Nvidia GeForce RTX30 Serisi - Ampere (2020-2021)
1 1

Bu konuda 704 mesaj var

3 saat önce, wazzap said:

konsolcu kitle ayrı PC'ci kitle ayrı.

O konuda kesin bir ayrım yok ama. Misal bende hem güçlü sayılabilecek bir oyun PC'si, hem de 2 konsol var. Özellikle son 2 yıldır oyun oynama işini konsollara kaydırdığım için PC'ye donanım almadım. Yani konsolların cazibesinin artması PC'ci kitlenin de satınalma kararlarını etkileyebiliyor.

NVIDIA'nın ilk nesil RTX kartların satış rakamlarından hiç memnun olmadığı ve RT'nin yaygınlaşabilmesi adına 2. nesil kartları daha kolay ulaşılabilir kılmak istediği söyleniyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3xxx serisinden bir kart alacağıma artık neredeyse kesin gözüyle bakıyorum ama kafamı kurcalayan tek şey bu kartların büyük ihtimalle TI/Super versiyonlarının da çıkacak olması. umarım arayı fazla uzatmadan ne çıkacaksa çıkar...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, TiesTorN said:

3xxx serisinden bir kart alacağıma artık neredeyse kesin gözüyle bakıyorum ama kafamı kurcalayan tek şey bu kartların büyük ihtimalle TI/Super versiyonlarının da çıkacak olması. umarım arayı fazla uzatmadan ne çıkacaksa çıkar...

1 seneden önce çıkmaz onlar, al 3080 geç işte.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, TiesTorN said:

Halihazırda saahip olduğun kart 1080'den düşük bir kart ise, bekleme geç. 1080, 1080Ti falan var ise bence super & ti kartlar beklenebilir. Tabi bunu derken kullanılan monitör çözünürlüğü de önemli. 1920x1080 monitör varsa daaha düşük kartlarla da beklenbilir bence.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD bastirmazsa 12GB Ti yazi bekler. 16GB 3070’ler ve 20GB 3080’ler cikabilir ama onlarin fiyat/performans orani Ti kadar cekici olmayabilir. 

3080’i hizli hafiza ile 10GB yaparak hem bugun en iyi performansi vermesini sagladilar, hem de yarinin oyunlarinda ultra ayar isteyene yeni kart satma ihtimallerini yuksek tuttular.

Uzun omur ve en iyi performans isteyene bugun yuksek kar marjiyla 3090 satarlar. Onlar tukenince 3080Ti cikarip “sadece $899-999’a cogu durumda 3090 performansi” diye satarlar. O zamana kadar 3080 cekiciliginden kaybetmez, iyi satis yapar. 3070 hayvan gibi satar. Yaza bir de 3060/3050 veya 1650/1660 devami kartlar gelip listeyi tamamlar.

Seneye ayni Doom videosunun yuksek cozunurluklu doku ve RT upgrade pakedi ile hazirlanmis halini izleriz. 10GB 760GBps hafizadan 12GB 912-960GBps hafizaya gecis ile 3080Ti oyunu 3800’in “plain vanilla” Doom’u calistirdigi hizda calistirir, muhtemelen 3090’la ayni sonucu verir. “2080Ti’dan %70-80 hizli kart” olarak hala 30x0’lere gecmemis olan kitleyi toparlar. Tabi 2021 yazina kim ole, kim kala.

Bu kartlar yuzunden konsoldan PC’ye gecis olmaz ama “yeterince iyi ekran kartim var, parami yeni konsola veririm, daha iyi” diye dusunenlerin harcayacagi parayi kaptirmamayi becerirler. 20x0 serisi meydani bos bulmus ve bitcoin’deki dususle kar hedeflerini iskalayacagini gormus bir nvidia’nin yuksek fiyatli gecis serisiydi, anormallik 30x0’de degil, 20x0’de. Karliligi yuksek tuttular ama satis dusuk oldu. Simdi hedef bu neslin omru boyunca yuksek hacim. Bunun 2020 ayaginda uretim yetmezse Amazon fiyati sisebilir, MSRP dusuktu deriz, daha az kufur yerler. Ama ben uretimin yetmeyecegine emin degilim. “Kartlar tukenecek” algisi ile hizli satacak ama buna hazirlanmis olmalilar (olabildigi kadar).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, ZvAnA said:

Halihazırda saahip olduğun kart 1080'den düşük bir kart ise, bekleme geç. 1080, 1080Ti falan var ise bence super & ti kartlar beklenebilir. Tabi bunu derken kullanılan monitör çözünürlüğü de önemli. 1920x1080 monitör varsa daaha düşük kartlarla da beklenbilir bence.

980 ti var, yani geçiş için yeterli sebebim var ancak şöyle bir 3070ti çıksaydı tam sweet spot olup tadından yenmezdi :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Görücüye çıkan custom kartlar oldukça albenili ve herbiri diğerinden daha kokoş. İncelerken gözlerim kanadı.

Üreticiler öne çıkmak için biribirileri ile yarışmışlar resmen ama bu birbirinden renkli custom kartların fiyatlarının referans kartların çok üzerinde olacağını tahmin etmek zor değil. Kokoş soğtuculu 3070'ler referans 3080 fiyatına yaklaşıp mantığını kaybedecektir.

Makul ve oturaklı bir tasarım yok. Evga diğerlerine oranla biraz daha sade ama ekran kartlarında çok talep edilen bir marka olduğu için fiyatının yüksek olacağını düşünüyorum.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, allreadydead said:

Kısıtlı stok diyorlar kaptan, bırak almasın. bize kalmayacak :D 

o pintiliğinden kolay kolay alamaz zaten.

9 minutes ago, Whooosh said:

Görücüye çıkan custom kartlar oldukça albenili ve herbiri diğerinden daha kokoş. İncelerken gözlerim kanadı.

Üreticiler öne çıkmak için biribirileri ile yarışmışlar resmen ama bu birbirinden renkli custom kartların fiyatlarının referans kartların çok üzerinde olacağını tahmin etmek zor değil. Kokoş soğtuculu 3070'ler referans 3080 fiyatına yaklaşıp mantığını kaybedecektir.

Makul ve oturaklı bir tasarım yok. Evga diğerlerine oranla biraz daha sade ama ekran kartlarında çok talep edilen bir marka olduğu için fiyatının yüksek olacağını düşünüyorum.

bizim Türkiye'de alabileceğimiz fiyat/performans ürünü yine MSI olacaktır tahmin ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

EKWB şimdiden blok hazırlamış. EKWB sitesinden görebildiğimiz kadarıyla referans 3080 ve 3090 aynı bloğu kullanıyor. Bu blok fiyatlarına olumlu yansıyacaktır.

Kendinden su soğutma bloklu modelleri de görmek lazım.

ek_quantum_vector_rtx_3080_3090_nickel_p

https://www.ekwb.com/shop/water-blocks/vga-blocks/full-cover-for-nvidia-geforce/geforce-3070-3080-3090-water-blocks

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 saat önce, stardust said:

o pintiliğinden kolay kolay alamaz zaten.

Kartal'ı satıp üzerine  biraz ekleme yaparsa 3080'i alabiliyor sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 saat önce, Whooosh said:

EKWB şimdiden blok hazırlamış. EKWB sitesinden görebildiğimiz kadarıyla referans 3080 ve 3090 aynı bloğu kullanıyor. Bu blok fiyatlarına olumlu yansıyacaktır.

Kendinden su soğutma bloklu modelleri de görmek lazım.

Aslında ben de kendinden bloklu seçenekleri merak ediyorum. Zaten şuan kullandığım 1080Ti, MSI'ın Sea HAWK EK X kendinden bloklu modeli. Ancak üründen çok memnun olmama rağmen kartı elden çıkarmak istediğinde sadece custom sıvı soğutma ile kullanabilecek birini bulman gerekiyor. Haliyle portföy azalıyor epey. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Najaz said:

Kartal'ı satıp üzerine  biraz ekleme yaparsa 3080'i alabiliyor sanırım.

2. el piyasasından haberin yok sanırım :lol:

2x 3090 alırım onu satsam...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onlarda 8x1GB yerine 8x2GB var. veriyolu yine 256bit (8x32bit). Bandwidth ayni, sadece dokular icin daha cok tampon bellek var. Cogu durumda performans pek degismeyecek. Sadece dokulari stream etmenin stutter yaratacagi uc durumlarda faydali olacak, diger durumlarda performans 1:1 ayni olacak.

Bu 3080’lerde bos birakilmis 2 ram slotuna 1GB’lik iki modul eklediklerinde bandwidth 3090 seviyesinde olacak, kart 320bit’ten 384bit veriyoluna terfi etmis olacak. GPU’da bunu kullanacak islem gucu oldugu surece her oyunda %20 civari performans artisi olur. Ti kartta bu sekilde 12GB bellek, yaninda ya biraz daha yuksek saat hizli 3080 cekirdegi veya mesela 9600 shader core’lu bir 3090 cekirdegi olur. Yani uretimden tamami saglam cikmayan 3090’lari ya da ortalamadan iyi cikan 3080’lari kenara ayirip ayni PCB’e iki ek ram moduluyla cakmalari yeter.

Rekabet bastirmazsa yazdan once gelmez. Rekabet iyice fos cikarsa $999 gibi bir fiyati olabilir. AMD’den surpriz saglam bir sey gelirse $799 gibi bir fiyata da gorebiliriz, o zaman cazip bir kart olur.

Canlari isterse bir ram slotunu yine bos birakirlar, 11GB 352bit bir ara kart olur. 2080 Ti oyleydi mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Boş bırakılan bellek modülü öyle bir model çıkacağı manasına gelmiyor. Her seriden her seviye ekran kartında boş bellek slotları görebilirsiniz.

Tabi bu böyle bir kart çıkmayacağı manasına da gelmez.  Nihayetinde 3080'nin 3090 ile çok benzer bir pcb kullanmasının dışında bir şey ifade etmiyor.

Bu kararlar piyasa durumu, arz talep dengesi, yonga üretim verimliliği ile alakalı şeyler. Eğer şartlar uygunsa sıfırdan pcb de tasarlanır, zaten pcb'leri artık bilgisayarlar tasarlıyor.

Whooosh tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok