AMD - R9 300 SERİSİ "FURY'LER ÇIKTI"
1 1

Bu konuda 472 mesaj var

İncelemeler geldi. Bir yerde bir yanlışlık yapılmadıysa, tek yorum yapılabilir: Eto bitmiş!

Durum tahmin edilenden daha kötü. :icon_think: 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd yine yarının teknolojisi ile dünün performansını buluşturmayı başarmış, hatta onu da tam başaramamış gibi :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hbm sayesinde güç tüketimi artmamış ama Amd bu kartla birlikte resmen .ıçmış. Kart ortalama olarak 980ti'ın %10 kadar gerisinde. Daha fazla güç tüketiyor. Daha az belleğe sahip ve fiyatı aynı. Fury'nin düz hali 980'le anca yarışır gibi. Zaten Fury X yer yer 980 seviyesinde kalıyor. Amd bundan sonra ne halt edecek bilemiyorum. Pascal çıktıktan sonra ortada Amd falan kalmayacak gibi.

R9-FURY-X-2-84.jpg R9-FURY-X-2-85.jpg

value-fps.gif value-99th.gif

http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=173&n=15

http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=174&n=14

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim gördüğüm Guru 3D 2K testlerine göre 980Ti ile kafa kafaya olduğu yer de var, geride kaldığı yer de var, kafa kafaya olduğu oyunlar AMD Gaming Evolved oyunları ki Isolation bir istisna olmuş, geride kaldığı oyunlar Nvidia Game Works oyunları.

Daha da sürücülerle bu durum değişir bir miktar AMD lehine.

Su soğutma falan öcü değil, hatta daha iyi AMD 50 derecelerde dolaşmış testler esnasında, güç tüketimini falan da bu tarz kart alacak müşteri kafaya takmaz.

Esas nokta burada şu:

1.980Ti 1250MHz falan overclock olabiliyor, Fury X overclock ile yine o hızdaki 980Ti'ı yakalayabiliyor mu ?

2.4 GB 6 GB hafızaya göre dezavantajlı olur mu olmaz mı ?

Esas noktalar bunlar bana göre müşteri olarak, gerisi hepsi boş benim için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuradan devam edelim dezavantajlı noktalarına, AMD oyunlarında 980Ti ile kafa kafaya olup, Nvidia oyunlarında geriye düşmesi olumsuz, 980Ti alan adam AMD oyunlarında kafa kafaya olacak diğer taraftada önde olacak.

4 GB miktarı rakibe göre iyi değil.

Avantajlı olduğu yer ise direkt olarak su soğutma sistemi ile gelmesi kesinlikle, 980Ti karşısında bir miktar daha ucuz olsa radarıma girebilecek bir ürün müşteri olarak baktığımda.

Bana göre önemli noktalar bunlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NV 'da zor günler geçirmişti ama çabuk toparlandı. Fermiler 'in ilk versiyonlarını anımsattı bana bu kart. Bir sonraki mimaride toparlanır inşallah.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim gördüğüm Guru 3D 2K testlerine göre 980Ti ile kafa kafaya olduğu yer de var, geride kaldığı yer de var, kafa kafaya olduğu oyunlar AMD Gaming Evolved oyunları ki Isolation bir istisna olmuş, geride kaldığı oyunlar Nvidia Game Works oyunları.

Daha da sürücülerle bu durum değişir bir miktar AMD lehine.

Su soğutma falan öcü değil, hatta daha iyi AMD 50 derecelerde dolaşmış testler esnasında, güç tüketimini falan da bu tarz kart alacak müşteri kafaya takmaz.

Esas nokta burada şu:

1.980Ti 1250MHz falan overclock olabiliyor, Fury X overclock ile yine o hızdaki 980Ti'ı yakalayabiliyor mu ?

2.4 GB 6 GB hafızaya göre dezavantajlı olur mu olmaz mı ?

Esas noktalar bunlar bana göre müşteri olarak, gerisi hepsi boş benim için.

Şuana kadar 7 incelemeye baktım ve kartı biraz daha iyi gösterebilmek için kasan 1-2 site hariç, genel olarak kart 980ti'ın gerisinde ve bu tartışmasız biçimde ortada. Yani kafakafaya bir durum yok diyebiliriz. Çünkü en bomba oyunlarda 4kda bile (reklamı 4k üzerinden yapıyorlardı hani) 980ti'ın gerisinde kalmış. Düşük çözünürlükte ise 980ti'dan çok 980'le yarışıyor gibi. Daha da kötüsü, akıcılığa baktığımızda 980'in bile gerisine düşüyor.

Sürücü konusunda büyük beklentiye girmeme taraftarıyım. Çünkü mimari aynı mimari: Gcn. Hbm için belki sürücülerin önemi olabilir ama zaten 512 gb/sn bant genişliğine sahip, renk sıkıştırması yapabilen kartın neyine sürücü kasacaklar, merak ediyorum. Tam tersine Maxwell için gelmeyen performans sürücüleri kendini göstermeye başlarsa şaşırmayalım. Gerçi Amd'nin Maxwell'le yarışabilen kartı da olmadığından, Nvidia da sürücü kasmaz ya neyse.

Su soğutma güzel ama her yönüyle değil. Kart serin eyvallah ama o borular, eşşek kadar soğutucu, kasada ciddi yer kaplıyor ve bu soğutma bakım istiyor. Hızaşırtma tarafında kartın serinliği hiçbir işe yaramamış. Bence sürücülerle şu hızaşırtma işini halletseler yeter. En azından 980ti karşısında bu kadar ezilmez.

4 gb bellek konusunda ise kart bana güven vermiyor. Techpowerup'ın Titan X incelemesinde 12 gb belleğe gerek var mı diye oyunların bellek kullanımı gösterilmişti. Ama orada 2k, 4k karışık sonuçlar verilmiş ve yalnızca test bölümünden sonuç çıkarılmıştı. O durumda bile 3-4 oyun 4 gb sınırına geliyor veya aşıyordu. Gerçek bir oyun deneyiminde daha fazla bellek kullanılacağı açık. Fury X temmuzda satışa çıkacak ve bundan sonra çıkacak oyunların kartı olacak. Bu durumda bellek miktarı ciddi şekilde sorun olmaya aday görünüyor. Çünkü gelecek her yeni oyun, yeni nesil konsollara göre yapılacak ve bellek konusunda potansiyel canavar olacak. Optimizasyon kasan yapımcılar için sorun olmasa da birçok yapımcı dandirik grafikler için gblarca bellek istediğinden Fury X'in 4 gb belleği, en azından 4k için sıkıntılı bir tablo çiziyor bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NV 'da zor günler geçirmişti ama çabuk toparlandı. Fermiler 'in ilk versiyonlarını anımsattı bana bu kart. Bir sonraki mimaride toparlanır inşallah.

Fermi dönemi için oldukça iyi bir atılımdı ve yepyeni bir mimari idi. Oysa Fury'de böyle bir durum yok. Hatta 3,5 yıllık gcn kullanılıyor. 7000 serisi, Kepler karşısında dağıldıktan sonra Amd'nin toparlamasını bekliyordum şahsen. O zaman tam olarak söylediğiniz gibiydi. Şimdi öyle bir durum da yok.

Daha da kötüsü, 3,5 yıllık süreçte güç tüketimi konusunda adam gibi bir iyileştirme yapılmamış olması. Hbm sayesinde belleklerin güç tüketimi düşmüş, büyüyen gpunun güç tüketimi artmış, ikisi birbirini dengeleyince de 290x'le benzer seviyede güç tüketen bir kart çıkmış ortaya. Enerji verimliliği anca Kepler'le yarışacak düzeye gelmiş. Amd'nin esas bu konuya eğilmesi gerekirdi. Bu taraftan çok şey kaybetti.

Galiba sağlam bir rekabet için Nvidia'nın tökezlemesini bekleyeceğiz. Yoksa Amd'den pek bir şey geleceği yok. Gerçi 16nm ile gcn iyi bir noktaya gelir belki ama Nvidia pascalla çok az bir gelişim gösterse bile Amd'yle rahat rahat rekabeti sürdürebilir gibi görünüyor. Bakalım seneye durumlar ne olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuana kadar 7 incelemeye baktım ve kartı biraz daha iyi gösterebilmek için kasan 1-2 site hariç, genel olarak kart 980ti'ın gerisinde ve bu tartışmasız biçimde ortada. Yani kafakafaya bir durum yok diyebiliriz. Çünkü en bomba oyunlarda 4kda bile (reklamı 4k üzerinden yapıyorlardı hani) 980ti'ın gerisinde kalmış. Düşük çözünürlükte ise 980ti'dan çok 980'le yarışıyor gibi. Daha da kötüsü, akıcılığa baktığımızda 980'in bile gerisine düşüyor.

Sürücü konusunda büyük beklentiye girmeme taraftarıyım. Çünkü mimari aynı mimari: Gcn. Hbm için belki sürücülerin önemi olabilir ama zaten 512 gb/sn bant genişliğine sahip, renk sıkıştırması yapabilen kartın neyine sürücü kasacaklar, merak ediyorum. Tam tersine Maxwell için gelmeyen performans sürücüleri kendini göstermeye başlarsa şaşırmayalım. Gerçi Amd'nin Maxwell'le yarışabilen kartı da olmadığından, Nvidia da sürücü kasmaz ya neyse.

Su soğutma güzel ama her yönüyle değil. Kart serin eyvallah ama o borular, eşşek kadar soğutucu, kasada ciddi yer kaplıyor ve bu soğutma bakım istiyor. Hızaşırtma tarafında kartın serinliği hiçbir işe yaramamış. Bence sürücülerle şu hızaşırtma işini halletseler yeter. En azından 980ti karşısında bu kadar ezilmez.

4 gb bellek konusunda ise kart bana güven vermiyor. Techpowerup'ın Titan X incelemesinde 12 gb belleğe gerek var mı diye oyunların bellek kullanımı gösterilmişti. Ama orada 2k, 4k karışık sonuçlar verilmiş ve yalnızca test bölümünden sonuç çıkarılmıştı. O durumda bile 3-4 oyun 4 gb sınırına geliyor veya aşıyordu. Gerçek bir oyun deneyiminde daha fazla bellek kullanılacağı açık. Fury X temmuzda satışa çıkacak ve bundan sonra çıkacak oyunların kartı olacak. Bu durumda bellek miktarı ciddi şekilde sorun olmaya aday görünüyor. Çünkü gelecek her yeni oyun, yeni nesil konsollara göre yapılacak ve bellek konusunda potansiyel canavar olacak. Optimizasyon kasan yapımcılar için sorun olmasa da birçok yapımcı dandirik grafikler için gblarca bellek istediğinden Fury X'in 4 gb belleği, en azından 4k için sıkıntılı bir tablo çiziyor bence.

Bana göre dezavantajlarını da gayet net yazdım, bu segmentten ürün alan bir müşteri olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kötü olmuş yine, ati X1000 serisi kartlardan sonra tökezledi bi daha toparlayamadı. Bugüne kadar gelen çözümlerde de ha bişiler oldu olacak denirken hala geriden sürüklenmesi bende iyice güvenini sarstı. Amd' ye olan bakışım bi gpu konumu içindi ama artık oda yok oldu, cpu kulvarında hiç lafını bile etmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Donanımhaber'de de paylaştım, bence konunun özeti Hardocp'nin şu son paragrafı olmuş:

Usually trying to decide between two video cards at the same price point is a wash, with very even and split performance. However, this is not the case this time with the AMD Radeon R9 Fury X and GeForce GTX 980 Ti. There is a definite pattern that leads to one video card being the best value for the money, and it is GeForce GTX 980 Ti, not the AMD Radeon R9 Fury X.

Limited VRAM for a flagship $649 video card, sub-par gaming performance for the price, and limited display support options with no HDMI 2.0 and no DVI port. To be honest, we aren't entirely sure who the AMD Radeon R9 Fury X is really built for? The AMD Radeon Fury X is a confusing product, like a technology demo not fully realized, a showcase for HBM only but with no real substance. The AMD Radeon Fury X looks to be a great marketing showcase, but its prowess starts waning when you consider its value to gamers and hardware enthusiasts.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Doğru demişler. İsim seçimi bile yanlış konumda zaten Titan X' e kafa tutcaz der gibi bir isimle sürüyorsun onun altında konumlanan bi kartla bile zar zor yarışıyorsun üstüne üstlük bir sürü handikapında var. Amd bu son serisiyle kendi tabutuna kazık çakmış besbelli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HBM'li Pascal seneye bu zamanlar idle hızlarıyla fury X'i geçecek muhtemelen. 970 alıp 2016 sonlarında da yeni monitör pascal güncellemesiyle devam ederim. 

Hatta 970 falan da almazdım ama 560 artık yeter.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

14nm olan Broadwell.:)

Ve yeni gelecek Skylake, Nvidia ve AMD nereden bulsunlar 14nm ?

TSMC daha kaç nm'de ?

Intel kendi tasarımı ve 14nm ile gelse idi bu seviyelere sanırım nal toplatırdı ama Larrabee falan derken olmadı o işler.

En yakın Samsung sanıyorum Intel'e bu konularda. Samsung'un hatta AMD'yi alacağı falan gibi birşeyler bile çıkmıştı dedikodu mahiyetinde. Ama GlobalFoundries ile ortak bir üretimleri veya bir programları falan var herhalde, kesin bilmiyorum, bir yerlerde okumuştum sanki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Belki hbm bellekler 14nm falandır bilmiyorum. Fiji 8.9 milyar tranzistöre sahip bir gpu olarak görünüyor, Titan X' den falan bile fazla yani, acaba bu sayıya işlemcinin yanındaki hbm bellekler de dahil mi yoksa sadece gpu mu? Sadece gpu ise bu adamlar nasıl bu kadar düşük verimde çalışan gpu yapıyorlar rakiplerine göre. Hazır güzel bir su soğutma sistemiyle gelmişken şu overclock işinin önü açılmazsa bir şekilde rakibine yakın fiyatı yüzünden bir cacık olmayacak Fury X' den. Bir de rop sayısı 290la falan aynı seviyede kalmış, 64 tane, rop ne işe yarıyor tam olarak, Titan X ve 980 Ti' da 96 tane varmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tartışılacak pek bir tarafı kalmamış olayın. Nvidia olayı bu sene de net şekilde götürdü. 980 Ti, 980 ve 970 her şekilde muadili olan amd kartlardan daha performanslı, daha sessiz ve daha az güç tüketiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman bir süre sonra AMD fiyat düşürür büyük olasılıkla , ancak öyle mantıklı olur. 

Testlere yüzeysel olarak bi baktım. Eğer su soğutmalı , HBM li AMD , Nvidia 'ı geçemiyorsa, durum feci demektir. Zaten 4gb fikri rahatsız ediyor. Böyle bir karta ancak yüksek çözürnürlük için ihtiyaç duyarım, 1080p de , R290 işimi görüyor zaten.

Su soğutma işine karar vermedim . Closed loop olunca, son kullanıcı için uğraştırıcı bir yanı yok. Sadece montajı biraz zor olur . Ancak ses açısından pek avantajı da yok gibi? Sonuçta yine büyük bir fan var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiji 8.9 milyar tranzistöre sahip bir gpu olarak görünüyor, Titan X' den falan bile fazla yani, acaba bu sayıya işlemcinin yanındaki hbm bellekler de dahil mi yoksa sadece gpu mu? 

Bunu ben de merak ediyorum. Gerçi yalnızca gpu olduğu da belli gibi. Amd hep daha az alana daha fazla transistör sığdırıyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok