Nvidia GeForce RTX/GTX Turing Ailesi (2018-2019)
1 1

Bu konuda 730 mesaj var

1- Mesajın yeri bu konu değil.

2- Bunda aptalca olan ya da komik olan ya da şaşılacak olan nedir? İki firma da elde kalan gpulardan yeni modeller oluşturup piyasaya sunar. Yeni bir şey yok. Kaldı ki yavaş olan 1050'nin yerine daha hızlısı ve daha fazla belleği olan bir model konmuş. Bunlar son dk golü gibi firmalar için. Ne koparsak kâr hesabı...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, mamad said:

1- Mesajın yeri bu konu değil.

2- Bunda aptalca olan ya da komik olan ya da şaşılacak olan nedir? İki firma da elde kalan gpulardan yeni modeller oluşturup piyasaya sunar. Yeni bir şey yok. Kaldı ki yavaş olan 1050'nin yerine daha hızlısı ve daha fazla belleği olan bir model konmuş. Bunlar son dk golü gibi firmalar için. Ne koparsak kâr hesabı...

1.) Mesajın yeri burası. Diğer konu ve bu konu yukarıdaki mesaj için gayet uygun.

2.) Aynı seriden 65446554 tane saçmalık üretmek tabii ki de saçmalık ve aptalca. Bunu tartışmaya bile gerek duymuyorum. Sen alıp kullanabilirsin tabii.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@rammstein ifade şekli farklı olmuş takılmamak lazım, fakat bu başlık altında Nvidia'nın çıkarmayı geciktirdiği dans ederek getireceği yeni nesil GPU'ların gerçek yada uydurma haberleri toplanıyor, senin altıntıladığın haber ise  önceki seriden bir GPU'nun artıklarından yapılmak istenen uyduruk bir kart haberi, haliyle burada yeni serinin haberleri olsa iyi olur demek istemiş.:thumbs:

Habere geçecek olursak diyeceğim tek şey "ulan ebesinin mumyaladığım 1050Ti 'nin cürmü neki uydurup uydurup birşeyler türetiyorsun" olablir. :mad:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonunda bir şeyler netleşiyor.

https://videocardz.com/newz/nvidia-announces-geforce-gaming-celebration-on-august-20

20 Ağustos'ta etkinlik yapacağını duyurmuş nvidia. Diğer taraftan 20 Ağustos ve 30 Ağustos tarihleri geçiyor ki bu, pascal ailesinde olduğu gibi 10 gün arayla kartların tanıtımı, incelemelerin gelmesi ve satışa sunulmasına benziyor.

Artık Eylül ayında yeni nesil kartları raflarda göreceğimiz belli oluyor. Pascal'dan tam 28 ay sonra yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

11x0 çok saçma olurdu. 20x0 çok güzel olmuş. 2080Ti çıkınca 9900k ile beraber yeni sistem kurar ve oynarım. Tabii AMD Zen 2 ile süpriz yapmaz ise.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çekik gözlü başkan 13 Ağustos'ta bir etkinlik yapacak demişler. Yeni seri tanıtılabilir mi acaba?

https://videocardz.com/newz/nvidia-jensen-huang-special-event-teased-for-siggraph-2018

İşin ilginci, adam konuşmacı olarak listede bulunmuyormuş. Ama özel bir etkinlik yapacak denmiş. Çiftetelli oynaması da ihtimal dahilinde yani.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Whooosh said:

Yeni SLI soketi "acaba Nvidia SLI'ı yeniden mi hortlatacak?" diye düşündürdü. 4K gaming bu sefer mümkün olur gibi gibi.

"That's the NVLink connector edge and is for processor synchronization between multiple cards for parallel sub-segmenting a task." diye yazmış birisi. Ama NVLink'te pinler tam tersi formatta, belki de değildir.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, Najaz said:

"That's the NVLink connector edge and is for processor synchronization between multiple cards for parallel sub-segmenting a task."

:1pof:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonunda Nvidia'nın 2018-2019 döneminde kullanacağı mimarinin adı belli oldu: Turing. Daha önceden Volta'yı görmüştük ama oyun kartlarında göremedik. Yalnızca Titan V gelmişti. Sonradan bir Ampere ve bir de Turing isimleri geçmeye başlamıştı. Ama Nvidia başkanının bugünkü sunumunda tanıttığı Quadro kartlarla birlikte yeni mimarinin adı da ortaya çıkmış oldu:

https://videocardz.com/press-release/nvidia-unveils-quadro-rtx-worlds-first-ray-tracing-gpu

Bu etkinlikte esas olarak Nvidia'nın Turing mimarisini tanıtmayı amaçladığı da belli olmuş oldu:

NVIDIA-Turing-GPU-1000x362.jpg

https://videocardz.com/press-release/nvidia-reinvents-computer-graphics-with-turing-architecture

Turing mimarisinin en önemli özelliği Ray-Tracing desteği olarak görülüyor. Hatta bunun için çok ciddi biçimde gpu büyümüş. Çünkü RT Core adı verilen yeni birimler eklenmiş. Ayrıca yarı hassasiyetli işlemler için geliştirilen ve Volta mimarisinde gördüğümüz Tensor Core'lar da Turing mimarisinde yoluna devam ediyor. Sonuç olarak salt Cuda Core'lardan oluşan Pascal mimarisine göre çok daha gelişmiş ve çok daha büyümüş bir gpu karşımıza çıkmış.

NVIDIA-Turing-vs-Pascal-3.jpg

NVIDIA-Turing-vs-Pascal-1.jpg

Pascal'ın 610mm2'lik GP100 gpusunu da unutmamak lazım. Tabi onda esas olarak Nvlink ve DP birimleri gpuyu büyütüyordu. Yoksa shader gücü olarak GP102'den pek farkı yoktu.

https://videocardz.com/77260/nvidia-announces-quadro-rtx-6000-ray-tracing-gpu

Bellek hızı için 14 ghz denmiş. Gpu içinse 18,6 milyar transistör denmiş. Ayrıca gpu 754mm2 zar alanı ile GV100'den sonraki en büyük gpu olarak kendini göstermiş. Tabi GV100, 21,1 milyar transistörü ve 815mm2'lik zar alanıyla hala bir canavar. Performans olarak karşımıza nasıl tablolar çıkacağı şimdilik belli değil ama bahsi geçen gpu daha önce Pascal ve Volta'da gördüğümüz en üst seviye gpulara benziyor. Onların da oyun performansı değil, işlem kabiliyetleri önemliydi. Diğer taraftan 12nm FFN'in devam ediyor olması da dikkat çekici. 10nm söylentilerinden bir şey çıkmamış görünüyor. Seneye ise 7nm gelecek beklentisi var. Şuan Turing'in 12nm FFN ile gelmiş olması, oyun performansı konusunda da büyük beklentilere girmememiz gerektiğini gösteriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yeni seride GTX 1050Ti yerine gelecek olan model'i merak ediyorum, oyun için PS4Pro almış olsamda mevcut sistemdeki GTX 950'yi değiştirmek istiyorum, DH'deki bir haberde 2050Ti 'nin halefine göre %40 performans artışıyla geleceği yazılmıştı, güç tüketiminde de gelişme olursa çıkar çıkmaz alırım hiç bekletmem, daha az güç tüketimi ve serin çalışma artık esas karar sebebim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, mehmetclk said:

Ben yeni seride GTX 1050Ti yerine gelecek olan model'i merak ediyorum, oyun için PS4Pro almış olsamda mevcut sistemdeki GTX 950'yi değiştirmek istiyorum, DH'deki bir haberde 2050Ti 'nin halefine göre %40 performans artışıyla geleceği yazılmıştı, güç tüketiminde de gelişme olursa çıkar çıkmaz alırım hiç bekletmem, daha az güç tüketimi ve serin çalışma artık esas karar sebebim.

Alt modeller genelde en son çıkan modeller oluyor. Bir kez maxwell mimarisinde ilk modeller giriş seviyesi olarak geldi ama onda da fiyat yüksekti.

Şimdi klasik bir lansman olacak gibi. Yani 2080, 2070, 2060, Titan, ti ve nihayet alt modeller şeklinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ek olarak şunu da belirtmiş olayım; üst seviye kartların rtx, alt seviye kartların gtx ön takısı ile geleceği söyleniyor. Ray tracing desteği varsa rtx yoksa gtx yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu 2080ti çıksın da alalım artık, 980ti ile çok takıldım :lol:

yalnız işlemci hala emektar 3770k, o sinirimi bozuyor biraz... hoş, testlere baktığımda hala kaydadeğer bi farkı yok son çıkan işlemciler ile o da ayrı bir mesele.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fotoğraftaki ünlü: TU104!

NVIDIA-GeForce-RTX-2080-Graphics-Card-PC

Nvidia gpu isimlendirmesini de değiştirmiş görünüyor. Zaten bekleniyordu. Tabi bir de daha önce Tesla mimarisi ve bu mimariyi kullanan "GT" kod isimli gpular gördüğümüz için de böyle bir değişikliğe gitmiş olabilirler.

Ayrıca Tesla mimarisi ile GTX ön takısını da kullanmaya başlamışlardı. Şimdi hem kod adlarını hem de kartların ön takılarını değiştirmiş oldular.

MSI-GeForce-RTX-2080-Ti-GAMING-X-TRIO.jpMSI-GeForce-RTX-2080-GAMING-X-TRIO.jpg

Esas mevzu, bu sefer TI modelinin ilk tanıtımda geliyor olması. Ancak yalnızca TU104 kod adlı bir gpu görünüyor. Gerçi o da 400mm'nin üzerinde bir boyuta sahip gibi. Ama yine de full olan TI, kırpılmış olan 2080 olacak gibi.

Diğer taraftan Palit'in kartında ise Pascal'da olduğu gibi 11 gb ve 8 gb şeklinde modeller olduğu görülüyor.

PALIT-GeForce-RTX-2080-Ti-GamingPro-OC.jPALIT-GeForce-RTX-2080-GamingPro.jpg

Yani henüz görmediğimiz, hafiften kırpılmış, hayvanat gibi bir TU102 gpusu olabilir. Ya da TU104 gpusu eski 104 modellerine göre daha büyük ve güçlü olarak gelecek.

Kaynak: https://videocardz.com/

Şu videoyu da link olarak paylaşmayıp ayıp etmişim:

ekleme

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN

Ekran kartı tarihinin en uzun süre güncel kalan serisi olan Pascal'ı pas geçerek artık "evli-barklı" olduğunu iyice belli eder oldun.:2no: İşlemci içinse diyecek laf bulamıyorum. Ben bile çok para harcamazken 7. nesil takılıyorum. Hiç yakışmadı sana.:mrgreen:

@RFID

Teşekkür ederim. İşlemci tarafıyla eskiden çok ilgilenirdim. Oc falan baya uğraşırdım ama Amd sağolsun yıllarca bir şey koymadı ortaya, uzaklaştım. Aslında biraz daha sık bakmak lazım. :)

@MilesTeg

Guru3d iki farklı gpu var demiş. Pascal'daki gibi TI için 102 kodlu, 2080 için 104 kodlu. Arada da baya fark var yine. Eğer böyle bir şey varsa Ray Tracing reklamını güçlü şekilde yapabilmek için TI modelini erkenden gösteriyor olabilir Nvidia.

Edit: İki farklı gpu olacağı iyice belli oluyor. TU102 ve TU104. Biri 4608 cc, 3072 cc. %50 fark var. Ancak hem Ti modelinde hem de 2080'de kırpılmış gpular kullanılacak deniyor. Ti 4352 cc, 2080 2944 cc deniyor.

https://videocardz.com/77369/nvidia-geforce-rtx-2080-ti-features-4352-cuda-cores

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 hours ago, TiesTorN said:

hoş, testlere baktığımda hala kaydadeğer bi farkı yok son çıkan işlemciler ile o da ayrı bir mesele.

Parayı coinlere gömdüm işlemci alacak param kalmadı diyorsun yani. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok