SSD'ler hakkında her şey
2 2

Bu konuda 201 mesaj var

1 hour ago, stardust said:

optane tek başına ya da ssd ile kullanmak için değil ki, mekanik hard disk ile kullanınca o teknoloji bir işe yarıyor. yoksa SSD ile birlikte kullanmanın pek bir avantajı yok hwcanuks'un incelemesine göre.

Bende aynen boyle anladim. Hatta Linus un testinde de ayni mevzuyu on plana çıkarttılar...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 hours ago, stardust said:

@mehmetclk

Oyun boyutları artık 100 gb'lara yaklaştı, 2-3 tane oyun yüklü olsa 250GB SSD doluyor ağzına kadar, şimdilik yeterli gibi gözükebilir ama 1-2 seneye kesinlikle yetmeyecek, baştan 500gb almanızı tavsiye ederim.

hatta 960 evo'ya o kadar para verene kadar 575GB MX300 Crucial var, boyuk küçük olduktan sonra çok hızlı olsa ne farkeder, zaten normal ssd hızları gibi günlük kullanım ve oyunlar için gayet yeterli.

@RFID

Kingston'ın başarısını fiyatı belirler, Samsung bu işi iyi oturttu, Corsair'in hızları da güzel, bu kington biraz daha yavaş kalmış onların yanında. 480GB olanı 150 dolar seviyesine yakın çıkarırlarsa satar, 200 dolar üstü olacaksa corsair ve samsung gibi hiç uğraşmasınlar.

hadi ben tembelim falan cekiniyorum da senelerdir bu muhabetler bitmiyo

solyeki 2 sene 120 lik alanlar bugun 250 lik de alip u gun efendim yetme ilerde 1-2 sene ye dedikleri paraya gelmis oluyo yine

cidden cok cok dusmeden 500 luk fiyati cok kallavi turkiyede

sizin gibi abi monotorun ekran kartini hepsinin binlerce liraligini alabilenler kaymak tabasinin kremasi

kim bneyi alabiliyorsa alsin bi cok insan artik hdd verileri siliyo

ayni anda 40-50 gblik 5 tane oyun oynayan falan yok  50 mb 100 mibt hizlarla geceliyim hemencik iniyo o oyunlar

ayni sekilde zamaninda dvd cektigim cd cktigim boklari izlemiyorum bile giten paranin hadi hesabi yok bide ustelik fakir iken

misal su an pismanim gecenlerde forumda 275lik ssd 330-350 liraya giormustum liknemistim kaldi 1 aydan fazlada simdiki fiyati 400 kusur lira o kampanyadaymis onu almadiktan sonra icime simdi hic sinmiyor

ha ucuzdan 500luk bulunsa tamada

3 -4sene once 60 gb ssk alip cope atip yenisi alan o gun alacagi 240 lik disk yerine bugun cekbinde hala parasi artmis halde isterse eski diski cop olmus olsun

notebook eskiler alip takiyo bunlar bi ikinci el piyasalarida var

kim ne alabiliyorsa alsin

misal ben monotr aldigimda bidaha basima bisi gelirse tahminen sizin cop dediginiz modelleren birini alicam

imkanim yok

dolar acayip yukseligi icin bide her ne kadar olay nerdeyse sene gidiyo olsada gecen bahar 600 lira olan urun bugun 850 lira

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yahu naz...

öncelikle kendime kızacağım, niye senin "wall-of-text" lerini okuyor, okumakla kalmayıp bir de cevap veriyorum diye.

Adam sanki gelmiş buraya, zar zor biriktirdiğimiz, dişimizden tırnağımızdan arttırdığımız son paramızla 250 GB SSD alabiliyoruz demiş, ben de sanki snopluk yapıp 250 neymiş yeaaa 500 alın falan demişim...

250gb aldıkları disk samsung m.2, piyasanın en hızlı ssd'lerinden biri, fiyatı normal 500 GB SSD'lerden pahalı ve baştan yeni sistem kuruluyor. Ben de demek istedim ki evet hızı çok güzel ama 250 artık hemen doluyor, gerekirse biraz daha yavaş ama 500 alın dedim ki yani bahsettiğim gibi çoğu 500gb normal sata6 SSD, samsung'un 250gb m.2'sinden ucuza geliyor. Adam zaten çok oyun oynamıyormuş, sistem hızlı açılsın, hızlı çalışsın istiyormuş. Ondan hızlı olması daha öncelikliymiş boyuttan. Olay bu yani... Bazen lüzumsuzluklar yapsan da forumun bir değeri olarak görüyorum seni ve o yüzden de üşenmedim açıkladım, sen de beni zan altında bırakmadan önce mesajları biraz daha iyi okursan sevinirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

abi genel genel olarak yazdim bu montor ekran karti ssf ne alinacak olsa boyle durum oluyo

3-4 sene onceden beri cok pahaliken bile

ne o ekran kartimi cop.ne o monitor mu camur :D

alinma direk sana yazmadim senin bir cumlenden yola cikip genel yazdim

tasmisim demek ki

benim derdim bu arada ties sen i kac arkadas sakaliyorusunuz aranizda da olay bazen genele donuyo

umarim simdi sebebini daha aciklabilmis oldum

o yuzden gecmisten falanda ornek verdi kac sene once(3-4 du heralde) 60 gb ss alicak adamada olmaz 240 al diyende vardi

900 dolar ekran karti 900 dolar monitor

icim dolmus senin lafindan tam usteki alinlari incelemeden yazmis bulundum

yeni de degil bu ama eskiden high end ile medium ok sistemler arasinda bu kadar kallavi farklar olmuyordu

eskiden dandik anakart 60-70 dolar ortalama olurken iyi ust duzeyi 120-130 olurdusa

hadi ekran kartlari 500 dolarliklar falan oldutsada 250-350 dolarliklar ezilmezken

ne biliyim bugunki standart cop monotlrar 150-200 dolarken aga babalari 300 dolarken

bugun bunlar misli misli katlanmis halde

alt ust arasi makas inanilmaz acildi

cok kisa yazmistim ama aciklamak istedigim sahsina yazmadim ssd de degil

senin dedigin kismi yukardan okumadigim icin kacirmisimda

sen demedin ama simdi 250-500 alicagia benzer tayfalar ne bu devirde 1 tbv dan asagi verilmez bak

aga yaziyorum 6 -12aya kalmadan burda az adam varda memleket mecasinda olucak

ne 512 gb ssd mi alicaan olum yetmez cop olur o 2tv var bak gecen 4k 3 film indirdim disc doldu falan 3bin liraya samsumg 2 tb al diek

son olarakta ben mechanic disclerede fiat baraji ucmadikca yuksek kapisteden yanayim.cunku maliyeti dusuyo ssd de pek kabaca boyle bisi yok

eski tip 500gb ile 1 tb discler arasi nerdeyse fiyat fark yok denecek gibi bisi oluyo

ssdler cok buyunce ayni alanada daha cok isinma falan

yani sd 2. eli olabcegini igibi cok isinmayip ikinci disci ilerde alip takmak yada 2 sene sonra taktinsa iste bi ust modelleri almak fark ediyo

ulan total 6 satir yazmistim icime sinmedi ekledim de ekledim masal oldu

starcigim yanlis anlama icin pardon sana kusmus oldum dolmusum

o monotr cop bu ekran karti cop o alinmaz bu alinmaz derken herseyin en ust modeli en yuksegi artik konusuluyo

misal bazi arkadaslar 1tb aliyorlar bi islem yapiyorsam render falan filan gibi

oyundu sutdu buydu icin depo lazim degil bi tane 5400 rpm dusuk guc tuketimli sessiz 4 tb mechanic disc alirsan 600-700 lira ise

250-500g ssd ile tum is olur iter neye yetmezmis bilmem

sana degil su an stadart o topler 500 lere giris seviyesi muamesi ediyorlar

dolar cok yukseligi icin alinir rajkamlar degil

eskiden stadart is gorur sistem 1000-1500 dolara oluyordu

simdi bu arkadaslara gore

her bir parcyaa 1kdolardan sistem dedigim 5-8k dan asaga olursa direk cop

duriyim diyorum duramiyorum

kasa olayi aklima geldi

40 dolarkasa biz gencken boyle bisi dusunmezdik bile pek psu ildi bide

simdi gec super maktalari everest firiby falan pencereli dandik kasam markalari bile 200-300 dolar bandinda bos kasa

cm gibi kasalarinda 100 lira civari olan makul modelleri oldugunu biliyorumda

3-4 gundur cok ciddi bel agrilari icindeyim iyi degilim stardust bosver yani dolmusum

2-3 ay once 39+3 lira olan internet arti tv e simdi 52+2 lira odedigim icin bile canim yaniyorken benim durumun hala melkete gore kotu degil

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, nazareth said:

3-4 gundur cok ciddi bel agrilari icindeyim iyi degilim stardust bosver yani dolmusum

Geçmiş olsun. Sağlığın iyi olsun da ssd olmasa da olur. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ciddi dedigim rahatsizlik veriyo 10 senede 40 kere sakatlandimsa 35. bile girmez de rahatsiz ediyo uyutmuy bu sefer beden alt omur yarafindan kotu yatmaktan oluyo atyklarim kalcama dizlerime vuruyo siyatik siniri.

3-4 sene once boyuu sakatlamistim 2-3 ay 2 elimin yarisi uyusuk oldu 5 parmaginalt ikisi ve tum kol o seviyede uyusuk sekilde

yatakta oynadigim icin durus pek saglikli degil yatakda su anki halki kirik dokuk gibi pamuk eski tip yatak ama marcanamis halde cuvalari atip yatiyormusun gibi

bazen uyuya kalkiyorum oynarken falan boyunumu sakaltiyordum bok bok epeydir olmadi.

simdi bu belim ve daha once daha agirlarini gecirip harket edemdigim 2 gun full itpal oldugum bunun 10-20 kati acilarla aglandigim(bu bisi degil yani) zaman bile boyle dizlerime urmamisti belde kalmisti agri en fazla kalca kaca diz arasi bu direk dizlerine bi vcurdu mi kvrim kirim kivraniriyo agro cok yuksek degil rahatsiz edici

git gite yaslaniyorum.seker de pek kontrolde degil git gite kottulesecek

siz nispeten benden gecler daha iyi yasiyorsunuz ama kendinize dikkat erdin yaslanamk pek iyi olmuyo

paso yeni seyler oluyo

dis agirisi bobrek tasi dusurme ile agri olarak kiyas gormez ama iste oyun oynamamak uyuymamak aglatmamasada irite edici olmasi ile gicik ediyo

yaniltmis olbiliyim sagol

zati 3-4 hatfada gripten oksurukten iptaldim daha kulakllarim tiklari gibi

anne bana ben 3-4 kafta giripten togan dosek yattik ates yok oksuruk var seklinde sukur o gecti bari

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

WD'nin 64katmanlı SSD'lerin duyurusu yapılmış, seneye 1TB almak şansımız olursa tüm sistemlerimdeki  mekanik disklerden kurtulmayı düşünüyorum, olanları 8'li bir NAS üzerinde toplayıp kullanma fikrim var.

http://fareastgizmos.com/computing/western-digital-announces-worlds-first-client-solid-state-drives-64-layer-3d-nand-technology.php

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Madem anakarta M.2 SSD takamıyoruz, ikinci bir SATA SSD alıp hem kapasiteyi, hem de hızı ikiye katlayabilir miyiz diye düşündük ve uygun fiyata 250 GB'lık bir Samsung EVO 850 denk gelince, eldeki ikiziyle birlikte RAID-0 kurulum yaptık. Sonuç:

okMGAq.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

850EVO 250GB'ı bir zamanlar'ın tek disk 250gb'lık seagate HDD'ine benzettim, zamanında 4tane alıp RAID denemeleri yapmıştım bolca, fiyatı uygundu sorunsuzdu üstelik, şimdide 850EVO 250GB'ı  2-3-4 tane dizip RAID yapmak fena olmazdı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

m2 SSD USB stickler incelenmiş. Güzel bir inceleme olmuş. Oyun arşivinizi yanınızda taşıyıp Stick üzerinden oynayabiliyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni sistem icin SSD aldim, birsey dikkatimi cekti... Benim birkac sene evvel aldigim Intel 120GB SSD (520 Series) yeni aldigim SSD'den daha hizli gozukuyor... Intel (up to) 550 MB/s Read, 500MB/s Write iken yeni aldigim 480GB Sandisk 535 MB/s Read, 445 MB/s Write gosteriyor... Canavar gibiymis eskisi... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

eskisiduruyor sistem ollaraksa sandiskin de var oyle 550 leri de daha iyi modelleride var yeni nesilde eskileri indirime sokup veriyorlar hala mechanicten iyi oldugu icin bosver 120lge kur sistemi oyunlari vebazi seyler yeni sant

cok faydasini gorursun zati soyle bir sacmalik vadlerin cokyeni guncel pahali olmayanlar coklu okumada sacmaliyorlar hatta mechanic diskin beterine bile dusebiliyor

yani ayni anca hdde yazarken bisi okurken  baska bi islerler bitriktiginde bana sapitiyo gibi geldi.oyle samsumg evo 960 falanda degil ama sandisk eski tiptekiler yada tum eski tipdeki diskerde falan

ismini ibilemiyorum

sistem tek basina oyunlarbasta diskte islerler hatta bazi progreamlar obur diskte olursa performansin daha articaktir

yani en pahali en super modeli almaktan bile iyi sonuc olabilir 2 ayri disk oldugu icin

120 sistem kalsin 480 normal kullan :D

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm evet aslinda 120'lik disk sadece sistem icin, digeri de oyun vb. isler icin kullanilabilir... Ben sadece 480'lik olani takayim hersey onda olsun diyordum aslinda ama performans olarak zarari yoksa bu daha mantikli... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sistemi ve oyunları ayrı disklerde tutmak her zaman için + performans demektir. sistem arka planda yapacağı işleri rahatça yapar (update, virüs kontrolü, page file, swap vs. gibi), oyun ile ilgili i/o işlemlerini de diğer disk üzerinde yapacağı için birbirlerini etkilemeden paşa paşa çalışmış olurlar. oyunlardaki yüklenme sürelerini kısaltıp, stuttering gibi sinir bozucu durumlar minimuma inmiş olur. bende 10 yıldır falan bu şekilde çalışıyor, çok memnunum.

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet demek istedigim buydu ben 240 aldigim icin paramda yok cok zati battik gittik her baslikta buna giriyo ben bile sikildim her sey mecbur oyun sistem ayni diskte

her zaman tiesin dedigi gibi sistem diskinde olmamasisistem okurken bisiler olurken mechanic diskte bile is

ama ssdler cok hizli falan olmasina ragmen şsşmşnş unutum anlatadimda dusgun

ama mechanic diskere gore daha boka batiyorlar disk ayni anda 10 islem yapmaya kalditignda

yani mechanic dsk atiyorum perfomanisinin %30 kaybediyorsa coklu oyle 10 tane okumada

ssd cok cok cok daha fazla hizini verimligini kaybediyor.

o yuzden dedigim gibi arkadaslarin aktardigi gibi 120 sistem icin yeterde artar.

o kalsin sistem olarak digerlerine kur poerofmansin cokdaha iyi olucak

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 tane 850 EVO ile kurduğum RAID 0 düzeneğini iptal ettim. Günlük kullanımda herhangi bir getirisi olmadığı gibi, iki üç defa write-back önbellekleme ile ilgili sorun yaşadım ve sistem komple çöktü. Her defasında yedek imajdan sistemi geri almak, işlem kısa sürmesine rağmen durduk yere angarya çıkarıyor. En güzeli geleneksel kurulum :)

Şu an bir diskte işletim sistemi kurulu (bu diskte Samsung RAPID özelliği açık), diğer diskte de birkaç tane oyun var. Kırk yılda bir oynadığım oyunlar da NAS'ta duruyor, çok sararsam SSD'ye atıveriyorum geçici olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yahu ssd ile raid kur diyen yok 2 disk kullannmaktan basediyoruz mechanic diskerde eyvallah hiz coksartsada cidden dellenmemek lazim ssd ile hele ki.

atigin tas urkutugun kurbaga degsin derler

obur listede bana gelecek seyler degil

super hizli olsun diye ekranin kartini yanina disk falan takmayi dusunmuyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@nazareth  RAID kurulumu her zaman fayda verir fakat Najaz günlük kullanımda hakkını vermediği için vazgeçmiş haklı olarak, Daha fazla hız için M2 NVme kartlar uygun olmadı için deneme yapmış, bende 3'lüsünü kullanıyorum mesela, benim senaryomda sadece sanalları üzerinde tutuyorum, aynı anda 4 lokasyon 20 pc canlı çalışıyor hemde sektirmeden, bu tarz yüksek veri işleri olmadı zaman yani kullanımda 500mb/s SSD ile 3gb/sn SSD arasındaki hız belli başlı yerler dışında hiç farkedilmez. ayrıca RAID'in kullanımda sistemin açılışını geciktirmesi Najaz'ın yaşadığı uç bir durum olsada RAID+Sistem kaynaklı göçmelerin olmadı fena can sıkabilir. Bu durumda RAID5 (ekstra+1spare disk) kurulumu ancak güvenlik verebilir yada sıkıntı ihtimalini en aza indirir. bunun altı her zaman sıkıntı olur. 

@jardel    Sizin INTEL SSD'nin hedef kitlesi farklı tepe model bir ssd olabilir, ayrıca model no nedir? onada bakmak lazım, birde test programında 550mb/sn hız olabilir fakat  oradaki cluster boyutu nedir ona baktınız mı? mesela windows kurulu diskler 4K cluster kullanır siz kıyaslamayı buna göre yapmalısınız, 8k-16k + hızlarda sistem kuramazsınız ama data disk olarak kullanabilirsiniz tabi en kücük dosya 1k ise bu seferde cluster'ın geri kalan kısmı boşa gidecektir.
:8

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@JardeL Tahmin ettiğimden farklı çıktı grafikler, düşük hızlardaki artışa dikkat ederseniz özellikle yazmada kendisini göstermiş, üstelik INTEL 520 orta segmen bir ürün iken 480GB'lık yeni SSD'nin Bir zamanların KingstonV300 tipinde piyasa modeli, birkaç kez toplamada kullanmışlığım var ben bir yavaşlık hissetmedim ama 850EVO ile karşılaştırırsak pratiktede biraz fark var, neyse tekrardan hayırlı olsun güle güle kullanın. değerlendirme yaparken 4K üstündeki bench skorlarına hiç bakmayın derim.

Benim browser'da hata aldığı için alt satıra inemiyorum zaman zaman.:icon_think: neyse sayfa sapıttı bir kez daha. Samsung'un 960 serisi üzerine 970 ve 970 isimli elden geçmiş kontrolcü ve daha verimli 3DNand belleklli modelleri geliyormuş, NVMe arabirimli modeller önceki modellerin üzerine bir miktar artışla geliyor, pratikte bu kadar hızlı bir ssd'nin etkisin yine senaryoya göre kendini gösterebileceği işler dışında görmek zor olacak.

http://www.tomshardware.com/news/samsung-pm981-980-nvme-ssd,35689.html

taobao.jpg            POnpv8.jpg

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel yeni pci-ex SSD çıkarmış.

2.5Gb/s okuma 2Gb/s yazma gibi çok sıradışı olmayan ama oldukça yüksek sıralı okuma/yazma hızları var.

Fakat bombayı 4K okuma yazma hızlarında patlatmış.

photo_2017-10-27_21-33-54.jpg

photo_2017-10-27_21-33-47.jpg

photo_2017-10-27_21-33-34.jpg

280GB'lık modeli 390$'dan önsipariş verilebiliyor şuan.

https://www.anandtech.com/show/11953/the-intel-optane-ssd-900p-review

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet bir miktar daha ucuzlarsa kesin alırım bundan, bu ssdlerin asıl alanı kurumsal alan, orada onlarcası bir sunucuda olacağı için sanallaştırmada çılgın bir altyapı hızlanması olur, aslında zaten hızlılar ama 4K hızı ve yazma ömründeki uçuk seviyelere çıkması sayesinde sunucularda iyi satışlar yapabilir. bu haber tech report'tada geçmiş.

http://techreport.com/review/32752/intel-optane-ssd-900p-drives-deliver-a-big-chunk-of-next-gen-storage-to-desktops

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok