2016 Yılı İtibariyle Otomobil için yeni vergi düzenlemesi
0

Bu konuda 26 mesaj var

Öyle mi olacak böyle mi olacak derken sonunda kararnameye ek nasıl olacak belli olmuş sanırım. Araba alacaklara ve tüm milletimize hayırlı olsun.

1V2A8j.jpg

LZYqBo.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dövizde yaşanan artış ve beklenen artış sürecini de fiyatlayacaklardır. Hazır vergi zammı bilinirken en doğrusu bu döviz beklentisini de fiyatlayıp TL fiyat listelerini o şekilde güncellemek olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

firmalar listelerini kaldırmışlar.

birazdan zamlı fiyatlar oluşacaktır.

türkiyede ( küçük ülkenin yazısıda küçük olmalı ) satılan araçların yüzde 42 si 40 bin lianın altındaymış. 40 bin liranın altında araç var mı? ben hiç görmedim.

yuzde 17 si de 70 bin liranın üstündeymiş. düzgün araba almak isteseniz zaten 70 bin liranın üstüne çıkmanız gerekiyordu. şimdi ekstaran 12390 lira daha vermeniz gerekecek bu dilimde ki araçlara.

*Bu düzenlenmenin bütçe gelirlerine 3 milyar liralık gelir etkisi yaratacağını düşünüyoruz."

asıl amaç da zaten buydu. bu kadar şiir yazacağınıza kafadan 3 milyar gelir istiyoruz para verin lan bize deseniz de bu millet verirdi. ( millet kelimesinde derin anlam yüklüdür anlayan anladı ) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Maliye Bakanı'na göre azalan oranlı vergi sistemine geçmişiz, niye kızıyorsunuz :)

Para lazım oldukça işin kolayına gidip sigara, içki, benzin, oto vergilerini artır. Vergi kaçıranlara, hiç vermeyenlere dokunma ne güzel iş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@jackjoker

40 bin altı ve 70 bin üstü dedikleri rakam aracın baz fiyatı olduğu için o aralıkta araç var bol miktarda sanırım.

Sigara şu anda olduğundan 2 kat pahalı satılsa da olur. Sigara içiyorum ve bazen günde 1 paketi geçtiğim oluyor ama sigaraya zam gelmesine hiç kızmıyorum. En ucuz sigaranın 15 TL civarında olmasını destekliyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

40 bin liranın altında nerede çok araç var? 

2016 symbol 1.2 joy baz modelin fiyatı bile 54 bin lira.

fiat da en tabanda ki araç  2016 Fiat Panda 1.2 Pop o bile 43900 lira. bunların hepsi resmi fiyatlar bu arada. 

016 Renault Symbol 1.2 Joy

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

40 bin liranın altında nerede çok araç var?

2016 symbol 1.2 joy baz modelin fiyatı bile 54 bin lira.

fiat da en tabanda ki araç 2016 Fiat Panda 1.2 Pop o bile 43900 lira. bunların hepsi resmi fiyatlar bu arada.

016 Renault Symbol 1.2 Joy

Düzenlemede bahsedilen fiyat matrah alınan ülkeye giriş fiyatı. Daha sonra buna vergi ekleniyor. Anahtar teslim fiyat üzerinden vergi hesaplanamaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer baz fiyat denilen KDV ve ÖTV'siz fiyat ise hesaplarsak:

40000*1,18*1,45=68440 TL. Yani son satış fiyatı bu değerden yüksek olanlara ek vergi yansıyacak (%50 olacak) ve fiyatı yükselecek görünüyor.

Diğer kademe ise 119770 TL, bundan sonrası %60 vergi olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

breh breh breh, artık gelen zammın oranına sevinir olduk... işinde hile hurda yapmayan vergisini kaydını kuydunu düzgün tutan adamın kaliteli otomobile binme şansıda kalmadı... euro nun ilerde artmasıyla şuanda 40 bin ve 70 bin liralık limitlerin altında kalan araç fiyatları otomatik olarak limitlerin üzerine çıkacak ve fiyatları daha da artacak. bugün vergisiz 37 bin lira olan araç euro yüzde 10 artarsa çifte zam gelmiş olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim takip ettiğim vitara vardı o zamları yansıttı hemen, zaten ay başında kur yüzünden %3 kadar zam gelmişti, şimdi ötv geldi. Kurlar uçup gittiği için Aralıkta bir zam daha gelir muhtemelen. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adamlar kısaca donanımlı arabaya binmeyin demek istiyor. Sonuçta üreteceğimiz yerli otomobilde donanım olmayacak malum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birileri yazmış, mantıklı mı bilmem. Dolu arabalardaki aksesuarlar sökülür, kurulan yeni bir şirket üzerinden bu sökülenler aksesuar paketi olarak ayrıca satılır, anlaşmalı yerlerde takılır diye. Koca firmalar buna tenezzül etmez diye düşünüyorum ama yapılabilir mi sizce?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@CandleGarden

Ben hiç görmedim onu yapan bir firma. Zaten bazı markalarda seçilen aksesuarlar ile birlikte araç yurt dışına sipariş ediliyor ve fabrikadan o aksesuarlarla geliyor. BMW, Audi ve Mercedes'in hemen tüm custom paketleri böyle oluyor. Hiç sanmıyorum üreticilerin böyle bir sistem atlatma işine girişeceklerini..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birileri yazmış, mantıklı mı bilmem. Dolu arabalardaki aksesuarlar sökülür, kurulan yeni bir şirket üzerinden bu sökülenler aksesuar paketi olarak ayrıca satılır, anlaşmalı yerlerde takılır diye. Koca firmalar buna tenezzül etmez diye düşünüyorum ama yapılabilir mi sizce?

Nasıl olsa müşteri hazır daha fazla para vermeye, bu nednele uğraşmaz hiçbir firma.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chicken tax yüzünden Amerika'ya cansız ticari araç (panelvan işte) sokulması çok maliyetli. Ford Connect'i burada üretip Amerika'ya ihraç ettiğimiz dönemde buradan oraya (aslında aha pahalı olan) camlı koltuklu model gidiyordu, gümrük çıkışında ufak bir tesiste camları, koltukları, döşemeleri filan sökülüp panelvana dönüştürülüyordu. Olmayan birşey değil yani, firmalar vergilerin etrafından dolaşmak için yapabiliyorlar böyle şeyler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok