Intel Core-X serisi işlemciler sunar: Core i9 18c/36t
1 1

Bu konuda 202 mesaj var

Tabii ki işlemciye 2000$ veren adam anakartı da ona göre alır ama 450w çok fazla, 1.8voltta 250 amper gibi bir değer yapıyor. Bu 250 amper minnacık pinlerin miniminnacık temas noktalarından geçecek.

Beni düşündüren vrm'ler falan değil, uzun süreli kullanımlarda işlemci soketinin yada pinlerin sıkıntı yapma ihtimali. 2066pin quad memory bir soket için 450watt falan çok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 9/17/2017 at 22:48, T800 said:

Bu arada coffee lake sonrası serinin de Z390 çipset ile 2018 ikinci yarısında geleceğine dair haberler de baş gösterdi ki bu seri coffee lakeden farklı olarak 8C/16T.

Sonunda yıllardır beklenen mainstream 8C/16T işlemcinin gelmesine de az kaldı gibi haberlere bakılırsa.

Çok geç geliyor, biraz erken keşke piyasaya sürülseydi en azından ocak falan iyiydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Whooosh said:

Tabii ki işlemciye 2000$ veren adam anakartı da ona göre alır ama 450w çok fazla, 1.8voltta 250 amper gibi bir değer yapıyor. Bu 250 amper minnacık pinlerin miniminnacık temas noktalarından geçecek.

Beni düşündüren vrm'ler falan değil, uzun süreli kullanımlarda işlemci soketinin yada pinlerin sıkıntı yapma ihtimali. 2066pin quad memory bir soket için 450watt falan çok.

@Whooosh CPU tek başına overclocklu iken kabaca 370W diyor burası.

https://www.overclock3d.net/reviews/cpu_mainboard/intel_core_i9-7980xe_18_core_hedt_cpu_review/14

16 çekirdek ve overclocklu Threadripper’a göre de baya verimli görünüyor ki bu ondan daha hızlı çalışıyor overclocklu iken ve iki çekirdek daha fazla.

Bu arada şunu da belirtelim Threadripper 1950X takip ettiğime göre 3800MHz gibi sonlanıyor overclock potansiyeli olarak. 4000MHz falan çok kolay değil öyle. 

Yanisi şu, multithreading workload’unuz yok ise Threadripper hiçbir şey ifade etmiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hatta onda varsa bile paralel işlem yeteneği üst düzeyde olması lazım yoksa yine yaramıyor, daha az CPU çekirdeği bile içerse saat hızı öne çıkabiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

i7 7820X’i 4600-4700MHz falan çalıştırmak çok büyük çabalar gerektirmiyor, oyun, eğlence için PC kullanan birisine reçete şeklinde işlemci. Tabii işte burada fiyat, kullanım alanı v.b. bir sürü şey giriyor devreye, kısaca demem o ki i7 7820X alabilecek ve bunun etrafına sistem oluşturabilecek durum var ise Ryzen’e talim etmek mutlu etmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
32 minutes ago, T800 said:

@Whooosh CPU tek başına overclocklu iken kabaca 370W diyor burası.

https://www.overclock3d.net/reviews/cpu_mainboard/intel_core_i9-7980xe_18_core_hedt_cpu_review/14

Stok haliyle bütün sistem 370watt, oc ile 511w demiş toplam sistem. Dediğim gibi 450-460 watt altında olması çok zor.

Ekleme: TechRadar oc'lu haline 450w demiş (sadece işlemci)

http://www.techradar.com/reviews/intel-core-i9-7980xe

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Linus 7980xe'nin tüm çekirdeklerini 4.4 Ghz'e hızaşırtma yapmış. Bu haliyle işlemci tek başına 500 Watt çekiyormuş. Güç kaynağının 24-pin ve 8-pin kabloları da rahatsız edici derecede ısınıyormuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

7980xe aslında Intel W-2195 Xeon'un overclock ve TDP limiti kaldırılmış hali gördüğüm kadarıyla. @Whooosh'un Xeon OC yazısını okuyacak olursanız aslında Xeon'u tüm çekirdekleri turbo modda kullanmak Haswell'de de mümkün. Ancak TDP limitine takılıyor ve haliyle işlemci kendini koruyor yine. Koruma kalkınca orta vadede neler oluyor hep beraber görmüş oluruz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

18 çekirdek işlemciyi 4.5ghz'de kullanabilmek teoride her ne kadar güzel gözükse de pratikte pek mümkün görünmüyor.

Overclock3D testlerinde 10 fazlı Asus X299 anakart kullanmış ve oc'li halde vrm'lerin aşırı ısınması(105c) yüzünden işlemci hızı düşüyormuş.

Piyasadaki en kaslı X299 anakartlar Asrock'un Taichi ve Fatality modelleri ki onlar da 13 fazlı ama tek 8pin girişli. Vrm'ler kurtarsa bile kablolar sıkıntı yapacaktır.

VRM ve kablo ısınması çok sorun değil, x299 OC Fatality RGB Super edition bir model yaparlar kablo ve VRM sorunu çözülür ama ben hala işlemci soketinden emin değilim. 2066 pinin kaç tanesi bu iş için ayrılmış bilmiyorum ama 12V kablolarını ısıtacak kadar bir güç eninde sonunda işlemci soketini de kavurur gibime geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VRM ısınması eski bir konu, üst seviye anakartlarda halledildi, Asus’un Rampage serisi bu nedenle baya gecikti, daha henğz çıktı bu seri, X299A’ya falan bakılmasın, X299A’da kullanılmaz zaten bu.

Yine bu tip olaylara girilecek ise 4-pin, 8-pin anakart ile girmemek lazım zaten ki alt seviyeler hep böyle.

Bu işlere de yine haliyle normal kullanıcı girmez ve alacak kişi de hem alımını hem kurulumunu kendi şartlarına göre ayarlar. 2000 USD’lik işlemciden bahsedildiğini hatırlatmak isterim.

VRM ısısı falan en basitinden bir monoblock ile bile çözülür çok dert ediliyor ise. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşlemci güzel ama fiyatı nedeniyle hala Threadripper a pazar payı bırakıyor. Pro lar bakmaz fiyata denebilir ama evde kendi workstation'ını kurup semi-pro işler yapanlar var. Onlar için fiyat hala önemli. Threadripper  da intel 16/32 den çok geri değil , fiyatı da oldukça altında. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
56 dakika önce, ResetButton said:

İşlemci güzel ama fiyatı nedeniyle hala Threadripper a pazar payı bırakıyor. Pro lar bakmaz fiyata denebilir ama evde kendi workstation'ını kurup semi-pro işler yapanlar var. Onlar için fiyat hala önemli. Threadripper  da intel 16/32 den çok geri değil , fiyatı da oldukça altında. 

Donanım meraklılarına hitap etmiyor bu seviyedeki, kimse bunu alıp da 3800MHz’de falan kalmak istemez, AMD tarafı bu açıdan cansız maalesef. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Platformun içine girdikçe ısınıyorum yavaş yavaş, 10 çekirdek veya kaç tane varsa işlemcide tek tek ayrı voltaj ayarı yapmak mümkün.:icon_eek:

Haberim yoktu böyle birşeyden, incelemlerden falan hatırlamıyorum bahseden oldu ise de. Ancak her anakartta yokmuş bu olay.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techreport en sonunda i9-7960X ve 7980XE incelemesini bitirmiş, Testlere göre hem 7960X hemde 7980XE parası çok olanın tonla para veripte bunun karşılığında çok daha stabil bir sistem olarak görünüyor şeksiz şüphesiz. Threadripper ise tasarım olarak daha çok revizyona ihtiyaç duyan potansiyelini kullanmak yerine çekirdekleri artırarak kullanıcıyı tavlamak piyasada yer edinmek için çıkmış gibi duruyor. imkanları nispetinde AMD'nin bu kadar iyi bir iş çıkarması üstelikte böylesime ham görüntüsüne rağmen iyi yerde durması bende F/P kralı durumunda. bu noktada tek tehdit 7900X olarak duruyor ve ufak bir miktar daha  verip daha stabil bir sistem almak isteyen kullanıcıları mıknatıs gibi kendisine çekecek kadar iyi bir yerde. Threadripper 4200-4300 filan görseydi bizim daha rekabetçi olurdu ya neyse buda kafi. AMD'nin bu durumu görüp 1920X'te bir miktar indirime gitmesi satışlarına etki eder bana göre.

http://techreport.com/review/32607/intel-core-i9-7980xe-and-core-i9-7960x-cpus-reviewed

AMD'nin imkanlarının artması nispetinde 12nm ile gelecek olan Ryzen refresh modellerinin durumu hem bize  kendisiyle ilgili umut verecek hemde intel'inde planlarına etki edecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tek tek her çekirdeğe voltaj ve çarpan ayarlayabilmek cidden baya iyi olmuş, ne denemeler yapılır bu şekilde artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son geldiğim noktada çekirdeklere ayrı ayrı offset voltaj uygulamak sureti ile 4600MHz için 1.10V baz aldım ki manuel ayarda 1.15V kullanıyordum, 1.11V manuel ayarda da 4500MHz yapmıştım. 

Yapmıştım derken stabil biçimde Realbench 2.43 15 dakikalık stres testinden bahsediyorum. 

Tek tek ayar ile geldiğim noktada ki testler tam bitmedi şu an dokuzuncu çekirdeği test ediyorum, 9 çekirdekten beş adedi 1.10V ile 4600MHz hızında Realbench 2.43 testini stabil bir biçimde bitirdi. Bir çekirdek 1.115V ile, bir çekirdek 1.11V ile bir çekirdek de 1.105V ile 4600MHz hızında 15 dakikalık testi atlattı. Şu an dokuzuncu çekirdeği test ediyorum bu zayıf çıktı diğerlerine göre 1.12V ile şu an 12.dakikada büyük ihtimal bu şekilde tamamlar(derken çöktü :) 1.125V ile deneyeceğim).

İleride X299 geçen olursa ayarlar konusunda falan yardımcı olurum, şöyle ayrıntılı anlatım falan bulmak mümkün değil, kendi kendime öğreniyorum.

jackjoker and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Realbench 2.43 ile 2.54 de farklı bu arada, ikisi de Handbrake ile CPU testi yapıyor ancak 2.54 versiyon AVX kullanıyor, AMD kullanırken tabii bunu bakıp anlamak mümkün değil, Intel’de AVX negatif offset girilince kabak gibi anlaşılıyor CPU tam turbo hızına ulaşamadığı için, bunu da Ryzen ile farketmemiştim, araştırmamıştım da ancak 2.54 2.43’e göre hayli fazla voltaj istiyordu aynı hız için, oradan bir fark olduğu belliydi haliyle Handbrake versiyonları arasında ancak merak edip hiç araştırmamıştım nedenini.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 saat önce, T800 said:

Son geldiğim noktada çekirdeklere ayrı ayrı offset voltaj uygulamak sureti ile 4600MHz için 1.10V baz aldım ki manuel ayarda 1.15V kullanıyordum, 1.11V manuel ayarda da 4500MHz yapmıştım. 

Yapmıştım derken stabil biçimde Realbench 2.43 15 dakikalık stres testinden bahsediyorum. 

Tek tek ayar ile geldiğim noktada ki testler tam bitmedi şu an dokuzuncu çekirdeği test ediyorum, 9 çekirdekten beş adedi 1.10V ile 4600MHz hızında Realbench 2.43 testini stabil bir biçimde bitirdi. Bir çekirdek 1.115V ile, bir çekirdek 1.11V ile bir çekirdek de 1.105V ile 4600MHz hızında 15 dakikalık testi atlattı. Şu an dokuzuncu çekirdeği test ediyorum bu zayıf çıktı diğerlerine göre 1.12V ile şu an 12.dakikada büyük ihtimal bu şekilde tamamlar(derken çöktü :) 1.125V ile deneyeceğim).

İleride X299 geçen olursa ayarlar konusunda falan yardımcı olurum, şöyle ayrıntılı anlatım falan bulmak mümkün değil, kendi kendime öğreniyorum.

çalışamalarını büyük bir keyifle takip ediyorum. tek tek her çekirdek ile uğraşmak ciddi sabır ve emek gerektirir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 25.09.2017 at 18:02, Whooosh said:

@Whooosh Şimdi şöyle imiş ki;

Z270(Z170’de de böyledir herhalde) 128 adet pin Vcore ile görevli imiş, Z370’de 146 pin bu işle görevli, 2066’da bu sayı çok daha fazladır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, T800 said:

@Whooosh Şimdi şöyle imiş ki;

Z270(Z170’de de böyledir herhalde) 128 adet pin Vcore ile görevli imiş, Z370’de 146 pin bu işle görevli, 2066’da bu sayı çok daha fazladır.

2066'da çok da fazla olmayabilir hocam. 2066'nın pci-ex sayısı ve bellek bant genişliği de fazla, dolayısıyla bu fazla pinlerin çoğu veri iletişimine gidecektir. İşlemci pinlerinin yarısı kafadan ramlere gidiyor zaten.

Örnek olarak quad channel soket 2011'de  sadece 180 civarında pin vcc için kullanılıyor ve en yüksek TDP'li işlemcisi ise 160watt. 2066'nın vcc pin sayısını bilmiyorum ama en yüksek TDP'li işlemcisinin 165w olduğunu varsayarsak 2066'nın vcc pin sayısının 2011'den çok da farklı olduğunu zannetmiyorum.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok