Ryzen Sistem Kurma ve Satın Alma Rehberi
0

Bu konuda 104 mesaj var

Herkes kendi ortamında ne kullanacağını kendisi bilir de, genele yönelik olarak, mission critical durum olan yerde Ryzen falan olmaz elbette.

Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen olmaz tabi aslında olsa naples filan olsa kral olur neyse ben yarınki görüşmede 2x xeon meseiesini açayım :D

Normalde 100 saate yakın bir işlem süresi olacak ancak 2x xeon ile bu süreyi rahat 25 saate çekebilirim 32 örnek için. tabi bana 512gb ram da lazım.

GenomeAnalysisToolKit çok ram yiyor thread başına çoook. 8 threadde direk 20gb rama dayanıyor. 16gb ramlı sistemde swap yazıyor resmen linux.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Satılık sistem, alınık ryzen... :mrgreen: :mrgreen:

Şaka maka, 1600x almayı düşünüyordum ama cooler ile gelmiyormuş o. En azından şimdilik geçici olarak üstünde bir cooler olsa iyi olurdu diye düşünüyorum. Ryzen 5, 11 Nisan tarihi ile beni şaşırttı doğrusu. AMD olunca işin içinde insan şüpheleniyor zaten. Q2 demişlerdi ama ben onu Haziran'da falan gelir diye düşünüyordum. Neyse, testlerde bir FX faciası yaşanmazsa 1600 veya 1600x almayı düşünüyorum. O zamana kadar zaten adam akıllı BIOS ve Windows güncellemeleri de gelir.

Bu arada, sadece 1700 ile gelen coolerda RGB olması... :2no::mad:

Şuradan genel tabloya bakabilirsiniz.

http://www.anandtech.com/show/11202/amd-announces-ryzen-5-april-11th

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de 2. yarıda çıkacak diye apuları beklerim diyodum ama masaüstüne çıkması 2018i bulacakmış galiba, önce mobile gelecekmiş yeni apu, o kadar beklemek istemiyorum, galiba çıkınca 5 serisi birşey alıp, apu çıkınca da elimdekini satıp bir apu alacam. Anakart seçenekleri de artsaydı biraz keşke, Asrock hiç gelmedi galiba buralara.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de 2. yarıda çıkacak diye apuları beklerim diyodum ama masaüstüne çıkması 2018i bulacakmış galiba, önce mobile gelecekmiş yeni apu, o kadar beklemek istemiyorum, galiba çıkınca 5 serisi birşey alıp, apu çıkınca da elimdekini satıp bir apu alacam. Anakart seçenekleri de artsaydı biraz keşke, Asrock hiç gelmedi galiba buralara.

2017 sonlarında gelecek zannedersem APU lar. Sanırım 5xx ekran kartlarının çıkışından hemen sonra duyuracaklar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5xxler o kadar zamana kalmaz. Haziran gibi onlar da elimizde olur diye tahmin ediyorum. Gerçi o zaman da kim alır onları tartışılır. Belki Freesync monitörlü insanlar rx480leri ve furyleri değiştirmek için alabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RX 480'i de çok küçümsüyorlar ancak kart sürücü güncellemeleri ile baya toparlandı diye bir yoruma denk geldim Youtube'da bir incelemecinin yaptığı, bunun üzerine yakın tarihli GTX 1060, RX 480 karşılaştırma videosu var mı diye baktım ve bu videolar elbette nedir denilirse bilemem ancak GTX 1060 ile denk gördüm baya. GTX 1060 az önde ancak RX 480 nal toplayan falan bir durumda değildi onlarda.

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün ya da ondan önceki gün bir video izledim 4c-0smt vs 8c-16smt şeklinde oyun testleri yapılan, 4c olanda çekirdekilerin hepsi aynı modülden açık bırakılmış, bazı oyunlarda resmen 8c-16smt' den yüksek sonuçlar çıkıyor, hem de öyle birkaç fps de değil, 4c olanda işlemci kullanımı %100e dayanmasına rağmen 8c dan daha yüksek sonuç alınıyor, anladığım kadarıyla bazı oyunlar çekirdeklerin hepsine iş dağıtılınca modüllerin arasındaki bağlantının yavaş kalmasından etkileniyor gibi, bunun gibi bir sıkıntı yazılımla nasıl çözülecek bilmiyorum, hatta çözülebileceğinden de şüpheliyim, işlemcinin tamamını tam yükte kullanan işlerde daha az sıkıntı oluyor heralde o yöndeki testlere bakınca. bu arada karşılaştırma aynı frekansta yapılmış, videoyu bulabilirsem ekleyeyim. Zaten 4 çekirdekten fazlası benim için gereksiz olduğundan pek takmıyorum ama 6-8 çekirdeki bir model alacak olup ilerde oyun performansı artar diye düşünen olursa aklında bulunsun.

Bu arada teknobiyotik' e de baktım, 1 tane asrock modeli var ve o da önsiparişte, galiba asus' un düşük fiyatlı olan x370 modelini alıp geçerim gibi geliyor.

video buydu:

https://www.youtube.com/watch?v=DQilK2dOJTg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim anladığım kadarıyla 8 çekirdekli ryzen'ler aslında iki adet 4 çekirdekli işlemcinin aynı paket içine koyulmuş hali.

Bu iki paket de birbiri ile intel'in çift işlemcili anakartlarındaki QPI benzeri bir sistem ile haberleşiyor.

Anlaşılan bu bağlantı bazı uygulamalarda darboğaz yaratıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öyle birşey ben de okudum PC World'un yazısı idi. Bu durum hafif yüklenen uygulamalarda soruna yol açıyor gibi bir bilgi vardı orada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Simdi de deniliyor ki bu iki 4 cekirdekli hucreyi birbirine baglayan veri yolunun hizi belleklerin hizinin iki kati oluyormus, yani sabit degilmis. Bu nedenle hizli bellek kullanildiginda cpu performansi artiyormus.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen 7 alayım mı falan diye aklımdan geçti ancak bu saatten sonra uğraşmam kesinlikle, kendisine özel optimizasyon gerektirecek gibi, öyle anlaşılıyor, bu tarz şeylere tahammülüm kalmadı kesinlikle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bir tane r7 1700 sistem kuracağım bir kaç gün içinde.

1- Anakart konusunda muallaktayım, ASUS Prime B350'nin sorunları giderildi mi acaba, son gelişmeler ışığında ne önerirsiniz ?

2- 3200mhz ramler yeterli mi, ryzen hızlı ram seviyor, daha da hızlı bir ram için fazladan para harcamaya değer mi ?

3- İstediğim 1080 Ti modellerinin nisan sonu, mayıs başı gibi stoklara gireceğini üzülerek öğrenmiş bulunuyorum, aslında bu sisteme imzamdaki GTX 1080'i takacaktım ama 1080ti yetişmedi, sonra bakacağız ona.

Şuan geçici olarak bir tane gtx 1070 almam lazım, muhtemelen 1-2 ay idareten kullanılacak, hangisi Türkiye'de iyi para eder fikriniz var mı ?

Şöyle bir model var, hem ucuz, hem de mini kasalar kuran arkadaşların 2. elde ilgisini çekebilir diye düşündüm, ne dersiniz ?

https://www.amazon.com/ZOTAC-GeForce-Compact-Graphics-ZT-P10700G-10M/dp/B01LLAJ8PU/ref=sr_1_6?s=pc&ie=UTF8&qid=1491572109&sr=1-6&keywords=gtx+1070

335 dolara gtx 1070 gayet iyi gibi geldi bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@stardust Ana konuya da yazdım, Asrock'ı kötü görüyorsunuz ama şu an için en stabil ve en yüksek VRM korumalı, f/p oranlı Taichi modeli anakart. Ayrıca yüksek hızlı ramleri çalıştırmada 1-2 tık önde gözüküyor. ABD'den alacağınızı düşünerek yazdım tabi bunları.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben kötü görmüyorum da, bilmiyorum o markayı çok iyi. şimdi araştıracağım teşekkürler tavsiye için.

ps: taichi modeli X370 olduğu için çok pahalıymış ya ($200), ben bu sefer biraz daha budget bir sistem yapıyorum B350 yeterli gelecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@stardust hocam minimum 3200mhz üstü ne kadar çıkılırsa o kadar iyi. Ramlerde tercihiniz mümkünse Gskill olsun performansı corsaire göre daha iyi. Yanlız yeni çıkan trident serisi değilde bir önceki trident z serisi hüsran olduğu konuşuluyor techpowerupta mümkünse onun harici DDR4 serilerine bakın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@RFID teşekkürler tavsiye için.

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=g.skill+ddr4&rh=i%3Aaps%2Ck%3Ag.skill+ddr4

ben corsair'ciyim bu g.skill'lerden anlamadım şimdi.

sen versene bana bir link bakayım amazon'dan, hangisi iyi bunların 2x8gb olacak şekilde 150 doları geçmesin tabi :)

https://www.amazon.com/gp/product/B01HKF450S/ref=ox_sc_sfl_title_17?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER

ben direkt kendi sistemimdeki bu aynı ramleri alacaktım ama yorumlarda ryzen ile en fazla 2133mhz çalışıyor falan yazmışlar, kıllandım şimdi.

g.skill alalım bakalım hangisi iyiyse bir değişiklik olsun.

ps: ya Ripjaws V var, ya da TridentZ. Hangisi iyi diyorsun bunların ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok