Beyaz Eşya ÖTV indirimi ve sorunları
0

Bu konuda 13 mesaj var

Herkese merhaba,

Bu aralar forumda biraz inaktifim. Sebebi ise Çeşme'de bir yazlık olayı oldu. Onun tadilatı ve eşyaları ile uğraşıyorum. Aileye söz verdim.

ÖTV indirimi varken yazlığa beyaz eşya olayını 30 Nisan'a kadar halledeyim diyorum.

Kullanım stili olarak, annem ve babam kalacak yazlıkta, ben nadiren gideceğim. Yani 2, 2.5 kişiden bahsediyoruz. Yılda yaklaşık 7-8 ay kalınması planlanıyor.

Buzdolabı, ankastre set, çamaşır ve bulaşık makinası lazım. Annem ve babam çok teknolojik insanlar değiller. Onlar için istediğim, sorun çıkartmayacak, sessiz ve az enerji harcayan ürünler genelde. Yeni teknolojik özellikleri kullanamayacaklardır, klasik kullanım söz konusu.

Tabi olabildiğince az para harcamak istiyorum bu isteklerimle birlikte.

Çeşmede servisi olan bir marka olması avantaj olacaktır. Arçelik falan düşündüm o nedenle. Hatta Alaçatı'da servisi olması daha önemli zira yazlık oraya nispeten yakın.

Bu ÖTV indirimi gerçekten etkili oldu mu? Yani fiyatlar düştü mü? Genelde çakallık yapılıyor, inidirim yaptık diyip, eski fiyatı arttırıp onun üzerinden indirim yapıyorlar.

Ayrıca İzmir'deki evde çok eski bir buzdolabı var, artık ağlıyor alet beni hurdaya atın diye. Onu da değiştirmek istiyorum. Eskiyi alıp yeniyi götürün tarzı bir kampanya gördünüz mü hiç? 

Beyaz eşyacılarda genelde taşıma ve kurulum ücrete dahil diye biliyorum, doğru mudur? Ayrıca boyutlar genelde standart oluyor galiba, özellikle buzdolabı ve ankastre için ayrılmış alanın boyutlarını almam gerekir mi?

Şimdiden teşekkürler...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buzdolabı boyutları standart değil onu baştan söyleyeyim. Gerisi için fikir verecek tecrübem yok çünkü ev elektrolüx ankastre takılı geldi, hiç araştırmadım o yüzden ama buzdolabında samsung u tek geçebilirsin. Bir model seç boyutlara göre. İnternette en ucuz bulduğun yerden al. Gelip kurulumunu samsung teknik servis yapıyor zaten ücretsiz olarak.

A+++ olsun diye fazladan para verme, o eksta parayı tasarruf olarak çıkardığında zaten dolabın kullanım ömrü bitiyor. A+ yeterli olur.

Yerli marka alayım servisi kolay olsun dersen de vestel den tabii ki uzak duruyoruz, arçelik yine bir nebze iyi.

Siemens-bosh-profilo aynı fabrikanın ürünleri. Teknik özelliklerine bakarsan aynıdır zaten benzer modellerin. Siemens daha şık gözükür daha pahalıdır. Profilo daha basit gözükür daha ucuzdur ama sonuçta aynı dolap. Bunlar da iyidir fiyatı makul yakaladığın sürece.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ötv indirimin çok bir etkisi olmadı çünkü zaten aralık 2016 ve ocak ayında %10 civarı zam gelmişti. ötv %6,7 düşünce fiyatlar eski haline yaklaştı. tabi sonuç olarak ötv indirimi nisan sonunda bitince fiyatların artacağı kesin.

eskiyi verin yeniyi götürün kampanyalarının gerçekçiliği yok. bayi eski cihazı hurdacıya 3-5 e satıyor. Çevrede 2. el eşya satışı yapan yer varsa onlara satabilirsiniz ama onlarda doğal olarak ölücü oldukları için hamalliye parasına sayıp hiç para vermeden almakta isteyebilirler buzdolabının kullanılır bir tarafı kalmadıyasa.

ankastre dörtlü ocak ve fırının ölçüsü her markada standart.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ObiWan Cesme de beyaz eşya alacaksınız Beko ve Arcelik alin. A dir falan pek bakmayin hatta daha klasik modellere gidin. Elektrik tasarrufu falan hic onemli değil. Çünkü Çeşmede voltaj anormal oynuyor ve yazin pik zamanlarinda elektrik kesintisi ardindan yüksek voltaj veya tam aksi hassas elektronik cihazları berbat ediyor. İldir daki yazligimda 190 ila 245 araliginda voltaj gördüm Alacati daki yazLikta 170 leri gördüm. Bir noktada buzdolabi veya klima niye sogutmuyor derseniz sebebi elektrigin durumu.

Gecen yaz Alacatida o kadar elektrik kesintisi oldu ki, ocagi tuplu ocak ile değiştirmek zorunda kaldim.

Sececeginiz markalar Arcelik Beko Vestel tarzi olsun. Ozellikle Samsung tur Lg dir uzak durun. Hatta tum fantastik markalardan kacin.. Hatta maliyet indirmek icin Regal veya Altus ter ih edebilirsiniz. Regal Vestel in Altus ise Arcelik rekabetci markalari ve sanirim ayni servisler bakiyor.

Ayrica elektrik tesisatiniza mutlaka asiri voltaj koruma sigortası da ekleyin...

hakancez tarafından düzenlendi
ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ÖTV indirimi falan palavra. Yani palavra derken tüketiciye yansıyan bir fiyat düşüşü yok, aksine artış var. Tanıdıklardan biri mayıs ayında evlenecek, sevinçle beyaz eşya almaya gitmişler müstakbel eşiyle. ÖTV indirimi var sonuçta. Bilindik, yurtiçi üretim yapan bir firmanın (isim vermeyeyim şimdi, "markayı karalıyorsunuz" diye avukat amcalar şikayet ederler falan. Ama siz az çok anlamışsınızdır) eş dost tanıdık tarafından işletilen bir bayisine gidilmiş, fiyatlara bakılmış. Mevzu evlilik olunca daha önceden de beyaz eşya bakıldığı için fiyatlar biliniyor. X lira olan fırında indirim falan yok, aksine o X liralık fırın X+99 lira. Sormuşlar tabi bizim saf çocuklar "Bunlarda ÖTV indirimi yok muydu?" diye. Bayi tanıdık olunca doğru cevabı almışlar: ÖTV indirimi yapıldıktan sonra fiyatlar değişti, yeni fiyat listeleri geldi.

Eski ÖTV'li fiyatın üstüne fiyat listesi yenilenmiş ama bu toplamın üzerine ÖTV eklenmemiş. Yani evet, ÖTV sıfır ama ÖTV'siz baz fiyat daha kabarık.

Kısacası indirim var diye aldanmayın, indirim falan aslında yok.

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

buzdolabı sürekli elektrik tüketen bir lüks, ayrıca devletimiz sağlığımızı düşünüyor, uzun ömürlü dolapta ve buzlukta saklanması gereken katkı maddeli gıdalardan ise taze ürün türetimine teşvik etmek için mesela buzdolabında ÖTV var. siz hiç iyilikten anlamıyorsunuz.

Rj0lnir beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

siemens saçmasapan bir marka buzdolabında, uzak durun. 2 tane siemens buzdolabımız var (eski falan da değil) sürekli buzlanma yapıyorlar.

A+++ konusunda ise katılmıyorum, fiyat farkı çok olmadığı müddetçe kesinlikle tercih edilmeli. aylık tüketimde yarıdan fazla fark oluşturuyor. birisi ayda 20tl yakıyorsa diğeri 9tl falan yakıyor. elektrik ücreti sabit durmuyor netice de o da zamlanıyor sürekli. işin biraz da psikolojik boyutu var, sürekli kendini amorti edecek diye bakmamak lazım olaya. ben mesela gidip ilk başta parayı bir kere bayılırım çamaşır makinasını a+++ alırım, sonra da bir daha düşünmem yıkama yapacağım zaman şimdi çok harcar yıkamıyım daha çok kirli biriksin filan diye. kendim de evlenip eve çıkacağım için aldım beyaz eşya, hepsini a+++ aldım kafam rahat...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

A++ A+++ bulaşık makineleri düzgün yıkamıyorlar. 15-20 senelik makinelerde kurumuş tabaklar falan tertemiz çıkarken yeni makinelerde koyduğunuz gibi geri çıkıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

siemens saçmasapan bir marka buzdolabında, uzak durun. 2 tane siemens buzdolabımız var (eski falan da değil) sürekli buzlanma yapıyorlar.

A+++ konusunda ise katılmıyorum, fiyat farkı çok olmadığı müddetçe kesinlikle tercih edilmeli. aylık tüketimde yarıdan fazla fark oluşturuyor. birisi ayda 20tl yakıyorsa diğeri 9tl falan yakıyor. elektrik ücreti sabit durmuyor netice de o da zamlanıyor sürekli. işin biraz da psikolojik boyutu var, sürekli kendini amorti edecek diye bakmamak lazım olaya. ben mesela gidip ilk başta parayı bir kere bayılırım çamaşır makinasını a+++ alırım, sonra da bir daha düşünmem yıkama yapacağım zaman şimdi çok harcar yıkamıyım daha çok kirli biriksin filan diye. kendim de evlenip eve çıkacağım için aldım beyaz eşya, hepsini a+++ aldım kafam rahat...

Ties güzel yazmışsın da A'nın yanına 8 tane de + koysak enerji verimliliği kısıtlı tasarruf sağlıyor. Ben her ay 130 TL civarında elektrik faturası ödüyorum. Her gün çamaşır makinesi çalışıyor, bazı günler 3-4 defa çalıştığı oluyor. Eski bir Arçelik buzdolabı ve göreceli daha yeni büyük boy dondurucu var. Şimdi bunların her birinde A3+ ürün tercih etsem muhtemelen her birinde +1000 olmak üzere +3000 giderdi ilk alımda. A3+ bir ürün kullandığımda yapabileceğim maksimum tasarruf 30 TL olsa (daha az olacağından eminim) 100 ayda geri dönüşü olacak. 8.5 sene sonra bir daha bu aletleri değiştirmeyecek olsam haklısın ancak muhtemelen 7. sene civarında kronik kullanımla ortaya çıkacak problemlerden 8.5 sene öncesinde değişim yapmak zorunda kalınca resmen zarardasın. Ayrıca enerji verimliliğinin çok iyi olduğunu iddia eden makinelerin tamamı çok daha hassas devrelere sahip oluyor ve bozulma ihtimali hep daha fazla. Kısacası A3+ enerji verimliliği için yeterince çevreci olmanın zarara yol açtığı bir ülkedeyiz :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@pentaman

valla abicim enerji verimliliği modelden modele değişir :) dediğim gibi aşırı az tüketen ve büyük fark yaratan modeller de mevcut (20ye 9tl örneğinde olduğu gibi)

vestel'in pyrojet diye bir çamaşır makinası var mesela bunu incelemeni öneririm, saçmalık derecesinde az tüketiyor. 20ye 5 falandır, acaip birşey. ama pahalı tabi. "A+++ %70" olarak geçiyo.

dediğim gibi ben işin biraz da psikolojik yönüne bakıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@pentaman

valla abicim enerji verimliliği modelden modele değişir :) dediğim gibi aşırı az tüketen ve büyük fark yaratan modeller de mevcut (20ye 9tl örneğinde olduğu gibi)

vestel'in pyrojet diye bir çamaşır makinası var mesela bunu incelemeni öneririm, saçmalık derecesinde az tüketiyor. 20ye 5 falandır bu acaip birşey. ama pahalı tabi. "A+++ %70" olarak geçiyo.

dediğim gibi ben işin biraz da psikolojik yönüne bakıyorum.

Yoksa Vestel'den mi dizdin evi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

vestelden dizdim ama kendi tercihim olduğu için değil, arkadaş vestelde çalıştığı için tüm ürünleri %50 indirimli aldım neredeyse. öyle olunca da dizdim ordan herşeyi :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok