Nvidia GeForce 10 Serisi (Pascal)
2 2

Bu konuda 1.144 mesaj var

Eve anca gelebildim. Şimdi bir derleme yapayım. :D

nvidia-geforce-gtx-1080-key-visual.jpg

Nvidia yeni performans canavarı için kısaca şunlara değiniyor:

Artan enerji verimliliği ve performans:

GTX-1080-38.PNG

Esas bomba ise vr tarafında. Nvidia'nın açıklamalarına göre Titan X'in 2 katına ulaşan vr performansına ve bu sayede vr'da 3 kata kadar w/p oranına ulaşıyor:

nvidia-geforce-gtx-1080-performance-and-

Peki bu nasıl oluyor? Nvidia'nın geliştirdiği bir teknolojiyle:

SMP.jpg?_ga=1.120296200.1813535743.14614

Enerji verimliliği konusunda saat hızı ve voltaj artışının negatif etkisi azaltılmış. Bu oldukça önemli:

nvidia-geforce-gtx-1080-craftsmanship.pn

Öyle ki; kartı canlı tanıtım 2114mhz hızda gösterdiler:

8t8UEPg.png

Nvidia'ya göre bunun sonucu da şu şekilde:

GTX-1080-31.PNG

Kartın görselleri:

GeForce_GTX_1080_Front.jpg

NVIDIA-GTX-1080-3.jpg

Kartın çıkışına dair bilgiler de şu şekilde:

NVIDIA-GTX-1080-2.jpg

Son olarak da tanıtım videosu:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi bir de 1070 var ki bence o daha önemli. Çünkü Nvidia'ya göre o da Titan X'ten daha hızlı ve fiyatı da 380 dolar.

nvidia-geforce-gtx-1070-introducing-the-

Ama bu kart baya kesintiye uğramış gibi. 6,5 Tflops denmiş. Titan X'ten hızlı olacağını sanmam ama tahminen aynı seviye, 980ti benzeri bir kart olacak. Fiyat biraz yüksek ama 980ti yerine böyle bir kart, üzerine iddia edilen vr performansı çok iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

nvidia'nın projeksiyonları açıkçası hiçbir anlam ifade etmiyor benim için, versinler donanım sitelerine, bir witcher 3, battlefield 4 karşılaştırmalı bench çıksın o zaman böbürlensinler.

980ti almaya kararlıydım aslında ama 1080p'de 980ti gerektirtcek bir oyun çıkmadı, r9 290 vapor-x ile geldik bu günlere kadar, ondan önce de crossfire yapmıştım zaten yine ati. artık nvidia'ya da bir şans vermemin zamanı geldi.

yine de fiyat performans oranında r9 390x'den bariz kötü olursa almam, işim olmaz, sevmiyorum nvidia'nın minik kurnazlıklarını. böyle tanıtımda bir heyecan yarattılar yine ama gerçek testler çıkınca bir hüzün kaplamaz ortamı umarım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

nvidia'nın projeksiyonları açıkçası hiçbir anlam ifade etmiyor benim için, versinler donanım sitelerine, bir witcher 3, battlefield 4 karşılaştırmalı bench çıksın o zaman böbürlensinler.

980ti almaya kararlıydım aslında ama 1080p'de 980ti gerektirtcek bir oyun çıkmadı, r9 290 vapor-x ile geldik bu günlere kadar, ondan önce de crossfire yapmıştım zaten yine ati. artık nvidia'ya da bir şans vermemin zamanı geldi.

yine de fiyat performans oranında r9 390x'den bariz kötü olursa almam, işim olmaz, sevmiyorum nvidia'nın minik kurnazlıklarını. böyle tanıtımda bir heyecan yarattılar yine ama gerçek testler çıkınca bir hüzün kaplamaz ortamı umarım

Uzun süredir minik kurnazlıklar yapan Amd oluyor. Nvidia son 3-4 yıldır fazlasıyla rahat. O yüzden abartılı tablolar falan yayınlama gereği de duymuyor. Tabloda açık net, 1080'in Titan X'ten %20 yüksek performans göstereceği, 180w olacağı, vr devreye girince performans farkının 2 kata yaklaşacağı belirtilmiş. Maxwell tanıtımında da 980, 680'den %60 hızlı olacak, güç tüketimi de daha düşük olacak dediler, doğruydu. Kepler için de yalan yanlış şeyler söylemediler. Amd ise son iki serisinde yeniden ısıtma, fiyat yükseltme, yüksek güç tüketimi, yalan yanlış tablolar vs. yapmadığı kalmadı. Zaten kullanıcılar o yüzden uzaklaştı. Şimdi Nvidia'nın söylemleri yalan olabilir mi diye düşününce, bunu gerektiren bir durum olmadığı açık. Ayrıca kabaca hesaplasak bile Nvidia'nın söylediği performans değerlerine ulaşmak mümkün. Mesela 1.8gzh hızında çalışan 2560 shaderın, 1150mhz'de çalışan 3072 shaderdan hızlı olacağı açık. Daha az shader olması, bunların daha iyi bölümlendirilmesi, kontrol edilmesi de verimini artıracaktır. Sonuç olarak Titan X'ten %20 kadar hızlı bir kartın gelecek olması pek garip sayılmaz. Hatta daha fazlasını da bekleyebilirdik ama 320mm gpudan bahsediyoruz. Cidden küçük. Alana göre %100 kadar performans artışı yaşayacak gibiyiz. 16nm'nin ilk gpusunda bu oluyorsa çok iyi. Tabi yine de incelemeleri görmek elzem. Yine de Nvidia verdiği bilgilerle kimseyi harikalar diyarına sokmuş değil. Gayet gerçekçi ifadeler kullanmış.

Firienholt and lixtoox beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çoklu monitorler için düzeltme nasıl çalışıyor bilgi var mı? 

Monitorlerin birbirine göre açısını bir şekilde girmek gerekiyor olması lazım. Curved monitorlerde de herhalde bir veritabanından alıyor .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İncelemeler 8 gün sonra geliyormuş. Kartlar zaten editörlere gönderilmiş:

http://videocardz.com/59695/nvidia-geforce-gtx-1080-reviews-on-may-17th

@https://twitter.com/killyourfm/status/729176265366724609

Tanıtımda söylenen ve pahalı olan Founders Edition kartlarının da Nvidia'nın referans tasarımı olduğu, artı olarak başka bir şey sunmayacağı açıklanmış. Kısacası gidip daha ucuza özel tasarımlar alınacak. :D

http://www.gamersnexus.net/news-pc/2427-difference-between-gtx-1080-founders-edition-and-reference

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tek olarak GTX 980 SLI'dan daha hızlı çıkar ise gerçekten incelemelerde yine GTX 1080 SLI yapabilirim, 4K 120Hz monitör için bile götürür iyi kötü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kartlarda uzun süre bir silikon tedarik sorunu olacağını düşünüyorum. Paper launch değil elbette ama muhtemelen yieldlar düşük. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SLI Bridge geliştirilmiş.  

AMD'de yok bile bu bridge. Ne avantaj sağlıyor?  CF-SLI benchmarklarına dikkatli bakmadım ama AMD 'nin geri kaldığını hatırlamıyorum.

displayport 1.4 destekliyormuş. Monitorler de çıkar herhalde yakında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD PCI express üzerinden sinyali taşıyorum diyor köprü lazım değil diyor. Platformların kendilerine has uygulamaları diyebiliriz neticede. CF ve SLI nın inherent sorunları zaten ikisini de al birini vur ötekine dedirtiyor. Hiç birşey güçlü tek bir GPU gibi olamaz malesef. DX12 geldi SLI ve CF çalışmıyor bile hala... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de VRWorks tanıtıldı. AMD'nin R290 serisinde vardı 3d audio ile iglili bir teknoloji , doğru dürüst kullanılmadı bir yerde. Şimdi VR ile kullanılmaya başlanacak .AMD erken çıkararak bir avantaj elde edemedi. 

VR funhouse , haptic  maptic birşeyler tanıttılar ama onu kaçırdım biraz. Yakın zamanda donanım yok herhalde o haptic işi için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Reddit 'te 980Ti e karşı bir benchmark gördüm dün. %20 gibiydi. Pek etkileyeci değil, yeni neslin çok daha hızlı olması gerek.

Ciddi sitelerin benchmarklarını görelim bir tabii. Belki ciddi OC potansiyeli var , Ti sürümü çıkacak vs. Yine 1070 'in OC li bir sürümü f/p de çok başarılı olabilir.

Ayrıca VR'daki performans kazancını göz ardı etmemek lazım. Bu yıl VR 'daki performans meraklıları için çok öncelikli olacak.

AMD 'nin en son betasında önemli performans kazancı var. Sürücü işine ciddi yüklenmeye başladı AMD . Yeni nesil gpu larını bir görmek lazım Nvidia 'a atlamadan önce. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SLI 2x 980'den nasıl hızlı olabiliyor bu kart kafamı kurcaladı. Diğer bir kafama takılan tek kart, 2 adet sli'dan neden daha avantajlı oluyor?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cok sevdiğim bi kardeşimsin de, acaba bu açıklanamayan sevgimin nedeni yaşının küçüklüğünden mi geliyor diye sorma ihtiyacı duydum.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cok sevdiğim bi kardeşimsin de, acaba bu açıklanamayan sevgimin nedeni yaşının küçüklüğünden mi geliyor diye sorma ihtiyacı duydum.. 

Yok, artık kocadık :) sağol .Sevgimiz karşılıklı @@Narcissus. Bazen suallerim sizin için kolay cevap bulabiliyor, benim donanım bilgim çok değil. Maddi imkanım biraz düzelince abim sayesenide merak sardım. Sizlerin sayesinde umarım biraz gelişir donanım bilgim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok