Nvidia GeForce RTX/GTX Turing Ailesi (2018-2019)
1 1

Bu konuda 730 mesaj var

Nvidia dikkat cekici oldugu icin simdilik Ray Tracing performansini on plana cikartiyor ama deep learning yapay zeka islemleri icin Quadro serisinde mevcut olan Tensor Core'lar Geforce serisinde de sabit kalacaksa bunlari kullanan yeni nesil performans optimizasyonu teknikleri ve grafik duzeltme teknikleri kendinden cok soz ettirecektir.

Bu cekirdekler goruntunun neresinin daha cok cozunurluge/detaya ihtiyac duydugunun analizini arka planda yapip ona gore grafik cekirdeklerini drive eden bir yapay zeka islemcisi olarak kullanilabilirse cok ilginc olur. Cozunurluk, supersampling ve antialiasing kavramlari biraz bulaniklasir, bu tarz optimizasyon yapmayan bir kartla 4K'da aldigin goruntu bu kartin 4K'da alacagin goruntuden farkli olur. Haliyle kalite artisi icin mi yoksa performans artisi icin mi kullanilacagi biraz da nvidia'nin insafina kalir. Isterse bu kartlari satmak icin "4K'da 144hz" diye pazarlayacagi, goze cok batmayan yerlerin dusuk kalitede cizildigi performans modu olarak kullanir, isterse bir sonraki nesil kartlar cikardiginda "yeni algoritmamizla 4K'da 16K kalitesi" diye pazarlayacagi, kalite modu ile eski kartlari yavaslatir.

Sac, yesillik, akiskan, animasyon, parcacik efektleri vs ile kullanilabilir. Doku filtreleme, post processing efektleri vs ile kullanilabilir. Goruntunun procedural generation ile detaylandirilmasi veya cesitlendirilmesi icin kullanilabilir. "Obama'nin agzini konusmaya uydurduk", "su videodaki oyuncunun yuzunu su unlu ile degistirdik" tarzi deep learning temelli video efektlerinin uc boyutlularini gorebiliriz. Oyun motorunda "insan derisi", "odun", "metal" diye etiketlenmis yuzeylerde uygun surface shader'larla diffuse dokusu, roughness dokusu vs uygulaniyor, bunlarin kalitesi hep hafiza miktari ile limitli, oyun medyasinin boyutu ile limitli, sikistirma sonucu kayipli vs oluyor. Arkada calisan bir yapay zekanin sikistirma hatalarini duzeltmek icin "denoising" amacli kullanilmasi, insan derisine uygun detay uygulamak icin "noising" amacli kullanilmasi gibi gorsel kaliteye ve cesitlilige buyuk katki saglayacak sekillerde kullanilabilir.

Programcinin kontrolune verildiginde bunlar arasinda bir sepet olusturup "oyuncudan ray trace edip objenin orasi gozukuyor mu diye baktim, mesafesine ve acisina gore bu objelerin isiklandirma/doku/filtreleme kalitesini sectim, en onemli bolumleri sinema kalitesinde cizip isiklandirdim" gibi dibine kadar optimize edilmis oyun motorlari mumkun olacaktir. Mesela bu Unreal Star Wars Ray Tracing demosunda duvarlar normal oyunlar gibi, karakterler ray tracing ile isiklandirilmisti. Bu yuk paylasiminin real-time goruntu analizi ile dagitilmasi ve ekranda en onemli seyin en yuksek kalitede cizildigi bir cozum olusturulmasi mumkun olabilir. Boyle bir yaklasimin eye tracking ile VR'da kullanilmasi harika olur.

Ray Tracing ve Tensor cekirdekleri sadece Quadro'larda bu sekilde kalacaksa durum farkli tabi. Ama bu haliyle Geforce'lara geliyorsa cok buyuk bir mimari degisiklik. Ilk Geforce256'larin piyasaya gelisi gibi neredeyse. Tabi ilk Geforce256'larla gelen teknolojilerin standartlasmasi nasil vakit aldiysa, beklenen oyunlar piyasaya ciktiginda Geforce256 nasil eski ve yavas kaldiysa aynisi burada da beklenebilir ama yine de mimari degisiklik heyecan verici.

SLI'in ilk gunlerinden beri bekledigimiz bir teknolojik ilerleme de bu nesilde geliyor gibi:

PNY's product page also suggests that NVLink support is coming to Nvidia consumer products with the Turing generation. The page lists support for two-way NVLink, suggesting builders could be able to join their RTX 2080 Tis together over that coherent interconnect to create dual-card setups with a single 22-GB pool of VRAM.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni RTX demoları pek heyecan yaratmadı benim üzerimde. İlk demo videosunda gösterdikleri çoğu şey zaten hali hazırda oyunlar ve oyun motorlarıyla uygulanan şeyler. DX9 zamanından beri uygulanan gölge yumuşatma oyunlarını hiçe sayarak yaptıkları area lighting demosu çok gülünç. Yine HBAO SSAO gibi 2007'den beri kullanılan teknikleri hiçe sayıp ray tracert ao demosu göstermeleri ayıp. Hiç AO olmadan karşılaştırma yapacağına yanına HBAO SSAO falan da koyarak karşılaştırma yapsalarmış keşke.

Yansımaları da Screen Space Reflection ile karşılaştırmışlar ama dynamic environment mapping ile karşılaştırmamışlar. Aynı şekilde global illumination yeni bir şey yada RTX'e özel bir şey değil, yıllardır oyunlarda kullanılıyor.

Evet, bunların hepsi ray tracing ile daha bir güzel daha bir gerçeğe yakın oluyor ama hali hazırda kullanılan teknikleri hiçe sayıp yada RTX'e özelmiş gibi göstermeleri kabul edilebilir değil.

Anlayacağınız Nvidia teknoloji demolarında çok çakallık yapmış.

Ayrıca bu yani kartların işlem gücü yine de %100 gerçek zamanlı ray tracing için yeterli değil. Nvidia burada 1-2 sene önce duyurduğu ve profesyonel 3 boyutlu yazılımlarda kullanıma sunduğu optimize raytracing sistemini kullanıyor yani %30 ray tracing hesaplaması yapıyorsa sonrasını yazılımsal oyunlarla bulanıklaştırma filtreleriyle, Nearest-neighbor Bilinear vs interpolation algoritmalarıyla çoğaltarak tamamlıyor ve göze daha iyi görünür hale getiriyor.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Belki su eski video biraz daha yakin olabilir senin tarifine:

Bana bu videolarda gosterilenler degil, hizlandirilmis yapay zeka destekli grafik motoru fikri ilginc geliyor ama uygulamada umdugum gibi sonuc vermemesi mumkun tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, epi said:

Demo güzel, açıkcası yeni güncelleme hoş olacak. Esasen ben amd tarafının neler yaptığını daha çok merak ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu biraz daha dürüst bir demo olmuş ama yine de tam değil. Misal AO karşılaştırmasında SSAO kullanılmış ama HBAO kullanılmamış. Halbuki HBAO ray tracert AO'ya en yakın olan teknoloji.

Tabi bunun bir de performans tarafı var. SSAO yüksek çözünürlüklerde bile 1-2 fps etki eden oldukça hafif bir teknik iken yani alternatif olarak sundukları ray tracert AO performans konusunda etki yaratıyor?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Najaz said:

Ray tracing falan hepsi hikaye. Cevabı önemli olan tek soru şu: 4K Ultra'da BF5'te kaç FPS verecek?

+ Sonsuz :8

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni çıkan özellikler genelde ilk olarak hikaye olduğu için rt için de durum farklı olmaz. Tek fark, Nvidia'nın gpuda ciddi bir bölümü bu iş için ayırmış olması. Ha yine de son durumda üst seviye kartlar bu işi azcık kıvırırsa yarabbi şükür. Tabi bize de gerçekten kendini hissettiren bir fark göstermeli. O da şüpheli.

Sm4.0, tessellation, low-level api gibi bu da yalan olursa şaşırmamak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Guncel oyunlari son kalitede oynatir, tech demo ve bunlari tek tuk ekleyen teknoloji partneri oyunlarini gelecekten teaser tadinda 30fps calistirir.

Yalniz ortada ilginc bir sey var bu sefer. AI ile grafik motorunun surulmesi daha once gormedigimiz tekniklerin driver seviyesinde eklenmesini mumkun kilabilir.

Ornek veriyorum: Bu neural network / AI donanimi, "su durumda verebilecegin en iyi sonuc bu kardesim" diye mesela 16K'da 32X AA ile hazirlanmis goruntu kullanilarak train edildiginde, girdi olarak 2K 2X AA goruntuyu alip, bunu otekine en cok benzetmek icin nasil isleyebilirsin sorusu soruldugunda, referans goruntu ile dandik goruntu arasindaki farki matematik olarak en aza indirecek post processing islemlerini kendisi tespit ettiginde, yani algoritmasi elle yazilmis bir AA degil, "buradan oraya nasil gideriz, sen bul a.k." seklinde AI'a birakilmis bir AA modeli belirlendiginde, bu AA modeli gercek zamanli olarak benim kullandigim oyunun uzerinde calisacaksa, oyunlarin bir sey desteklemesi gerekmiyor, driver her guncellendiginde ayni donanimla daha yuksek goruntu kalitesi veren bir modele gecebiliriz.

Ray tracing'i yuksek kalite benzeri yapmak icin bu donanimin kullandigi yontem asagi yukari bu. Yuksek seviyede ayarlarla elde edilen goruntu ile train edilen AI dusuk seviyede ayarlarla elde edilen goruntuyu isleyerek kaliteli sonuca ulasiyor. Ayni mantigi AA icin, doku filtreleme icin, daha iyi animasyon icin kullanabileceklerse burada ciddi bir mimari degisiklik var.

Hatta nvidia'nin 30 fps videoyu 240 fps'ye cekmek gibi isler icin de ayni neural network yaklasimini kullandigi dusunulurse bu gidisle ara kareleri post'ta generate ederek sabit 144hz gibi fantezilere de kosabilirler. VR'da sabit 90hz elde edilemediginde kullanilan Asynchronous Spacewarp/Timewarp gibi tekniklerin mantiginda bir seyleri 2D ekranlarda da gorebiliriz.

Nvidia bu sefer iki neslin arasini uzun tuttu. Arada bu donanim mimarisi ile elde edilebilecek teknikler icin ne kadar arge yaptiklarini, onumuze neler gelecegini merak ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia da ilk kez standart blower soğutucu tasarımının dışında çıkarak çift fanlı referans tasarımını hazırlamış:

NVIDIA-GeForce-RTX-2080-Ti-reference.jpg

Tdp olarak 285w deniyor. Zaten gpu için de 754mm deniyor. Öyleyse en büyük oyun gpusu olacak. Hem de fark atarak. Bu boyutta bir gpu da doğal olarak uçuk güç tüketim değerlerine sahip olabilir. 300w seviyesini tutturabildilerse, o da bir başarıdır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu fiyatlarla ekran kartı konusu da kapatabiliriz heralde. 2070'in fiyatı 1080'in üzerinde.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rt olayı şuan için fos olma yolunda. Aslında çıkışıyla birlikte oyun desteği de olacak gibi. Ama beklenen etki yok. Kart fiyatları uçuk. Nvidia'nın şuana kadar yaptığı en kötü tanıtım olabilir.

Neyse ki farkını gösteren 1-2 görsel gösterebiliyorlar.

Oyun tanıtımları bitmiyor. Adamlar kartları göstermeyecekler yahu.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, mamad said:

Ray tracing'in bosverin. Bu videonun hepsini izlemeye kimsenin vakti olmaz herhalde ama hizla baktigimda tam da benim bekledigim tekniklerden soz ediyorlar. Donanimdan hizlandirilmis gercek zamanli yapay zeka destegi ile goruntu kalitesinin yukseltilmesi veya benzer goruntu kalitesinin yuksek performansla elde edilmesi acisindan bu mimari cok buyuk bir adim. Geforce256'dan bu yana en buyuk mimari degisiklikleri bir programlanabilir shader'larin eklenmesi, bir de bu bence.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuya çoğu zaman oyun açısından bakıyoruz (doğal olarak) ama mevzu daha geniş bence. Değişen GPU mimarisi ve realtime raytracing kabiliyetinin tek bir kart şeklinde satın alınabilir düzeylere gelmiş olması, belki hemen olmasa da orta vadede (özellikle tv ve sinema sektöründe) çoğu iş akışını değiştirecek nitelikte. Tüm yetersizliklerine rağmen UE4 ile animasyon diziler yapılmaya başlandı, filmlerde previz için oyun motorları kullanılır oldu. Halihazırda etrafından dolaşılan birçok sorunun artık daha rahat ve hızlı şekilde çözüleceğini düşünüyorum. Maliyetler düşecek, harcanan zamanlar azalacak, yeni olasılıklar ve imkanlar çıkacak vb.

Bu mimari değişimine geniş açıdan bakanlardanım ve hem oyun, hem de sinema / tv işlerinde (belki bu nesille olmasa da sonraki jenerasyonla birlikte) çok daha farklı noktalara gidilebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, epi said:

Ray tracing'in bosverin. Bu videonun hepsini izlemeye kimsenin vakti olmaz herhalde ama hizla baktigimda tam da benim bekledigim tekniklerden soz ediyorlar. Donanimdan hizlandirilmis gercek zamanli yapay zeka destegi ile goruntu kalitesinin yukseltilmesi veya benzer goruntu kalitesinin yuksek performansla elde edilmesi acisindan bu mimari cok buyuk bir adim. Geforce256'dan bu yana en buyuk mimari degisiklikleri bir programlanabilir shader'larin eklenmesi, bir de bu bence.

Katılmıyorum.

Dini imanı para olan yapım şirketlerinin sadece tek platformda ve o platformun içinde tek seri ekran kartları tarafından desteklenecek bir teknoloji için iş gücü, para ve oyunun çıkış tarihinin ertelenmesi gibi şeyleri göze alıp "programlanabilir" bir şey ile ilgileneceklerini hiç zannetmiyorum. Birkaç anlaşmalı yapımda teknoloji demosu olmanın ötesine geçemez.

Zaten hali hazırda Open-CL ile bile muazzam şeyler yapmak mümkün ama kimse yapmıyor, çünkü kimsenin buna ayıracak vakti ve nakti yok.

Lafın kısası "programlanabilir" bir şeyden bir cacık çıkmaz, ha bir iki shader ayarlaması ile aç kapa yapılabilir bir şey olursa o zaman piyasada görürüz.

Nvidia bu yapay zeka donanımı konusu üzerine yıllardır ciddi yatırımlar yaptı ve henüz doğru dürüst karşılığını alabilmiş değil. Akıllı otomobiller piyasasında hala teknolojilerine alıcı bulamadılar.

Dolayısıyla bana bu yeni grafik işlemcilerine yapay zeka eklenmesi, ellerinde hali hazırda bulunan ve senelerdir yatırım yaptıkları ama bir türlü müşteri bulamadıkları ürünü, ana gelirlerini oluşturan ürün grubuna "promosyon" olarak yamanmasından ibaret gibi geliyor.

Süpermarketlerde kağıt havlu ile sıvı sabunu birbirine bantlayıp satarlar ya, ha işte tam öyle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok