AMD - ARCTIC ISLANDS (RX 400) - POLARIS MİMARİSİ!
1 1

Bu konuda 575 mesaj var

Ya sen bence kücük starı hic sevmiosun.. Adam heyecanlı, buraya falan yazarken kalp krizi falan gecircek diye korkuyorum.. zaten tosun gibi oldu risk iyice arttı, geri al cagrını..

bak simdiden gözümde belirdi heyecandan kıpkırmızı tombis yanaklarından terler akarken klise organı çalıomuş gibi klavyesine vura vura abuk subuk seyler yazısı.. :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu gsync mevzusunda nvidia'ya biraz kilim. Madem bu zikkim ekstra donanim olmadan yapilabiliyor, madem standart olabiliyor, 3 kurus icin neden ibnelik pesindesin Nvidia?

Freesync standart olsun, hee monitor her ekran kartiyla calissin. Nedir bu kepazelik? Monitor ekran karti, ekran karti monitor secer mi ya?

Gsync monitor satin alanlara da aferin.

Tam olarak Freesync ile Gsync aynı şey değil. Detayları hatırlamıyorum şimdi ama Gsync biraz daha yetenekli bir yöntem. Başlangıçta bir fark yaratıyordu . Sonra O modulün yaptığı işin bir kısmını AMD sürücülerle yapmaya başladı güncellemelerle, aradaki fark azaldı. 

İncelemelerin söylediğine göre -SLI , CF 'i karıştırmıyorum- şu anda fark epey az. Pek çok kullanıcı fiyat farkını ödemek istemez. 

Kaldıki fiyat farkı modülden kaynaklanmıyor. O modül nedeniyle bütün monitoru yeniden tasarlamak gerekiyor , sınırlı sayıda satacak bir monitorde bu fiyatı çok yükseltiyor. Oysa Freesync var olan tasarıma eklenebiliyor, o nedenle zaten model sayısı fazla. Maliyete fazla eklemiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya sen bence kücük starı hic sevmiosun.. Adam heyecanlı, buraya falan yazarken kalp krizi falan gecircek diye korkuyorum.. zaten tosun gibi oldu risk iyice arttı, geri al cagrını..

bak simdiden gözümde belirdi heyecandan kıpkırmızı tombis yanaklarından terler akarken klise organı çalıomuş gibi klavyesine vura vura abuk subuk seyler yazısı.. :(

Yapma ya kilo mu aldı ?:D

Manivela başında tabii devamlı fiziksel aktivite yok falan, neyse buradan devam etmeyelim.:D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Freesync ile Gsync'in aynı şey olmadığı, arada fark olduğu, Gsync birçok konuda daha gelişmiş bir çözüm olduğu bütün incelemelerde belirtiliyordu. Freesync'in tek avantajı maliyeti. Nvidia Gsync'i sunduktan sonra ortaya çıkan bir sürü sorun oldu mesela. Hepsiyle tek tek uğraşıp gidermeye çalıştı. Amd bu mevzuları ne kadar gündeme aldı? Ne kadar kaynak ayırabildi? Daha stabil deneyim için Gsync'i tercih etmek lazım ama fiyatı da ona göre diyelim. Zaten birçok konuda öyle değil mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

freesync ile gsync arasında fark var ama misal %10 kalite farkı , %60 fiyat farkı var. Fiyat farkı kaliteden değil az sayıda ürün için yeni tasarım yapılmasından kaynaklanıyor.

Şöyle bir avantajı daha var. Yakında Freesync destekli TV ler göreceğiz, belki beğendiğiniz bir Sony televizyonu bilgisayar monitoru olarak alacaksınız . Aynı şans Gsync te yok, gsync desteği olsun diye tvnin tasarımını değiştiremezler.

Tabii Nvidia kullanacaksanız zaten şeçme şansınız yok. 

AMD tarafında en büyük sorun highend de cevabının olmaması. Orta seviyede gpu+monitorde ciddi fiyat avantajı var tabii. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O da işte piyasa hakimiyetinden kaynaklanıyor, AMD'de rakip yok, Fury X gibi bilmem kaç yıllık beğenilmemiş ürünlerle olmaz bu iş, Vega bin defa ve rekabetçi bir biçimde gelmeliydi şimdiye kadar, olmuyor olmuyor bir durumu var uzun süredir, hoş değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu dx12 konusunda demek istediğimi özetleyen bir mesaj gördüm beyond3d'de.

https://forum.beyond3d.com/posts/1948604/

Kısacası dx12, başarısız olmuş olan dx10'dan bile yavaş ilerliyor. Adam gibi bir standartlaşma olmalı ve tüm AAA oyunlar ve hatta tüm güncel oyunlar bu standarda uymalı. Tabi gpu üreticileri de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buna başarısızlık dememek lazım yayılması yada piyasanın ağırlıklı kullanımı her zamankinden uzun sürecek desek daha doğru olur, zira sadece grafik değil diğer tüm kod yazma programlama vs alanlarda gelişime ayar uydurmak hem zor hemde ticari olarak piyasaya uymayabiliyor, standartların adam gibi olmadıkça aplha beta gold ve en sonunda 1.0 vb bir gelişimde çıkması en olması gereken yol, tabi yine bu kurala hem uyan yok hemde bu kuralı bozan çok, AMD'nin konsollardaki etkisi hayatta kalmasıyla kendisini gösteriyor oysa Nvidia aynı durumda olsa AMD'nin çanına ot tıkayabilirdi. :D

Diğer başlıkta yazdığım gibi AMD'nin ciddi ciddi segmentte fiyat ayarlamasına gitmesi gerekiyor, 1050Ti çok iyi durumda, 480'i yeniden isimlendirip 475 olarak daha uygun fiyata sunması lazım, 460'ında F/P olarak elden geçmesi lazım, asıl satışında yapıldığı segmentte Nvidia'ya at koşturursa işi zor, Öyle Vega 10 11  12 AMD'yi kurtaramaz bence. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar, çok geç kalmış bir soru olabilir ancak cevabını net bir şekilde bulamadım. Aslında Mesut Çevik ve Levent Pekcan birer cümleyle değindiler ama daha detaylı bilgiye nereden erişebilirim bilmiyorum. Sorum şu ki: AMD'nin Polaris ekran kartlarındaki saat hızı düşüklüğünün ana sebebi nedir? 14nm üretilmesine rağmen 16nm üretilen kartlardan çok daha düşük hızlarda çalışabiliyor. Eğer 480 1080 ile aynı saat hızlarında çalışıyor olsaydı performans olarak nerede olurdu? Levent Pekcan Global Foundries bu işi beceremedi, yüksek hızlara çıkamamasının sebebi bu demişti. Mesut Çevik de Nvidia tarafında 980'i 14nm ile üretip hızını da şu anki 1080 hızına çıkardığınızda neredeyse aynı performansı alıyorsunuz zaten demişti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onun sebebi sanirsam AMD'nin performans/watt hedefine odaklanmis olmasi. Suan ki P/W oraniyla o hizlarda bir kart yapsalar kaynak makinesi gibi guc kaynagi lazim. AMD'nin en zayif oldugu konu bu konu. Bu isi cozemeden de rakibiyle en guclu kart konusunda yarisamazlar ki suan izledikleri urun politikalari bununla ortusuyor.

Bir sikinti oldugu asikar ama bu konu ne kadar waffle ureticisyle alakali orasi saibeli.

pikapika beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onun sebebi sanirsam AMD'nin performans/watt hedefine odaklanmis olmasi. Cunku adamlarin en zayif oldugu konu bu konu. Bu isi cozemeden de rakibiyle en guclu kart konusunda yarisamazlar ki suan izledikleri urun politikalari bununla ortusuyor.

Bir sikinti oldugu asikar ama bu konu ne kadar waffle ureticisyle alakali orasi saibeli.

Hocam performans/watt hedefine odaklanması düşük hızda kalması anlamına gelmiyor ki. Ha derseniz ki hızı düşük tutup TDP değerini düşük göstermek istedi, bir yere kadar kabul edilebilir. Ama bunu çürütecek 2 tezim var. Birincisi eğer TDP'yi düşük tutmak için saat hızlarını kasten aşağıda tutuyorsanız bu, performans/watt hedefinde çuvalladınız onu kamufle etmeye çalışıyorsunuz demektir. İkinci tezim ise 480'in çok sınırlı overclocking yetenekleri. Kart OC olmuyor ki beni en çok şaşırtan kısmı burası. 14nm üretilen kart nasıl bu kadar düşük hızlarda kalır? Kötü mimari bile açıklamıyor bu durumu. 28nm ile üretilmiş Rx280'imi 1100 mhz'de kullanıyordum. 14nm kartın base hızı 1120mhz, boost hızı 1266mhz. Buna bir türlü anlam veremiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

14nm ye inince birden mucizevi olarak herşey değişmiyor malesef. Ayrıca 28nm den 14nm ye inmek için harcadıkları emek ve yapılan değişiklikler çok önemli. Eski usul bir küçülme olmadı aslında. Yeni bir usulün en büyük en geniş mimarisindeler. FINFET henüz oturana kadar vakit geçecek elbette. Bu arada Aynı çiplerin embedded pazar için üretilmiş ve saat hızı aynı olduğu halde daha düşük TDP ye sahip olan modelleri olduğu için şu anda piyasada AMD den bir RX 485 465 475 gelir mi diye düşünceler var. Yani hali hazırda bir process iyileştirme mevcut. ben bu gidişin iyi olacağı kanaatindeyim neticede Xbox slim modeli de 14 nm FINFET e geçiş yaptı. 

pikapika beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

14nm ye inince birden mucizevi olarak herşey değişmiyor malesef. Ayrıca 28nm den 14nm ye inmek için harcadıkları emek ve yapılan değişiklikler çok önemli. Eski usul bir küçülme olmadı aslında. Yeni bir usulün en büyük en geniş mimarisindeler. FINFET henüz oturana kadar vakit geçecek elbette. Bu arada Aynı çiplerin embedded pazar için üretilmiş ve saat hızı aynı olduğu halde daha düşük TDP ye sahip olan modelleri olduğu için şu anda piyasada AMD den bir RX 485 465 475 gelir mi diye düşünceler var. Yani hali hazırda bir process iyileştirme mevcut. ben bu gidişin iyi olacağı kanaatindeyim neticede Xbox slim modeli de 14 nm FINFET e geçiş yaptı. 

Gelecek için AMD tarafı için ben de çok umutluyum. Teoride mimari çok değişmedi yeni nesle geçerken. GCN mimarisinde ufak tefek değişiklikler oldu. Aslında ben mimarinin baştan aşağı değişeceğini ummuştum ama o iş Vega'da olacak sanıyorum. Zen'le beraber iyi bir ivme yakalayabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında GCN geliştirmeye çok açık bir sistem AMD için. Tahiti ile çıkan GCN ilk versiyon. 2 adet scheduler ve Dx11.2 ile geldi. Nvidia bu kart çıktığı dönemde hala DX11.0 daydı. Schedulerın ne işe yaradığını kimse anlamadı çünkü kullanacak api yoktu ortada. mantle bu mantık ile MS desteği ile çıktı. MS hardware scheduler istiyordu çünkü yeni Xbox için. GCN 2.0 8 adet scheduler ile muazzam bir çip olarak geldi. Tabi mantle yeni yeni emeklemekdeydi kullanan  bir iki firma oldu kötü müydü hayır. SE3, Thief, BF4 oynadık gayet güzel. GCN 3.0 geldi ve color compression daha da ileri boyuta taşındı. GCN 4.0 ile bu daha da ileri götürüldü ve stream processorler biraz daha verimi yükseltilmiş oldu daha düşük band genişliğinde önceki GCNlerin HBM veya 512bit bus ile vereceği performans yakalanmaya çalışıldı aynı zamanda daha az enerji harcayan bir çip hedeflendi. Şimdi GCN5.0 dan bahsediliyor ki ne schedulerlardan vazgeçildi ne de şimdiye kadar öğrenilmiş edinilmiş diğer goodieelerden. Kısacası GCN iyi değil diyenler NVIDIA hipnozu altındalar. Düşünmek lazım. NVIDIA brute force ile iş götürüyor ama yine gelişmenin önündeki taş kendisi. DX12 nin ilerleyememesi stüdyoların mevcut motorlarından vazgeçip yeni motorlar üzerinde çalışmasına mani olunması hep NVIDIA nedeniyle. Paralar mamalar güzel tabi. Versin NVIDIA parayı DX12 çıkacak oyun bir anda tadaaa DX11 ile gelsin yamalar geciksin veya hiç çıkmasın. DX10.1 de bunu görmedik değil Bkz Ass. Creed. PC. 

Ne kadar zorlanırsa zorlansın. Konsol pazarı = GCN ve vazgeçilecek bir pazar değil ne sony ne MS ne dünya genelinde oyuncular için. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

14 ile 16nm arasinda bir fark yok. Uretim teknikleri, zorluklari, avantajlari, dezavantajlari hepsi asagi yukari ayni.

90nm teknik bir sinirdi, asilabilmesi icin uretim tekniginde ciddi degisiklikler yapilmasi gerekiyordu. Ayni sekilde 30nm de boyleydi.

Erisilebilen hiz konusu baska bir konu. Intel 10 sene once 3.8ghz islemci uretiyordu bugun de ayni hizlarda islemciler uretiyor. Hatta 2000'lerde 2010'da 10ghz'lik islemci cikaracagiz gibi aciklamalari vardi Intel'in. Simdi intel'e sormak lazim, ne oldu?

Intel bir duvara carpti ve bu duvari asmaya calismak yerine cekirdek sayisini ve verimliligini arttirmaya yoneldi. Sonra yine bir duvara daha carpti ve 3D bilmemne diye bir teknik gelistirdi.

Amd'de suan kendi duvarini asmak icin ugrasiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar, çok geç kalmış bir soru olabilir ancak cevabını net bir şekilde bulamadım. Aslında Mesut Çevik ve Levent Pekcan birer cümleyle değindiler ama daha detaylı bilgiye nereden erişebilirim bilmiyorum. Sorum şu ki: AMD'nin Polaris ekran kartlarındaki saat hızı düşüklüğünün ana sebebi nedir? 14nm üretilmesine rağmen 16nm üretilen kartlardan çok daha düşük hızlarda çalışabiliyor. Eğer 480 1080 ile aynı saat hızlarında çalışıyor olsaydı performans olarak nerede olurdu? Levent Pekcan Global Foundries bu işi beceremedi, yüksek hızlara çıkamamasının sebebi bu demişti. Mesut Çevik de Nvidia tarafında 980'i 14nm ile üretip hızını da şu anki 1080 hızına çıkardığınızda neredeyse aynı performansı alıyorsunuz zaten demişti.

14nm FF üretim konusu zaten başından beri tartışmalıydı. 2 yıldır çıkan haberlerde Samsung/GloFo'nun 14nm'si pek tam olarak 14nm olmayacak gibisinden haberler çıkıyordu. Ya da analiz tarzı ifadeler vardı. Bence bu 14nm işinin kesinlikle sırıtan bir tarafı var. Çünkü Nvidia'nın da en düşük saat hızlarına sahip kartları (1050 serisi) 14nm ile geliyor. Gerçi üretim Samsung'a ait. Yani GloFo üretimi kadar sıkıntılı bir durum olmayabilir. Ama halihazırda çok yüksek saat hızları ile gelmesini bekleyebileceğimiz 1050'ler, diğer pascal serisi kartlara nazaran oldukça mütevazi hızlarla gelecekler. Oc tarafında da iyi şeyler sunamazlarsa bilin ki 14nm'de bir sıkıntı var.

@@SkyWarrior

Bir de şu Gcn'i gözümüzde büyütmekten vazgeçsek? :P Nvidia'nın önce Tesla, sonra da Fermi ile yaptığının benzeri bir şey yaptı Amd. Ne kadar başarılı oldu peki? Kesinlikle başarısız oldu. İsterseniz bundan tam 5 yıl önce, 2011 kasımında Amd'nin grafik pazarındaki durumuna bakın, gelirlerine bakın. Ya da 3 yıl önce Amd'nin 2013 ekimindeki grafik tarafına bakın. Gcn çıktıktan sonra Amd'nin yüzü gerçekten güldü mü hiç?

Nvidia zamanında Fermi için 6-7 aylık ciddi bir kaybı göze almıştı. Ama şuan kullanımda olan tüm yeni nesil gpularının temelinde hala aynı çalışma prensipleri bulunuyor. Ana yapıyı hiç bozmadılar. Adamlar 2010'da öyle bir şey ortaya koymuşlar ki; hala yola devam ediyor (volta'da da edecek) ve Nvidia'yı tarihinin en başarılı dönemine taşıdı. Gcn Amd'yi nereye taşıdı acaba? :baba:

Son birkaç yıldır Amd'den en umutlu olduğum dönem bu yaz başıydı. Ama Polaris'le ve de özellikle 480'le öyle ciddi başarısızlıklara imza attı ki (ürettiğin kartın güç tüketimini nasıl bilmezsin yahu! :icon_crash:  Hadi bilemedin, hangi kafayla düşük güç sağlarsın :icon_crash: ) bende Amd'ye dair umut falan kalmadı. Bugün Amd'nin yapacağı herhangi bir hamleye Nvidia'nın verecek bir yanıtının olmaması gibi bir şeyi düşünebiliyor muyuz? Hayır. Ama tersini Amd tarafında düşünmeyi bırakalım, yıllardır görüyoruz.

Neyse bunlara hiç girmek istemiyorum da ister istemez konu buralara geliyor. Velhasıl, hala kasamda takılı olan 7950'nin üzerine Amd ne sunmuş, ne yapmış diye baktığımda ben çok fazla bir şey göremiyorum.

Konuya da haber için girmiştim:

Nvidia'nın 1050 serisine karşı Amd'den yeni hamleler geleceğe benziyor. Polaris 11 ile yarışması imkansız olduğundan Polaris 10'u daha fazla kırpmaya karar vermiş gibi görünüyor Amd:

Radeon-RX-470-SE-specifiations.png

Bu tablo uzak doğu'da ortaya çıkmış. Ardından da Zotac yeni bir kartını göstermiş:

http://videocardz.com/63918/amd-to-launch-radeon-rx-470-with-1792-stream-processors

Kısaca kırpılmış bir 470 hamlesi gelecek gibi. Fena da olmaz. En azından 1050ti rakipsiz kalmaz. Ancak Polaris 10 gpusunun maliyetini de düşünürsek, Amd'den çok düşük bir fiyat beklememek lazım. Malum, 200 dolar olacak denen 480 yalan oldu, 150 söylentileri ile görünen 470 180 dolar dendi ama onu bile gören olmadı. Şimdi bu kırpık 470 için de muhtemelen 150 dolar denir ama 160-170 dolardan aşağı satan olmaz diye tahmin ediyorum. Bence acı olan taraf, yeni nesilde Nvidia'nın en zayıf gpusu için Amd'nin (çok fazla kırparak da olsa) en güçlü gpusunu kullanmak zorunda kalması. :|

Bir de 1050'nin karşısına çıkarılması beklenen 465'ten bahsedilmiş. Zaten beklenen bir hamle. Zira Polaris 11'de bulunan 16 cu, 460'ta tamamen kullanılmamıştı. 1050'nin gerisinde kalacağı kesin olan 460 yerine full P11'li 465'le rekabete girişmek daha mantıklı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

470 ile 460 2 gb'a fiyat indirimi yapılmış. 10 dolar indirim olmuş. 460 4 gb içinse bir şey söylenmemiş. Esas saçlık durumunda olan o. Zira fiyatı 140 dolar, performansı 950 ile yarışamıyordu. 110 dolarlık 1050'nin de gerisinde kalacağı belli.

http://www.gamersnexus.net/industry/2653-amd-drops-prices-rx-470-rx-460

470'in de piyasadaki fiyatı genel olarak 200 dolar ve üzeriydi (arada 190 dolar olanlar da görünüyordu). 180 dolar değildi zaten. Bu vesileyle 470'in 200 dolar altına indiğini görebileceğiz.

Daha önce söylenen kırpılmış 470 olan kart da yalnızca Çin'e özel olarak çıkarılmış. Şöyle de bir tablo verilmiş:

AMD-RX-470D-Performance.png

AMD-Radeon-RX-470D-vs-GTX-1050ti-2.png

http://videocardz.com/63940/amd-quietly-launches-radeon-rx-470d-for-chinese-market

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin  mimari olarak 1050 ayarında 60-75W arası bir kart çıkartıp bunuda en kötü 1050 ile aynı seviyede sunması ancak durumunu kurtarır dı o iş kaçtı, 470'in bellekten kırpılmışını 465 diye yapsalar belki olurdu ama gidişat öyle değil, aslında en baştan güç tüketimi düzenlenmiş bir alt birde orta seviye kartla gelseler iyi olurdu, şimdi pazarlamadada  1050 karşısında işleri zor, 460 yetersiz kalıyor 470 pahalı nvidia aradan vuruyor, 460 çaktırmadan zayıflatarak silmeleri lazım, yerine 465 vs bir kart türetip güçlü GPU + 128bit bellekle durumu idare edilebilir. 

480'in durumu da  yukarıdaki kartlar gibi umutsuz ve az satış yaptırır kanaatimce. onuda revize edip 485 diye sunsalar olurdu ama her zamanki amd hantallığı ve segmentasyondaki beceri eksikliği vb şeyler amd'nin elini kolunu bağlamış durumda. gidişat Vega10 ve Polaris 11e kadar durumu idare edecek bir AMD göreceğiz gibi :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mehmetclk

Benim gördüğüm, Amd yeni nesil, yeni seri ve yeni teknoloji grubu olarak ortaya çıkardığı 400 serisinde ağır şekilde mıçmış durumda. Şuraya sırf steam istatistiklerini koysak, o bile durumu anlamaya yeter. Donanımsal olarak ve pazarlama olarak birçok sorun yaşadıklarını zaten biliyoruz, konuştuk ama çok daha garip şekilde isimlendirme konusunda bile berbat bir iş çıkarmışlar.

470 ile 460 arasında yaklaşık %80 civarı bir boşluk var. Ancak araya koyacakları 465'ten başka bir isim yok. Oysa ki araya yeni bir gpu yapıp koymak bile mümkün. Yani 470'e 475 dense, 460'a ise 450 dense çok daha mantıklı olurdu. Zira 460 zaten kırpılmış, onun üzerine full yapıda 465 geleceği belli. 470 tamam kırpılmış ama arada devasa bir boşluk olduğu, Nvidia'nın da o boşluğa bir kart (hatta kartlar) koyacağı belli. Ne diye böyle olmayacak bir isimlendirme yaparsın ki? 460 deyince 470'e yakın gibi bir anlam çıkarmış olabilirsin ama sonucunda 470D, 470 SE gibi garip garip isimlendirmelere girmenin alemi var mı?

400 serisi kadar ucube bir seri olmamıştır heralde. Hatta seneye Vega ile 500 serisine geçilirse tam komedi olur. O kadar reklamını yapıp 3-4 kartla sınırlı kalırlarsa, bu da bir ilk olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En üzücü yanıysa nvidia her zaman hazırda cevap verebileceği bir pozisyonu bulunabiliyorken amdnin bu rekabet ortamına ayak uyduramaması oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin üretim sorunu filan hikaye gibi görünüyor, asıl  sıkıntı pazarlama ürün sunma işlerinin kararlaştırıldığı bölümde, nasıl olursa bizim gibi son kullanıcıların gördüğü 460'ın isimlendirme yanlışını göremezler anlamak mümkün değil, GF'nin üretim zaafiyetleride işin tuzu biberi derken Birde Nvidia'nın segmentasyon başarısı AMD'nin ekmeğine kan doğruyor, teknik olarak bu durumdan çıkma ihtimalleri devam ediyor ama bu ekibin yeniden yapılanma ile daha iyi işler çıkaracak hale gelene kadar değişime uğraması şart. :2no:

İşlemci kısmındada böyle dandiri işlere girişip satışın düşük gitmesini garanti ettikleri gibi gpu tarafındada ilginç işlere imza atıyorlar, Merak ediyorum AMD'de 1milyon$'lık hissesi olan yatırımcının son 2-3 yıllık bazda bu işte karı nedir. :P  Kötü yöneticilerde firmaların ekmeğine kan doğrabiliyor örnek mi; HTC RIM/BB Sony  :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok