iphone 7
0

Bu konuda 214 mesaj var

@@ResetButton Öyle düşünürsek,

- Klavye mouse bağla, ofis bilgisayarı olarak kullan,

- Duvara yapıştır güvenlik kamerası, sensör bilmemne olsun.

- TV'ye bağla, oyun konsolu olsun.

gibi birçok use case düşünebiliriz. Ama bunları yapan çok çok az kişi vardır. Bunu alıp VR headset içine koymak mantıklı gelmiyor zaten bana, donanım yetse de. 

Bence de ileride telefonlar VR için ana cihaz olacak, ama bu şekilde değil. Çok daha küçük boyutlu, normal gözlük boyutunda ve sensör dışında işlemci vs. içermeyen olan VR gözlükler, telefonu kullanarak çalışacak. Buna şüphem yok, ama işin geleceğinde telefonu alıp kafamın önüne takma olayını görmüyorum.

Talep varsa olur. Mesela bt ile klavye ,mouse bağlayrarak bilgisayar olarak kullanmaya bir talep görünüyor ki MS bu senaryoyu deniyor. 

Telefonu almışsın zaten , ufak bir ekle VR set oluyorsa bunu isteyen bir kitle çıkacaktır.  İçerik önemli . 

Benim de öncelikli tercihim olmaz VRset olarak o ayrı. Ayrı bir set ve bilgisayara bağlı Vive benzeri sistemi tercih ederim. Note 7 almış olsam GearVR 'ı da kesin alırdım ama.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben herseyin cep telefonuna yada baska bir deyis ile kisisel veri aygitina entegre olacagini dusunuyorum.

Nasil hesap makinesi, oyun aygiti, fotograf makinesi, ses kaydedici, muzik calar, film oynatici vs vs cep telefonuna entegre olduysa VR'da yeterli ilgiyi gorur ise cep telefonu dedigimiz pda'lara entegre olacaktir.

Bu demek degil ki vive gibi rift gibi cihazlar ortadan kalkacak. Nasil herkesin cebinde bir fotograf cekebilen bir aygit varken cogu kisi hala fotograf makinesi kullaniyor ayni sekilde sadece VR odakli cihazlar baska kulvarda devam edecekler.

Yarim yarim ama herseyi yapan cihazlar sonucta telefonlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tahminen VR'da telefona arama gelince Jarvis/Siri ile muhatap olacaksiniz, "simdi degil canim", ya da "bagla hadi" diyerek VR'dan cikmadan goruseceksiniz. Mikrofon onunuzde, ses kulakliginizda. Mesaj gelince hologram ekranda sanal gerceklikte onunuzde ufak notification cikacak, basinca Minority Report gibi onunuzde olacak. Teknik olarak bunlar zor degil. 

Vive icin (veya tasinabilir kablosuz VR cihazlari icin) bile bunlar uzak degil, notification'lari bluetooth uzerinden VR'a yonlendirebiliyor, konusmayi da iletebilir, ustundeki mikrofondan sizin sesinizi telefona iletebilir.

Steam notification'lari layer olarak oyunlarin ustune ekleyebiliyor, Apple da ayni mantikla gercek hayati sanalin ortasina tasiyacaktir, sizin istediginiz olcude.

Kullanilacak arayuz de ornegin iki parmakla pinch zoom yerine iki elle pinch zoom seklinde, mevcut mobil arayuzden aynen tasinir, alisilmasi zaman bile almaz. Apple bunu boyle kotaracaktir tahminimce. "Magic" reklami gozunuzde canlandirabilirsiniz. Ofis koltugunda oturmus, dirsekleri masada, kollari yorulmadan, havada elleriyle istiklal marsi okutan muzik ogretmeni gibi (ama daha estetik) hareketler yaparak yazismalarini yapan, bunu Pixar'in yeni filminin icinden yapan 20'li yaslarda insanlar. Ufak telefonun dokunmatik ekraninda mesajlasip netflix izlemek yerine Pixar dunyasinin icinde oturup, isterse kosede bir netflix ekrani da acip, o dunyanin ustune mesajlastigi FB hologram penceresini acmak, bir yandan arayan olursa oradan konusabilmek falan bagimlilik yapar genc nesilde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün GearVR 'ı tekrar denedim yeni donanımla . Bence çok başarılı. Telefona ciddi değer katıyor. 

Positional tracking olmaması ve ekran çözünürlüğü hemen hissedilen eksiklikler ama latency , akıcılık çok iyi. 

Eskiden cep telefonlarının PDA ların yerini almayacağını , hatta mp3 çalarların ayrı cihazlar olarak devam edeceğini iddia edenler var. Şu anda smartphone bu görevleri o özelleşmiş cihazlardan daha iyi yapıyor. Zamanla başka cihazların fonksiyonlarını da üzerine almaması için bir neden yok. 

Zaten Psp, nintendo DS benzeri taşınabilir oyun cihazlarını da pek görmüyorum artık. Cep telefonu bunun yerini de aldı.

Apple da girecek mecbur bir süre sonra VR işine ama şu anda geri kalmış durumdalar. Benim gözümde Note7'e göre bir puan eksisi var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Note 7 patlamadan çalışabilirse o zaman belki VR'a aşırı meraklı kişiler için eksi denilebilir ki herkes için geçerli olmaz. Bu arada askeriyede ağır mühimmat olarak kullanacaklarmış toplanan Note 7'leri  :D

Bir de görülmediyse bu konu iPhone 7 konusu, Samsung, Android veya VR değil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rakiplerini , VR 'ı tartışmadan iphone 7 'nin yerini tartışamayız ki? 

Çok muhtemelen iphone 'un pil ömründe, grafikte üstünlük sağlamasının arkasındaki faktörleriden biri de ekran çözünürlüğün rakiplerine göre düşük olması.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam da sonuç beni ve müşterileri ilgilendiriyor. Ekran çözünürlüğü düşük derken 2560x1440 veya 4K çözünürlük olmasının kuş kadar 5-6" ekranlarda ne gibi bir artısı var kullanıcıya? 720p-1080p çözünürlük olsun pili daha çok gitsin her zaman tercih edilesi bir durum benim için. VR konusunda neyi tartışacağız, hayır anlamadığınız nokta burası apple bölümü ve apple'ın VR ile ilgili bir çalışması bildiğim kadarıyla yok, olmayan şeyi mi tartışacağız? Samsung yapıyorsa bunu android bölümünde tartışılır, söylemek istediğim o. Veya bir kere bahsi geçer, söylenmek istenen söylenir geçilir ama burada 10 sayfa mesajın 7 sayfası Samsung-VR-Android ile alakalı muhtemelen. iPhone 7 ile ilgili bilgi almak için konuya giren bir kişi  iPhone 7 ile ilgili bilgi okumak yerine Samsung Note 7'nin ne kadar iyi bir telefon olduğu, VR deneyiminin muhteşemliği, Android ile alakalı yazılar görüyor sadece. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VR ı boşverelim de, alan kullanan var mı ? Memnun mu, bazı forumlarda hissss den bahsedilmiş hatta video çekiminde bile çekime bu sesin yansıdığı söyleniyor. Böyle bir sorun yaşayan var mı ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Ozan Başeski Niye bazı insanlar Apple müşterisi olarak mı doğuyor?

Anlamayan sizsiniz. 

Fenerbahçeyi tartışırken , Galatasaray'ın konumunu tartışmadan yapamazsınız. Çünkü Galatasaray Avrupa kupası kazandığında artık Fenerbahçe'den beklenen de değişmiştir. Aynı ekosistemde yaşıyor bunlar.  Onu tartışmazsanız zaten tartışacak birşey kalmaz. Apple telefon yapmış , ne satıyorsa onu alcaksın işte?

Apple'ın VR çalışmaları var. Görecekseniz yakın zamanda mecbur bir ürünle çıkacaklar. Bütün ekosistem oraya giderken, üstelik sonuçlar başarıyken dışında kalamazlar. Uzun süre 3.7' likekran boyutunun mükemmel olduğu iddia edildi, şimdi 5.5' lik telefonu var. Kalabildiler mi dışında? Yalnız dünyada yaşamıyorlar, ekosistem bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İnsanlar Apple müşterisi olarak tabii doğmuyor ama hepimizin aklı fikri, belirli bir eğitimi çok şükür var. Okuduklarımız, gördüklerimiz ve geçmiş deneyimlerimizin birikimiyle alışveriş kararlarımızı veriyoruz. Yalnız burası karar verme konusu değil, anlamadığınız şey o. Burası CHW altındaki elma bahçesi-Apple bölümü. Yani burada kararını vermiş olan insanlar, aynı markayı kullanan veya kullanmayı düşünenler var ve birbirlerinin deneyimlerini, fikirlerini merak ediyorlar, o kişilerin toplandığı bir alt bölüm burası.

Apple'ın VR ile ilgili bir ürün haberi veya ürünü çıkarsa bu bölümde yine tartışırız tabii, olmayan şeyi nasıl tartışacağız? Samsung'un halihazırda VR deneyimi sunması güzel evet ama sürekli her konuda hatta konudaki hemen her sayfada bunun tekrar edilmesi yanlış. Daha basit bir örnek vereyim. BMW forumunda sürekli Audi tartışmak gibi birşey. Sizin anlamak istemediğiniz de bu. Audi'nin de BMW'ye rakip şu modeli var, şu özellikleri sunuyor dersiniz ama her konuda bunu öne sürer ve konuyu sürekli başka markalara çekerseniz, orada BMW ile ilgili haberler okumak isteyen, kullanıcı deneyim paylaşmak isteyen kişiler size gerekli uyarıyı yapar. Bilmem anlatabildim mi?

Bu arada henüz iPhone 7 almadım, yurtiçinde satılmaya başlamasını bekliyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İnsanlar Apple müşterisi olarak tabii doğmuyor ama hepimizin aklı fikri, belirli bir eğitimi çok şükür var. Okuduklarımız, gördüklerimiz ve geçmiş deneyimlerimizin birikimiyle alışveriş kararlarımızı veriyoruz. Yalnız burası karar verme konusu değil, anlamadığınız şey o. Burası CHW altındaki elma bahçesi-Apple bölümü. Yani burada kararını vermiş olan insanlar, aynı markayı kullanan veya kullanmayı düşünenler var ve birbirlerinin deneyimlerini, fikirlerini merak ediyorlar, o kişilerin toplandığı bir alt bölüm burası.

O sizin varsayımınız. Yok öyle birşey.

Neyse, devam etttirmek niyetinde değilim ,kişisel inatlaşmalar anlamsız oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yurdışından alınan iphoneların -özellikle usa dan- 4,5g özelliği tr de de kullanılabiliyor mu ? daha önce olmuyordu diye hatırlıyorum. buradaki fiyatların abzürtlüğü sebebiyle abd den getirtmeyi planlıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple'in VR konusundaki patenti:

pcWxaK2.jpg

Apple'in iPhone 7 Plus'daki dual camera sistemi, gelismis goruntu isleme unitesiyle derinlik tespiti yapabiliyor. Bu ilginc AR/VR uygulamalarinin onunu acacaktir.

iPhone 7 ve ona karsi dogrudan konumlandirilan rakibinin ayni baslikta sozunun gecmesi, urunun bir sonraki iteration'a nasil baglandiginin ve VR gibi teknolojilerin onunu nasil acacaginin konusulmasini konu disi olarak nitelemek biraz zor :1pof:

Bir de bir yanlis anlama olmus, Note 7'nin ne kadar iyi oldugundan dem vurmak degil de VR'a kalkismasi ama yeni iPhone 7 Plus gibi derinlik algisinda kullanilabilecek bir kamera barindirmamasi, pilinin patlamasi vs gundeme geldi. Ama Samsung'un VR calismasi yeni degil, Note 4'ten beri piyasada.

VR'in konu ile ilgisi "Apple iPhone'un 10. yilinda, pili daha buyuk Plus serisinde, ekrani OLED'e cevirip, cozunurlugu arttirip, bu yil cift kameradan edindigi deneyimi ekleyip VR destegini getirebilir zira Google da Daydream ile bu alana girisini yapiyor, Samsung da teknoloji lideri imaji olusturmak icin Note 4'ten beri bunu sunuyor" seklinde. Google android donanim formatinda standartlasmaya gidip VR'i kitlelere yayarken Apple bos durmayacaktir. Her zamanki gibi kitlelere yayacak kadar olgunlasmasini bekliyorlar.

Bu baslikta iPhone'un ve Apple'in geleceginden de soz etmeyin derseniz o baska :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kişilerin konuyla alakalı olabilecek paylaşımlarına negatif bir yaklaşımım sözkonusu olamaz. Sonuçta Apple'ın üzerinde çalıştığı bir VR patenti veya ürünü varsa elbette konuşur hatta bunu Samsung veya diğer rakiplerinin mevcut teknolojileri ile kıyaslamak mantıklı olan. Yine bahsettiğiniz gibi kameraların kıyaslanması da öyle. Ben zaten hiç kıyaslanmasın, başka marka yokmuş gibi davranılsın demiyorum ama söylediklerim inatla başka manaya çekilmeye çalışılıyor. Bir de burada Apple ve Apple ürünleri ekseninde yazışmalar geçmesinin doğru olduğunu düşünmem benim varsayımımmış, ne desem bilemiyorum. Bu mantıkla ben de mesela Android telefonlar konusunda sürekli iPhone 7 konusunda mesajlar yazayım, oradakiler nasılsa Android ile alakalı konuşmak istemiyorlardır. Öyle varsaymamak lazım. Değil mi?

Eğer sözkonusu ürünle ilgili yapıcı veya pozitif bir düşünceniz yoksa, sırf negatif şeyler yazıp başka ürünleri övecekseniz bunu yaparak vakit kaybetmezsiniz ya da hadi bir kere yaparsınız.

@@epi valla hocam iki sayfa önceki mesajınızda yazanı uygulasa konuya ilgi duymayanlar keşke.  En can alıcı ve beğendiğim mesajlarınızdan biriydi. "Ürün sizin için yapılmamış" Nokta... Keşke bunu anlayabilseler

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple'in VR konusundaki patenti:

pcWxaK2.jpg

Apple'in iPhone 7 Plus'daki dual camera sistemi, gelismis goruntu isleme unitesiyle derinlik tespiti yapabiliyor. Bu ilginc AR/VR uygulamalarinin onunu acacaktir.

VR'a bu nesilde girmeyecekler gibi, yalnız AR 'a girebilirler. Çok iyi bir kameraları ve çok güçlü işlemciler var.  Diğer telefonların önüne çıkaracak bir AR uygulaması çıkacağını bekleyen IT yorumcuları var. 

Apple VR 'a girse bile telefonu kullanarak girmeyebilir. Bu tip çözümlere Apple hep mesefali oldu. Gerçi Steve Jobs'tan sonra bir değişim de olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de baba bir AR uygulamasi bekliyorum, plus'taki dual kamera ve islemci ile ciddi seyler yapilabilir. Oradan gelecek deneyim ve data ile seneye VR bekliyorum/umuyorum.

Apple her zamanki Apple'ligini yaparsa sadece VR icin ayri bir cihaz cikarir, ideal bir cozum olur. Son donemde yaptigi gibi piyasanin nabzina uyarsa (buyuk ekran, Pro iPad'ler vs) gozluk icin bir aparat cikartabilir, bu da kitlelere hizli yayilma acisindan ideal cozum olur. Ucuncu secenek de "henuz VR hazir degil" demeleri.

10. yilinda oled yuksek cozunurluklu ekrana gececeklerse bunu VR'la taclandirmalari ticari acidan makul olabilir. Seneye ekranlarda yenileme olmazsa telefon icin VR aparatinin gelmeyecegini de anlamis oluruz.

10. yilda sahneye cikip oled yuksek cozunurluklu bir ekran ve VR ile yeni iPhone diye bir tanitim yaparlarsa "insanlar artik yeni telefonlara eskisi kadar ilgi gostermiyor, ellerindeki her sey yetiyor" sendromunu da guzel kirmis olurlar. "Niye el kadar telefonda yuksek cozunurluklu ekran gereksin" sorusunun cevabi olur. Simdiye kadar retina ekrandi, simdi bilmemne ekran diye ona bir marketing ismi takarlar tabi. Samsung hdr amoled'de, Sony 4K'yi zorluyor, Apple en iyi goruntu veren urune sahip olmamayi daha ne kadar uygun gorebilir diyecegimiz noktaya yaklasiyoruz.

2017'de yeni konsollar, konsollarda VR, PC'de el takipli VR, Samsung mobil VR, Intel tasinabilir x86 VR, Qualcomm tasinabilir VR piyasada. Yeni donanim satmak icin VR iyi bahane. Oled vs ekran konusunda Apple nispeten agirdan aldi. VR'a giris yapmazlarsa VR uygulamalari her platformda cikarken app store'da bu furyadan para kazanmiyor olacaklar. Boyle dusununce Apple neden seneye VR'a girmesin diye dusunmek daha mantikli geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız haberdeki yanlışlık başlıkta gizli. 

Apple kesinlikle Samsung un durumuna düşmez, CEO çıkıp telefonların zaten normalde buzdolabında şarj edilmeleri gerektiğini, lpg tüplerinde patladığını ancak hiç bir zaman geri çağırılmadığını söyler. Herkes mutlu mesut dağılır.

Erwin and AranelSurion beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca telefonlar her çıktığında böyle haberler olmuyor mu ? 

iphone 6 çıktığında çığ gibi "plus modeller cepte yamuluyor" haberleri vardı. Youtube da videolar, fotolar felan.

E ne oldu sonra... 1 ay sonra kesildi bu laflar. daha kimseden benim iphone yamuldu diye bir şey de duymadım.

Açıkçası ben Samsung geri çağırma kararı alana dek çıkan haberleri çok ciddiye almıyordum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung'un gonderdigi replacement telefonlarin da patlamasi buyuk kepazelik oldu, tamamen rafa kaldirdilar Note 7'yi. Carmack'a "oglum kurcalaya kurcalaya bozdun la" demeleri yakindir :mrgreen: Ama hakkini vermek lazim, devrim niteliginde urun, kulaklik girisi var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ha şimdi Iphone 7'si olan biri Powerbank bağlayıp canı müzik çektiğinde dinleyemiyordu değil mi? :icon_tongue:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Powerbank baglayip kulaklikla muzik dinlemek icin alinan ek kablodan gelen gelirin yarisiyla, Note 7'ye powerbank baglayip kulaklik girisine kulakligi takarken parmaklarini kaybedenlere bagista bulunacaklarmis.

"Patliyor ama calisiyor" versus "it just works" kampanyasi.

Bir de Apple donaniminda en ufak kusuru "aha buldum, buldum, apple urunleri ile mutlu olanlarin gozune dogru tutup bagiracagim seyi buldum" edasiyla bagira bagira sokaklarda kosan, fakat patlayan urunlerin replacement'lari da patlayinca suskun olan arkadaslarin hayatindan endise ediyorlarmis.

Saka saka, kimse iplemiyor.

SE kullaniyorum, kulaklik cikisim var, muzik de dinliyorum. Bir kez bile powerbank baglayip muzik dinledigimi hatirlamiyorum. Genelde "Aman tanrim, sarjim bitiyor, hemen muzik dinlemeliyim" gibi tepkilerim olmuyor. Ama sorun bende. Herhalde "Olamaz, ya telefonu tam da o anten noktasindan tutarsam" gibi veya "iste onu, bi de bunu baglarken sunu da yapmamiz gereken gun biz biteriz" gibi endiseler bu elinde, yuzunde, kulaginda patlayabilecek telefon olayindan daha agir endiseler. Gunluk yasama daha cok hitap ediyor ki her gun beraber yasayacagimiz urunu bunlara gore secmek daha mantikli. O yuzden SE olmasa ben de simdi iPhone'umu cope atar, ustumu Note 7'lerle doldurup Apple Store'a dogru kosardim, iyi ki SE var, o kulaklik girisi ne hayatlar kurtardi bak. Ve iste Apple bir kez daha dunyayi degistirdi. Samsung sayesinde. Bravo Samsung.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız haberdeki yanlışlık başlıkta gizli. 

Apple kesinlikle Samsung un durumuna düşmez, CEO çıkıp telefonların zaten normalde buzdolabında şarj edilmeleri gerektiğini, lpg tüplerinde patladığını ancak hiç bir zaman geri çağırılmadığını söyler. Herkes mutlu mesut dağılır.

:baba:

Bunu okuyup epi'nin postuna bakınca bir gülme geliyor valla ne diyeyim. (Not:Samsung'dan zerre bir şey almam senelerdir, markayı da hiç sevmem. Zamanında keleği benim de başıma patladı) :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten gulelim diye yazdim, herkes onun icin yazmiyor mu? Bi tarafta gordugun kusur gulun dikeni, diger firmalar sarji butun gun giden ufak ve hafif telefon tasarimini beceremiyorken anteni disa alip riske giriyor, bu telefonun sunduklarini istiyorsan orasindan tutmayiver diyor. Obur tarafta telefon patliyor. Saka misiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok