Hangi kitabi okuyorsunuz
2 2

Bu konuda 440 mesaj var

Zamanın kısa tarihi için , "herkesin başlayıp, kimsenin bitirmediği" kitap derlermiş. Ben de başlayıp, bitirmemiştim , epey zaman oldu. Güzelse tekrar başlayayım :)

Fizik yasaları üzerine, zamanında Tübitak tan çıkan kitapla aynı mı ki? Feynman 'ın okumadığım kitapları çıkmış. Lakin, tamamen ekitap a dönmüş durumdayım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben de bi deniycem zamanın kısa tarihini, adam zaten geçenlerde kara deliğin sırrını falan çözmüş, hawking ışıması cart curt derken biraz modası geçmiş bir kitap olsa da gidebildiğim yere kadar giderim.

Feynmann şeker adam, bi kitabını daha okuyayım dedim. 

Kütüphane fikrini çok seviyorum, çok da güzel yatırım yapıyorum, yeni evimde bir odayı kütüphaneye çevireceğim, o yüzden e-kitap'a dönerim diye çok korkuyorum. Zaman içinde kaset koleksiyonumu attım, vcd koleksiyonumu hediye ettim, DVD koleksiyonum yarım kaldı, pullar bir köşede boynu bükük duruyor falan, bir gün gelir de kitaplarımı atarsam çok üzüleceğimi tahmin ediyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam siz de, en güzel duyguların insanı, ölü formatların adamıymışsınız :) . CD  , basılı kitap . Ölü format bunlar. 

Basılı kitabın çok az ömrü kaldı. Hiçbir avantajı yok. Ekitaba geçtiğimden beri daha çok okuyabiliyorum. Cep telefonu ile senkronize ettiği için , uygun olan anda cep telden okumaya devam ediyorum. Notları Gdrive da saklaması, sözlük, wikipedia bağlantısı ile daha pratik. 

Şu dakikadan sonra kütüphane kurmaya para harcamazdım. Güzel görünüyor ama muhtemelen hepsi çöpe gidecek.

Asimov - Vakıf serisini hangi sıra ile okumak gerekiyor? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam siz de, en güzel duyguların insanı, ölü formatların adamıymışsınız :) . CD  , basılı kitap . Ölü format bunlar. 

Basılı kitabın çok az ömrü kaldı. Hiçbir avantajı yok. Ekitaba geçtiğimden beri daha çok okuyabiliyorum. Cep telefonu ile senkronize ettiği için , uygun olan anda cep telden okumaya devam ediyorum. Notları Gdrive da saklaması, sözlük, wikipedia bağlantısı ile daha pratik. 

Şu dakikadan sonra kütüphane kurmaya para harcamazdım. Güzel görünüyor ama muhtemelen hepsi çöpe gidecek.

Asimov - Vakıf serisini hangi sıra ile okumak gerekiyor? 

http://www.kayiprihtim.org/portal/okuma-rehberleri/vakif-serisi-okuma-rehberi/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En son Firefight'ı okudum. Steelheart'ın devamı. Gayet beğendim ve Steelheart'tan güzel kitap olmuş. Bunda kitabın geçtiği evrenin yavaştan oturmasının da katkısı var.

Şimdi Zoe'nin Öyküsü'nü okuyorum. Yaşlı Adamın Savaşı serisinin üçüncü kitabı. Fena gitmiyor.

Yeni nesilde çok güzel yazan yazarlar var. Daha önce de bahsettiğim gibi Kralkatili Güncesi serisi, Kan Şarkısı(Henüz devamı gelmedi, bekliyorum), Elantris gibi yeni nesil yazarların yazdığı bence dikkate değer eserler var. Merakla devam/sonlarını bekliyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asimov'un Sonsuzluğun Sonu'nu bitirip serilere geçmeden önce araya uzun zamandır okumak istediğim 1984'ü sıkıştırdım. Bunu bitirince bir seri Asimov'a başlayacağım.

Sonsuzluğun Sonu'nu okumayanlara tavsiye ederim, çok güzel bir kitaptı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asimov'un Sonsuzluğun Sonu'nu bitirip serilere geçmeden önce araya uzun zamandır okumak istediğim 1984'ü sıkıştırdım. Bunu bitirince bir seri Asimov'a başlayacağım.

Sonsuzluğun Sonu'nu okumayanlara tavsiye ederim, çok güzel bir kitaptı.

Bende Kibitzer'in tavsiyesi ile Sonsuzluğun Sonu'nu okudum. Şimdi Stephen King- Doktor Uyku'ya başladım. Medyum'un -Shining Hani Jack Nicholson'un oynadığı Kubrick'in kültü filmide vardır- devamı.

Asimov - Sonsuzluğun Sonu çok etkileyiciydi benim içinde. O hikaye bu kadar güzel anlatılabilir ve bir zaman yolculuğu hikayesi bu kadar güzel olabilir. Yani bilim kurguya birazcık ilgisi olan herkes okumalı bence.

Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

20. Yüzyıl Dünya Tarihinin Perde Arkası - Turgut Gürsan

Bugün başladım, ilk 50 sayfa kısaca masonlar, siyonistler, cizvitler şeklinde gidiyor. Umarım tüm kitap böyle gitmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

25. yılı şerefine Simyacı'yı tekrar okudum. İlk okuduğumda daha çocuk denecek yaştaydım ve bana çok fazla birşey ifade etmemişti. Ancak şimdi farklı bir gözle, hayatın değiştirdiği gözlerle bir kere daha okuyunca anlamlar değişti haliyle. Yine de birşeyler eksik kalıyor bu kitapta sanki. Aradığımız şeyin gözümüzün önünde, yanıbaşımızda, yüreğimizde olduğunu vurgulama yöntemi biraz yavan kalmış sanki. Kitabı kötülemiyorum elbette ancak kitap boyunca koruduğu etkileyiciliği son anda toz olup gitmiş sanki. Yine de herkesin okuması gerekiyor bence.

Sözü açılmışken bir kitap tavsiyesinde bulunacağım. Oruç Aruoba'nın Hani adlı kitabını okudunuz mu bilmiyorum ancak benim başucu kitaplarımlarımdandır. İnsanı alır yere vurur, kaldırıp sever, bağrına basar, ardından duvara çarpar ve yine şevkat gösterir. İçinde biryerlere dokunma başarısı inanılmazdır bence. Hayatın anlamını tıpkı bir sevgiliye duyulan özlem ve sevginin peşinde koşarcasına adamın gözüne sokar. Kısacıktır, bir çırpıda bitiverir ama sizi de bitirir. Damıtılmış damlalar halinde cümleler bir yana bazen de tekrar tekrar okuyup anlamaya çalıştığınız paragraflar vardır içinde. Ancak bir kere kavradığınızda beyninize kazınır. Yok öyle, Secret, Tanrılar Okulu vs. sınıfında değildir Hani. Okuduğunuzda anlayacaksınız zaten. Onların uzun uzun yazıp anlatmayı başaramadığı şeyi küçük bir kitapla gözünüze gözünüze sokar.

"Yavaştır hayatın anlamı" diye başlar. Bittiğinde ise fazla söze gerek bırakmaz. Kısa bir örnekle kapatayım bu konuyu...

“Kendi olarak, sana gelen-
sana gereksinimi olmadan, seni isteyen-
sensiz de olabilecekken, senin ile olmayı seçen-
kendi olmasını, seninle olmaya bağlayan- -
O, işte...”

Rj0lnir and Chronos beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı etkiyi bende Oruç Aruoba'nın "de ki işte" si yaratmıştır. Aradan 10 yılı aşkın zaman geçti ama cümleleri okudukça tüylerimin diken diken olduğunu hala çok iyi hatırlarım...

...

Sözü açılmışken bir kitap tavsiyesinde bulunacağım. Oruç Aruoba'nın Hani adlı kitabını okudunuz mu bilmiyorum ancak benim başucu kitaplarımlarımdandır. İnsanı alır yere vurur, kaldırıp sever, bağrına basar, ardından duvara çarpar ve yine şevkat gösterir. İçinde biryerlere dokunma başarısı inanılmazdır bence. Hayatın anlamını tıpkı bir sevgiliye duyulan özlem ve sevginin peşinde koşarcasına adamın gözüne sokar. Kısacıktır, bir çırpıda bitiverir ama sizi de bitirir. Damıtılmış damlalar halinde cümleler bir yana bazen de tekrar tekrar okuyup anlamaya çalıştığınız paragraflar vardır içinde. Ancak bir kere kavradığınızda beyninize kazınır. Yok öyle, Secret, Tanrılar Okulu vs. sınıfında değildir Hani. Okuduğunuzda anlayacaksınız zaten. Onların uzun uzun yazıp anlatmayı başaramadığı şeyi küçük bir kitapla gözünüze gözünüze sokar.

"Yavaştır hayatın anlamı" diye başlar. Bittiğinde ise fazla söze gerek bırakmaz. Kısa bir örnekle kapatayım bu konuyu...

O, işte...”

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı etkiyi bende Oruç Aruoba'nın "de ki işte" si yaratmıştır. Aradan 10 yılı aşkın zaman geçti ama cümleleri okudukça tüylerimin diken diken olduğunu hala çok iyi hatırlarım...

O duyguyu yaşatmayı çok iyi bilir Sn. Aruoba. Ne mutlu size...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O, işte...”

Düğün davetiyemde yazan sözlerdi bunlar. Gerçekten çok yalın, sade ama derdini çok iyi anlatan sözler.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Az önce yeni kitaba başladım. Biraz geç kalmakla birlikte Aldous Huxley'in "Kadim Felsefe" adlı kitabı elimde.

Hele bir yol alayım biraz, yorumlarımı da yazarım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zoe'nin Öyküsü bitti. Kolay okunan basit bir kitap. Ağırlıklı olarak ergen okuyucu kitlesine hitap ediyor(BENCE). Yaşlı Adamın Savaşı serisinin daha önceki kitabı olan Son Koloni'nin, ana karakterin kızı Zoe'nun bakış açısından tekrar yazımı. Hikayeyi ilerletmiyor yani. Sanki sözleşme doldurmak ve yeni sözleşmede daha büyük ücrete imza atabilmek için yazılmış bir kitap gibime geldi.

Okumak için delirdiğim Kralların Yolu ve Son İmparatorluk hazır bekliyor Brandon Sanderson'dan. Fakat yüksek lisans belası açtık başımıza, yapmamız gereken bayağı mesai alacak ödevler var. Mecbur ara vereceğiz biraz :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kitap alan var mı hala?

Basılı kitaplardan bahsediyorum tabii, artık almayacqğım, çok yer kaplıyor. Geçen gün, okuduğum , tekrar okunma değeri olamayan epey bir kitabı attım. Bir kaç raf açıldı. Bundan sonra sadece e-kitap alacağım. 

Şu kitabı okumaya başlayacağım. 

https://www.goodreads.com/book/show/8520610-quiet

Onu okumama neden olan makale şu. 

Why Introverts Make Great Entrepreneurs

http://www.wsj.com/articles/why-introverts-make-great-entrepreneurs-1440381699

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu sıralar Atatürk'ün nutkunu okumaktayım eğer okumayan varsa mutlaka okumalı. Şimdi sadeleşmiş Türkçe'sini okuyorum orjinalinde anlamadığım çok yer olduğu için...

PDF olarak yasal yollardan bulunabiliyor bir çok yerde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ulusların Düşüşü (Why Nations Fail) Daron Acemoğlu 2. defa okuyorum şiddetle tavsiye ederim. 

http://www.idefix.com/kitap/uluslarin-dususu-james-robinson/tanim.asp?sid=JQM1HD8EUD8DT7BS88MQ&gclid=CNzNqp7Fq8kCFQGhGwod7TYGmw

Güç, zenginlik ve yoksulluğun kökenleri.

"Tarih, kaderden ibaret değildir!"

Ulusların Düşüşü, tarih boyunca ulusların, özellikle de birbirine benzeyen ulusların ekonomik ve politik gelişmeleri arasında neden büyük farklılıklar olduğuna dair bir tartışma yürütüyor. Yazarlar kısaca "Neden bazı ülkeler zenginken bazıları yoksuldur?" şeklinde bir soru ortaya atıp, köleci toplumlar, feodalizm, sömürgecilik, kapitalizm ve sosyalizm uygulamaları arasında ilginç ve çok öğretici bir yolculuğa çıkıyorlar.

Sömürgeler, koloniler, devrimler ve kurtuluş hareketlerinin gölgesi, günümüze nasıl düşüyor...
Sanayi Devrimi, neden Moldovya'da değil de İngiltere'de başladı...
Kara Ölüm denilen Veba, kralları, lordları, serfleri nasıl etkiledi...
Toplumların elitleri ile en alttakiler arasında değişen ve değişmeyen ilişki biçimleri hangileridir...
Ulusların Düşüşü, dünyaya bakışınızı ve kavrayışınızı değiştirecek.
(Tanıtım Bülteninden)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son zamanlarda Turk yazarlarin kitaplarini okudukca ceviri kitaplara karsi bir dil alerjisi belirginlesmeye basladi bende ceviri kitaplari okurken daha az konuyu anladigimi fark ettim sizde durum nasil?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son zamanlarda Turk yazarlarin kitaplarini okudukca ceviri kitaplara karsi bir dil alerjisi belirginlesmeye basladi bende ceviri kitaplari okurken daha az konuyu anladigimi fark ettim sizde durum nasil?

Türk yazarları genel olarak o kadar meraklılar ki kelime oyunları, süslü cümleler kullanmaya. Bunlar hikayenin önüne geçiyor bazen. Sırf süslü cümle kurmak için yazılmış gibi gözüken kitaplar var. O nedenle okumuyorum  Türk yazarları.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

20. Yüzyıl Dünya Tarihinin Perde Arkası - Turgut Gürsan

Bugün başladım, ilk 50 sayfa kısaca masonlar, siyonistler, cizvitler şeklinde gidiyor. Umarım tüm kitap böyle gitmez.

Gitti. Neredeyse akşam yediğiniz yemeği bile masonlara bağlayan harika bir kitap. Bir yerinde Harun Yahya'ya referans bile verilmişti. Harcadığım zamana yazık oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok