Nvidia GeForce 10 Serisi (Pascal)
2 2

Bu konuda 1.144 mesaj var

@@T800, evet IPS yok maalesef. IPS diye tutturulmaz ise Acer'ın predator modellerinde güzel bir seçenek var. 1500TL civarı da temin ediliyor. Ama ben de zaten 120hz 1080p 24" monitör varken yine 24" 1080p monitör almak sadece g-sync için olacaksa olur. Düşündüm de epey.  Ama GTX 1080 gibi bir kartla zaten 120 fps üzerinde rahat gezersem v-sync açıkken alacağım görüntünün g-sync'den çok farklı olacağını düşünmüyorum. Tüm oyunlarımı v-sync açarak oynuyorum yıllardır ve 120'nin üzerinde fps aldığım hiçbir oyunda sıkıntı yaşamadım. Herhangi bir input lag veya başka bir gecikme de yaşamıyorum. O yüzden kart terfisi yapıp şuan ki monitörümle bir süre daha (4k 120hz+ çağı açılınca) devam etmek istiyorum.

1440p monitör terfisine gitsem teknoloji yine tek kart çözümü için yeterli değil. Sli şuan ki kasa düzenimde sıkıntı. Birinci pompayı koyduğum yer ikinci karta engel. Artı maliyet vs. de düşünülünce sli düşünmüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gp104 ile gp100 farklı gpular. Aynı waferdan çıkmıyorlar. Keplerden beri nvidia orta sınıf gpusu ile çıkış yapıyor. Pascalda her ne kadar gp100 daha önce tanıtılmış olsa da bizim önümüze koydukları yine orta sınıf gp104 oldu. Bu iki gpu tamamen farklı. Hatta gp104'e pascal bile demiyor birçok kişi. Diğer taraftan gddr5x ve hbm2 için de farklı tasarımlar gerekiyor. Gp100 tamamen tesla tarafına yönelik bir gpu olduğu için onunla aynı güce sahip oyun amaçlı bir gpu üretildiği söyleniyor (gp102) ki o da gddr5x desteği ile geleceğe benziyor. Çünkü hbm2'ye geçiş için hala kesin bir tarih yok. Satılacak milyonlarca oyun kartı için yeterli kapasitede bir süre daha üretilemeyecek gibi. Ama voltada hbm2 şart artık.

GP104 diye adini bildiginiz aslinda mesela GP102 kod adlinin uretim bandindan bir kismi saglam cikani olmasin? bu mesela GP102, yine 3840 cekirdekli ama GP100'un oyunlara gore double precision'i kisilmis hali olmasin? ddrx-ddr ve hbm2 kontrolcusu bir arada iceren bir tasarim bu boyutta ciplerde maliyeti onemsiz seviyede olmasin? Bu sayede once GP100, sonra ondan devsirme GP102 tasarlanip, bunlarin tam cikanlari ust seviye icin kenara koyulup, yarim cikanlari bu nesilde 1080 1070'lerde kullaniliyor olmasin? Bu sayede tasarim, uretim ve arge maliyetlerinde optimal nokta yakalaniyor olmasin? nvidia'nin orta seviyeyle cikis yapmasi, tam da benim soyledigim su sebepten olmasin:

Biliyorsunuz genel mantigini, tasarimi modular yapiyorlar, uretim bandindan ucte biri bozuk cikan cekirdegi GDDR5X ile paketliyorlar (1080), yarisi bozuk cikan cekirdegi GDDR5 ile paketliyorlar (1070), tamami saglam cikan cekirdegi (ki ilk asamada bunlarin sayisi az oluyor) ileride HBM2 ile paketlemek uzere kenara aliyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1070 980TI dan %10 hızlı ve ... 300-400 dolar daha mı ucuz bu durumda ?

980ti en son 570 dolardan bulunabiliyordu. Esasında 600 dolar olmuştu. 1070 ondan 220 dolar ucuz oluyor. Performans olarak da %5-10 önünde. Oc tarafında şimdilik 980ti daha iyi görünüyor. Diğer tüm noktalarda 1070 üstün. Artık alınacak kart 1070. 980 ve ti yalan oldu. Amd tarafı zaten felç.

Nvidia'dan 1060 da yakın zamanda geleceğe benziyor. Inno3d şöyle bir tablo yayınlamış:

Inno3D-GTX-1060.jpg

Üst seviyeyi komple yeniliyecek gibiler. Gerçi 980'le 970 çıkalı çok zaman olmuştu. Yenilenmesi fena olmaz. Alt seviye bir süre daha gidecek ama. O da klasikleşti zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Atlamışım. Dün Nvidia computex'te pascallı yeni tegrasını göstermiş:

NVIDIA-Tegra-Pascal-3.jpg

Nintendo NX'te böyle bir şey olabilir. Ya da özelleştirilmiş daha güçlü bir soc yapmışlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu durumda yeni fiyat performans kralı 1070 diyebiliriz. hatta biraz iddialı olacak. 1070 varken AMD eğer cevap veremezse geçmiş olsun gidip kimse AMD almaz. 

ben bile düşünebilirim 1070

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD cevabını 480 ile verdi. İlk polaris, doğrudan 1070'i hedefliyor... Ama hedefi ne kadar tutturabilecek orası tartışmalı. 2 tane 480 performans olarak anca 1080 ediyor çünkü

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD cevabını 480 ile verdi. İlk polaris, doğrudan 1070'i hedefliyor... Ama hedefi ne kadar tutturabilecek orası tartışmalı. 2 tane 480 performans olarak anca 1080 ediyor çünkü

Fiyat avantajli gozukuyor ama... Cogu kisi icin ben dahil tek bir 480 bile yeterli olacaktır. Bu durum bence Nvidia nin 1060 1050 gibi kartlarini hizlandirir

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ne 1070'i? Alakası yok, yakınından bile geçmiyor. :D Tabi gönül onu istiyor ama 1070, 480'den %40-50 civarında daha hızlı olacak. 480 için 970/980 arası deniyor. İyi ihtimalle 980 desek bile 1070 kafadan %40 fark atacak demektir.

Amd ilk hamlesiyle eski sweet spot mantığına geri dönmüş görünüyor. Ama o değil tam olarak. Nvidia'nın henüz olmadığı yerden ne kadar götürebilirsem kar demiş galiba. :lol: Tabi 14nm'de şuan için en fazla bu yapılıyor da olabilir. Neticede daha önce gpu üretmeyen tesisler için bir ilk bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni İsimlendirme ile yeni bir GPU ve 199$ gibi iddialı bir fiyattan geliyor, CF ile 1080'i geçiyor yada benzer sonuç alıyor. AMD'ye sempatim olsada gerçek skorlar gelmeden umut etmemek lazım diyorum.  Nvidia bana göre 1070/1080'i yanlış bir fiyat etiketiyle çıkardı, ilk defa son kullanıcıya iyilik etmiş olacak yanlış hatırlamıyorum bu ilk, şöyleki 970/980/980Ti kartları alenen öldürdüğü yetmemiş gibi 2.eldede kendisine sövdürecektir. keza 2.el fiyatlarını dibe çekecek.  1080Ti'nin asıl kart olduğunu düşünürsek AMD'nin buna karşılığıda denk olabilir hatta geçebilir, buna sebep olarak polaris'in F/P oranını gösteririm. Nintendo NX'e girmesi kendisinin hayrına olur, tabanda en azından konsolardan birinde programcıların ilgisini üzerinde tutar.

Birde dikkatimi çeken şey, piyasanın ve sektörün klasik sahtekarlığı, tescilli olsada buna dem vurmak lazım. Misal Anand'ın 1080 testlerine bakın FuryX olduğu sanılan noktadan daha yukarıda perf. vermiş keza 290x ve diğer AMD GPU'larıda öyle. eskidende böyleydi hala aynı. 

Kaynak= http://www.anandtech.com/show/10326/the-nvidia-geforce-gtx-1080-preview

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuan bir kesinlik yok ama hem editörler hem de ulaşılan 3dmark11 puanları ve de yayınlanan kart specleri gösteriyor ki kart 390x'in az farkla gerisinde olacak. O da tam olarak 970/980 arası oluyor. 290'dan da %15-20 kadar önde olur sanırım. 290'dan geçilecek bir kart değil yani. 290'ı oc yapıp 390 olarak kullansan zaten neredeyse aynı performansı alıyorsun. Bir anlamı kalmıyor.

Bir de millet cf falan diyor ama cf ile 1080'i geçer mi, gerisinde mi kalır belli değil. O konuda çok umutlu olmamak lazım. 4 gb bellekli modelle cf işine girmek çok mantıklı olmaz. 8 gb bellekli modelle girsen en ucuzu 230 dolar olacak. Çifti 460 dolar. 380 dolara cillop gibi tek gpulu 1070 var. Hem de özel tasarımları olacak. 480'le cf yapınca attığın taş ürküttüğün kuşa değer mi, biraz muğlak. 1080'in aşırı fiyatına bakınca değer görünüyor ama insanlar yeni kart heyecanından 1070'i atlıyorlar sanırım. Çift kart sorunları vs. girmesek bile Nvidia'nın iddia ettiği bir de vr performansı var. Amd'den o konuda bir açıklama gelmediği sürece vr işini Pascal'la Nvidia götüreceğe benziyor. 1070'in vr performansı Titan X'ten %40-50 yüksek olacak iddiası var. 1080 desen daha feci. Amd 480 için vr capable diyor da vr kullanacak adam capable'la yetinir mi bilemiyorum. Nvidia yarın birgün 1060'la çıkıp da düz performans 480 kadar, vr'da da %30 hızlıyız, fiyat da aynı derse nolacak? Şimdi tek başına olunca 480 fena durmuyor ama şurda 1-2 ay içinde 1060'ın falan ayak sesleri duyulunca, 480 için oluşan hava dağılabilir gibi geliyor. Ama aynısını 1080/1070 için söylemek zor. Çünkü uzunca bir süre rakipleri olmayacağı resmi olarak onaylanmış durumda. Rakip geldiğinde de ne durumda olacağı henüz belli değil.

Bu nesilde orta sınıf bir Amd kart alıp geçerim diye düşünüyorum aslında. Hatta dün gece 200 dolarlık fiyatı duyunca baya bir heyecan oldu. Çünkü 480'in 980'i aşabilen performansla geleceğini ve bunu 200 dolara yapacağını sanıyorduk. Ama sabahına kartın fiyatı 200-230+ dolar, performansı ise 970/980 arası olunca heyecan baya örselendi. Yine iyi ama şimdi bir de Nvidia'nın kartlarını görelim demeye başladık.

Bir de Amd tarafından yıl sonunda ya da yıl başında geleceği söylenen Vega var. O nasıl olacak merak ediyorum. İşi çok zor açıkçası. Çünkü 1080 şuan Polaris'ten çok ciddi şekilde hızlı. Ufak ufak özel tasarım kartların da incelemeleri gelmeye başladı ki onlar da referans tasarıma göre ortalama %10 kadar daha hızlı görünüyorlar. Vega geldiğinde Polaris'ten %80-90 daha yüksek performans göstermek zorundaki 1080'in özel tasarımları ile yarışabilsin. Gerçi hbm2 kullanacak falan deniyor ama sonuç ne olur belli değil. 400-450mm gpu yapmak zorunda kalırsa Amd, işi zor. Nvidia 314mm'lik gpuyu aylar öncesinde gddr5x'le sunmuş olacak. Geçen nesilden bu nesle değişen çok fazla bir şey yok gibi görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kartlar bir gelsin testler çıksın bakalım bir hele, Nvidia'nın VR'da şu kadar hızlıyız demesi çok önemli değil keza hangi oyunun VR'ı var ki ve ne kadar VR, 1070/1080'in fiyat olarak güzel bir yerden çıkması son kullanıcıya kazanç, şöyleki AMD'nin bu kartları geçememesi durumunda bile alınacak kartlar en azından güncel teknolojiler içerecek.

Birde AMD en çok güç tüketiminde performans vaadi ile tablolar dökmüştü, heleki son birkaç ay içinde performans gelmeyeceği neredeyse ayyuka çıkmıştı. 480'in fiyatı güzel kendiside ona yakışır serin çalışma CF başarısı gibi diğer alanlarda etkin olursa AMD önceye oranla ciddi satış sıçraması yapar. son 2 yıldır bilinçli bir kullanıcı Nvidia hegomonyasından AMD karta bakmaz olmuştu, isimlendirme manyağı kartları satmak AMD için zor bir durumdu, pazar payı vb sektörel durumuda ortada zaten.

Sene sonu gelecek olan Vega doğrudan 1080ti hedefli bir kartla gelecek büyük gpu hbm2 vs ekstraları hesaba katmak lazım, fakat sene sonuna çok var, AMD şuan en çok satış yapılacak alana atak yapıyor ve bunu başarmak için gerekli hamleler bunlar. ne kadar başarılı olacak orası göreceğiz. ben hala 750Ti ile idare ediyorum,  1080P'de 120/144FPS alabileceğim orta seviye bir karta bakıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar CF ve SLI'ı kaale almayın. Hele ki "Bu kartın 2 tanesi 1080 performansı yakalıyor" olaylarına hiç girmeyin. SLI-CF hiçbir zaman maksimum performans vermez. En iyi verdiği noktada %80-90 arasıdır. Üstelik buna oyunun destekleyip desteklememesi de eklenir.

Mesela tolga hocam SLI yapıyor ama bunu en üst düzey kartla yapıyor. Bu neden önemli derseniz,yeni çıkan bir oyun SLI desteği sunana kadar (hiç sunmayan da var) mantar gibi performansla sürünmüyor yerde. Yine tek kartla cillop gibi oynuyor oyununu. Belki 100-120FPs ile oynamıyor ama 60+ fps ile oynuyor.

Bu kartın CF performansına güvenip bunu ikili alıp ana ünite olarak kullanmaya çalışırsanız çok büyük sıkıntı olur. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mehmetclk

Vega için 1080ti falan çok büyük lokma olacağa benziyor. Şuan gp104'e hiçbir yanıtı yok ve Vega Polaris'ten %80 daha yüksek performans gösterecek ki 1080'le yarışsın. 1080ti'le rekabet için Amd'ye Polaris'ten %150 hızlısı falan gerekecek. Öyle bir şey yapmaya şu halde Amd'nin nefesi yetmez bence. Navi falan olacak ya, anca onunla 1080ti/Titan gibi kartlara rakip olabilir. Öncesinde 1080/1070'e rakip gelmesi gerek. O da Vega olacak. Nvidia'nın bant genişliğini daha verimli kullanma avantajı var. O sayede hbm2 olmasa bile yeni Titan/1080ti için yeterli bant genişliğini gddr5x'le sağlayabilir görünüyor. Vega'nın alt modeli için de belki bu geçerli olur. Ama üst model için zor. Şu halde Amd'nin işi bana hala zor görünüyor. Nvidia'nın olmadığı boşluktan başlamak güzel fikir ama, Nvidia zaten alıp başını gitmiş gibi. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazıda Navi'den bahsetmeyi unuttum, AMD her zamanki gibi asıl olanı yada esas bahsetmesi gerekeni bir şekilde saklıyor gibi bir durum var, AMD'nin son 4 yıldır Nvidia ataklarına cevap verememesi eldeki mimarinin hem gelişiminin teknik olarak zor olmasıydı hemde ölçeklendirilmesinin mantıksızlaşmasıydı, polaris'le ucuzu yani ölçeklendirilmiş bir ürünü olduğunu gösterdi bence, sonraki vega ve navi birbiri ardına gelen ex modeller olacağını ve hep biraz üste koyacağını düşünüyorum. 1080/1080Ti geçilemeyecek yada çok zor bir noktada değil. AMD'nin Vega ile üst segmenti rekabete zorlayacağı kartlar türeteceği gibi bir tahminim var Navi'de SP/DP odaklı ve gamer tepe ürün kartı geleceğini düşünüyorum. hele şu yazı polaris'le bir atlatsın gerisi zaten gelir. tester dökülsün kartları görelim bakalım. :icon_think:

Birde CF/SLI olayına Bloody'nin dediği gibi çok takılmamak lazım, etrafımda çift kart kullanan tanıklarım yok denecek kadar az, belki 2.el nur yağarsa 970/980'i çiftleyecek olanları görürürüm, yahutta gerçekten ucuz olursa 480'nin çiftini görebilirim kim bilir. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında ilk gcn mimarili kartlarda da orta sınıf kartlar (7800'ler) en güzel modeller olmuştu. Daha önceki modellere bakınca da Amd'nin 200-300mm arasında ürettiği gpuların çok iyi olduğu görülüyor. Şimdiki 480'de de gelenek değişmemiş. Çünkü onun da 232mm olduğu söyleniyor. Düz mantık gidersek Pitcairn gibi bir gpu ve onu kullanan kartlara benzer bir kart çıkmış ortaya. Ama işte sorun şu ki, nvidia bu sefer daha erken ve çok daha güçlü gpularla girişti yeni nesle. Hem de bunu hiç zorlanmadan yaptı. Amd'nin o gpularla yarışması için bu sefer Tahiti benzeri bir gpudan fazlası gerekiyor bence. Zamanında Tahiti gk104'e karşı zar zor yarışabilmişti. O zamanlar gk104-Pitcairn (680 vs 7870) arasındaki performans farkı da %40-45 düzeyindeydi. Şimdi Polaris-gp104 (480 vs 1080) arasındaki fark %70 seviyesinde olacak. Amd'nin bu performansı yakalaması için neredeyse Polaris'in iki katı büyüklüğünde gpu yapması gerekecek. 450mm civarı bir gpuyla da 314mm kadar bir gpuyu yarıştırmak ne kadar mantıklı olur bilmiyorum.

Üstüne bir de sene sonu veya gelecek yıl gp102 gelir de 1080'in üzerine %30-35 performans koyarsa işler iyice zorlaşacak. Çünkü o zaman bugünkü 480'in yaklaşık 2,5 katı performans gösteren bir kart gerekecek Amd'ye. Yine Pitcairn üzerinden konuşursak, onun 2,5 katı performans gösterebilen Fiji (Fury) anca 3 yılı aşkın süre sonra, hbm + su soğutma gibi şeylerle geldi. Onun da ne kadar başarılı olduğu ortada. Nvidia'nın elinde halihazırda gp104'ten %50 daha kaslı gp100 olduğu için işin ucu illaki bu noktaya varacak. O zaman Amd Navi'yi mi çıkarmış olur bilmiyorum ama Vega'nın ötesindeki bile Nvidia'nın elinde hazırken Amd'nin istese de istemese de o günlere hazırlanmak zorunda olduğu ortada.

Bu açıdan bakılınca 1080ti/Titan gibi kartlar ulaşılmaz değil evet, ama ulaşılması Amd için şimdilik çok zor görünüyor. Daha bir de 2017 sonunda beklenen Volta var ki, o ayrı bir mesele. Navi çıkacağı zaman Nvidia Volta'yı gündeme getirirse ki büyük ihtimal öyle olacak, o zaman Navi'nin işi rekabete başlamadan zorlaşacaktır.

Bence Amd artık tamamen fiyata oynayacak kartlar üretecek. Üst seviye takılma düşüncesinden tamamen vazgeçecektir. Tıpkı işlemci tarafında olduğu gibi. Çünkü üst seviyede işlerin artık çok zor olacağını gördü. Tamamen oyun performansına odaklanmış dana gözü kadar gpu + hbm + su soğutmayla bile rakibini zorlayamadı. Bu şok Amd'yi orta sınıfa itemeye yeter bence. Ordaki rekabeti de yine Nvidia'nın hamleleri belirleyecek gibi geliyor bana. Nvidia'nın şımarık hamlelerine sert yanıtlar vermekte zorlanıyor artık Amd. Dün 200/230 taban fiyatları ile duyurulan 480 güzel kart tamam ama Nvidia'nın orta sınıf kartlarının fiyatı ne olacaktı ki zaten? 980 550 dolar, 970 330 olar, 960 200 dolardan çıkmıştı. Halef modellerde ise hepsine birer 50 dolar ekleyip 1080 600 dolar, 1070 380 dolar olarak çıktı. 1060'ın da 250 dolar olması muhtemeldi. Hatta orta sınıfta 50 dolarlık artış biraz fazla olacağı için 230 dolar gibi fiyatla tanıtılması da beklenen bir durumdu. Şimdi Nvidia'nın orta sınıf kartını 230/250 dolara çıkaracağı tescillenmiş oldu.

Amd eğer Fury düzeyinde performansı 200 dolara verecek olsa, işler baya değişirdi ama ortaya çıkan görüntü piyasadaki dengeyi öyle çok değiştirecek gibi görünmüyor. Tabi 480'in de belli bir maliyeti var. 200 dolar altına çıkması zor olurdu. Hatta bu fiyata sunabilmek için büyük ihtimalle verimliliğin artmasını 6 ay bekledi Amd. Sonuçta ortaya iyi ama rakibi çok da zorlamayacak bir kart çıkmış oldu bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RX 480 ile ilgili olarak gözden kaçan bir nokta var, esas mesele firmanın bilmem kaç sene sonra GTX 780Ti veya GTX 980 performansını falan yakalaması meselesi değil, bunu nasıl yakaladığı meselesi.

Şu anki durumda RX 480'in rakibi zaten ne GTX 1080 ne de GTX 1070. 199 USD fiyat seviyedinde rakip GTX 960 şu an, Nvidia'nın o fiyat seviyesindeki ürünü o çünkü bugün. Kart GTX 1070'in yarı fiyatında neredeyse, bunları unutmamak lazım.

Yarın da GTX 1060 olacak ise onun da RX 480'i yakalayabileceği çok meçhul spekülatif GTX 1060 spec.lerine bakılırsa.

Meseleyi GTX 1070, GTX 1080'den ziyade yukarıda belirttiğim çerçeveden değerlendirmek daha doğru.

Gerçi bu işlere de AMD kendisi yol açtı bir miktar sansasyonel açıklamalarla ama yukarıda çizdiğim çerçeve açısından değerlendirmek lazım bana göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer o çerçevede değerlendirecek olursak, amd daha kötü durumda demektir. Nvidia'nın 1,5 yıl önce piyasaya 200 dolardan çıkardığı 960'ı konu edinmek zor. 480'in rakibi bu olacak demek gerçekten zor. Çünkü o kart çıkmış, milyonlarca satmış, yapacağını yapmış. Son 6-7 aydır da fiyatı belli ölçüde düşmüş, hatta 4 gb bellekli modelleri bile 170 dolar olmuş durumda. Hem de daha pascal kartlar duyurulmamış, satışa sunulmamışken böyle olmuş. Şimdi pascaldan sonra maxwell kartların fiyatları ciddi şekilde gerileyecek. Hatta ilk pascalların etkilediği modeller düşüşe geçti bile. 1080 piyasaya çıkmadan önce 980 400 dolar, 980ti 550 dolar, 970 280 dolar oldu. 1070'in piyasaya çıkmasıyla eski kartların fiyatları daha da düşüp birkaç ay içinde de tamamen sonlanacaklartır. 960 da bir süre daha 150 dolar seviyesinden satılacaktır. Yani 480'in rakibi demek zor. Bir de 480'in taban fiyatı 200 dolar olacak. 8 gb model için 230+ dolar ifadesi kullanılıyor ki, birçok kartın fiyatı 230-250 dolar olacak demektir. Aynı dönemde 150-170 dolar seviyesinde olacak 960'la aynı klasmanda olmayacakları açık. Zaten Nvidia ya 960'ı da sonladırıp gp107 gpusuyla o seviyede bir kart çıkarır ya da 150 dolardan devam ettirip 200-250 dolar seviyesine gp106 ile gelecek 1060 gibi kartları koyar. İkinci ihtimal daha kuvvetli görünüyor. Çünkü 970/980 2 yaşına geldi nerdeyse. O seviyeye 1060'ı koymak daha cazip görünüyor.

Ayrıca 1060'ın specleri belli değil. Hatta gp104'ün ciddi şekilde kırpılmışı olarak gelecek 1065/1060ti gibi bir kart olup olmayacağı da belli değil. Hatta 480'in performansı da belli değil. 480'in tahmin edilen performans düzeyinde rakipsizken iyi iş yapması olası, ama fiyatı 250 seviyesine çıktıkça o da cazibesini kaybediyor.

Edit: Şu haberi paylaşmak için girmiştim:

http://videocardz.com/60853/nvidia-to-offer-desktop-graphics-in-notebooks

Nvidia 980 ile başladığı furyaya yeni kartlarda da devam edecek denmiş. Mobil kartlar için M ekini atıp "1080 for notebooks" şeklinde bir isimlendirmeye gidecekmiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de şöyle bir haber gelmiş:

http://ambermd.org/gpus/benchmarks.htm

http://videocardz.com/60881/first-and-only-benchmarks-of-pascal-gp100-spotted

Ambergmd sitesinin gpu benchlerinde pascal gp100'lü tesla p100 sonuçları yayınlanmış. 1080'den ortalama %37 yüksek performans göstermiş. Ancak performans farkı %21-75 arasında değişiyor. P100'ün ekstra özellikleri devreye girdiğinde coştuğu sonuçlar da var, 1080'in burun farkıyla önde olduğu sonuçlarda. Tabi bunların tümü compute ıvır zıvır mevzular. Ama kartlar milletin eline geçmeye başlamış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RX 480'in rakibi Nvidia'nın 200 USD seviyesinde satılan hangi kartı ise odur, o olacaktır. Basit bir mesele, performansı da belli değil tabii, daha önce de belirttim, bilemiyoruz şimdilik, ancak ortadaki spekülatif şeyler üzerinden fikirler yürüyor, bekliyoruz neyin nesidir görmek için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://techreport.com/forums/viewtopic.php?f=3&t=117968

Şu başlıkta paylaşılanlar çok güzel. 

Tamam 1080 şu anda en hızlı tek gpu kart ama pascal = maxwell aslında ve pascal ile gelen güzelliklerin maxwell için de açılması ihtimali olabilir yazılımla. Olayın tamamen yazılımla kapatıldığını düşünüyorum. 

Clock by clock değerlendirme yapılsa neler çıkacak ciddi merak ediyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://techreport.com/forums/viewtopic.php?f=3&t=117968

Şu başlıkta paylaşılanlar çok güzel. 

Tamam 1080 şu anda en hızlı tek gpu kart ama pascal = maxwell aslında ve pascal ile gelen güzelliklerin maxwell için de açılması ihtimali olabilir yazılımla. Olayın tamamen yazılımla kapatıldığını düşünüyorum. 

Clock by clock değerlendirme yapılsa neler çıkacak ciddi merak ediyorum. 

Benzerleri dhde de tartışılıyordu 1-2 hafta önce. Pascal maxwell'in az buçuk geliştirilmiş olarak geldi zaten. Başka da bir numarası yok. Maxwell'deki büyük oc potansiyelini kullanıp biraz da ince ayar çekmişler. Tüm gpc/sm yapısı aynı. Hatta gp104 sözde pascal ama ilk tanıtılan pascal'dan çok maxwell'e benziyor. Zaten pascal'la tanıtılan Ansel Maxwell gpularda da çalışacak deniyor. Ama vr teknolojisi, renk/üçgen sıkıştırma mevzusu yeni ve donanımsal diye biliyorum. Bir de gddr5x bellek desteği var. O da donanımsal. Gp100 ise esas yeniliklerin olduğu gpu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok