Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.018 mesaj var

@@epi Hocam şimdi monitör alıyor muyuz yoksa VR setlerin 2. nesillerinin uygun fiyatlara inmesini mi bekliyoruz? :)

O kisisel tercihe girer, bizim dergah'ta ona yorum yok :)

Gel. Ne olursan ol gel. 4K 120hz veya 2K 3D stereo 90hz render eyleyebilen hbm2 yuklu ekran kartlarin yuzu suyu hurmetine, interaktif eglencenin bilinc altina etki edebilecek kadar gercek geldigi teknolojiye gel. Firavun degilim deyip basa Allah kesilme dergahi degil burasi, 600 de olsa, 5000 de olsa dalir'ini al da gel.

300-400 anca sikarim diyorsan mevcut monitorun kor etmiyorsa bi yil bekle, deger bence. Masaustunde 1080p TN kullaniyorum ben hala, disimi sikiyorum.

VR'i da kampanyali alacagin cep telefonuna eklenti olarak alirsin. Yakinda konsol seviyesi grafik gucunu mobile sigdirmis olacaklar, positional tracking'i de Carmack cozmezse Google Project Tango'dan datasini crunch edip en az yukle en isabetli sonuc veren algoritmalari (ve kim bilir daha neleri) ozel amacli ufak dsp'lerl Android VR standardinin parcasi yapip bu etiketi tasimak isteyen her cep telefonuna sokacagi icin garanti. Kablosuz, tasinabilir, ucuz cozum.

Carmack Samsung ile deneyiminde ogrendiklerini yanina alip Sony'e gitse PS4'e hazirlanan VR oyunlarinin tasinabilecegi bir tasinabilir VR cihazi ve telefon serisini, GearVR'in Playstation version'i seklinde bir cihazi uretirlerdi birlikte. GearVR'in gelecegi de Unity ve UE4 motorlariyla hazirlanmis ve bugun ancak PC ve PS4'un gucunun yettigi oyunlari oynatacak bir cihaz, tasinabilir, kablosuz. Bu cok uzak degil cunku Note serisi 6-8 GB hafizadan cok uzak degil. Hbm2 ile gpu gucu yuksek, positional tracking icin dsp iceren bir SOC bir araya geldigi gunun safaginda doguya bakin... Gelirmi gelir. Telefonla bedava bile geliyor preorder'la. Boyle deneyen herkesi vuracak hale geldiginde kampanya ile herkese yayabilirler. Ozenen ama hic ayiracak butcesi olmayandan, Vive alip kablosuz kit'i ciksa da alsam diyecek kadar parasi olana kadar, herkesi etkileyecek bir urun olacak. O beklenebilir. 2016 sonbahar-2017 sonbahar arasinda cikmasi lazim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

28 inç aslında fena değil 4K için, kullandım ben baya. ASUS'un modelleri yalnız IPS sanıyorum artık, ilk nesilden farkı odur, ilk nesil 4K o boyut monitörler TN paneldi çünkü.

Şu model de var ama ACER'dan gelecek, illa 32 inç isteniyorsa bakılabilir:

http://www.anandtech.com/show/10107/acer-announces-predator-xb321hk-monitor-32-4k-ips-with-gsync

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen haftalarda Asus PA246Q (24" 1920x1200 IPS Wide Gamut) monitörümün ortasında sabah kalktığımda yukarıdan aşağı, boydan boya bir çizgi belirmesi üzerin hemen bir monitör arayışı içine girdim. Aynı sabah yarım saatlik bir araştırma ve Tolga abi ile yaptığımız kısa sohbet sonucu Dell U2715H alıp geldim eve.

Özellikleri bakımından eski monitörümle karşılaştıracak olursam;

• 27" 2560x1440, 24" 1920x1200 sonrası masaüstü kullanımda gayet tatmin edici. Oran olarak 16:10'u daha fazla sevsem de bu ebatta 16:9'u da fazla yadırgamadım. Ayrıca filmlerde, dizilerde ve kimi oyunlarda 16:10 desteği olmayışından ötürü ekranın altına ve üstüne çekilen siyah bantlardan kurtulmak da güzel oldu.
  • Ekranın factory SRGB kalibrasyonu gayet iyi. Standart renk modunda kullanırken beyazlar bana biraz sarımtırak, ekran genelinde hafif bir warm filter varmış gibi gözüktü. Color Temp. modunda sıcaklığı 6500k olarak seçince ise verdiği sonuç tam istediğim gibi diyebilirim. TFT Central'ın renk profili ve verdiği custom RGB değerleri ile de denemeler yaptım ama sonuçtan pek memnun kalamadım doğrusu. Bu ayarları kullanmak ne kadar doğru bilemiyorum zaten; Model aynı olsa da bildiğim kadarıyla monitörden monitöre farklılık gösterebiliyor renkler.
  • Ekran eski monitörüm gibi Wide Gamut renk özellikleri taşımıyor ve Adobe RGB kalibrasyonu yok. Fotoğraf, baskı ve tasarım işleriyle uğraşsam da eski monitörü hep sRGB modunda kullanıp, çektiğim fotoğraf ve baskı işlerinde Adobe RGB ile şu ana kadar hiç bir çalışmam olmadığından ötürü alırken pek kafaya takmadım doğrusu. Wide Gamut ve Adobe RGB kalibrasyonu isteyenler Dell UP2716D modeline göz atabilirler.
  • GTX 980 2560x1440 çözünürlükte 1920x1200'e göre üzdü biraz. Rise of the Tomb Raider'da sabit 60fps deneyimi için High tuttuğum pek çok ayarı Medium'a çekmek zorunda kaldım. Ancak 27" 1440p'nin eski kullandığım ebat ve çözünürlüğe göre sunduğu görsel farklılık, bu düşürdüğüm ayarlar ile aldığım görsel farklılıktan çok daha üst seviyelerde benim için. Yine de yeni çıkan oyunlarda tüm ayarları kökleyecem, vurucam kırbacı diyenler için 980ti daha iyi bir seçim olur.

Bunun dışında ekranın kasası höngürtü PA246Q'a göre oldukça şık. Sağ, sol ve üst kısımda plastik çerçeve bulunmuyor. "Neoblade bezel" ismi verilen bu tasarımda ekranı açtığınızda iç kısımda yaklaşık 6mm'lik ince bir çerçeve beliriyor. Genel olarak tasarımı benim oldukça hoşuma gitti.

Monitör LG'nin AH-IPS panelini kullanıyor. Alt sağ, sol ve yukarıdan hafif back light bleed olsa da bende kesinlikle rahatsız edici boyutlarda değil. Yine özellikle komple siyah renkte farklı açılardan bakınca sanırsam IPS glow yüzünden parlama sonucu renkte hafif bir değişiklik olsa da karşıdan kullanımda yine rahatsız edici bir sonuç doğurmuyor.

Ürünü Eksen Bilgisayar'dan 1800TL'e satın aldım. Renk doğruluğu benim için önemli, fotoğraf ve baskı işleriyle uğraşıyorum, ayrıca bolca oyun oynayıp film de izliyorum, nette surf yaparken ve işim gereği kullandığım diğer yazılımlarda da beni mutlu etsin, kısaca nispeten uygun fiyata, tüm işlerimi görebileceğim bir monitörüm olsun diyenlere gözüm kapalı tavsiye ederim. Ben açıkçası çok beğendim. İlerde bu tarz panel ve renk özelliklerindeki ürünlere aynı fiyat aralığında yüksek Hz ile Gsync ve Freesync gibi özellikler de eklenirse tadından yenmez olur.

İncelemeler:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2715h.htm

http://www.prad.de/new/monitore/test/2015/test-dell-u2715h.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güle güle kullan Hungi. :) Bayağı güzel monitördü valla. Dediğin gibi bir tek 120 Hz - GSync eksiği var. Bezel olmamasını da çok beğendim.

Benim Dell 2312HM emektar devam ediyor çalışmaya. :) Zamanında 550 TL gibi bir fiyata almıştım, 23" FullHD eIPS, gayet memnunum. Mac'de de PS3'te de bir sorun çıkarmadı, PC'de de tatminkar olacaktır.

Hamza beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eyvallah Griff.

Monitörün TFT Central ve Prad.de incelemelerini de ilk mesajıma ekledim, daha detaylı bilgi isteyenler göz atabilirler. Prad.de için Almancanız yoksa Google Translate şart tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende monitör için oledlerin uygun fiyatlara gelmesini bekliyorum . 120hz olayı sadece oyunlar için düşünülmemeli desktop da gezerken bile 120hz in faydasını ve farkını görürsünüz . 24 inç 4k oled 120hz hdr bir panel gelene kadar pusudayım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elimde kalibrasyon cihazı olmadığından sRGB renk kalibrasyonunu şart koşuyorum ben monitör alırken. Umarım ilerde kalibre edilmiş modellerde de standart hale gelir yüksek hz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elimde kalibrasyon cihazı olmadığından sRGB renk kalibrasyonunu şart koşuyorum ben monitör alırken. Umarım ilerde kalibre edilmiş modellerde de standart hale gelir yüksek hz.

Vatan bilgisayarın bazı şubelerinde kalibrasyon cihazı var. Aldıktan sonra orda kalibre edebiliyorsunuz.

Renk doğruluğu ve  colour gamut önemli değil ev bilgisayarında diye düşünmemek lazım bence. Reddit te bir grubun arka planı gri tonlarından bir resimmiş. Ben bu resmi hiç görmedim monitörümde. Ipad le aynı sayfaya bakınca gördüm. Monitörde hepsi tek renk olarak göründüğünde solid arka plan varmış gibi.

Acer'dan 200hz e çıkabilen , VA panelli 35' curved monitor var ama curve fazla , herkese uymaz bence. Yine de bir denemek isterdim.

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16824009874

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2499928,00.asp

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vatan bilgisayarın bazı şubelerinde kalibrasyon cihazı var. Aldıktan sonra orda kalibre edebiliyorsunuz.

Renk doğruluğu ve  colour gamut önemli değil ev bilgisayarında diye düşünmemek lazım bence. Reddit te bir grubun arka planı gri tonlarından bir resimmiş. Ben bu resmi hiç görmedim monitörümde. Ipad le aynı sayfaya bakınca gördüm. Monitörde hepsi tek renk olarak göründüğünde solid arka plan varmış gibi.

Acer'dan 200hz e çıkabilen , VA panelli 35' curved monitor var ama curve fazla , herkese uymaz bence. Yine de bir denemek isterdim.

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16824009874

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2499928,00.asp

Onun kalibrasyondan ziyade kullanılan Samsung T260 ile ilgisi var, T260'ın kapasitesi o kadar işte, 6-Bit TN monitörden beklenecek şeyler.

Acer Predator Z35 ile ilgili de çok mesajlar oldu burada, baya konuştuk, tartıştık, monitörün zayıf kaldığı yerler boyuta göre çözünürlük, fiyatı, VA panel teknolojisinin bir özelliği olarak bazı piksel renk geçişlerinin aşırı süre gerektirmesi nedeniyle ghosting problemi, ghosting problemini aşmak için overdrive'a yüklenildiğinde overshoot problemi, IPS kadar canlı renklere sahip olmaması yine IPS kadar görme açı aralığına sahip olmaması olarak özetleyebiliriz.

Avantajlarına gelirsek, VA panel teknolojisinin özelliği olan gayet yüksek statik kontrast oranı(benzer IPS panellerden iki, iki buçuk kat), çözünürlüğü düşük olduğu için DP 1.2 limitlerine takılmadan yüksek tazeleme hızlarına çıkabilmesi, yine çözünürlük düşük olduğu için monitörü beslemek için 3440x1440 monitörler kadar yüksek güç gerektirmemesi, curve değerinin yüksek olması sayesinde baya içine alan bir deneyim sunması olarak sıralayabiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hediye gelen HP Dreamcolor z27X Profosyonel Tasarım monitörü sayesinde elimde bulunan ASUS PA279Q ProART monitörü satıyorum. Monitör sıfır kondisyondadır ve 3 yıl garantisi mevcuttur. Zaten çok yeni almıştım. Kutusu ve tüm aparatları durmaktadır. Monitörün teknik özelliklerini anlatmama gerek yok zaten tonla inceleme bulunmakta. İlgilenen arkadaşlar mesaj atabilir. Forum üyesi arkadaşlar için güzellik yapabilirim.

HP Dreamcolor tercih etmemin sebebi Adobe renk uzayının tamamını destekleyen alınabilir düzeyde tek monitör olması ve benim tercihlerime daha iyi yanıt vermesi. Profosyonel olarak çıktı ve tasarım işleri ile de ilgili olduğum için Adobe Renk uzayının tamamını desteklemesi benim tercih nedenimdir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adobe RGB monitör arayanlar da artık monitöre çok çok para dökmek zorunda değil quantum dot ile göründüğü kadarıyla, ama şu anda sadece Philips'ten bir ürün geldi ve o da incelemelerde bir miktar vasat görünüyor, mesela bu bahsedilen HP Dreamcolor z27x monitör 1300 USD gibi, Philips Quantum Dot LED 27E6 300 USD ve %99 Adobe RGB kapsaması olduğu belirtiliyor, böyle bir ihtiyacı olan ama ucuz alternatif arayanlar bu teknolojiyi takip edebilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adobe RGB monitör arayanlar da artık monitöre çok çok para dökmek zorunda değil quantum dot ile göründüğü kadarıyla, ama şu anda sadece Philips'ten bir ürün geldi ve o da incelemelerde bir miktar vasat görünüyor, mesela bu bahsedilen HP Dreamcolor z27x monitör 1300 USD gibi, Philips Quantum Dot LED 27E6 300 USD ve %99 Adobe RGB kapsaması olduğu belirtiliyor, böyle bir ihtiyacı olan ama ucuz alternatif arayanlar bu teknolojiyi takip edebilirler.

Hah şöyle bütçe dostu ürünlerde paylaşın breler.+1

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onun kalibrasyondan ziyade kullanılan Samsung T260 ile ilgisi var, T260'ın kapasitesi o kadar işte, 6-Bit TN monitörden beklenecek şeyler.

Acer Predator Z35 ile ilgili de çok mesajlar oldu burada, baya konuştuk, tartıştık, monitörün zayıf kaldığı yerler boyuta göre çözünürlük, fiyatı, VA panel teknolojisinin bir özelliği olarak bazı piksel renk geçişlerinin aşırı süre gerektirmesi nedeniyle ghosting problemi, ghosting problemini aşmak için overdrive'a yüklenildiğinde overshoot problemi, IPS kadar canlı renklere sahip olmaması yine IPS kadar görme açı aralığına sahip olmaması olarak özetleyebiliriz.

Avantajlarına gelirsek, VA panel teknolojisinin özelliği olan gayet yüksek statik kontrast oranı(benzer IPS panellerden iki, iki buçuk kat), çözünürlüğü düşük olduğu için DP 1.2 limitlerine takılmadan yüksek tazeleme hızlarına çıkabilmesi, yine çözünürlük düşük olduğu için monitörü beslemek için 3440x1440 monitörler kadar yüksek güç gerektirmemesi, curve değerinin yüksek olması sayesinde baya içine alan bir deneyim sunması olarak sıralayabiliriz.

Ekranın bugün için düşük kaliteli panelinden kaynaklanıyor tabii. 

Ancak 4k monitorler gelene kadar idare edecek bir ara model istediğim gib ibulamadım. 

Mesela 30' 1440p , IPS ,120hz , Freesync yok gördüğüm kadarı ile . 27' var, onu da ben sevmiyorum.  1200p 'den vazgeçeceksem, bari daha büyük ve yüksek çözünürlük olsun. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Burası Almanca, model model özelliklerini vermiş ve bekleyen varsa seride 1080p 144Hz ve TN olmayan model de var:

http://www.pcgameshardware.de/Monitor-Display-Hardware-154105/News/Acer-Predator-Z1-1193175/

31,5 inç olanına da 1080p demiş burası ama o model 2K olabilir, @@ResetButton araştır bakalım sen bu modeli. :)

Tüm paneller için VA demiş bu sayfa ama Acer'ın elemanı da videoda IPS dedi.

Yalnız 30 inç 2560x1080 ve 200Hz model daha önce bahsettiğim AU Optronics AMVA panel diye düşünüyorum.

27 inç 1080p 144Hz ve 31,5 inç 2K 144Hz olarak düşündüğüm model ise IPS sanıyorum. Ayrıntılar ileriki günlerde netleşir.

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Araştıralım bakalım. 

Başka yerlerde de var haber ama çözünürlük bilgisi verilmemiş. Herhalde 31.5' e gerçekten 1080p panel koymamışlardır. Bunların herpsi GSync miş bu arada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gsync'i belirtmedim artık, Predator serisinde Gsync olmayan model yok zaten, standart özellik oldu o seride Gsync. Freesync olan bir iki model de var ayrıca.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ ben LG'nin monitörlerini beğeniyorum, lakin forum pek sevmiyor LG üretimini.Bu bahsi geçen monitör benimde aklımdaydı ama aynı sebepten bende vazgeçtim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok