birşey olması lazım ki rüzgar bir miktar tersine dönsün.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben finans olarak bu kadar zayıf bir amd den polarisin çıkmasını bile mucize olarak goruyorum. Dediğim gibi bu rtgyi alacak bir hayırsever çıkar da radeon markasını eski imajına kavuşturabilirse guzel olacak ortalık. Zen i biraz toparlayıp en azından duşuk guç tuketiminde haswell seviyesi performansı ucuza verebilen bir amd çıkarsa o da bişi demektir neticede 4790 bile hala 1300tlden satılıyor. Aynı performansı 500 tl ye versin çok adam amd alacaktır fiyat performanstan dolayı. Skylake demedim dikkat ederseniz. O kadar beklentim yok ama haswell olsa yeter.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada intel rtgyi almaz ama velev ki aldı çok acayip şeyler olur o zaman.

Keşke alsa. Aslında ta geçen yıl amd ve rtg olarak ayrılmadan önce böyle bir ayrılığın olması gerektiğini, hala iş yapabiliyorken gpu tarafının güçlü bir firmaya satılmasını ve rekabetin devam ettirilmesi gerektiğini söyleyenler vardı. Ardından rtg olarak amd'den ayrı bir gpu birimi oluşturulması baya umutlandırdı açıkçası. Öyle bir şey olabilir diye yani. Intel de bence böyle bir fikre çok uzak değildir. Ama bu sefer Intel'in tekel olması gibi bir durum söz konusu olur. Yine de Intel rtg'yi alacak olursa, gpu tarafında esas rekabeti o zaman görürüz diyorum ben. Özellikle "Polaris vs Pascal" karşılaşmasında iyice anlaşıldı; rekabet falan yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tarz işlere bu saatten sonra para sahibi birilerinin gireceğine pek ihtimal vermiyorum, hariçten gazel olmasın, bu işleri çok iyi bilen üye de var burada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonuçları ortada ve belli olan şeyler için bu kadar süslü ifadeler kullanılarak sanki durum öyle değilmiş gibi neden konuşuluyor, 2-3 sayfadır hayretle okudum yazılanları. Sonuç nedir? Şu anda AMD'nin en yeni kartının performansı nVidia'nın bir önceki nesil kartının orta-üst seviyesinde olanıyla aynı. Güç tüketiminde AMD Rx480 160-170 watt'ları görürken nvidia'nın eski kartı 145 watt TDP değerine sahip yani Türkçesi daha az güç çekip daha az ısınıyor. Yeni seriye dönecek olursak, nVidia performans olarak 3. sıraya yerleştireceği kart olan GTX 1060'ı, AMD'nin bu tepe kartı ile hemen hemen aynı fiyattan satacak ve ortalama %15 civarında daha çok performans veriyor ve 120watt TDP değerine sahip, yani hem daha performanslı hem daha az güç çeken ve ısınan bir kart. AMD diyor ki performans istiyorsan al 2 tane Rx480. İyi güzel alalım da her oyun CF destekliyor mu? Daha önemlisi sürücülerdeki CF sorunları ne ölçüde giderildi? Freesync ile CF problemleri hala çözülmedi, ne zaman çözülecek? Oyunlardaki microstutter vs sorunları ne ölçüde giderildi? Ayrıca test sonuçları gösteriyor ki 2 tane Rx480 ile GTX 1080 değil ancak GTX 1070 performansına ortalamada ulaşılıyor ama iki kartın fiyatı GTX 1070 den ucuz değil. Tüm bu sorunlar varken bu parayı harcamayı göze almış birisi neden sorunsuz, çok daha az ısınıp az güç tüketen tek bir kart varken CF Rx480 yapsın bilemiyorum. Bunlar benim yorumum değil, ortada olan gerçekler. Hani Amerikalıların dediği "facts".

Burada mimari vs teknik konuları okumayı da seviyorum bu arada onu da belirteyim. Ancak kendim mimari vs konularını eleştirecek kadar teknik bilgi sahibi değilim, zaten olmam da gerekmiyor sonuçları değerlendirebilmek için. İşin mimari-teknik boyutları ne olursa olsun benim gibi son kullanıcıyı sonuç ilgilendiriyor. Şu anda en iyi performansı, daha az güç tüketerek ve daha az ısınarak nVidia veriyor. Bugün testlerde kullanılan 15 oyundan en az 11-12 tanesinde rakibinin önünde ki burada GTX 1060'dan bahsediyorum. Zaten salt performans isteniyorsa o konuda da AMD'nin bir yanıtı yok. Doom'da vulcan yamasıyla ciddi bir performans artışı var AMD kartların, bu doğru.  nVidia Pascal kartlarda da artış var ama oransal olarak AMD kadar değil. Yalnız bu durum tek bir oyun için geçerli şu anda. İleride DX yerine Vulcan veya başka bir GL api kullanılarak oyun yapılır mı bilmiyorum ama ihtimalinin oldukça düşük olduğunu tahmin edebiliyorum. Günümüzde ekran kartı almak isteyecek kişiler piyasada oynayacağı mevcut oyunlara bakıyor, sonra da ekran kartı test sonuçlarına bakarak bütçesine göre bir seçim yapıyor. Fiyat/performans da istese, salt performans da istese genel manada sonuçlara baktığımızda nVidia çok daha başarılı görünüyor. Zira günümüz oyunlarının %95'i hala DX11 kullanıyor. Şu anda Tomb Raider dışında DX12 test yapılabilen kaç oyun var, belki 1-2 tane daha vardır. 2016 yılında çıkacak kaç oyun DX12 yi destekleyecek? Sonuçta insanlar günümüz şartlarına göre alım kararlarını veriyor. Sokaktaki adamı AMD'nin mimarisinin başarısı zerre ilgilendirmiyor, performans-ısı-güç tüketimi gibi sonuçlara bakıp, cebindeki paraya ve ihtiyacına göre hareket ediyor.  Son bir not da işte AMD'yi konsollar neden tercih ediyor deniyor? Cevabı bence basit. AMD nvidia'ya göre gpu'ları daha uygun fiyata veriyor, konsollarda maliyet çok önemli olduğu için de AMD tercih ediliyor, çok başka şeyler aramaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vulkan OpenGL'in yeni versiyonu gibi birşey Ozan, hatta yeni versiyonu desek tamamen yanlış bir ifade olmaz sanırım, yalnız AMD Mantle temelli, onu belirtelim. DX 12 yerine geçmesi söz konusu olmaz. DOOM John Carmack'ın klasik OpenGL geleneğinden geliyor Vulkan ile devam ediyor.

Vurgulanmak istenen async computing olayı tabii ama işte ortada hepimizin gördüğü gibi yaygın kullanım da, örnek de yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet Vulcan'ın Open GL'in yeni versiyonu olduğunu biliyorum Tolga. Vurgulamak istediğim Vulcan veya ileride çıkabilecek yeni bir GL versiyonu idi, tam anlaşılamadı herhalde. Async computing denen şey de 2016 yılında ortaya çıkmış bir olay değil bildiğim kadarıyla en az birkaç yıllık bir geçmişi var. Hala doğru düzgün kaç oyunda uygulandığını gördük? Belki AMD'nin mimarisi gerçekten daha başarılı veya belki değil, bunu ben şu anki teknik bilgimle bilme şansına sahip değilim. Burada gücü elinde bulunduranların oyun endüstrisine nasıl yön vereceği, kısacası kimin borusunun daha fazla öteceği konusu ki şu anda tüm ipler nVidia'nın elinde gibi geliyor bana. Bizi de alıcılar olarak yukarıda da söylediğim üzere sonuçlar ilgilendirmekte. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birakin yeni nesil kartlari Nvidia cephesinde 1 onceki nesil kartlar hatta 7xx serisi bile bir cok meraklıyı tatmin edecek duzeyde. Keza Amd de durum farklı degil ama ısınma ve surucu konusunda gectigimiz senelerde anladigim kadari ile karneleri kotu.

Rx480 dan Nvidia ya ust sinifta rakip olmasini beklemiyordum ben sahsen. Ancak daha az enerji harcayan daha az isinan ve daha iyi surucu desteği olan bir kart bekliyordum. Surucu tarafini bir sekilde duzeltmeye basladilar anladigim kadari ile. 480 testlerinde isinma da sikinti degil gibi gozukuyor. Enerji verimi konusu ise hala sorunlu. Ancak carpip bolen meraklılar su gelinen enerji değerlerinin senelik bazda faturalara etkisinin cok az oldugunu soyluyorlar.

Tum bunlar Amd nin Nvidia dan cok cok geride oldugu gercegini değiştirmez.

Ancak anladigim kadari ile 480 pazardan ilgi gordu ve 1060 aciklanmasina ragmen bur sekilde ilgi devam ediyor. Yabanci yayinlardq ılerleyen donemlerde ikinci bir 480 ile kullanabilme potansiyeli sanirim cazip geliyor ki, hemen her yayin paranizin satin alabildigi en ust tek grafik kartını alin dedigi halde bu olasilik demek ki bir sekilde insanlarin aklinda.

Ben ilerleyen donemlerde 480 nin dolayisiyla da 1060 in fiyatlarında yasanabilecek düşüşlerin genis kitleler açısından bir upgrade olasiligi yaratmasinin bile onemli olduğunu dusunuyorum.

480 ve altindaki modellerin teknolojilerinin kisitli da olsa ilerleyen aylarda Apu lara gelmesi veya potansiyeli de bence heyecan verici.

Dota League Of Legends gibi oyunlari maksimum ayarlarda guncel oyunlari da kabul edilebilir seviyelerde oynatabilen guncel Apu lar bile bir cok insan icin onemli.

Amd kendi reklam kampanyalarinda hep rebellion lafini kullandi. Pazarda Nvidia nin oylesine bir üstünlüğü dolayısıyla baskisi var ki adamlarin bakis acisi buradan belli. Ha bu baskida sonuna kadar hakli sonucta teknoloji olarak rakiplerinin cok cok onundeler.

Umatim yeni islemcilerde basarili olurlar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

480'nin nispeten düşük performanslı bir kart olması iyi oldu.

1080 ile rekabet edebilecek bir kart çıksaydı çarpışma ve çekişme 600$ ve üstü seviyede yaşanacaktı. Zaten bu adamlar 1200-1300 $'a oyun gpu'su satmaya kalkışan adamlar. Yarın karşımıza 2500$'lık ekran kartları koyarlardı.

Herkes gitse 480 1060 falan alsa keşke.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce sormuştum , biraz arada kaynadı. Bir üst model çıkmayacak mı? 490 dendi, bunun multi gpu olacağını yazdı bir arkadaş. 

üst modelin multi gpu olacağı kesin mi , spekulasyn mu? 1080'in karşısına bir gpu koyulması gerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

470 ve 460'a dair resmi bilgiler ortaya çıkmış.

http://videocardz.com/62672/amd-radeon-rx-470-and-radeon-rx-460-official-specs-and-performance

Kısaca orta halli bir pc için 470 ideal olur. Verilen performans sonuçlarına göre 270x'ten ortalama %50 daha hızlı olacak gibi. 150 dolar olursa baya iş yapar.

460 tırt bir kart olmuş. 14 cu ile 260x'in yerini alacağını belli ediyor. Ondan biraz daha hızlı olacak ama çok uzağında olmayacak gibi. Rekabet edeceği 950'nin çoğunlukla gerisinde kalacağa benziyor. Hem de 950 geçen yıl çıkmış 28nm'lik bir kart olmasına karşın durum böyle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öyle ama 260x'in yerini alacak kart bu kadar dandik olmamalıydı. En azından 950'yi tokatlaması gerekirdi. Artık alt seviyede de belli bir düzeye çıkılması lazım. Sonuçta oyunu yapan firma, bu kartı göz önünde bulunduracak. Finfet döneminde de performans seviyesi bu noktada olacaksa, yeni nesil iddiaları hikaye olur. :/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O kartı Frys ve microcenter alır güzel deal yapar yanında bir anakart bir de işlemciyle birlikte 150 dolara alırsın olur sana sistem. 

Buradaki kur dünyanın ipinde değil gerçektende.. Biz kendi kendimizi kandırırız. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok