Nvidia GeForce RTX/GTX Turing Ailesi (2018-2019)
1 1

Bu konuda 730 mesaj var

11 saat önce, TiesTorN said:

gtx 2080 ti çıktığı anda alacam, 1080'i zor da olsa kendime hakim olarak almadım ama 2080'i affetmem :lol:

Oha!:lol: Aga sen hala Titan V almadın mı? Nvidia boşa kasmış yani.:baba:

Bu arada intel azcık azcık verdiği artışlarla zaten 3. nesil işlemcilerine belli bir fark atmaya başlamıştı. Ama esas fark 8. nesilde oldu. Çünkü çekirdek artışına gidildi. Tahminen yeni serisinde de biraz daha gazlar. Hem şu spectre mevzuları da çözülür. Sen kartın yanına bir de işlemci bak.:mrgreen:

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gtx 1xxx serisi çıktığında gtx980, 1060 ile 1070 arasında bir yerde kalıyordu. Acaba şimdi de öyle bir şey olabilir mi, ben bunu merak ediyorum açıkçası. Yani 1080, 2060 ile 2070 arasında bir yerde kalabilir mi?

Aslında 1xxx serisi çıktığında AMD'de rx4xx gelecek muhabbetleri vardı, şimdi öyle bir tehdit de yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

980 pek de öyle bir yerde kalmıyordu aslında.

perfrel_1920_1080.pngperfrel_2560_1440.png

1060'la 980 kafakafaya kartlardı. Ama 980'in oc potansiyeli daha iyiydi. Tabi 1060'ın da güç tüketimi ve bellek gibi belirgin avantajları vardı. Tabi bir de bir zamanalar fiyatı.:mrgreen:

Pascal'da yaşanan farkın yeni seride yaşanması pek beklenmiyor. Maxwell'den Pascal'a geçerken gpular küçülmüş, performans farkı halef-selef arasında %65-70 düzeyinde olmuştu. Burada daha çok Kepler'den Maxwell'e geçişte olduğu gibi üretim tekniğinin izin verdiği ölçüde mimariyi verimli hale getirip kullanılan silikonu arttırarak belli bir performans artışı yakalamaya çalışacaktır Nvidia. Çünkü bu sefer üretim tekniğinde büyük bir sıçrama yok. Yalnızca ara geçiş denebilecek ve 14/16nm'ye çok büyük fark atamayan 12nm var. 12nm daha çok firmaların kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilen bir 14nm üretim tekniği gibi. En azından 12nm ffn ile Nvidia'ya özel 815mm'lik bir gpu gördük ilk defa. Muhtemelen 314mm seviyesine inmiş olan orta seviye gpular 400mm seviyesine çıkacak. 500mm'nin bile altına inmiş olan üst seviye gpular ise 600mm üzerine çıkarak belli bir performans artışı sunacaktır. Benim tahminim bu artışın %40 kadar olacağı yönünde. Tabi performans artışı kısıtlı olunca, dediğiniz durum gerçekleşebilir. Yani Pascal'daki orta seviye kart, Maxwell'deki üst seviye kartla kapışırken; Pascal'ın üst seviye 1080'i, yeni serinin orta seviyesinden bariz daha performanslı olabilir. Üretim tekniği çok gelişmediği sürece Pascal'lar iyi durumda kalacağa benzer. Tabi Nvidia, Maxwell gibi yeni bir mucizeye imza atmazsa...

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Nvidia'dan alt seviyede birşeyle bekliyorum, malum APU'lar yakın zamanda bir miktarda olsa o segment nvidia ürünlerini anlamsızlaştıracak, en tatlı paranın kazanıldığı alanı boşlayacağına hiç ihtimal vermiyorum, INTEL'inde önümüzdeki yıl bu alanda ciddi işler yapabilme ihtimalide var, yeni mimaride ne gibi yenilikler olacak merak ediyorum.

Bu arada Nvidia'nın 2 farklı mimari tanıtması açıldığında ilki grafik işlemci üzerine olsada 2.sinin daha çok kripto paralar için yapılacak olan atılıma dair bir mimari olabileceği gibi bir tahminim var, Bitmain yakında ether için yapacağı ASIC'le AMD ve Nvidia'nın bu alandaki kazancını hiç edebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geleceğe yönelik mimarilerin ismini, temel özelliklerini açıklar diye beklerken Volta'dan başka bir şey söylenmedi sanırım. Gerçi bilmem kaç tane gpuyu ortak biçimde kullanmanın yolunu bulmuşlar. Ama bu sefer tüm birimler aynı gpu içindeymiş gibi. Bizi bağlayan bir durum yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mamad Aynen öyle olmuş gibi, tecreport'ta bunlar hk. birkaç haber var, Boş oturmamak için yapılmış bir iş gibi görünüyor.

https://techreport.com/news/33434/nvidia-unveils-the-mighty-dgx-2-deep-learning-system

https://techreport.com/news/33433/nvidia-quadro-gv100-stands-ready-to-power-a-ray-traced-future

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

I told you so, dansı yapmak istemiyorum ama yani...

Anladı o. :D

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rekabette Nvidia'nın rahat kalması kendi mefaatlerine ters aslında, efendi efendi mevcut gpu'yu revize edip sunmaya bile kalkışmıyorlar, oysa hala çözüm bulunamamış 4K min 60FPS performans seviyesi varken, Çok az bir kısımdan 4K isteği olsada bu seviyede olacak kart aynı zamanda her koşulda 2K 144Hz vermek gibi bir işi başarabileceği için gereksizde sayılmaz.

Rekabette yanlız kalmanın şirketi gerilettiği teknik olarak kanıtlanmış mıdır bilmiyorum ama INTEL'in şuan mevcut core serisiyle düştüğü durumun daha beteri Nvidia'yı bekliyor olabilir, özellikle 4.nesil core serisinde de aynı şeyi intel için düşünmüştüm. AMD'nin bu yıl olmasada seneye umut vaat edici bir GPU ile geleceğini düşünüyorum, umarım yanılmam yoksa Nvidia'nın bu dans türünden saçmalıkları görmek hoş değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok beklersiniz lafı gerçek oluyor gibi. Normalde 20 Ağustos'ta ilk bilgilerin verilmesi beklenen etkinlikte, Nvidia sunumunu iptal etmiş görünüyor.

Hot_Chips_30_TBD.png

https://semiaccurate.com/2018/06/18/why-did-nvidia-delay-the-consumer-volta-parts/

Öncesinde yalnızca TBD ifadesi yazılan sunum daha sonrasında listeden tamamen çıkarılmış.

http://www.hotchips.org/program/

https://www.tomshardware.com/news/nvidia-gtx-1180-gtx-2080-hot-chips-30,37152.html

İşin garibi yalnızca yeni nesil gpularla ilgili olan sunum geri çekilmiş. SoC ve DL gibi mevzular aynen duruyor. Nvidia gpu tarafında bu yılı da sallayacak gibi görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dünden beri geziniyor ortalıkta, bizde de bulunsun:

Next-Gen-NVIDIA-Graphics-Card-1000x563.j

https://videocardz.com/76659/nvidias-next-gen-graphics-card-with-gddr6-smiles-for-camera

Nvidia'nın yeni nesil kartlarını belki de çok beklemeyiz. Maxwell de böyle görünmüştü ilk. Pascal, Kepler'e benzedi. Turing de Maxwell'e benzeyebilir. Enerji verimliliğindeki gelişim benzerse şahane olur.

Buarada Nvidia yine başlamış garip garip işler yapmaya. Şimdi de nda sözleşmesini değiştirmiş diyorlar:

https://videocardz.com/76645/nvidias-new-non-disclosure-agreement-leaked

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onu okudum ben hocam da, zaten eskiden de böyleydi. Olay kısaca şu, önceden ekran kartı incelemesi için gönderdikleri kişiler NDA bitene kadar o kart ile ilgili olumsuz herhangi bir görüş yapamayacaklar. NDA'dan sonra atış serberst ki, bence böyle olması gayet normal. Sanırım eski haber bu. Eski haber dediğim daha önceden konuşuldu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mamad

Gerçi "NDA süresiz olacağından, hiçbir olumsuz görüş belirtemeyecekler" gibi tuhaf bir muhabbet de söz konusu.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 28.06.2018 at 01:18, mamad said:

Kartın üzerinde görüntü çıkışı yok; muhtemelen Tesla falandır bu.

Bu arada 4K@144Hz monitörlerde kullanılan G-SYNC modülünün maliyeti 500 USD civarı imiş. G-SYNC yüzünden zaten monitör fiyatları katlanıyordu, 4K neslinde G-SYNC destekli modellere elimizi pek süremeyeceğiz gibi duruyor.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, Najaz said:

Kartın üzerinde görüntü çıkışı yok; muhtemelen Tesla falandır bu.

Bu arada 4K@144Hz monitörlerde kullanılan G-SYNC modülünün maliyeti 500 USD civarı imiş. G-SYNC yüzünden zaten monitör fiyatları katlanıyordu, 4K neslinde G-SYNC destekli modellere elimizi pek süremeyeceğiz gibi duruyor.

Olabilir ama gddr6 bellekli bir kart yapılıyorsa, bu saatten sonra bu tip bellekler oyun kartları için daha mantıklı görünüyor.

Şunu paylaşmak için girmiştim:

nVidia-Turing-Chipflaeche.jpg

http://www.3dcenter.org/news/nvidias-turing-auf-676mm²-chipflaeche-ermoeglicht-48-mehr-transistoren-sowie-50-60-mehrperforma

Tahmini bir değerlendirme ama makul olmuş. Eğer gpu buna yakın bir şey olursa, oyuncu tarafında gördüğümüz en büyük gpu olur. Şuan için rekor 601mm2 ile maxwell mimarili gm200'de. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok