Lastik Tavsiyesi
6 6

Bu konuda 176 mesaj var

normal bir insan, 1-2 lastikçiye gider, iyi-kötü bir şey de karar kılar, lastiğini taktırır gelir.

konu ama kendim olunca, arabanın lastikleri de 255/40 r18 olunca, lastik seçimi olayı bana kafayı yedirtti.

kaç gündür bir lastiğe karar kılıp alamadım, çok sinirlerim bozduldu :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Bir sürü daha düzgün marka varken Continental'dan uzak durun" şeklinde bir çok yazı okudum. Siz ne dersiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Hamso said:

205/55/16 kışlık ne alayım. Her gün 120Km yapacağım, gürültü olmasın lütfen :D

çok ağır kış şartları olan bir yerde değilseniz, sessizlik ve konfor önceliğiniz ise michelin crossclimate+ alın geçin hiç düşünmeden.

https://www.michelin.com.tr/otomobil-lastikleri/michelin-crossclimateplus 

çoğu binek araç için ideal bence sürekli karda buzda kullanma niyetiniz yoksa.

ama gerçek kış lastiğine ihtiyaç duyuyorsanız:

bir de şu var:

https://www.mytyres.co.uk/tyre-reviews.html

-

birkaç zamandır kafayı lastiklerle bozdum.

kış lastiği ne zaman takılmalı sorusuna uzman cevabı sıcaklıklar ortalama 7 derecenin altına düştükten sonra oluyor.

istanbul'da yaşadığım için ortalama sıcaklık değerlerini araştırdım.

https://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx?k=undefined&m=ISTANBUL

bu verilere dayanarak söyleyeceğim tek şey var, istanbul'un güney/ılıman kesminda araç kullanıp, kış lastiği taktırmak büyük enayilik.

yani iş/görev icabı her türlü hava şartında belli bir yerde bulunma durumunuz varsa belki bir nebze ama zaten genelde gittiğiniz yerlere toplu taşıma ile ulaşılıyor ise kesinlikle kış lastiğine ihtiyaç yok.

en kötü durumda bile 1-2 kez taksi ücreti ödemek, kış ve yaz olarak 2 tip lastiğin ayrı ayrı masrafından çok daha ucuza gelir.

ben yeni havalimanına gidip geleceğim için çok niyetliydim bu sene kış lastiği almaya fakat gel gör ki araştırdıkça çok gereksiz geldi gözüme, kışa giriyor olmamıza rağmen şuan gidip yaz lastiği alacağım.

-

1 hour ago, rammstein said:

"Bir sürü daha düzgün marka varken Continental'dan uzak durun" şeklinde bir çok yazı okudum. Siz ne dersiniz?

mercedes'in üst ve spor segment bütün araçları continental desem yeterli olur aslında... michelin, bridgestone, pirelli gibi continental da kendini ispatlamış bir marka, Türkiye'de çok reklamı yok, bilinmiyor olabilir halk tarafından ama Alman malı lastik yani... uzak durun falan demek çok iddalı bir laf, hani belki ucuz bir serisi vardır iyi olmayan ama genel olarak iyi bir marka.

SEP and Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş on yılda ortalama yıllık 10k km. ile kış lastiği tecrübem, 

1. Yazlıkların ömrünü otomatikman uzattığından sök-tak dışında masrafsız

2. Yağışsız soğuk hava ve kuru asfaltta fren mesafesi tehlikeli uzun

3. Yağış+soğukta şart 

4. Hemen tümünün yağmurda tutuşu vasat/vasat altı

5. En sessizi bile gürültü

Eyyorlamam bu kadar 

Mono tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11/1/2018 at 22:55, Hamso said:

205/55/16 kışlık ne alayım. Her gün 120Km yapacağım, gürültü olmasın lütfen :D

Petlas kullanıyorum kışlık, sessizliğinden memnunum. Yazlık kumho lar daha gürültülü. 

Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Michelin Alpine kışlık lastik 4. senesine girecek artık bu kış. Benim gözlemim kışlıklar 2. seneden sonra ilk seneki tutuşlarını pek göstermiyorlar gibi. Bir senedir de kış harici Continental Conti Premium Contact kullanıyorum. Öncekiler Hankook Kineryg Eco'ydu. Hankook da fena değildi ama Continentaller çok daha iyi. Yol tutuş ve fren mesafesinden özellikle çok memnunum.

Bir de burada sorayım yeri gelmişken; benim arabanın lastikleri 205/65 R15. Kullanma kılavuzunda da bu ve 205/60 R16 olabileceği yazıyor. Bu sene lastikler jantlardan çok hava kaçırmaya başladı. Gidip jantı temizletip halloluyor ama, bir sonraki lastik alımından önce default olan ve boyası vs epey yıpranmış 15'lik jant yerine 16'lık jant alsam arabada herhangi bir aksam vs ile uğraşılmadan kullanabilir miyim. Ondan sonra da yeni janta göre lastik alırım gibi bir düşüncem var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazlık olarak PremiumContact5, kışlık olarak TS860 kullanıyorum her ikiside 2. yılında ve çok memnunum.

Conti den uzak dur bana baya saçma geldi çünkü hamuru yumuşak olduğu için ülkenin asfaltına en uygunlardan biri diye düşünüyorum.

Almadan önce yumuşak olduğu için çabuk biter denmişti bir iki kişi tarafından ama bunu ancak ne zaman biterse o zaman anlayabilirim. :D

Gürültü konusunda bir şey diyemem çünkü arabada zaten hep ses oluyor o yüzden müzik hep açık. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11/2/2018 at 11:27 PM, Mono said:

Geçmiş on yılda ortalama yıllık 10k km. ile kış lastiği tecrübem, 

1. Yazlıkların ömrünü otomatikman uzattığından sök-tak dışında masrafsız

2. Yağışsız soğuk hava ve kuru asfaltta fren mesafesi tehlikeli uzun

3. Yağış+soğukta şart 

4. Hemen tümünün yağmurda tutuşu vasat/vasat altı

5. En sessizi bile gürültü

Eyyorlamam bu kadar 

yani bu yorumlar kış lastiği için mi yapıldı emin olamadım ama, ya kullandığın lastikler kötüydü ya da başka bir sorun var :) kaliteli bir kış lastiğinde şu bold yaptığım maddelerin hiç birisi olmaz/olamaz. kış lastiği kuru olsun ıslak olsun, havalar soğuksa eğer her türlü şartta yaz lastiğini ezer geçer performans olarak. bir sürü farklı lastik kullandım tecrübem bu yönde.

ama diğer yönden, istanbul'da yaşıyorsanız zaten kış lastiğine çok gerek yok, bu da ayrı bir tecrübe.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Michelin Alpin (2 ya da 3) ile 2 sezon, Nokian WR D2 ile 3 sezon, Nokian WR D4 ile 3 sezon, Continental TS850 ile de şimdilik 1 sezon kullandım. Gürültüyü ve yağmurlu havada yol tutuşu yazlık lastiklerle kıyaslıyorum tabi ki. Yazlık lastiklere göre gürültü rahatsız edecek kadar yüksek. Yağmurda tutuş vasat, fren mesafesi ise iyi benim kullanımıma göre diyelim. Bir de bu kıyaslamaları ses yalıtımı ve yol tutuşu pek de iyi olmayan Astra H ile yaptığımı da söylemem gerek (Alpin hariç, o Volvo S40 ile idi).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5 sene / 60 bin km'lik Bridgestone Potenza S001 RFT çıktı, yerine Michelin Pilot Sport 4 takıldı.

Aradaki fark anlatılmaz yaşanır, gece ile gündüz gibi. PS4 neden bu kadar çok övülüyormuş anladım.

WhatsApp Image 2018-11-12 at 17.08.59.jpeg

Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

havalar istanbulda gayet iyi gidiyor, gitmediği noktada da ıslak performansı en iyi lastik zaten :8

kendim aldım diye söylemiyorum:

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2018-Test-World-Summer-Tyre-Test.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2018-AMS-Summer-UHP-Tyre-Test.htm

don olduğu ve kar yağdığı günler zaten arabamı riske atmıyorum, ya korsan taksi ile ya da babamın işi yoksa onun doblo ile gidiyorum havalimanına.

bugün fazla kullanamadım zaten, şöyle 1 hafta - 10 gün kullanayım deneyimlerimi yazacağım.

ama bariz şekilde konfor arttı ve lastik sesi kesildi diyebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 minutes ago, stardust said:

havalar istanbulda gayet iyi gidiyor, gitmediği noktada da ıslak performansı en iyi lastik zaten :8

kendim aldım diye söylemiyorum:

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2018-Test-World-Summer-Tyre-Test.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2018-AMS-Summer-UHP-Tyre-Test.htm

don olduğu ve kar yağdığı günler zaten arabamı riske atmıyorum, ya korsan taksi ile ya da babamın işi yoksa onun doblo ile gidiyorum havalimanına.

bugün fazla kullanamadım zaten, şöyle 1 hafta - 10 gün kullanayım deneyimlerimi yazacağım.

ama bariz şekilde konfor arttı ve lastik sesi kesildi diyebilirim.

Michelin Pllot Sport 4'un sanirim o zaman tek eksi yönü fazla surtunme ve E sinifi yakit tuketimi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
43 minutes ago, infestor said:

Michelin Pllot Sport 4'un sanirim o zaman tek eksi yönü fazla surtunme ve E sinifi yakit tuketimi.

Benimkiler E değil C.

bazı ebatlarda E olduğunu farkettim böylece, benim ön de arka da C.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust o zaman sizin durumunuzda en iyisi olmuş, güle güle kullanın. Biz Ankara'da sabahları çok soğuk kışlıklara geçsek mi ama yok öğlenleri sıcak oluyor modundayız, gerçi ayazla o da bitti. :)

PS kullananların yakıt tüketimi sınıfına çok takıldığını düşünmüyorum gazlamaktan. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

abi lastiğin tüketime etkisi ne olabilir zaten, benim arabam için konuşacak olursam eğer 15lt değil de 14.5 mu yakacaktı yani ps4 olmasaydı :lol: önemsiz... 

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@infestor evet genelde bu yönleriyle ünlüler hatta yanlış bilmiyorsam piste çok iddialı çıkmıyorsanız pist için de en iyi normal asfalt lastiklerinden diye biliyorum, yanlışsam düzeltilsin lütfen. :D

Belki @stardust abi bize uygulamalı olarak göstermek ister, böylece tam olarak öğrenmiş oluruz. :zuh: (şaka tabi ki)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, infestor said:

bu Michelin Pllot Sport 4 lerin muhtesem olayi nedir? :) cilgin handling capability mi veriyorlar?

hem o hem de konforlu olması.

benim araçta eski lastiklerle (potenza) götü dansettirmeden gaza basmak imkansızken, ps4 ile yere yapışarak hızlanıyor mesela. ışıklardan kalkışta daha kendime güvenerek kalkar oldum resmen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uçuştan dönerken biraz önce yağmur başladı, kuru ve tozlu zemine yağan ilk yağmur en tehlikeli durumdur yol tamamen ıslanıncaya kadar. yol boştu, ani hareketlerle kaydırmaya çalıştım ama yola yapışıyor resmen.

PS4 ıslakta da niye başarılı görmüş oldum, tutunması efsane, son derece güven veriyor.

ortalama yakıt tüketimim 6.8'den 5.7'ye indi, onu da belirtmek isterim, gerçi çıkan lastikler baya bitikti yani tutunamadıklarından dolayı yakıt tüketimini arttırdıklarının farkındaydım.

neyse, sadede gelirsek, yeni araba almış gibiyim. bir lastik bu kadar mı farkeder diyorsanız, evet farkedermiş. Çok memnunum şimdilik PS4'den

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuşuldu mu daha önce bilemiyorum, 1 Aralık, binek araclar icin de zorunlu olmuş.
ilk hafta herkese ceza yazılıp sonra emir verdim zorunluluk kaldırılacak denilebilir ama yazdıklarına yazarlar, haberiniz olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok