Nvidia GeForce 10 Serisi (Pascal)
2 2

Bu konuda 1.144 mesaj var

En son 4870x2 kullandım AMD. Driver sorunu yoktu ama performans sorunu vardı. Crysis'de Geforce GTX 295 bunun iki katı performans veriyordu,iki kartın da gpu performansı normalde yakın olmasına rağmen. Bu performans farkı da drivera dayanıyor haliyle. O yüzden 295'e geçmiştim,bir daha da yaklaşmadım AMD'ye.

Her oyun çıkışında da dikkat ederseniz,"AMD kartlarda çok sorunlu"  ifadelerine sık sık rastlarsınız. Nvidia gibi oyunlara release driver çıkarmak konusunad çok eksik AMD. 

Benim önyargım yok. Şu anda sadece freesync,g-sync olayı var. Yatırımımı G-sync monitör ve Nvidia kartına yapma eğilimim var.

Bir de son çıkan ekran kartları Nvidia'nın yanında ısı ve OC performansı olarak çok geriydi. Ondan tercih etmedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de tecrübelerime dayanarak ve yukarıda İhsan'ın da bahsettiğine benzer nedenlerle imzadaki sistem üzerinden gidiyorum, ancak itirazım "sürücü problemi" diye bahsedilen konunun özellikle tek kart kullanımını da içine alacak şekilde bir miktar abartılmasına.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhabalar,

Sürücü sorunu esasında firmanın bir nevi psikolojik itibarını etkiliyor, işi bilen insanları bile eşref saatinde yakaladımı sinir ediyorken sorun yaşayan bir son kullanıcının bir daha o markayı alması çok zorlaşıyor, AMD ve Nvidia tarafındada çok sorunlu notebook ve PC kartlara denk geldim, sonuçta algı oluşmasını sağladığı için rüzgar ters yönden esmedimi bir daha o kullanıcıya mal satmak zorlaşıyor, geçen ay bir arkadaşa galax 970 alacaktık daha doğrusu aldıracaktım, adamın eski sistemindeki kartı AMP 7970 olduğu için aklında AMD almak vardı gittik GB-G1 390x aldık hemde yaklaşık 380TL+ fark vererek.

T800'ün bahsettiği yada anlatmak istediği zaten beceri isteyen 2li 3lü kart kurulumlarında yaşanan delirtici sürücü sorunlarının yanlış anlatım sebebiyle sanki normaldede olduğu algısının oluşmuş olması, gerçektende hem işlemci hemde gpu tarafında AMD alırsan eksiksin sorunlusun gibi bir algı oluşmuş, cpu tarafı yaklaşık 6 yıldır böyle ama gpu tarafındada özellikle 6970'in çıkışından sonraki süreçte AMD böyle bir durumun içine girdi, zaten PR olarak kötü olan AMD bir sürücülerle yaşanan sorunları genelleştirilmesine engel olamadı. 

Konuyla alakalı birşeyler yazacak olursak, Nvidia'da "tamamen dedikodulara göre yazıyorum" kuvvetle muhtemel HBM2'li bir 980Ti devamı çıkaracakmış diyorlar, belkide GDDR5x olur ama dedikodu işte.  Pascal'ın çıkışı AMD'ye göre gecikirse şaşırmamak gerekir, Nvidia'da bu durumu öngörüp bir B planı yapmış diyebiliriz, en azından dedikodulara göre öyle gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

As a company, we were not satisfied with the state of our drivers. They were plagued by problems, were not being released frequently, and got a little stale in the feature department. We regrouped and decided that VPU software was a core for focus for ATI, and we were determined to take the necessary steps to attain market leadership. Clearly we wanted to be the innovators (and not the imitators) in that field. After considerable investment in people, tools, process, and a shift in mindset, we embarked on the CATALYST voyage. Which brings us to the present day, with recent user poll resoundly indicating that ATI has vastly improved software performance.

(Interview with ATis Terry Makedon, March 2004)

Bunu driver konusunda berbat unlerini temizlemek icin driver'larinin adini Catalyst olarak degistirdikleri donemde soylemisler. O zaman ayda bir yeni driver sunmayi vaad etmislerdi. Bakalim driver programinin adini Radeon Software Crimson Edition olarak degistirdiklerinde ne iddia ediyorlar:

6 updates per year, a big move forward from the company's six-month silence from 2H14 to 1H15.

Targeting day-one game driver support with greater consistency than in the past.

Ayni tas, ayni hamam. Baska bir sey soylemeye gerek var mi? Arada degisen sadece su olmus, acikca "driver'larimiz berbat, aylarca yenisi cikmiyor, o yuzden yeni program baslatiyoruz" demek yerine "hey, yeni driver progamimizda yilda 6 driver olacak ve driver'larimiz daha da iyi olacak" demeyi ogrenmisler. Yukarida hangi AAA oyunlar icin optimize driver'larin beklendigine cesitli ornekler verilmis, nvidia'nin agresif politikalarini begenmesem de en buyuk hobim icin yuzlerce dolar harcayip driver cikmamis diye aylarca beklemeyi sahsen goze alamiyorum, bunun adina kotu driver desteginden baska ne denir bilemiyorum.

10-15 yildir, duzenli olarak, Ati/Amd'nin driver programini gelistirdigini, eskisi kadar kotu olmadigini okuyoruz. Bu istikrarin devamini dilerim. 2020'li yillarda da "biz dusunduk de, aslinda bu driver konusunun onemli olduguna karar verdik" diyerek yeni bir driver ismiyle karsimiza cikarlar artik.

Firienholt and mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@epi Şu anda AMD sürücüleri kötü durumda değil. Uzun süredir , -tek kart konfigrasyonunda - sorunsuz çalışıyor En son Crimson çıktı ama ondan önce de sorunlu değildi. Özellikle olarak biraz geri kaliyor . 

Tomb Raider için Nvidia oyundan önce yaptıysa optimizsayonu, AMD 'de oyundan 2-3 gün sonra hotfix sürücü çıkardı. Çok dezavantajlı bir durum yok. 

Nvidia tarafında, sürücü kendi kendisini , restart a gerek kalmadan update ediyordu. AMD tarafında da olsa iyi olur diyeceğim ,bir tek o var.

AMD 'nin son açıklamaları zaten ağırlığı GPU a verecekleri yönünde. Orda hala rekabetçiler. Vazgeçmeleri mümkün değil. 

Yeni kart alacak olsam, AMD tarafına yine bakarım. 

Çözülmesi gereken ilk sorun Freesync-Gsync meselesi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam benim yazdıklarım açık, sürücüler problemsiz gibi birşeyden bahsetmiyorum, hatta iki taraf için de bahsetmiyorum ve neden bahsettiğimi de uzun uzadıya tekrar tekrar belirtmek istemiyorum artık.

12 yıl önceden de açıklama bulup getirmek ilginç olmuş, o dönemde de böyle bir açıklama yapılabilmiş olmasını da hayretle karşıladım, neticede bu meyanda bir açıklamayı şu an için hatırlamadığımı belirtmiştim zaten, 12 yıl önceyi falan bilemem.

Altı aylık sessizlik dönemi diye bahsedilen dönemde de sanıyorum WHQL sürücü çıkmadı sanki, yine beta sürücüler geliyordu diye hatırlıyorum.

Her neyse yani, yazılanlar açık, kısaca tek kart kullanımında bu sürücü problemi meselesinin bir miktar abartıya kaçtığını düşünüyorum, başkası da ayrı düşünür, beni de ilgilendirmez, gereksiz uzatmayayım tekrar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

12 yıl önceki açıklama o  , nvidia tarafında durum nasıldı? Sürücü sorunları iki tarafta da var. Üstelik arada ATI 'i , AMD aldı.  

Reddit te Amd 'nin sürücüleri üzerine bir yazı okumuştum. AMD ve NVidia 'nın gpu tasarım farkından dolayı, sürücü , donanım etkileşiminin farklı olduğu, AMD 'nin zaten nvidia sıklığında  sürücü çıkarması gerekmediği yazılıyordu. İşin bir de bu boyutu var.

Önümüzdeki aylarda, VR setler çıkacak. AMD ,Nvidia çekişmesinde, bunlara verecekleri desteğe bakmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bahsedilen çerçeve hızlandırma sorunu Crossfire ile ortaya çıkan, çoklu kart kullanımı ile alakalı bir sorun, tek kart kullanımı ile alakasız bir konu.

"En son olarak da catalyst'in berbat hale geldiğinin farkındayız, o yüzden komple değiştiriyoruz, alın crimson dediler." Bunu dediler arkasından da "bir ışık oldu" sanıyorum. :)

Ya hakikaten sabah sabah güldürmeyin, böyle bir beyanat olabilir mi yani ? Bu yorum sana aitse o şekilde yaz, firmaya ait bir beyanat gibi yazma, yok öyle bir beyanat da var ise şu kişi söyledi de, kaynak belirt.

Acaba görmede mi sorun var? Bakınız ilk cümle: "Tabi ki firma çıkıp da biz sürücü işini batırdık ama bakın şimdi düzeltiyoruz demiyor ama bunu yaptığını pek çok kez gösterdi."

O değil, bir de tarihi çarpıtmışsınız, bravo. Amd kartların akıcılık sorunu tek kartlarla ortaya çıktı. Yok ona da inanmam derseniz, aha kanıtı: https://techreport.com/review/23981/radeon-hd-7950-vs-geforce-gtx-660-ti-revisited/3

Her şey o incelemeden sonra başladı. Sizce incelemedeki düzenekte kaç kart var?

Hepsini geçelim, geçen yıl Amd 6-7 ay sürücü çıkarmadı. Bilmiyorum o sıralar ne kullanıyordunuz ama aylarca sürücü beklediğimi dün gibi hatırlıyorum. Hatta forumlarda "Amd sürücü çıkarmayı unuttu galiba" gibisinden dalga konusu olmuştu.

Firma sürücü temizlemek için araç çıkardı yav, daha neyi tartışıyoruz. Çünkü her sürücüde sürücüyü silmek neredeyse bir mecburiyet, ama silebilmek de çoğu zaman büyük bir eziyet. Bunu onlar da anlamış olacak ki, durun size bizim sürücüyü silecek bir alet verelim de işiniz görülsün dediler. Tek karta sürücü yüklemiyor muyuz? Ya da tek kart olunca o sürücüyü silinmemiz gerekmiyor mu hiç?

Yığınla hit oyuna geç sürücü desteği sunmaları, sürücülerin bir oyunu düzeltirken diğer oyunu bozması gibi garip durumlar Amd'de çok daha fazla yaşanıyor. Project CARS yapımcıları Amd'den yanıt gelmiyor falan demişti galiba. Gta çıktıktan kaç ay sonra sürücüsü geldi. Batman'ler, Assassin's'ler, Battlefield'lar silme Nvidia'da zaten. Yok en son Battlefield 4'e sponsor oldular, Mantle'la birlikte 290x Titan'la dalga geçecek dediler, sonuçta 2 fps mi öndelerdi ne...

Söylem: http://www.maximumpc.com/amd-r9-290x-will-be-much-faster-titan-battlefield-4/

Sonuç: http://gamegpu.ru/images/remote/http--www.gamegpu.ru-images-stories-Test_GPU-Action-Battlefield_4_China_Rising_-mantl-1920_msaa_mantle.jpg

Hatta Nvidia sonradan iyice öne geçmiş olabilir. Çünkü r337 sürücüleriyle baya ilerlettiler.

Son olarak yukarda o kadar şey saydım, gayet saygısızca ve yavan bir ifadeyle işinize gelen kısmı alıntılayıp cevaplamışsınız. Sizi uyarmak bana düşmez ama önce bir üsluba dikkat edelim. Yoksa zaten tartıştığımıza değecek bir şey kalmıyor.

Edit: @@epi'nin yorumlarına +1.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birşeyler yazmıştım, gerçi hakaret de yoktu zaten etmem öyle kolay kolay da ama sildim, neyse gerek yok, böyle şeylerden çok sinirleniyorum, zararı kendime oluyor sonuçta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

nvidia agresif bir firma ve onlarin eline kalmak istemem. Amd pek cok yeni teknolojide liderlik etmis bir firma, rekabette yeri onemli. Driver konusunda beta driver kullanmaktan cekinmeyenler icin belli bir memnuniyeti tutturmuslarsa ne guzel. Ben kendi algimi paylasiyorum, dogrudur ya da yanlistir. Bende firmanin yarattigi izlenim yuruyen merdivende yanlis yone yurumekte inat eden muhalefet partisi gibi, 12 yil once yeni isimle driver programini yeniliyor ve artik ayda bir driver cikartacagiz diyor, 12 yil sonra bakiyorsun, yeni isimle driver programini yeniliyor ve iki ayda bir driver cikartacagiz diyor. Bunu soyleyen kisi ayni adam, ayni gorevde, koltuk birakmayan muhalefet lideri gibi. Oyle olunca 12 yil oncesinden aciklama bulup getirmek "ayni tas ayni hamam" temali bir mesajda anlamsiz olmuyor.

Iki firma arasindaki fark su, Amd bir oyunda sorun olunca oyunun yamalanmasini bekliyor, mecbur kalirsa bazen oyun piyasaya ciktiktan uzun sure sonra driver ile cozum getiriyor, nvidia sorun aslinda oyunda diye aglamiyor, driver'dan cozebiliyorsa musterisine daha iyi hizmet veren firma imajini korumak icin driver'dan cozuyor, hatta bunu oyun piyasaya cikmadan once yapiyor, bakiyorsun driver release note'larina haftaya piyasaya cikacak oyun icin optimize oluyor. Benim gordugum haberlerden, yorumlardan aldigim izlenim bu, bu konuda istisna oldugumu sanmiyorum, bu kanaatin olusmasinda kabahatin bende degil Amd'de olduguna inaniyorum. Yaniliyorsam affola.

nvidia'nin agresifligi donanim tasariminda geride kaldigi donemlerde driver'lardan goruntu kalitesini dusurmek pahasina da olsa rakibin performansini yakalamaya kadar uzanabiliyor. Boyle zamanlarda Amd'nin alternatif olarak piyasada olmasi guzel bir sey. Ama iki firmanin donanimi da benzer kalitede oldugunda yazilim destegi daha iyi une sahip firmayi tercih etmek mantikli bir secim. En azindan benim icin oyle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia'nın resmi belgelerine göre hbmli pascal'ın 14smxli k20x'ten 3 kat kadar yüksek sp ve dp gücü olması hedefleniyormuş. 16nm'nin ilk gpusunda bile performansı ciddi şekilde artırabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Genelde doğru bilgiler veren sweclockers'a göre pascal computex'te gösterilmeye hazır olabilirmiş. Gerçi tanıtım için beklentiler nisandaki gtc'de ama kartların kendini göstermesi haziran olabilir. Dahası orada bile satışa hazır olmayabilir. Çünkü bellek üretimi hala muğlak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sweclockers'a göre haziran ortasında pascalın mobilleri bile gelecekmiş.

http://wccftech.com/nvidia-pascal-gpus-geforce-mobility-june-2016/

Böylece hazirandan önce kadar pascalın tanıtılacağı iyice anlaşılıyor. Zaten mimarinin tanıtımı için gtc 2016'ya kesin gözüyle bakılıyor.

http://wccftech.com/nvidia-pascal-debut-gtc-2016-launch-june/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni gelen söylentilere göre Pascal gpular nisanda tanıtılıp 27 mayısta satışa sunulacakmış:

https://benchlife.info/gp104-aka-nvidia-geforce-gtx-1080-will-ship-in-may-and-no-hbm2-031112016/

http://videocardz.com/58462/rumor-nvidia-geforce-gtx-1080-has-gp104-and-8gb-gddr5x-memory

Ayrıca kartın özelliklerine de değinmişler. İlk üst seviye Pascal mimarili kartta da daha orta düzey olarak tanımlayabileceğimiz gp104 gpusu bulunacakmış. Ayrıca bu kartta tek 8 pinli güç girişi ve 8 gb gddr5x bellek olacakmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

çok anladığım bir konu değil ama yakında yeni bir nesil grafik işlemci çıkacağına göre bu aralar ekran kartı almak mantıklı mıdır yoksa birkaç ay daha beklersek bu yeni çıkan grafik işlemci ve ekran kartları sayesinde mevcut ürünlerin fiyatları biraz daha uygun hale gelir mi?

çok detay vermenize gerek yok, dediğim gibi pek anladığım bir konu değil ama kısaca cevaplarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia mobil taraf için 940/930/920MX modellerini tanıtmış, GDDR3'li olanlar yerine geldiği model'in performans olarak altında duruyormuş, en hızlı 940MX 950M'in %67'si kadar hızlıymış, kısacası tam bir durum geçiştirme vakası, watt başına performans olarak'ta yine koyuldukları NB'ları 1.5 hadi bilemedin 2 yıl'da pert edecek kadar ısınacaklarını düşünüyorum. ne yalan söyleyeyim kaba 17" oyun nb'ları dışında alınacak tüm nb'larda kesinlikle olmaması gereken gpu'lar, AMD'nin bu konuda nvidia'ya göre daha iyi olduğu zamanları özletecekler, tekrar sahneye gelene kadar'da nvidia'nın bence başarısız ama alternatifi olmayan çiplerine katlanmak durumundayız.

Web'de yazan haberler'de AMD'nin yine gecikmeli bir çıkış süreci olacağı dedikoduları var, önceden şubat-mart olan tarihler zamanlar yerini hazira-temmuza bırakmış durumda, nvidia'nın maxwell'i HBM2 ve GDDR5X'le revize edip yine piyasanın kaymağını yemesi durumunu göreceğiz sanıyorum yada tahminim bu diyebilirim.  AMD'nin FuryX2'den medet beklemesi'de ayrı bir garabet, ölçenlendirilmiş GPU'larının olmaması balçıkta kalan bir adamın çırpınışı gibi çırpındıkça daha batmasına benziyor. hiç hayra alamet gelişmeler değil. bu seneyi kapattılar desek seneye çok daha iyi bir rakip ürünle karşılaşacak olmaları işin cabası. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD yeni, rekabet edebilir bir ürünle gelmez ise bu fiyatlar biraz afaki gibi geldi bana. Daha da pahalı olur bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok