SSD'ler hakkında her şey
2 2

Bu konuda 201 mesaj var

O ısınma sorununu biliyordum ama o çok fazla araştırmamıştım, o kadar ciddi durumda olduğundan haberim yoktu. M2 ler için bir sonraki nesli beklemek daha iyi olacak sanırım, zaten piyasada 3 firmanın var sadece, Samsung, Kingston ve Intel. Samsung 850 EVO 500GB alıp geçeyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de açıkçası sistem diski olarak Samsung 950 Pro 256 GB alma düşüncesindeyim ancak burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Birincisi bu diskler klasik Sata Ahci modunda değil NVME protokolü ile çalışıyorlar ve skylake öncesi çipsetlerde boot drive olarak çalışmasında yer yer sorun yaşayanlar olduğunu okudum ama kesin birşey söylemeyeyim. Boot drive yapabilmeniz için Samsung'un Nvme sürücüsünü kurmanız gerekmekte. İkinci olarak Z170 öncesi çipsetlerde bu sürücüyü kullanacaksanız ya Pciexpress 3.0 Gen 4 yani 4x desteklenen hız yerine Z97 vb anakartın sağlayabileceği maksimum hız olan Pciexpress 1x hızında çalışmasına göz yumacaksınız ya da tam hızda çalışmasını istiyorsanız ekran kartınızın bant genişliğinin 16x'ten 8x'e düşmesine izin vereceksiniz. Ancak Z170 yani yeni Skylake çipsetinde bu sorun giderildi ve işlemcideki toplam 16 adet pciexpress veriyoluna ilave olarak çipset üzerinden de 20 adet pciexpress veriyolu hızı sağlandı. Uzun lafın kısası elinizde Skylake veya X99 bir sistem yoksa boşa para vermeyin.  Üçüncü olarak ise ısı sorunları var ve ürün ciddi manada ısınıyor, yalnız çok iyi bir hava sirkülasyonuna sahip ferah bir kasanız varsa ve M2 slotunun yeri ekran kartının tam altı gibi kötü bir yerde değilse bu ssd'yi değerlendirmemek için hiçbir sebep yok. Ben skylake'e geçtiğim ve Corsair Carbide Air 540 gibi çok iyi hava sirkülasyonuna sahip bir kasam olduğu için ve de kullandığım Asus Maximus VIII Hero anakarttaki M2 yuvası açıkta bulunduğu için bu ssd'den bir adet alma düşüncesindeyim. T800'ün de dediği üzere özellikle 512 gb olan versiyonu mükemmel hızlara sahip. 256gb olanı ise 512gb'a yakın performansta, sistem ve programlar için fazlasıyla yeterli, sata ssd'leri ile kıyas kabul etmez hızda ve yarı fiyatına olduğundan bana daha cazip görünüyor.

KaraSinek beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

M.2 512GB Samsung 950 Pro RAID 0 olarak Z170'de 3.5GB/s sınırını geçiyor, daha da hızlı olur da Z170 veriyolu limitine takılıyor, Z97 ile falan zaten bulaşılacak şeyler değil.

ASUS anakartlarda bir adet M.2 slot var, benim anakartın kitabında falan ısınma nedeniyle ekran kartından uzak, aşağıda konumlandırıldığı söyleniyor, MSI'da falan iki adet M.2 var ama hele SLI da varsa ekran kartlarının dibinde kalıyor.

Bende PCI Express 4x M.2 çevirici de var hatta direkt slota takmak için ama ısı problemleri(heatsinkli çeviriciler de var hatta), maliyet, kapasite gibi nedenlerle üçlü RAID 0 850 Evo kurulumuna yöneldim.

KaraSinek beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Raid 0 çözümlere çok hevesli yaklaşmıyorum artık çünkü raid bozulduğunda tüm veriler gidiyor ki raid yapılan disklerden birinin bozulması bunun için yeterli. SSD'ler zaten yeterince hızlı ve avg seek time neredeyse sıfır olduğu için Raid riskine girmeye değer görmüyorum. Onun yerine bir adet 256 veya 512 gb Samsung 950 Pro M2 alıp bunu sistem diski yaparak yola devam etme düşüncem var. 512 gb alırsam oyunlar vs için de yeterli olur ama oyunlar için diğer ssd'ler de zaten fazlasıyla yeterli bence. Pciexpress olan Intel 750 SSD de bir seçenek ama hem ülkemizde yok hem de Samsung 950 Pro daha ucuz ve yer yer Intel 750'yi geride bırakıyor. Şu anda beklememin tek sebebi 950 Pro'nun alternatifleri çoğalır ve fiyatları biraz daha dolar bazında ucuzlar mı diye açıkçası. Yoksa yukarıdaki şartları sağlıyorsanız en azından 256 GB Samsung 950 Pro alıp geçmemek için hiçbir neden yok.

KaraSinek beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim bildiğim ssd de zaten sorun oldumu tüm veriler gidiyor. dosyalar kurtulamıyor.

o yüzden raid 0 yapmanın herhangi bir kaybı yok diye düşünüyorum. her halükarda zaten sorun yaşadığında dosyaları kaybedeceksin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Raid 0 çözümlere çok hevesli yaklaşmıyorum artık çünkü raid bozulduğunda tüm veriler gidiyor ki raid yapılan disklerden birinin bozulması bunun için yeterli. SSD'ler zaten yeterince hızlı ve avg seek time neredeyse sıfır olduğu için Raid riskine girmeye değer görmüyorum. Onun yerine bir adet 256 veya 512 gb Samsung 950 Pro M2 alıp bunu sistem diski yaparak yola devam etme düşüncem var. 512 gb alırsam oyunlar vs için de yeterli olur ama oyunlar için diğer ssd'ler de zaten fazlasıyla yeterli bence. Pciexpress olan Intel 750 SSD de bir seçenek ama hem ülkemizde yok hem de Samsung 950 Pro daha ucuz ve yer yer Intel 750'yi geride bırakıyor. Şu anda beklememin tek sebebi 950 Pro'nun alternatifleri çoğalır ve fiyatları biraz daha dolar bazında ucuzlar mı diye açıkçası. Yoksa yukarıdaki şartları sağlıyorsanız en azından 256 GB Samsung 950 Pro alıp geçmemek için hiçbir neden yok.

Yılardır RAID 0 kullanıyorum veri kaybı yaşamadım desem yeridir, bir defa OCZ Agility 3'ün uyumsuzluğundan başıma bir olay geldi, onun dışında birşey olmadı bende.

Olsa da gerçi farketmez, benim arşiv yani fotoğraflar falan hepsi USB 3.0 HDD'lerde, PC'deki disklerde sadece oyun yüklü, bu bakımdan veri kaybının olursa da zaman kaybı dışında hiçbir zararı yok bana.

Evde önemli veri hele RAID 0'da zaten tutulmaz, arşiv için HDD'lerden yararlanmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Orası da doğru. Ben de önemli verileri NAS'a yedekliyorum. Şimdiye kadar ssd'ler bu kadar ucuzlamadığı için raid vs de pek düşünmemiştik. Açıkçası 600 liraya 500gb 850 EVO alıp elimdeki ile Raid 0 yapsam 256 gb Samsung 950 Pro'dan daha mı verimli olur bilemedim şimdi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İki adet 850 Evo 500GB var benim testler, 1.1GB/s falan vuruyordu ATTO'da, çok dolarsa ama yavaşlıyor 2/3 oranında doldurduğumda RAID 0 iki adet 500GB 850 Evo ATTO'da bende 955MB/s seviyelerine gelmişti, ama çok çok da kaybetmemişti hızından.

Elinde zaten bir adet 850 Evo 500GB varsa ikincisi M.2 256 GB 950 Pro'dan daha ucuza gelir, 256GB 950 Pro'nun fabrika verisi okuma için 1500MB/s idi yanılmıyorsam, RAID 0 EVO ile 1.1GB/s gibi bir değerle hem de bir sürü disk falan da uğraşmadan tek disk ile 1TB kapasite de yakalanacak, bu açılardan da değerlendir düşünüyorsan.

Oyunlarda çok çok süper farkettirmiyor ama ediyor haliyle, üçlü RAID 0 ile bir miktar daha anlaşılır bir fark oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung'un okuma değeri 2200 mb/s, yazması da 900 mb/s 256 gb için. 512 gb da ise 2500 mb/s okuma, 1500mb/s yazma hızları var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

n11den gelen 66TLlik indirim kuponu ile 475TLye Samsung 850 EVO 500GB aldım biraz önce, uzun bir süre beni idare edecektir, ondan sonraki nesilde ısınma vb sorunlar giderilince PCI-ex olanlara geçiş yaparım muhtemelen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung 850 EVO 500 GB geldi bu gün. Samsung'un data migration programı ile sorunsuz bir şekilde eski SSD den yenisine geçiş yaptım, program otomatik olarak sürücüyü genişletme işlemini de yaptı. Eski SSD ile yenisi arasındaki hız farkı hissedilebilir düzeyde ama bu fark eskisi %100e yakın dolu olarak kullanıldığı için tam performans gösterememesi nedeniyle de olabilir.

XkN7DD.jpg

1vBn8j.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba;

Lenovo y 50 70 notebook um var iyi çalışıyor ama hd 1 tb ve 5400 rpm buda beni öldürüyor. Buna 1 tb yada 500 lük bir ssd takmak istiyorum.

vatanda http://www.vatanbilgisayar.com/sandisk-960gb-ultra-ii-sata-3-0-ssd-okuma-550mb-yazma-500mb-.html   bunu gördüm fiyatı uygun gibi. Her türlü 5400 rpm bi diskten iyidir ama almaya değer mi sizce?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar benim 850 evo ile sonuçlarım aşaığdaki gibi, biraz fazla geldi. Normal mi sonuçlar :/

m93dbd.png

iml107.png

Rapid mode enable.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rapid modedan kaynaklanıyor. Ram cache filan yapıyor alet. 

Rapid mode açık olmasının ram-cpu kullanımına etkisi var mı? HDD yi hızlandıracağım diye zaten yavaş olan pc yi öldürmeyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İntel'den yeni SSD ürün duyurusu yapılmış, M.2 formda çıkacak seri ilk bakışta rakiplerine göre pahalı gibi görünsede diğer firmaların daha ucuz ürün çıkaracağı hesabına bakılırsa gidişat daha iyiye doğru yol alıyor. Sandisk ve Samsung'un biraz daha ucuz ve iyi olan modelleri çıksın 512gb/1tb'lık bir model almayı düşünüyorum, cazip olursa belki yeniden RAID0 yada RAID5 çılgınlıklarına girişirim. Hızlar fena bu jenerasyondaki diğer modellerle aynı düzeyde.

ssd600p.jpg

Kaynak= http://techreport.com/news/30572/intel-600p-series-ssds-bring-nvme-into-the-m-2-mainstream

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

INTEL-MICRON ortaklığı ile geliştirilen yeni nesil Nand bellek alternatifi  2 yıldan fazladır konu ediliyordu, Techreport'ta okuduğum haberdeki tabloda neredeyse tüm performans kategorilerinde ciddi sayılabilecek spec'ler verilmiş. 

P4800X.jpg

Link=http://techreport.com/news/31422/possible-intel-optane-dc-p4800x-specifications-leak

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

INTEL'in  Optane'i techreport'ta incelenmiş performans :alkis:  :thumbs:  değerleri harika, fiyat olarak uçuk olmazsa üst seviye sistem toplayanlar en alt üründen en az 1 tane kaparlar, şahsen bende o gruba girebilirim.. :mrgreen:

http://techreport.com/review/31608/intel-optane-ssd-dc-p4800x-opens-new-frontiers-in-datacenter-storage/2

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok