Nvidia GeForce 10 Serisi (Pascal)
2 2

Bu konuda 1.144 mesaj var

id498876_1.jpg

söyle bir liste var umarim dogru degildir, ti serisinden ümitliydim hbm2 olayinda eger gddr5 ile gelecekse Volta bekleme planlari benim icin basladi :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O tablonun hiçbir inandırıcılığı yok. Galiba pascalla ilgili pek bir sızıntı olmadığından millet neyi görse balıklama atlar hale geldi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tamamen tablo üzerinden yorum yaptım. Alınır alınmaz çıkınca gerçek oyun testlerinden sonra karar verilir. Tablo tabi ki gerçek olup olmadığı belli değil , herkes böyle tablo yapıp internete koyabilir, wccftech sitesinde gördüm paylaştım. Eğer yanlış anlaşılmaya neden olduysam kusura bakmayın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben de bekliyorum. 780Ti ile bazı oyunlarda 120 üzeri fps tutturmak artık sıkıntı oluyor. Pascal'a az kalmamış olsa 980Ti alıp geçeceğim ama az daha bekleyebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben de bekliyorum. 780Ti ile bazı oyunlarda 120 üzeri fps tutturmak artık sıkıntı oluyor. Pascal'a az kalmamış olsa 980Ti alıp geçeceğim ama az daha bekleyebilirim.

Valla benimde yakin bir arkadasim bu yeni kartlara gececek gibi. Elindeki kartlari ben alacagim için sabirsizlaniyorum...

KaraSinek beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tesla P100 duyuruldu.

15 milyar transistör.

600mm2 çip.

16nm ff + hbm2.

Kullanan server sistemler 2017 q1'de geliyormuş.

2016-04-05-19_23_53-NVIDIA-Events-on-UST

Pascal-HBM2.jpg

TESLA-P100-servers.jpg

NVIDIA-P100.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

60 sm, her sm 64 cc ve 4 tmu, toplam 3840 cc ve 240 tmu. 512 x 4 = 4096 bit veriyolu, 16 gb hbm2 bellek. Beklendiği gibi dp tarafına abanmış nvidia: fp32/fp64 oranı 2:1. Maxwell'de 32:1'di. Kısaca 1920 dp birimi var. Ancak bunların tamamı full gpu için. Gp100 içinse 4 sm kırpılmış deniyor. Ayrıca gp100 için söylenen saat hızları da base: 1328 mhz, boost: 1480 mhz. Tdp 300w denmiş. Çok başarılı görünmedi. Tabi henüz ne performansını ne de diğer özelliklerini biiyoruz. Ayrıca bu tesla gpusu ve bunun oyun gpusu olarak gelmesi tahminen 2017 ikinci çeyreği, belki de ikinci yarısı mümkün olacak.

P100_SXM2.jpgP100_SXM2_back-500x290.png

GP100-Block-Diagram.pnggp100_SM_diagram.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de bugün gördüm, 18 milyar transistör denmiş. Özellikle de kalın yazılmış.

https://developer.nvidia.com/pascal

Transistör sayısı kesin değil yani. Ayrıca birim bazında iyileştirmeler olduğu belli. Yoksa o kadar transistör artışına bu kadar az shader artışı anlamsız kalırdı. Mimari de gitgide Fermi'ye dönüyor gibi. Ama fermi+kepler+maxwell+gcn ve hatta +tesla gibi bir şey olmuş. Çünkü tpc kavramı da kullanılıyor. :D Büyük ihtimalle her birim daha etkin kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Maxwell'de zaten birim verimliliği üst bir noktaya ulaşmıştı. Burada biraz daha ilerletmişlerse, artan birim sayısı, saat hızları ve hbm2 ile performansın %60-70 civarı artması gayet normal. Hatta az bile. Ama gpgpu ve server alanlarına bu kadar yoğunlaşmalarının bedeli bu oluyor. Fermi'de de böyle olmuştu. Amd'den bu sefer maxwell gibi oyun amaçlı bir mimari göreceğiz diye düşünüyorum. Bu da onu daha beklemeye değer kılıyor benim gözümde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pascal için gelen 720 gb/s bant genişliği lafları doğrulanıyor gibi:

M9OlSFw.jpg

Edit: Şimdi pascal mimarisi sunumunu gördüm; Tesla p100'de kullanılan gp100 gpusu için bant genişliği 720 gb/s, 56 sm, 3584 cc, 16 gb hbm2 resmi bilgilermiş.

NVIDIA-DGX1-Tesla-P100-2.jpg

Bunlar haricinde yukarda verdiğim kartın arka görüntüsü de nvlink bağlantısının fiziksel yapısıymış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence 720gb/s olayı ecc nedeniyle böyledir, oyun için satılacak kartların ecc bellekli olacağını sanmam, bantgenişliği de 720gb/s den daha fazla olur bu nedenle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence 720gb/s olayı ecc nedeniyle böyledir, oyun için satılacak kartların ecc bellekli olacağını sanmam, bantgenişliği de 720gb/s den daha fazla olur bu nedenle.

Büyük ihtimalle. Ayrıca saat hızları da daha yüksek olur. Tabi bunu 1 yıl sonra görsek o bile iyidir. Adamlar 8 tanesiyle 129 bin dolarlık sistem satacaklar.

NVIDIA-DGX1-Tesla-P100-1.jpg

Eğer bu iş tutarsa, oyuncuların yüzüne bile bakmazlar gibi geliyor. :2no:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni FinFET üretim prosesinin olgunlaşması biraz zaman alacağından, önce ufak GPU'lar gelecek doğal olarak. bunlar daha az transistör içerdiğinden 1 wafer'dan daha fazla çıkacak ve aralarında FinFET bazlı hatalılar olsa bile talebi karşılayabilecekler.

VR, QuadHD veya 4k amacı varsa hedefe en az GP104 konulmalı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gp104'ün üst modeli için titan x'in azcık önünde 170w civarı tdpye sahip bir kart olacağı söylenmeye başlamış. 8 gb gddr5x 10 ghz hızında belleğe, 256 bit veri yoluna, 64 rop ve 4 gpc, 32 sm, 2048 shadera sahip olduğu söyleniyor. Gpu zar alana 300mm2 civarı, yani gp100'ün yarısı kadar. Gpu hızı belli değil ama 1500 mhz civarı olacağı belli gibi.

Alt model ise 8 ghz gddr5 bellekli, 980ti'ın biraz gerisinde, 150w tdpli bir kart olacak denmiş. Detayları belli değil şimdilik ama 28 sm ile gelmesi muhtemel. Gpu hızı da 1400 mhz falan olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-1.jpg

Henüz gerçek olup olmadığı belli değil. Ama sahteyse adamlar iyi uğraşmış demektir. :lol:

Orta sınıf Pascal'lar da sonbaharda gelecekmiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gp104'ün net görüntüsü düşmüş sonunda.

NVIDIA-GP104-GPU.jpg

Şu da videocardz.com'un karşılaştırmalı görüntüsü:

NVIDIA-Pascal-GP104-vs-GM200-vs-GM204-GP

Bu karşılaştırmadan yapılan çıkarımla gp104'ün 332mm2 kadar bir gpu alanı olduğu tahmin ediliyor. Bu zar alanına da dp birimleri kırpılarak 2560 shader sığdırılmış olması muhtemel.

http://videocardz.com/59266/nvidia-pascal-gp104-gpu-pictured-up-close

http://www.overclock.net/t/1598114/chiphell-possible-gtx-1070-and-gtx-1080-price-revealed/120#post_25095998

Edit: Gpu alanını görünce aklıma geldi. Şimdiye kadar en başarılı olan oyun gpuları genel olarak 332-334mm oldu hep. Bunlara örnek olarak g70, g92, gf104, cypress verilebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok