Nvidia GeForce RTX/GTX Turing Ailesi (2018-2019)
1 1

Bu konuda 730 mesaj var

Yalniz bu programlanabilir kismi nvidia kendisi programliyor. Ekranda ne oldugunun analizini yapip onu nasil daha iyi cizerim diye bu veriyi gercek zamanli isleyecek donanim kartta mevcut, bunu nasil yapacagini ogretmek icin de superbilgisayarlarda islenen veri ile sekillenen yapay zeka karta suruluyor. Yani kendi supercomputer'larinda neural network'u bu donanimda calisacak sekilde egitip bu guncellemeyi surucuye aktardiklarinda yeni bir AA/supersampling/filtreleme/performans iyilestirme modunu karta ekleyebildikleri icin bu teknikleri oyun ureticisinin desteklemesi gerekmeyecektir.

Ray tracing'i bosverin diyorum, desteklenip yayginlasmasi vakit alacagi icin. Yoksa muhtesem bir gelisme.

Sonunda 1:45:12 ve 1:45:27 arasindaki 15 saniye "gercek zamanli grafiklerin ilk gunlerinden beri bekledigim bu" dedirtiyor insana. 

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia'nın yaptığı en garip lansmanlardan biri oldu sanırım. Bunu en son gtx200 serisinde görmüştük galiba.

Öncelikle yeni kartlar biraz zorlama görünüyor. İlk defa x4 kod adlı ortasınıf diyebileceğimiz gpuya sahip x80 model numaralı kartta çift 8 pin güç girişi bulunuyor. Tdp'si 200w üzeri. 

Üretim tekniği pek geliştirilemediği için kartların güç tüketimi ve sıcaklığı pek istenen seviyede kalmamış gibi. Zorlama dediğim de biraz o. Çünkü çift fanlı ve kallavi soğutucu bloğa sahip kartlar. Ama buna rağmen Pascal'daki saat hızlarını görmüyoruz.

Ti, serinin lansmanında tanıtılıyor. Ti'ın bu sefer ilk tanıtılan modeller arasında olması, daha sonradan çıkarıldığında performansıyla pek de övünülemeyecek olduğunu gösteriyor bana. Tabi Ray Tracing'in adam gibi kullanılabilmesiyle de alakalı muhtelemen. Ama daha sonradan gelecek model yok artık.

Performansa ilişkin net bir ifade bulunmuyor. Yalnızca arada 2070 bile Titan Xp'den hızlı gibi bir ifade kullanılmış. Geçen sefer 1070 için Titan X'i geçiyor demişlerdi. Hemen hemen aynı performansı verip %2-3 geçiyordu. Benzeri olacaksa, 2080ti da Titan Xp'yi %50 kadar geçip, Titan V'nin çok uzağında olmayacak demektir.

Ray Tracing'i ön plana çıkarmak için baya kastılar ama özellikle Tomb Raider, ağızda ekşi bir tat bıraktı. Sonradan biraz daha düzgün şeyler gösterildi ama bu mu yani dedirtti. Performansını bilmediğimiz kartlar için ebesinin nikahını istiyor Nvidia. Peki karşılığında ne vaadediyor? Ray Tracing. Peki o ne kadar işe yarayacak? Gördüğümüz kadarıyla şuan için pek fazla değil.

Bu Turing mimarili kartlar, lansmanlarına bakılınca fiyat, performans getirisi, zorlama yapısı ve çıkışı tarihi/zamanlaması ile gtx200 serisine benziyor. Getirdiği yenilikler ve geliştirilen mimarisi itibariyle de gtx400 serisine benziyor.

Gtx200 serisi, abartı fiyatları, 65nmde kalındığı için gereksiz güç tüketimi, ısınması, sesli çalışması ve çıktığı tarih itibariyle beklenen etkiyi yapmaması ile bilinir. Sebebi de Nvidia'nın tekel olduğunu düşünüp piyasada istediği gibi at koşturmak istemesidir. Gtx400 serisi de Fermi işte. Çıkışı ile yenilikleri pek işe yaramamış, ama sonrasında aynı mimarinin üzerine şekillenen tüm gpularda rakibini ezmeye başlamış, en son egemen olmuştu. Şimdi o dönemdeki rekabet ortamı yok, ama gtx200 ve gtx400 serileri, Nvidia'nın en berbat dönemine denk gelir. O zamanlar bir de Intel'le olan takışması vardır ki; anakart işinden de olmuştur. Tabi aynı dönemde 2008-2009 küresel krizi de vurmuştur. Şimdi öyle bir durum olmasa bile Nvidia'nın gtx200 serisi gibi bir tanıtımla karşımıza çıkması, Intel'in gpu işini hortlatması, Amd'nin 7nm ile gelecez demesi, biraz o döneme benziyor.

Artık Amd, Intel bir şeyler yapsalar da 2070'in (kendisi serinin üst seviyeye giriş kartıdır ve genelde 350 dolar seviyesinde olurdu) bile 600 dolar olması gibi saçmalıkları görmesek.

Eskiden büyük gpular 500 dolar olurdu, Kepler'le birlikte orta sınıf gk104 gpusu üst seviyeye çıkarılıp 500 dolar yapıldı, büyük gpu Titan oldu. Maxwell'le  gm204 gpusunun fiyatı biraz daha arttı, 550 dolar oldu, Titan'dan cuda desteği çıktı. Pascal'la gp104 700 dolara çıktı, Titan'ın gpusu küçüldü, kırpıldı, aradaki fark azaldı, hem de fiyatı 1200 dolar oldu. Volta'yı saymıyorum bile... Şimdi 2080ti oldu 1200 dolar, 2080 denen orta karar gpuya sahip kart 800 dolar, 2070 bile 600 dolar olmuş durumda. Büyük gpunun adını anan yok. Olsa da bir 3000 dolar da ona çekecekler. Son 7-8 yıldır ekran kartı işi gitgide garipleşiyordu ama artık hiçbir mantığı kalmadı.

Bir de bu seri, yalnızca yeni mimarinin tanıtımı gibi olmuş. Bir çeşit ara model. Esas kartlar daha sonra gelecek gibi. Bu seriye dokunmadan aradan sıyrılmak lazım. Kartlar mantık sınırının dışında, çok uzağında.

mamad tarafından düzenlendi
Executioner and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mamad

ben de açıkçası aynı şeyleri düşündüm. gtx200'leri çok hatırlamıyorum ama 400'lere benzetme olayı cuk oturmuş. zorlama gpu'lar. muhtemelen bunların 2. nesilleri daha rafine geleceği için alınması gereken kartlar onlar olacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi biri bu şaka desin. Yıllar önce dalgasını geçtiğimiz hadise gerçek olmuş cidden. Oyun yapımcısı da bunu gösteriyor. Eskiden bir efektin ne kadar işe yaramaz olduğunu anlatmak için "arkadaki adamın göz bebeğindeki yansımanın gölgesini görmek çok önemli tabi yav hafjkajkdsadjal" falan derdik. Adamlar cidden bu seviyeye getirmişler.:facepalm:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sunum da performans tabloları yer almadığı için tahminimce önceki nesil ile aralarında gtx9** > gtx 1*** serisi makas olmayacak gibi.

Hatta göze sokulan rt muhabett "on yapıldığın  da" şu kadar daha hızlı olayından ibaret gibi, çokta ezbere konuşmak istemiyorum ama bu bahsi geçen butun fark olayları rt devreye girince ortaya çıkıyor gibi.2070 in 1080ti geçebileceğine inanmıyorum.

Fiyat konusu ise amd ortalığı boş bıraktığı için bize +200$ olarak yansıdı bu boşluk.

2070 alınabilir duruyor ama şu dolar kurunda bilemedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, TiesTorN said:

@mamad

ben de açıkçası aynı şeyleri düşündüm. gtx200'leri çok hatırlamıyorum ama 400'lere benzetme olayı cuk oturmuş. zorlama gpu'lar. muhtemelen bunların 2. nesilleri daha rafine geleceği için alınması gereken kartlar onlar olacaktır.

Şunu eklemeyi unuttum, bellek miktarı da biraz sıkıntılı. Tamam gddr6 sebebiyle maliyeti yükseltmek istememiş olabilirler diyeceğim de Zaten fiyatlar uçuyor, koy belleği fütursuzca. Demek ki gerek duymadılar. Belleğin az olması, selef modellerle benzer performansın göstergesi olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bir arkadaş vardı, gtx 10xx serisi alınmaz, geçiş ürünü, HBM2 gelecek, onu bekleyin der durudu... :lol:

buyrun size GDDR6, buyrun size nvidia'nın yüzsüzce fiyatları, buyrun size tayyörün dolar kuru.

elinde yine 980ti olup falan bekleyenler bir derece de, daha alt bir kart olup da 10xx serisini es geçip, 20xx bekleyen arkadaşlar için geçmiş olsun.

10 bin liranızı hazırlayın artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, stardust said:

elinde yine 980ti olup falan bekleyenler bir derece de, daha alt bir kart olup da 10xx serisini es geçip, 20xx bekleyen arkadaşlar için geçmiş olsun.

10 bin liranızı hazırlayın artık.

Neden yahu? 10XX serisi satıştan mı kalktı? yoksa alınmayacak kadar eski teknoloji mi?

Ekran kartını birkaç nesildir yenilememiş adam RTX'in çıkışıyla ucuzlayan 10xx'lerden alır, keyfine bakar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, Whooosh said:

Neden yahu? 10XX serisi satıştan mı kalktı? yoksa alınmayacak kadar eski teknoloji mi?

Ekran kartını birkaç nesildir yenilememiş adam RTX'in çıkışıyla ucuzlayan 10xx'lerden alır, keyfine bakar.

beklediysen beklediğine değdi mi yani ?

gerçi senin için farketmez, amerikan doları ile maaş alıyorsun zaten. biz burda sefiller vatan bilgisayarın camına ekmek banıp yiyeceğiz haberin yok...

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 minutes ago, stardust said:

beklediysen beklediğine değdi mi yani ?

gerçi senin için farketmez, amerikan doları ile maaş alıyorsun zaten. biz burda sefiller vatan bilgisayarın camına ekmek banıp yiyeceğiz haberin yok...

THY parayı dövizle kazanıyor. İsteyiverin bi zam. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, rammstein said:

THY parayı dövizle kazanıyor. İsteyiverin bi zam. 

sen kimsin evladım her muhabbetin arasına kaynak olmaya çalışıyorsun, senle böyle bir samimiyetim mi var benim ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kur farkından ziyade Nvidia yine köpeksiz köy bulmuş fiyatları geçirmiş. 2070 600$, 2080 800$, 2080ti 1200$

Nvidia ne zaman rakipsiz olsa fiyatları bindiriyor.

GTX 680'nin çıkış fiyatı 499$'dı ama 780 çıktığında 649$.

Şimdi de aynısı oldu, 1080'in çıkış fiyatı 549$'dı ama 2080 799$ oldu. Çünkü rakip yok. Bu fiyatlarla paranız varsa bile almayın, aldırmayın. Ayırca 2080 ile 2080ti arasındaki 400$ fark nedir amd? Daha bunun Titan'ı falan var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, Whooosh said:

Kur farkından ziyade Nvidia yine köpeksiz köy bulmuş fiyatları geçirmiş. 2070 600$, 2080 800$, 2080ti 1200$

Nvidia ne zaman rakipsiz olsa fiyatları bindiriyor.

GTX 680'nin çıkış fiyatı 499$'dı ama 780 çıktığında 649$.

Şimdi de aynısı oldu, 1080'in çıkış fiyatı 549$'dı ama 2080 799$ oldu. Çünkü rakip yok. Bu fiyatlarla paranız varsa bile almayın, aldırmayın. Ayırca 2080 ile 2080ti arasındaki 400$ fark nedir amd? Daha bunun Titan'ı falan var.

bu konuda simitçi amd'ye teşekkür etmemiz gerekiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha ortada benchmarklar ve orta sınıf yongalar yok. 2060 falan 250-350$'a 1080/1080ti performansı veriyorsa düşünülebilir ama yoksa yine en mantıklısı ucuzdan 10xx serisi kapıp devam etmek.

RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, Whooosh said:

2060 falan 250-350$'a 1080/1080ti performansı veriyorsa düşünülebilir

böyle bir şeyin olma ihtimaline senin inanma olasılığın nedir :icon_twisted:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 minutes ago, stardust said:

Ne kadar doğru bilemem ama 5gb 2060 olduğu düşünülen bir kartın 3dmark skoru sızmış ve GTX1080 civarında bir skor almış olduğu görünüyor

https://wccftech.com/nvidia-gtx-2060-5gb-3dmark-score-allegedly-leaks-its-very-fast/

https://www.techradar.com/news/nvidia-rtx-2060-5gb-graphics-card-listed-in-leaked-benchmark

http://www.ign.com/boards/threads/alleged-gtx-2060-5gb-benchmark-leaks-with-gtx-1080-level-performance.455173659/

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, stardust said:

gtx 1060, gtx 980'e benzer performans vermiyor muydu? Aynı olay işte.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Whooosh said:

Alın bu arkadaşı buradan. :D

Alıcam 2080Ti, vurucam kırbacı vurucam kırbacı :D şaka bir tarafa zor artık oyun için makine toplamak, iş istasyonu kurmak daha ucuz :)

Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, stardust said:

bir arkadaş vardı, gtx 10xx serisi alınmaz, geçiş ürünü, HBM2 gelecek, onu bekleyin der durudu... :lol:

10xx serisi alinmaz dememisti, 1080 piyasada ama kirpilmamisini bekleyin demisti. 1080Ti geldiginde orijinale en yuksek fark atan Ti olarak geldi, HBM2 olmasa da performansli hafiza ile geldi, imzanizda da goruldugu uzere pasa pasa gidilip alindi. Piyasa kosullarinda HBM2'den daha iyi fiyat/performans orani veren bellek oldugu icin onla gelmis olmasi ongoruyu haksiz cikarmadi. Paranin hakkini verecek bu serinin asil bombasi henuz gelmedi, bu nesilde flagship saglam gelecek deniyordu, dogru cikti. 

Bakalim siz ne yazmissiniz cevaben:

On 7/7/2016 at 3:30 PM, stardust said:

çok beklersiniz epi.

1080 yok satıyor, niye bozsun ki bunun satış grafiğini.

Cevap veriyorum: beklemeyip 1080 alan gidip 1080Ti da aliyor (referans: imzaniz). Adam kendiyle yarisiyorsa, bir onceki karti sattigi kitleye yeni kart satabiliyorsa neden cikarmasin?

Neyse.

Yeni mimarinin bir sonraki nesli elbette daha rafine gelecektir, ortamda da ozelliklerini kullanacak daha cok yazilim olacaktir. 1080Ti sahibi olup da "ben bekleyeyim" demek normal olur mevcut kurlarla. Oradan bakinca bir onceki neslin kac kati fiyatla gelen yeni nesil gibi bir durum oluyor. 

Bu asamada ray tracing on plana cikiyor cunku butun endustri bunun gercek zamanli olarak yapilabilecegi gunu bekliyordu, haliyle ilgi cekici. Ama bu kartlarin mimarisi yeni nesil kalite/performans tekniklerinin driver guncellemeleri ile eklenebilmesine imkan verecegi icin de onemli. Bence bu durum su anda gozden kaciyor ama dolarin fiyati eskisi gibi olsaydi yorumlar cok farkli olabilirdi :icon_think:

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok