Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

3 hours ago, allreadydead said:

Ya o değil de, bu monitörlerin hepsi LED falan oldu ya, bunların ortalama ömürleri var mı ? ben monitörü home office olduğundan iş içinde kullanıyorum. Günde 12-16 saat falan açık kalıyor. Para kazanacağız diye içinden geçmeyelim monitör ömrünün :icon_think:

led aydınlatma daha uzun ömürlü değil midir ki zaten?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 minutes ago, allreadydead said:

Öyle de, sonuçta bir ömürleri yok mu ?

led ömrü bitmeden ekran trafosunun ömrü biter zaten, kafaya takacak bir durum yok...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://youtu.be/Z09RLWEoYZE

monitör budur.

Olur da Türkiye'ye gelir de, almak için böbreğini satman gerekmezse ben direkt alırım.

normalde gündemimde monitör değişikliği yok fakat özellikler tam istediğim şekilde aletin.

https://www.dell.com/en-us/shop/alienware-34-curved-qd-oled-gaming-monitor-aw3423dw/apd/210-bcye/monitors-monitor-accessories

amerika fiyatı 1300 dolar, bizim buraya 20 bin altında bir fiyattan gelse hiç affetmem ama hayal tabi.

ps:

bi asus PG35VQ hayalim vardı, onu da öldürdüler.

RFID, jackjoker and Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, stardust said:

https://youtu.be/Z09RLWEoYZE

monitör budur.

Olur da Türkiye'ye gelir de, almak için böbreğini satman gerekmezse ben direkt alırım.

normalde gündemimde monitör değişikliği yok fakat özellikler tam istediğim şekilde aletin.

https://www.dell.com/en-us/shop/alienware-34-curved-qd-oled-gaming-monitor-aw3423dw/apd/210-bcye/monitors-monitor-accessories

amerika fiyatı 1300 dolar, bizim buraya 20 bin altında bir fiyattan gelse hiç affetmem ama hayal tabi.

ps:

bi asus PG35VQ hayalim vardı, onu da öldürdüler.

bu monitör için 1 sene jigololuk yaparım hem de yorulmadan. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, stardust said:

dile kolay ama yorucu iş, düşünsene kibariyenin annesi falan çağırıyor... narcissus olsa anlatırdı kariyerinde başına gelenleri.

sonunda bu monitör olacaksa alayı gelsin sıkıntı değil. monitörün kusurunu bulamadım. epey okudum ama yok. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/9/2022 at 7:31 PM, epi said:

Quantum Dot OLED.

3 yil garantisi burn-in’i kapsiyor. Bu boyutun ustu pratik degil. Bu boyut icin curve makul, yoksa masada otururken kenarlarin goze uzakligi ve acisi goruntunun en uclarini biraz oksuz birakiyor. Yuksek tazeleme hizi, onu surebileceginiz cozunurluk. Pixel response time super. Bu renk/contrast/goruntu kalitesinde bu hiz harika.

https://youtu.be/gKQPvCeETKw

“4K 16x9 27-30” flat tercih ederim” veya “aldim mi 5-10 yil degistirmem” denmiyorsa bu teknolojiye daha iyi alternatif bulmak zor.

Ayni teknolojiyi kullanan alternatifler 3440x1400 yerine 3440x1440 olabilir. Bir de markaya alternatif bulunabilir tabi ama 3 yil garanti falan iddiali. Rekabet Samsung’dan gelirse musteri hizmeti itibari dusuk oldugu icin dusundurebilir.

DisplayPort uzerinden hizli calisiyor ama HDMI 2.1 koymamislar, konsolu da baglarim diyeni uzer.

4K 16x9 falan da gelsin de senlensin ortalik. TV’lere geliyor zaten:

https://youtu.be/Piteu5gyKq0

Alienware ile Dell'in 3 yil garanti verebildigi oyun monitorunde kullanilan QD OLED panelin de Samsung'dan geldigi dusunulurse burn'in sorununun bu TV'lerde de eskisinden daha az gorulmesi olasi denebilir. 4K 144hz falan da oldugu icin monitor olarak iyi is gormeleri lazim.

Benim "4K 120hz gorelim", "bunlar oyun ekrani icin de iyi olacak", "bu OLED'leri biraz gelistirebilirler" beklentilerim yavas yavas gercek oldu. Cok pahali olmasa microLED gibi cozumler daha iyi olabilir tabi, burn-in endisesi olmadan kullanilir ama onlari yakin zamanda evimizde goremeyecek gibiyiz. O zamana kadar en iyi kalite icin bunlar, yakin kalite, uzun omur ve nispeten iyi fiyat icin miniLED'ler iyi secim olacak.

Henuz fiyat gormedim. Muhtemelen ilk yilinda aglatirlar adami.

Bugun nasil 32 inch ve alti TV'ler "mutfaga koymalik dandik urun" olarak gorulup ona gore fiyatlandiriliyorsa bunlarin da 32 inch'lerinin makul fiyatli oldugu, monitor olarak da gayet iyi is gordugu gunler elbette gelecek. O zamana kadar komple VR'a tasinmamis olursak kiloyla aliriz.

Konsolla kullanmayi dusunenler baglantilarina goz atsin, vaktiyle boyle yazmisim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 minutes ago, wazzap said:

çok güzel monitör, Allah sahibine bağışlasın. Dell Alienware marka monitörler getirmiş Türkiye'ye önceden, bu gelir mi, gelirse kaç para olur bilmiyorum ama 25 bin lira gözden çıkarılır bunun için. (vermezler)

LG 48" C1 oled almayı düşündüm bir ara, fiyatı da 10 bin lira altındaydı ama sonuçta "televizyon" ve bilgisayar odam için aşırı büyük olacak, rahat edemeyecektim.

https://www.youtube.com/watch?v=x9n8Hz_RLqw

ben de linus'un bu videosundan gaza gelmiştim ama ölçtüm biçtim, yok yani 48" monitör yapıp dibinde oyun oynamak için aşırı büyük, belki 40" olsaydı yapılabilirdi.

bu Alienware AW3423DW adam gibi monitör ama fiyatı da üzücü tabi. bir alabilsem bunu nirvanaya ulaşacağım :D

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, stardust said:

çok güzel monitör, Allah sahibine bağışlasın. Dell Alienware marka monitörler getirmiş Türkiye'ye önceden, bu gelir mi, gelirse kaç para olur bilmiyorum ama 25 bin lira gözden çıkarılır bunun için. (vermezler)

LG 48" C1 oled almayı düşündüm bir ara, fiyatı da 10 bin lira altındaydı ama sonuçta "televizyon" ve bilgisayar odam için aşırı büyük olacak, rahat edemeyecektim.

https://www.youtube.com/watch?v=x9n8Hz_RLqw

ben de linus'un bu videosundan gaza gelmiştim ama ölçtüm biçtim, yok yani 48" monitör yapıp dibinde oyun oynamak için aşırı büyük, belki 40" olsaydı yapılabilirdi.

bu Alienware AW3423DW adam gibi monitör ama fiyatı da üzücü tabi. bir alabilsem bunu nirvanaya ulaşacağım :D

yok mu sefer vs?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
28 minutes ago, wazzap said:

yok mu sefer vs?

görevli gittiğim seferle monitör alıp getirmem imkansız. gümrükçüler çok daha küçük şeyler için bile göz açtırmıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, stardust said:

görevli gittiğim seferle monitör alıp getirmem imkansız. gümrükçüler çok daha küçük şeyler için bile göz açtırmıyor. 

kendi kullanımın için bile getiremiyor musun? o ne saçmalıktır yahu? laptop falan da almamaları lazım aynı mantıkla. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, wazzap said:

kendi kullanımın için bile getiremiyor musun? o ne saçmalıktır yahu? laptop falan da almamaları lazım aynı mantıkla. :D

yani yanında başka bir laptop olmadan gider, yeni laptopu açar kutusunu atarsan sıkıntı olmaz, kişisel eşyan ona dokunamazlar.

ama monitör kutusunu atsan bile geçmez, uzun yatısı olan seferlere ekipler bazen konsol götürüyorlar yanlarında, dönerken onun bile türkiye'den alındığına dair faturasını görmek istiyorlar.

zaten eskiden ben bi ayın 6-7 günü yutdışında yatardım, şimdi koronadan dolayı seferler çoğunlukla git-gel, yatı falan yok, ben üst baş, abur cubur hatta şarküteri alışverişimi bile avrupa'dan yapardım, 2 senedir unuttuk egetürk sucuğumuzu, mevlana çayımızı.

korona çıkacak bilsem stok yapardım :D

bazen bazı ürünler daha insaflı fiyatlara geliyor, monitörlerde ekran kartı gibi bulunmama durumu yok, belki bu konuştuğumuz ailenware bakarsın gelir...

aslında imzadaki LG monitörden aşırı memnunum fakat satın alma bölümünde yazdığım gibi artık alabiliyorken alayım modundayım, bir de salondan OLED kalitesine çok alıştım.

benim monitörün asıl eksiği HDR, o da olsaymış diyeceğim de aldığımızda 3000 lira altına almıştık, 32" g-sync monitör bulduk, şükretmiyoruz işte :D

wazzap and Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitörü Samsung Odyssey G7 28" 4K 144Hz IPS HDR 400 olarak güncelledim. Panel Innolux. Önceden LG 27GL850 kullanıyordum. O monitör halen de kullanılıyor, yeni monitör almak gerekince bunu aldım ben de. Oradan gelirsek fiyatlar ve stok durumu nedeniyle GTX 1080Ti ekran kartını değiştirme fırsatı bulamadığımdan şöyle bir şey oldu ondan bahsedeyim. GTX 1080Ti ve diğer Pascal serisi kartlar için Displayport firmware update var Nvidia'da. Bu seri çıktığında henüz DP 1.4 standartları oturmadığından sonradan standart oluşunca böyle bir yola gidilmiş anladığım kadarıyla. Sonradan update ile gelince de DP 1.4'ün bir özelliği olan DSC(Display Stream Compression) Pascal serisinde maalesef yok. Bu nedenle bant genişliği problemi olduğundan 4K 144Hz 1080Ti ile mümkün değil. Ancak kartın teorik olarak 4K 120Hz 8 Bit 4:4:4/RGB renk için bant genişliğinin yetmesi lazım. Nasıl bir problem var ise, daha tespit edemedim, 4K 120Hz 8 veya 10 Bit 4:2:2 olarak kullanabilmek mümkün oluyor. 4K olarak özel çözünürlük ayarlamak sureti ile 4K 105Hz 8 Bit 4:4:4/RGB ayarlayabildim maksimum. Bunun üzerinde renk derinliği 6 Bit oluyor ancak. Bakalım daha araştıracağım konuyu. 

RTX 2XXX/3XXX serileri ile böyle bir problem yok bildiğim kadarı ile. Bu kartların DP 1.4 çıkışı DSC destekliyor 4K 144Hz 10 Bit 4:4:4/RGB ayarında bir sıkıntı olmaması lazım. AMD tarafında da 5700 serisinden itibaren bu destek var sanıyorum.

4K 120Hz 8 Bit veya 10 Bit 4:2:2 YouTube veya masaüstünde o kadar rahatsızlık vermezken oyunlarda maalesef sıkıntılı. İyi değil yani görüntü 4:2:2 olarak. Bu nedenle 4K 105Hz 4:4:4/RGB olarak kullanıyorum ki 1080Ti ile yeterli zaten. GTX 1080Ti RTX 3060 ayarında falan bir kart artık zaten.

Monitörün güzelliği HDMI 2.1 desteklemesi ki HDMI 2.1 destekleyen çok fazla 4K 144Hz monitör yok. HDMI 2.1 desteği olduğu için Xbox Series S/X veya Playstation 5 ile 4K 120Hz kullanmak mümkün. Yalnız bazı incelemelerde Playstation 5 ile 4K 120Hz alamadık diyenler olmuş, sonradan firmware update ile falan çözülmüş olabilir belki.

HDR400 destekli, 8 adet bölge ile yerel aydınlatma yapabiliyor gördüğüm kadarıyla ama monitörü pek HDR olarak düşünmemek lazım. LG 27GL850 modelini 25 parlaklık ile kullanıyordum, bunda 50'ye kadar çıkmam gerekti, monitör varsayılan olarak 10 parlaklık ayarı değerinde geliyor ki baya karanlık geldi bana öyle. Fabrika kalibrasyonu olduğundan bahsedilmiş, monitör menülerinden de kalibrasyon raporuna ulaşmak mümkün ancak sRGB modu bana karanlık geldi baya o şekilde kullanamadım. Kendime göre Custom menüsü altından bir ayar ile kullanıyorum. 

Gsync sertifikalı ancak modülü olmayan bir model. Hem Nvidia hem de AMD ile kullanmak mümkün bu nedenle. Eski tip Gsync modülleri maalesef AMD tarafında çalışmıyor. Bir de şöyle bir durum var an itibariyle ve anladığım kadarıyla, Gsync Ultimate modüllü bir model bile olsa HDMI 2.1 desteği yok ki bu durum da konsol bağlanacak ise maalesef sıkıntılı.

Renklerini, görüntüsünü beğendim, uğraşarak LG 27GL850'de alıştığım görüntüye getirebildim bunu da. Yalnız LG 27GL850 sanki bir miktar daha canlıydı buna göre ki o da 27GL850'nin oversaturation olması ile ilgili sanıyorum. Bu o kadar değil herhalde. Bir saturation ayarı var monitörün, varsayılan olarak 50 o, onu 54 olarak ayarladım ben, bu şekilde LG 27GL850 görüntüsüne daha yaklaştı.

"Competitive" tabir edilen oyunlar da Battlefield 2042'yi dışarıda bırakırsak, en yaygın oynananları Valorant, CS:GO, Apex Legends hatta looter shooter tabir edilen Destiny 2, The Division serisini de katarsak fazla fazla GPU istemiyorlar, 1080Ti ile 4K çözünürlükte bu yapımlar yüksek sayılabilecek FPS seviyelerinde zevkli, keskinlik 27 inç 2560x1440 görüntüsüne göre daha keskin kesinlikle. Aradaki fark hissedilebiliyor. Bir artısına daha gelirsem Nvidia Image Scaling 4K olarak kullanmak gayet mümkün ki 1080Ti ile baya yardımı oluyor. 2560x1440 ile maalesef bir alta bile alsam ayarı bozulma direkt hissediliyordu, çok kullanmak mümkün değildi. Bu monitör ile Nvidia Image Scaling gayet kullanışlı. Hele RTX bir ekran kartım olsa DLSS ile falan daha da iyi olacak ise zaten baya yeterli gelir artık. 2560X1440 olarak Nvidia Image Scaling açtığımda oyun HUD'ı da maalesef kötü oluyordu, bu monitör ile böyle rahatsız edici bir durum yaşamadım Apex Legends ve The Division 2'de denedim.

Sanırım RTX 3070 olsa minimum, an itibariyle bu monitörden memnun olunabilir. DLSS ile tatmin olunabilir diye düşünüyorum. 

DLSS ben kullanamıyorum ancak AMD FSR ve Nvidia Image Scaling ile denemelere devam edeceğim bakalım.  

wazzap, jackjoker, epi and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLSS, NIS falan derken 4K 120hz standardina geldik monitorlerde. Parlaklik, contrast, renk gamutu falan da onemsenmeye basladi. Duzgun bir yere geldik nihayet. 27-32" monitorlerde 4K 120hz, duzgun siyahlar ve renkler standartlasabilir artik. Oyun oynarken performans bu tekniklerle de olsa yeter, baska isler icin kullanirken netlik ve calisma alani buyuk olur.

Desktop replacement klasmaninda ama ince laptop'lar da o kivama geldi.

https://www.youtube.com/watch?v=p_s0PVUybWI

5nm nvidia GPU'lar da gelsin, tam olacak. 3090'larda UE5 Matrix Awakens 4K 30-60fps calisiyor, DLSS olup 4090'da kullanilsa 120fps gorecek. Zaten o demo bu nesil konsollarin, yani bu nesil oyunlarin maksimum seviyesi, daha ne olsun. PC Master Race konsolda 4K 30fps calisan seyi ya 8K 60fps, ya 4K 120fps oynayacak. Icerik 8K'nin dibine vuracak sekilde hazirlanmamis (doku cozunurlugu vs), 4K 120hz'i tercih etmeli.

VR'da da foveated rendering'le 2.5-3x performans artisi elde edildigi icin eye tracking destekli yeni nesil setlerde ayni kalite kovalanabilecek. Filmde, konsolda, VR'da ayni modellerle, ayni isiklandirma ile icerik hazirlanabilecek.

Oturmasi bir kac yil alir tabi.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuna da değineyim konu yukarı ölçeklendirmeye gelmişken, dün Jedi Fallen Order denedim ki oyun EA yapımı olmasına rağmen Frostbite değil iyi ki, Unreal Engine 4 ile yapılmış. 

Direkt 4K olarak oyunun giriş bölümü High ayarlarda neredeyse animasyon gibi oldu ama tabii FPS 35 gibi kaldı 1080Ti ile. Nvidia Image Scaling dışında oyunun kendi içinde Dynamic Resolution Scaling ayarını görünce onu denedim maksimum FPS girerek o şekilde de gayet iyi oldu, direkt 4K keskinliğinde olmadığı hissediliyor da kalite yine çok çok iyi oldu, hem de 1080Ti ile 80-84 FPS görmek mümkün oldu ayarları da High-Medium karışık ayarlayarak. Oyunun kendi ölçeklendirmesi gayet başarılı.

Bu arada Cyberpunk 2077'de de AMD FSR var, ancak oyunun motoru mu artık başka bir optimizasyon problemi mi bilemiyorum, sorun olduğundan oradan bir verim almak mümkün olmaz sanıyorum bu ayarda bir kart ile.

Horizon Zero Dawn'da yine AMD FSR var, onu da bir deneyeceğim, Death Stranding'de hem Nvidia Image Scaling hem de AMD FSR desteği var, ona da bir bakayım.

AMD FSR için yine bir injector program buldum, destek olsun olmasın her oyun için dışarıdan aktif edilebiliyor, AMD zaten RSR desteği getirdiği için Nvidia Image Scaling'e benzer olarak sürücü üstünden orada gerekmez ancak Nvidia ile kullanmak mümkün olabilir.

AMD FSR'ın da 2.0 versiyonu çıktı ama bir oyunda göremedik daha, bu da yine Pascal serisi ile çalışabiliyor, AMD FSR 2.0 ile NIS'e göre daha kaliteli görüntü almak mümkün olabilir belki, ona da gelince bakarım artık.

Şu konuya da bir değinmek istiyorum, LG 27GL850'nin incelemelerine baksanız kontrast değerinin 1:1000 altında tespit edildiğine yönelik incelemeler görmek olası, ben de bundan çekinmiştim bir miktar almadan önce ama monitördeki Black Equalizer kullanımı çok başarılı, Nano IPS panel renkleri ile de birleşince görüntüsü bir önceki nesil IPS panellere göre farklı ve başarılı.

Samsung Odyssey G7 28" 4K monitördeki Innolux panelde de benzer durum var, renkleri başarılı baya oyunlar için, Black Equalizer kullanımı yine üst düzey.

Bunlardan önce VA panel bir monitör kullanıyordum ki kağıt üzerindeki kontrast değeri bunların iki katıdır en az ama karşılarına geçince durum öyle değil, Black Equalizer kullanımını yabana atmamak lazım yeni nesil IPS paneller için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu bant genişliği konusunu da çözdüm demeyeyim de anladım. 

Nvidia Custom Resolution ayarı altında Timing ayarı var. Displayport bant genişliği hesap makinesi buldum bir tane baya iyiydi. Oradan hesap ettiğimde Displayport 1.3-1.4a için 3840x2160 120Hz 8 Bit RGB bant genişliği sınırına tam dayanıyor neredeyse ki o da CVT RB V2 zamanlama kullanmak suretiyle.

Ancak problem şu ki Nvidia Custom Resolution ayarı altında CVT RB var, ancak ikinci versiyonu yok. CRU(Custom Resolution Utility)'da bu da var ama oradan da ayarlamak mümkün olmadı. Bu arada CVT RB kullanarak 115Hz'e kadar geldim ama 120Hz yine olmadı 8 Bit RGB ile. 10 Bit renk derinliği zaten tamamen konu dışı bu kadar yüksek çözünürlükte.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yukarı ölçeklendirme konusuna buradan devam edeyim, GPU ile alakalı ama sonuçta genel olarak görüntüyü ilgilendiriyor.:)

AMD machine learning ile yukarı ölçeklendirme işinden FSR 2.0'ı ortaya koyarak uzaklaştı. FSR 1.0 spatial upscaling tekniği. FSR 2.0 ise DLSS gibi temporal upscaling tekniği. Ancak burada machine learning devreye girmiyor. Nvidia gibi tensor core ihtiyacı yok. Bu nedenle Pascal serisinde mesela çalışabiliyor, gördüğüm kadarıyla Polaris'te bile çalışabiliyor. Ancak FSR 1.0'a göre işlem gücü talebi daha yüksek, AMD upscale yapılacak çözünürlüğe göre GPU'lara yönelik optimal donanım listesi de vermiş yine bir incelemede gördüğüm. Machine learning, tensor core v.b. gerekmemesi nedeniyle en geniş donanım desteği bu teknikte görünüyor. Ancak DLSS gibi FSR 2.0'ın da oyunun kendisine entegre olması gerekiyor, FSR 1.0 gibi driver üzerinden v.b. açılması mümkün değil temporal upscaling tekniği kullanıldığı için.

Intel ise Nvidia benzeri machine learning kullanıyor ancak NVidia'dan farklı olarak diğer donanımlarda da çalışabiliyor ayrı bir komut seti kullanarak ki söz konusu komut desteği mesela Pascal serisinde var. Ancak AMD'nin eski donanımları bu komut setine destek vermiyor gördüğüm kadarıyla.

Bu durumda en geniş tabanlı donanım desteği AMD FSR 2.0'da olmuş görünüyor kağıt üzerinde.

Ancak tabii yukarı ölçeklendirme kalitesi ne olur, performans ne seviyede olur testleri görmek gerekli karşılaştırma yapabilmek için. Eski seri donanım sahipleri için ise sevindirici tabii bunlar. 

epi, RFID, rammstein and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

FSR2.0'nin UE5'te gomulu gelen TSR'a gore bir avantaji olmali ki faydasi olsun. Konsollarda da desteklendigi icin yayginlasirsa ve TSR'a gore bir kalite avantaji sunacak kadar gelistirirlerse bir anlami olur, yoksa "ben de, ben de" otesine gecmez.

DLSS ozel donanim istiyor ama machine learning kullandigi icin ya ayni kaliteyi daha yuksek hizda, ya da ayni hizi daha yuksek kalitede saglamayi basariyor (islem gucune dayali tekniklere kiyasla). Intel de aslinda oyle, daha genis donanim tabaninda destek bulmasi teoride kalabilir.

Nvidia'nin da, Intel'in de cozumleri heyecan verici cunku veri merkezlerinde machine learning'i hizlandirmak icin donanimlarinda yaptiklari her performans optimizasyonu arastirma gelistirmesi oyunlara da yansimis olacak. Saf islem gucune dayali tekniklere gore daha hizli calisiyorlar. Bir de anlasilan islemcinin farkli bolgelerinde olduklari icin bir orasi bir burasi guc cekerek calisan islemci ayni termal/guc limitler icinde daha etkin calisabiliyor. Intel'in sundugu cozum eski donanimda bu avantajlar olmadan calisabilir, kendi donaniminda yine bu ise ozel birimlerde calistigi icin daha iyi calisir. Yani teoride eski donanimda da calisacak olsa bile pratikte pek mumkun olmayabilir.

Neticede en iyi cozumu sunma rekabetinde isi donanimdan daha iyi destekleyen, ozel donanima gore en iyi algoritmalari yazan kazanir. En genis tabanda kullanim bulma konusunda da oyun motorunda zaten gomulu gelen TSR kazanir ama machine learning'in gelecegi parlak oldugu icin (grafiklerde de bu AA/SS isi disinda cok kullanim alani bulacagi icin) TSR da FSR da gecici legacy cozumler olarak gorulebilir. Gelecek neslin fallback'leri.

Rekabet iyidir tabi. Dibine kadar cikarsinlar performansi, kaliteyi.

Su UE5 Matrix Awakens demosunu (1) TSR yerine DLSS ile daha hizli, (2) denoising vs icin islem gucune yuklenen teknikler yerine ozel donanimda daha hizli calistirmayi basarirlarsa, biraz daha az takilmali ama ayni ortalama FPS'de hareketli objelerin etrafinda daha az ghosting ile daha temiz bir goruntu vermeyi basarirlarsa benim gozumde cok buyuk basari olacak. Tabi millet benchmark sonucuna baktigi icin ayni kalitede daha yuksek performansi hedeflemeleri olasi, o da buyuk basari olur. Eger UE5'in kullandigi teknikleri bu sekilde donanimdan hizlandirmaya teknik bir engel varsa yazik olur. "Donanimdan hizlandirabiliyoruz ama yeni donanim sayesinde sadece 40x0 serisinde" derlerse kazik olur :mrgreen: 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LG27GN950 4K 144Hz HDR600 Nano IPS monitör 7991 TL Amazon'da şu an. 

HDMI 2.1 yok bunda ama konsol ile kullanmayı düşünen olursa.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1697062-REG/samsung_ls32bg852nnxgo_g85nb_neo_32_240hz.html

Samsung Neo G8 4K 240Hz, VA panel, HDR 2000, Mini LED aydınlatma.

https://www.overclockers.co.uk/samsung-32-odyssey-ls32bg850nuxxu-3840x2160-va-240hz-1ms-freesync-g-sync-hdr-curved-gaming-monitor-mo-24n-sa.html

1:1.000.000 statik kontrast olduğundan bahsedilmiş, diğer özellikleri ve Birleşik Krallık fiyatı da var bu sayfada.

Bu da 165Hz versiyonu:

https://www.overclockers.co.uk/Samsung-32-Odyssey-LS32BG750NUXXU-3840x2160-VA-165Hz-1ms-Freesync-G-Sync-HDR2000-Curved-Gaming-Moni-MO-24P-SA.html

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.itopya.com/asus-tuf-gaming-27-vg279q1a-165hz-1ms-hdmi-dp-elmb-ips-fhd-freesync-premium-gaming-monitor_u15043

şu monitör için ne dersiniz ? babamın sistemi için almayı düşünüyorum, ayrıca ileride yazlığa götürüp konsol da bağlayabilirim. o yüzden 1080p çözünürlüğü kabulleniyorum. ps5 1440p - 2k - qhd uyumlu değil. IPS bu monitör, HDR yok. onun dışında iyi gibi sanki bu fiyata ama karar veremedim. @T800

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok