Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

Geforce 256 ile per pixel isiklandirma mumkun hale gelmisti ama bu gerektirecek oyunlari gormemiz Doom 3'u bulmustu. O zamana kadar ara cozumler gormustuk.

• RTX ile ray tracing geldi. "30fps mi" diye burun kivirildi. Once ara cozumler gorduk. Goruntu yine alistigimiz oyunlar gibi (rasterizing) cizildi, ustune yansimalarin ve bazi isiklar kalitesi RT ile arttirildi. 
  • Quake 2 RTX ile path tracing gorduk. Butun goruntu isigin vurdugu yuzeyi aydinlatmasi ve oradan sekip bir sonraki yuzeyi de aydinlatmasi ile cizildi. Isigin sekmesi 1 kez oldu.
  • Portal RTX'te 4 kez sekme olabiliyor.

Teknoloji boyle ilerliyor.

• Portal RTX'te isigin sekme sayisini 4'ten 1'e cekiyorsun, DLSS aciyorsun, 2060'de 60fps alabiliyorsun
  • Daha iyi kartta ister isigin sekme sayisini 1-2'de tutup DLSS kapali tutarsin.
  • Ister isigin sekme sayisini 4'e kokleyip DLSS acarsin.

https://www.youtube.com/watch?v=3MSUqm_-Dgk

Kotu RT performansi gormek istiyorsaniz AMD donanimina bakmak gerekiyor.

• Ara cozumleri anca verebiliyor.
  • Ona da performansi yetmediginde "yansimalar gercekci olsun diye ray tracing kullaniyoruz ama yansimadaki adamin donu yok, dona gucumuz yetmedi" seklinde grafiklerle idare ediyor. 
  • DLSS muadili de yok.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLSS3 hakkinda yeterince inceleme/video ciktiktan sonra kanaatim:

• CPU limitine takilan, oynanisi da agir oyunlarda daha akici goruntu almak icin frame generation acilir.
  • Spider-man gibi ekrandaki karakterin hizli hareket ettigi oyunlarda frame generation hatalarini gormemek icin kapatilir. Frame generation kapali, DLSS Quality denenir. Yine FSR'dan daha kaliteli goruntude daha iyi performans alinir.
  • Portal RTX gibi nispeten hizli ama grafik yuku agir oyunlarda denenir. Sahsen once light bounce'u 4 yerine 1 yapip, DLSS3 de acip dibine kadar hizli path tracing goruntusu nasil oluyor diye bi bakardim. Sonra frame generation off, dlss performans yerine kalite, bounce 4 yerine 1 seklinde tek tek degistirip hangisi bana en az batan gorsel farki yaratip performansta en cok farki yaratiyor diye kisiye ozel optimal ayarlari bulurdum.

Demek ki her durumda rakibin sundugundan daha iyi cozum sunabilen bir teknoloji. Net pozitif. Gozume batiyorsa ayarlari degistiririm. 

Spoiler

Baska yerime batiyorsa net pozitif degilmis gibi karsidakini gaslight etmeye calismayi kendime yakistiririm.

Yalan soylemenin turlu turlu cesidi var.
1. "O ekmegi calmadim". Bu yalani soyle, seni elestireni ..ksinler. Seni o duruma dusuren utansin.
2. "O adam o ekmegi calmadi". Bu yalani soyle, seni elestireni ..ksinler. O adami o duruma dusuren utansin.
3. "Benim yaptigim ekmek daha kaliteli". Bunu o ekmegi satmazsan ailen ac kalacak diye soyluyorsan yuzune vurmam kardesim ama diger adamin hakkini yiyorsun. Dogru degil aslinda. O durumdan cikmaya calis.
4. "Su firinin ekmegi daha iyi". "Hayir degil". "Peki" (yutturamadik/tutturamadik). Ya sen bile bile yalan mi soyledin, lafi ettikten sonra fikrin mi degisti tam bilemiyorum kardesim ama en azindan insani aptal yerine koyup kendi fikrini sorgulatmiyorsun, camur atmiyorsun.
5. "Hayir, o firinin yaptigi ekmek illa bu firinin yaptigindan daha kaliteli". Manyak misin kardesim sen? Firin senin degil, cebine giren bir sey yok. Goz gore gore sift inattan gercegi carpitiyorsun. Ne farkin var "inadina su lider" diyenlerden? Bir de "ya bak, kagit uzerinde belli, bu firinin ekmeginin malzemesi daha iyi, firini odun firini, ustasi daha tecrubeli, ekmegin boyutu daha buyuk, mahallenin %80'i seve seve bunu aliyor, sen bile o firinin ekmegini yiyorsun" diyene satasiyorsun, o "inadina su firin" diyormus gibi ona da camur atiyorsun. Soyledigin yanlis deniyor, bari "yutturamadik/tutturamadik" deyip gececegine karsidakini aptal yerine koyuyorsun, "ben mi yaniliyorum" diye kendini sorgulamaya, kendinden supheye dusmeye sevkedecek sekilde gaslight ediyorsun. Seninki masum yalan soylemek degil, mecburen yalan soylemek degil, insanlari manipule edip camur atacak kadar inat etmek. Ne icin? Ekran karti.

Derdim nvidia degil. Derdim bu, bu, ve bu.

nvidia'nin...

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada dün ve bugün teknoloji marketlerinde ki ekran kartı fiyatlarını kontrol ettim. bu sabah bütün ekran kartlarına 4000 lira zam yapmışlar :lol: neden acaba? yemin ederim şu ülkeden gitme şansı olup da gitmeyerek kalmayı tercih eden kendimde dahil herkesi .ikiyim nokta. 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD guc kullanimini kontrol altina alip, sogutmayi becerip daha cok modulu MCM usulu uc uca yapistirsa bile performans bir yere kadar artacak cunku chiplet’ler arasindaki iletisimin hizi ve gecikmesi tek islemci gibi degil.

Ona da cozum bulup “surprise mothafucka” diye nvidia’nin onune bir flagship kart koysalardi herhalde bu Titan gibi bir kartla cevap gelecekti. Zira nvidia anlik peak performans icin guc kullanimini salabiliyor ama tasarimi oyle yapmis ki guc kullanimini kistiginda ortalama performans pek dusmuyor (undervolt, notebook modelleri). Sogutmayi da FE’lerde oyle tasarlamislar ki kart sessiz ve pufur pufur calisiyor. Daha buyuk chip ve hizli hafiza ile abanacak pay var. Ama maliyet ve fiyat da ona gore olur.

AMD kendisine gore istisnai bir basari gosterirse cevabimiz hazir olsun diye lab’da arge’sini yapmislardir ama gerekmedikce piyasaya gelmeyebilir.

Apple kazancinin %6’sini arastirma gelistirmeye harciyor. Nvidia %25. Boyle ilerliyor GPU teknolojisi, gercek zamanli grafikler.

Apple’in kazanci daha buyuk, arge butcesi buyuk tabi. VR’a el attigi icin dusuk enerjiyle yuksek grafik performansina kaynak ayirirsa guzel olur.

Geforce ve Radeon’lar $300-400’ken PowerVR tabanli Kyro’lar $100’a falan iyi alternatif sunma pesindeydi. Takan olmadi. Simdi GPU’lar $1000 falan olmusken $300’a “Myro” gorsek ilginc olur. Apple’dan tabi PC icin oyle bir urun gelmez de, kendi bunyelerinde GPU calismasinda o tarz etkinlik arayisina devami beklenebilir. Duvara baglanmayan notebook’ta su anda en iyisi. Duvara bagliyorsan nvidia hizli.

epi tarafından düzenlendi
rammstein and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son zamanlarda DLSS 3.0 ve yeni nesil Ada kartlarındaki durumun eski nesile gelip gelmeyeceği tartışılıyor. Bu tartışmanın kaynağı da aslında Nvidia. 

NVIDIA Optical Flow Accelerator yani DLSS 3.0 ı oluşturan yapının eski kartlarda da donanımsal mevcut olduğu. Ancak şuan sadece 40x kartlarda bu özelliği kullanabiliyoruz.

Ancak makaleye göre diğer eski modellerde de bu olayı açıp kullanabilme durumu var. Hatta bazı performans durumlarını da paylaşmış Nvidia bu makalesinde. 

yani ileride Nvidia DLSS 3.0 ı 30x kartlarda da açabilir ancak verim 40x de ki gibi olmaz. ama DLSS 2.1 den iyi olacaksa kullanılabilir. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Muhtemelen tüm RTX kartlarda bu iş olur da 40X de granularite artmış halde geleceğinden daha hassas ve daha hızlı işleniyor olabilir. Eski kartlardan süper bir performans beklemem bu alanda DLSS 3.0 şart gardaş demedikleri sürece çok dert değil. Ucuz yolluk 40xx serisi gelsin de onlara bakarız zaten gerçi eldeki sistemlerle o kartlara güncellesem ne olur güncellemesem ne olur hala CFL serisi cpularla eğleşiyorum en fazla. Upgrade zamanım geldi de geçiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, jackjoker said:

Son zamanlarda DLSS 3.0 ve yeni nesil Ada kartlarındaki durumun eski nesile gelip gelmeyeceği tartışılıyor. Bu tartışmanın kaynağı da aslında Nvidia. 

NVIDIA Optical Flow Accelerator yani DLSS 3.0 ı oluşturan yapının eski kartlarda da donanımsal mevcut olduğu. Ancak şuan sadece 40x kartlarda bu özelliği kullanabiliyoruz.

Ancak makaleye göre diğer eski modellerde de bu olayı açıp kullanabilme durumu var. Hatta bazı performans durumlarını da paylaşmış Nvidia bu makalesinde. 
Ekran görüntüsü 2022-12-28 140732.jpg

yani ileride Nvidia DLSS 3.0 ı 30x kartlarda da açabilir ancak verim 40x de ki gibi olmaz. ama DLSS 2.1 den iyi olacaksa kullanılabilir. 

Zaten DLSS3.0 duyurulduğundan beri konu buydu. Ama esas mesele şu; donanım gücü olarak 3090ti ile 4070ti arasında pek fark olmayacak. O halde 4070ti'dan itibaren alt modellere de DLSS3.0 gelmemesi gerek. Fakat geleceğini biliyoruz. O zaman 30 serisi kartlara da (en azından üst ve orta sınıf modellerine) DLSS3.0 gelmeli. 20 serisi için işler daha zor tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabloya gore yeni kartlar bu islerde 30x0 neslinin 2 kati, 20x0 neslinin 3 kati hizli. Boylece hissedilir gecikme olmadan bunu yapabilecek esige gelmis.

On 9/23/2022 at 10:06 AM, epi said:

Bunlara “yazilim sadece” diye bakmamak lazim. O yazilima ozel donanimda calisan yazilim. AI islemlerini hizli gerceklestirmek icin ozel tasarlanmis islem birimlerinde calisiyor.

Bir esik asilmadan, mesela “native goruntu isleyen birimlerle 60 fps goruntu cizebiliyoruz, AI birimlerimiz de onu saniyenin 1/240’sinde isleyerek bir sonraki kare tahminini ciziyor, saniyenin son 1/240’sinde de oyun motorundan gelen yeni durum verisiyle ona son bir duzeltme cekiyor” seviyesinde hizli islemi yapacak donanim olmadan bunu yazilimla gercek zamanli yapamazlar.

Olur belki ama kalite duser (native ile arasindaki fark acilir). Bu sefer ‘buyuk navi geliyor” komplo teorisi video kanallariniz “iste bakin DLSS ne kadar cirkin” diye o goruntuleri paylasir. Asil derin ibineligi de isi gucu milletin sirtindan reklam geliri elde etmek olup sacma sapan icerik yaratan bu kanallarda aramak lazim. Cag dezenformasyon cagi. Bir avuc click icin. For a few clicks more.

Tablodaki 4.41ms saniyenin 226'da biri. Notlarda hepsinin video birimini ayni saat hizina (1755 MHz) cekip mimariler arasindaki farki test ettik demisler. 4090 video birimi hizi 2114MHz. Yani yaklasik 1/240 saniyede bu islemi yapabilecek hiza eristigi icin bu islemleri gercek zamanli yapabiliyor.

Onceki nesillerle yapilmaya calisilsa hissedilir gecikme olacak. Gecikmesiz yapacagi hizda yapalim diye kaliteden kismaya calissalar goruntu bozulacak.

AMD "biz yaptik, hem de her kartta calisiyor" diye dandik bir kopyasini yaparsa "onu bizim 3 yillik kartlarimiz da yapar" diye cevap gelir. Komplo siteleri "iste gordunuz mu, bakin nvidia ne kadar soyle boyle, hani onceki kartlarda yapilamazdi, hi?!" diye gazi verir. Heyecan arayan arkadaslara firsat olur, sevinirler. Ama bu DLSS3 bu kalite ve bu gecikme ile bir onceki nesillerde calismiyor.

Zamanla belki daha hizli bir algoritma kesfedip bunu yapabilir hale gelirler. AI egitirken illa senin basinda durup surasi olmamis demen gerekmiyor, referans resimle algoritmanin sonucu arasindaki farki matematik olarak tanimlayabildigin icin o farki ortalamada cok degistirmeden daha hizli calisacak bir algoritma aramayi bilgisayara birakabiliyorsun. Su anda kullandiklari algoritmanin yarattigi goruntu referans goruntuden %5 oraninda farkliysa bunu %6'da tutup iki kat hizli calisan bir algoritma bulurlarsa o yeni teknik 30x0 nesline de gelebilir. 

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLSS 2.1 den %5 daha hızlı çalışsın yeterli. Zaten alt makale ve forumlarda da bunun mümkün olabileceğinden bahsediliyor. Gecikme değerleri çok ciddi boyutta değil 30x de. Zaten bunu da test etmiş Nvidia.
Zaten aslında konuya şu açıdan bakarsak Nvidia bunu test ediyor. İleride getirmeyeceği bir durum için bu kadar uzun dil dökmez. Herşey AMD ye bağlı. FSR 3.0 ı 6900xt serisine getirdikleri an Nvidia buyrun bu da DLSS 3.0 der getirir cevap olarak. Neyse bakalım bekleyelim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat biraz düşürülmüş olabilir deniyor:

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4070-ti-could-cost-799-at-least-10-cheaper-than-cancelled-rtx-4080-12gb

Hiç yoktan iyidir.

Bu arada mobil 4080'le ilgili olarak masaüstü 3080'i geride bırakabilir gibisinden haberler gelmişti:

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4080-laptop-gpu-to-feature-7424-cuda-cores-42-faster-than-rtx-3080

Laptop tarafında yine belirgin bir performans artışı bekliyorum şahsen. Zira 4080'in enerji verimliliği oldukça iyi. Bu nesilde laptoplarda ısıl tasarım limitleri de genişletilip 200w seviyesine çıkarılırsa, masaüstü 3080'i baya geride bırakacak mobil gpular görebiliriz. Bunlarda DLSS3.0 olacağını da düşünürsek, bir önceki nesle göre uçuk performans artışları görmemiz mümkün olur.

mamad tarafından düzenlendi
epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 hours ago, mamad said:

Bu arada mobil 4080'le ilgili olarak masaüstü 3080'i geride bırakabilir gibisinden haberler gelmişti:

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4080-laptop-gpu-to-feature-7424-cuda-cores-42-faster-than-rtx-3080

Laptop tarafında yine belirgin bir performans artışı bekliyorum şahsen. Zira 4080'in enerji verimliliği oldukça iyi. Bu nesilde laptoplarda ısıl tasarım limitleri de genişletilip 200w seviyesine çıkarılırsa, masaüstü 3080'i baya geride bırakacak mobil gpular görebiliriz. Bunlarda DLSS3.0 olacağını da düşünürsek, bir önceki nesle göre uçuk performans artışları görmemiz mümkün olur.

Bi yerde masaustu 3070'den %25 hizli demisler, baska yerde 3080'dan %42 hizli demisler ama sanirim laptop 3080'dan soz ediyorlar.

12GB hafizasi olacak. Laptop 3080 8GB. Hafiza bandi%50 artacak. Laptop 3080'dan %42 hizli iddiasi makul gozukuyor.

Masaustu 3080 ham performans + DLSS3.0 ve daha yuksek RT performansi beklenebilir.

Saglam.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4070 TI kartın 799$ a inmesi fiyat bandını TR de 20-25 arası bir yere indirir belki biraz daha altına. Aslında gayet alınabilir bir kart olabilir.  Mevcut 3090TI den daha hızlı olduğunu düşünürsek gayet iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

valla karpuz kabuğu düşürmüyorum. eğer bu fiyatlandırma üzerinde bizimkilerin absürd arz talep rakamı eklenmezse gayet uyguna 4070ti alınır. mevcut 3090 dan ve / veya 3090 ti dan bile bazı uygulamalarda hızlı olan kart için çok mantıklı bir yatırım olabilir. keza DLSS 3.0 açılınca zaten her şekilde arşa çıkıyor. 
bakalım bekliyoruz TR fiyatlandırmasını. en olmadı @stardust a söyleriz bavuluna sıkıştırır kutuyu bir yere. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ekran kartını 4000 serisine çıkartınca işlemciyi de güncellemek lazım. Onun için anakart, anakart gelince DDR5 , yeni işlemci eski soğutucuya emanet edilmez hadi yeni bir işlemci soğutucu kiti diye büyüyor hocam bu masraf paketi otomatik olarak. O yüzden gayet karpuz kabuğu hem de çok kalınından.

Pablo 'Definitive' Vader tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Pablo 'Definitive' Vader5000 serisi işlemcisi veya 11. nesil ve sonrası işlemcisi olan adamların pek ihtiyaç duyacağını sanmıyorum hocam. Özellikle de 4K'da oyun oynayan kitle ise.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzapkendi adıma 4000 serisine geçeyim dediğimde muhtemelen o işin sonu 20'yi veren 30'u da verir falan diye diye 4090 ile falan biter. 4090 ile bitince otomatik olarak mevcut anakart, işlemci, ram seti buna yakışmayacak bölümüne geçerim. Sonuç 100 binlik olmak işte.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hocam sende Ryzen 7 5800x yok mu zaten? 40x serisine geçince senin işlemci, anakart, ram gibi bileşenleri değiştirme ihtiyacın kısmını anlamadım? 

ben imzamda kullandığım donanım a 40x upgrade i yapmayı planlıyorum işlemci değiştirmeden gerek yok. DLSS 3.0 da işlemci darboğazı yaşanmıyor 3.0 in çıkma sebebi o zaten. keza zaten kullandığın donanım eski de değil. hadi çok eski nesil bir platformun olur o zaman anlarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLSS 3.0'a sıcak bakmıyorum, genelde PvP oynuyorum ya da looter shooter tabir edilen The Division, Destiny ve benzeri yapımlara devam ediyorum zaman zaman, hikaye bakımından zengin oyunlarda gecikme v.b. iyi kötü idare edilir de diğer türlerde olmaz.

Bu arada 4K monitör diye CPU kısmını es geçme işi de artık tamamen doğrudur denilemez, FSR 2 veya DLSS 2 kullanıldığı zaman gerçek render çözünürlüğü Quality ayarında 2560x1440 oluyor, Performance seçilirse 1920x1080 oluyor, bunları da göz ardı etmemek lazım artık.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, jackjoker said:

hocam sende Ryzen 7 5800x yok mu zaten? 40x serisine geçince senin işlemci, anakart, ram gibi bileşenleri değiştirme ihtiyacın kısmını anlamadım? 

ben imzamda kullandığım donanım a 40x upgrade i yapmayı planlıyorum işlemci değiştirmeden gerek yok. DLSS 3.0 da işlemci darboğazı yaşanmıyor 3.0 in çıkma sebebi o zaten. keza zaten kullandığın donanım eski de değil. hadi çok eski nesil bir platformun olur o zaman anlarım.

1440p monitör ile rtx 4080'e geçsen ne farkedecek ?

Sonra monitör gözüne batmaya başlayacak.

bence 3070ti ile çok rahat 40xx serisini es geçebilirsin.

hem kendim için hem senin için düşünüyorum da, gerçekten çok iyi bir 4K monitör bulmadıkça ekran kartı için uğraşmaya gerek yok. zaten aynı monitörü kullanıyoruz, o monitördeen sonra bizi tatmin edebilecek türde monitörlerin fiyatı hala çok uçuk.

o yüzden rahat dur Evren :D

7 hours ago, Pablo 'Definitive' Vader said:

@wazzapkendi adıma 4000 serisine geçeyim dediğimde muhtemelen o işin sonu 20'yi veren 30'u da verir falan diye diye 4090 ile falan biter. 4090 ile bitince otomatik olarak mevcut anakart, işlemci, ram seti buna yakışmayacak bölümüne geçerim. Sonuç 100 binlik olmak işte.

senin sistem iyi hiç kurcalama, playstation 5 al.

jackjoker and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aha dizginci geldi. bende tam senin uçakta kargo da yer var mı diye soracaktım :D daha en baştan susturuyor adam beni :D zaten piyasa oturmadan alamam şuan mantıksız yüksek. 4070ti gelince bir görelim fiyatları ve geriye gitme olacak mı? hatırlarsan 3080 ler ilk geldiğinde 7000 verilir mi dedik patladık ikimizde. o yüzden piyasanın şekillenmesini beklemek en doğrusu.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok