Nvidia GeForce 10 Serisi (Pascal)
2 2

Bu konuda 1.144 mesaj var

Bu pascal ile ne kadar performans artışı sağlanacak. 

R290 var şu anda, Black Friday 'de , aksiyon olsun diye, Fury X almayı düşünüyordum. Almayayım mı?

Hocam 4K veya 144 Hz monitörünüz yoksa R9 290 epey bir götürür sizi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

980ti ultra ayarlarda fallout 4 olsun witcher 3 olsun 1080p de bile 60fps' nin altına sıkça düşebiliyor. Aslında ben gerçekci çözünürlük derken tek kartda 4k + ultra ayarlar ve min 60fps demek istemiştim.

Oyunlardaki ipe sapa gelmez ayarları hesaba katarsak 4k önümüzdeki 5 yıl içinde imkansız olur. Gereksiz performans düşüren ayarları bir kenara itersek yeni nesil kartlar iş görür kıvama gelecektir diyeyim. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pascal ufaktan göründü. Ama başka yerlerde:

NVIDIA-Drive-PX-2-Pascal-Powered-Module.

NVIDIA-Drive-PX-2-Specifications.jpg

NVIDIA-Pascal-GPU-Drive-PX-2-AI-Supercom

NVIDIA-Pascal-GPU_1-e1451981853230.jpg

NVIDIA-DRIVE-PX-2-Self-Driving-Car-Super

NVIDIA-Pascal-GPUs-CES-2016.jpg

http://videocardz.com/58075/nvidia-announces-drive-px-2-first-16nm-finfet-pascal-powered-mobile-supercomputer

http://www.nvidia.com.tr/object/drive-px-tr.html

Nvidia yeni bir yağlı kapı buldu galiba. Önceden Tegra'lar Geforce'ları takip ederdi. Maxwell'de tam yakaladı derken, şimdi Drive X platformu Geforce'ları geçmiş bile. Pascal masaüstüne gelmeden Drive PX 2 ile sürücüsüz araç platformunda kendini göstermiş oldu. Gerçi henüz tanıtım aşamasında ve kullanıma sunulması zaman alacaktır ama Pascal'ın masaüstü kartlar yerine burada ilk kez tanıtılıyor olması önemli bir hadise.

Ayrıca görüntülerdeki gpular hbm kullanmıyor. Demek ki Pascal'ın ilk örnekleri daha önce söylendiği gibi gddr5x bellekli olabilir. Diğer taraftan 16nm FF üretim olduğu da belirtilmiş. Amd 14nm FF kullandığını duyurmuştu dün.

Son olarak, Nvidia'dan dün de VR Ready duyurusu geldi. Doğrudan pc üreticileri ile alakalı bir mevzu.

http://videocardz.com/58062/nvidia-announces-vr-ready-program

http://www.geforce.com/hardware/technology/vr/vr-ready-program

Edit: Bu Pascal duyurusunda bir gariplik var. Nvidia'da sanki bir memnuniyetsizlik var gibi. Ayrıca başka meseleler de var sanırım. Pascal'la ilgili bir olumsuzluk mu var, işler istedikleri gibi gitmiyor mu bilemiyorum ama, galiba Maxwell gibi fark atan, mucize niteliğinde bir gelişim sağlanmayacak bu Pascal. Yoksa yıllar yıllar sonra Nvidia, Amd'nin gerisine mi düşecek nedir... Nvidia'da sanki bunu sezmiş gibi bir hava var. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

980ti ultra ayarlarda fallout 4 olsun witcher 3 olsun 1080p de bile 60fps' nin altına sıkça düşebiliyor. Aslında ben gerçekci çözünürlük derken tek kartda 4k + ultra ayarlar ve min 60fps demek istemiştim.

bu daha çok bethesdanın kabahati, herifler 3d motor yapmayı da optimize etmeyi de bilmiyor. fallout fanları da her zaman bana hikaye ve atmosfer yeter, grafiğe gerek yok diyorlar zaten. tencere kapak oluyor. f4'de f3'ten farklı bir grafik yok ki 980ti'ı zorlasın. ben r9 280'le witcher 3'te bile sıkıntı yaşamadım doğrusu. ama ultraydı dersem yalan olur, grafik seviyesi neydi hatırlamıyorum ama low veya mid değildi kesinlikle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tdp kaç watt?

Henüz hiçbir şey belli değil. Ama 16nm FF + Hbm kullanılacağını düşünürsek Nvidia yine düşük tutar tdpyi.

Bu arada yukarda bahsettiğim pascal duyurusundaki gariplik gerçekten de varmış. Adamın gösterdiği prototipteki gpular pascal değil, bildiğimiz maxwell gm204. :D Pascal henüz böyle sergilenebilecek kıvamda değil demek ki. Gerçi eylül-ekim gibi ilk örnekler nvidia'nın elinde denmişti. Ama bir çeşit maket göstermişler yine. Yoksa yeni bir Fermi vakası mı geliyor? :))

analog beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu nvidia bana bir devlet büyüğümüzü hatırlatıyor.

her türlü yalan-dolan, hile-hurda, çalma-çırpma var, çok güzel milletin gözünü boyadığı ortada, ama yine de halk onu tutuyor ve amd'den fazla para ediyor.

amd de zaten kıt kanaat geliştirdiği 2-3 teknolojiyi halka açıyor, herkes kullansın diyor, millet yine de nvidia'nın kendine saklamak için 40 takla attığı PhsyX, G-sync ve şimdi de VR teknolojilerini bi halt sanıp gidip aynı performastaki karta daha fazla para veriyor, anlamak güç tabii ki. imaj her şey susuzluk hiçbir şey demek ki.

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia'nın sürücülerinin ve control panel'inin genel olarak sorunsuz olması ve shadowplay gibi bir özelliğinin olması bence nvidia almak için yeterli bir sebep... kişiden kişiye değişir tabi. kaldı ki şu an 980 ti ayarında amd bir kart yok, saf performans isteyenler için nvidia...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir adet ekran kartı ile zaten ne kadar sorun çıkar ? Bu sürücü meselesi abartılıyor, SLI-Crossfire kullanılsa göbekten sürücüye bağlısın bu gayet anlaşılır da tek kart kullanıp bilmem kaç sürüm halen aynı sürücü ile devam eden de var.

Sürücü meselesi maalasef abartılıyor bir miktar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sürücü meselesinden kastedilen şey esasen AMD'nin genelde yeni çıkan hit oyunlar için optimize edilmiş sürücülerini çok geç çıkardığı ya da hiç çıkarmaması. Ayrıca mevcut sürücülerde oyunlarda Nvidia sürücülerine göre daha çok problem yaşanabiliyor. Bence çok da abartılan bir laf değil o yüzden.

TiesTorN and Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok katılamıyorum, afaki oluyor bir miktar, somut örnekler üzerinden gidelim. Devamlı böyle bir durum olabilir mi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun dünyasını yakından takip edemiyorum son yıllarda ama eminim takip edenler daha somut örnekler verecektir. Son 1-2 yılda çıkan oyunlarda bile (GTA 5, Fallout 4, Far Cry 4, BF Hardline, Batman Arkham Knight vs gibi) okuduğum kadarıyla AMD bazen çok geç çıkartıyor optimize sürücüleri.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O değil de charlie pascal için daha yeni tape-out oldu diyor. Orda burda yazan forum lamerlarına güvenmeyin diyor. :))

Ortalığı biraz kızıştıralım. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O değil de charlie pascal için daha yeni tape-out oldu diyor. Orda burda yazan forum lamerlarına güvenmeyin diyor. :))

Ortalığı biraz kızıştıralım. :lol:

Nvidia bir jenerasyon pas gecse, Amd nin yeni mimarilerinin onu yakalasi gecmesi bana pek mumkun gelmiyor valla. Ha bunu konuyu takip ettigimden ziyade cevremdeki insanlarin konuşmalarına bakarak soyluyorum. Gecen aylarda Bir sure 980Ti kullandim, karti bana gonderen arkadaşım Titan a yakin performans gosteriyor bu kart muhtemelen ozel bir titan cikarsa acayip bir kart olacaktir demisti. Bende aman ne guzel cikarsa sen nasil olsa alirsin titanlardan birini gonder bana demistim...

Sanırım önümüzdeki aylarda olacak boylr bir sey.

..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'nin kendisi surekli "bu sefer driver programimizi duzeltecegiz" dedigine gore driver konusu cok da tartismali olmasa gerek :) Ucuz ve eski karti olanlar icin neyse de 400-600$'lik yeni kart alip, hevesle en yeni oyunu alip duzgun calismasigi icin bir ay driver beklemek uzer insani :)

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'nin kendisi surekli "bu sefer driver programimizi duzeltecegiz" dedigine gore driver konusu cok da tartismali olmasa gerek :) Ucuz ve eski karti olanlar icin neyse de 400-600$'lik yeni kart alip, hevesle en yeni oyunu alip duzgun calismasigi icin bir ay driver beklemek uzer insani :)

AMD'yi savunmak durumuna düşmeyeyim de cidden merak ettim aynen bu kelimelerle "Bu sefer sürücü programımızı düzelteceğiz." şeklinde bir açıklama var mı, varsa kim yapmıştır ?

Daha önceki düzgün değildiden başlayarak taa nerelere nerelere çekilir konu böyle bir laf edildiyse.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi ki firma çıkıp da biz sürücü işini batırdık ama bakın şimdi düzeltiyoruz demiyor ama bunu yaptığını pek çok kez gösterdi. Misal 12.11 ile frametime sorunu ortaya çıkınca, 2013 ortasında düzelteceğiz onu dediler ve bakın framepacing sürücülerimizle düzeltiyoruz diye gösterdiler. Sonra 2014'te omega sürücüsü yaptık, bilmem kaç yüz tane sorun vardı, onların yarıdan çoğunu giderdik, artık sürücülerimiz daha stabil dediler. En son olarak da catalyst'in berbat hale geldiğinin farkındayız, o yüzden komple değiştiriyoruz, alın crimson dediler.

Daha geçen yıla kadar sitelerinde sürücü indirirken ankete davet ediyorlardı, bu sürücüleri nasıl düzeltmemizi istersiniz diye. Hatta geforce tarafında beğendiğiniz şeyler ne falan diye soruyorlardı.

Bence bu tip bir sorgulama çok da gerekli değil. Yıllarca Amd odanın içindeki fili görmezden geldi. Sonra da altında kaldı işte. Son 1-2 yıldır da kurtulmaya çalışıyor. Aslında baya da ilerletti ama Nvidia cidden önde. Fark hemen kapanabilecek gibi değil. Kişisel olarak ben de 2 yıl Amd ekran kartı kullanıp Nvidia'ya geçtiğim için sürücü yüklemenin bu kadar sorunsuz bir şey olduğunu unutmuşum. Yazın Nvidia'ya geçtiğimden bu yana sürücü indir kaldırla uğraştığımı hatırlamıyorum. Genel kanı da bu yönde.

@@hakancez

Fark o kadar büyük değil. Aslında büyük de 28nm'den 14/16nm'ye çok çok büyük bir sıçrama yapılacağı için fark önemsizleşiyor. Amd'nin 14/16nm ile maxwell'i geçeceği konusunda pek şüphe yok. Ama ne derece geçecek? Eğer büyük farklar söz konusu olmazsa, Nvidia sırf hbm kullanarak bile maxwell'i daha verimli hale getirebilir. Böyle bir şeyin olması da pek mümkün değil ama hani ortaya çıkan farkın anlaşılması için söylüyorum. Pascal'la Nvidia verimliliği pek umursamayacak gibi. Daha doğrusu maxwell'in ekmeğini yiyeceğe benziyor. Maxwell'de özellik namına pek yenilik yoktu. Onun şimdi de verimlilik yerine önemli değişiklikler yapacak gibiler. Nvlinktir, mix precisiondır, ortak bellektir bunlara kafa yoracakları belli. Nvidia bunlarla meşgulken Amd en azından oyun performansı konusunda Nvidia'yı yakaladı yakaladı. Yoksa nvidia işleri yoluna koyduğunda hepten duman eder Amd'yi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi ki firma çıkıp da biz sürücü işini batırdık ama bakın şimdi düzeltiyoruz demiyor ama bunu yaptığını pek çok kez gösterdi. Misal 12.11 ile frametime sorunu ortaya çıkınca, 2013 ortasında düzelteceğiz onu dediler ve bakın framepacing sürücülerimizle düzeltiyoruz diye gösterdiler. Sonra 2014'te omega sürücüsü yaptık, bilmem kaç yüz tane sorun vardı, onların yarıdan çoğunu giderdik, artık sürücülerimiz daha stabil dediler. En son olarak da catalyst'in berbat hale geldiğinin farkındayız, o yüzden komple değiştiriyoruz, alın crimson dediler.

Daha geçen yıla kadar sitelerinde sürücü indirirken ankete davet ediyorlardı, bu sürücüleri nasıl düzeltmemizi istersiniz diye. Hatta geforce tarafında beğendiğiniz şeyler ne falan diye soruyorlardı.

Bence bu tip bir sorgulama çok da gerekli değil. Yıllarca Amd odanın içindeki fili görmezden geldi. Sonra da altında kaldı işte. Son 1-2 yıldır da kurtulmaya çalışıyor. Aslında baya da ilerletti ama Nvidia cidden önde. Fark hemen kapanabilecek gibi değil. Kişisel olarak ben de bile 2 yıl Amd ekran kartı kullanınca sürücü yüklemenin bu kadar sorunsuz bir şey olduğunu unutmuşum. Yazın Nvidia'ya geçtiğimden bu yana sürücü indir kaldırla uğraştığımı hatırlamıyorum. Genel kanı da bu yönde.

@@hakancez

Fark o kadar büyük değil. Aslında büyük de 28nm'den 14/16nm'ye çok çok büyük bir sıçrama yapılacağı için fark önemsizleşiyor. Amd'nin 14/16nm ile maxwell'i geçeceği konusunda pek şüphe yok. Ama ne derece geçecek? Eğer büyük farklar söz konusu olmazsa, Nvidia sırf hbm kullanarak bile maxwell'i daha verimli hale getirebilir. Böyle bir şeyin olması da pek mümkün değil ama hani ortaya çıkan farkın anlaşılması için söylüyorum. Pascal'la Nvidia verimliliği pek umursamayacak gibi. Daha doğrusu maxwell'in ekmeğini yiyeceğe benziyor. Maxwell'de özellik namına pek yenilik yoktu. Onun şimdi de verimlilik yerine önemli değişiklikler yapacak gibiler. Nvlinktir, mix precisiondır, ortak bellektir bunlara kafa yoracakları belli. Nvidia bunlarla meşgulken Amd en azından oyun performansı konusunda Nvidia'yı yakaladı yakaladı. Yoksa nvidia işleri yoluna koyduğunda hepten duman eder Amd'yi.

Bahsedilen çerçeve hızlandırma sorunu Crossfire ile ortaya çıkan, çoklu kart kullanımı ile alakalı bir sorun, tek kart kullanımı ile alakasız bir konu.

"En son olarak da catalyst'in berbat hale geldiğinin farkındayız, o yüzden komple değiştiriyoruz, alın crimson dediler." Bunu dediler arkasından da "bir ışık oldu" sanıyorum.:)

Ya hakikaten sabah sabah güldürmeyin, böyle bir beyanat olabilir mi yani ? Bu yorum sana aitse o şekilde yaz, firmaya ait bir beyanat gibi yazma, yok öyle bir beyanat da var ise şu kişi söyledi de, kaynak belirt.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yıllardır tek GPU kullanmıyorum, baya uzun süredir, kısa bir dönem tek HD5870 kullanarak kısa bir aram var sadece.

Sağdan soldan okunup bahsedilen yukarıdaki konu da dahil başıma geldi, daha da başka birçok sorun yaşadım sürücüler ve bazı oyunların doğru düzgün programlanmamış olması nedeniyle. Bu problemlerde de iki taraf da al birini vur ötekine şeklindedir, sorunsuzu yoktur.

Buradan dönüp tekrar başa geliyorum, Crossfire veya SLI kullanırken sürücüye göbekten bağlanırsın, tek kart kullanırken bu derece bir etki oluşmaz haliyle.

Artı olarak son yıllardaki Nvidia destekli oyunlarda AMD kullanıyorsan canın sıkılabilir, hatta sıkılmıştır.

Bu faktörlerin dışında tek kart kullanımı için çok çok büyük sürücü problemleri böyle zırt, pırt ortaya çıkmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşın laptop' unda ATI ekran kartı var, modelini hatırlamıyorum. ATI' nin web sitesinden sürücü indiriyorum, Catalisty yerine Crimson diye mi ne bir nane geliyor böyle reklamlı meklamlı. (Sürücünün kendisi değil de oyun profili midir anlayamadım.) Hal böyle olunca çocuğun ATI ekran kartı oyunlarda aktif hale gelemiyor.

Allem ettim kallem ettim abartısız yarım saat uğraştım, bir yerden Catalisty buldum (Gene ATI' nin sitesinden bir yerlerden) indirdim yükledim düzeldi problem.

Hayatımda 2 ya da 3 kere ATI sürücüsü kurmaya çalışmışımdır, hepsi de problemli oldu benim için. O yüzden tam şu noktada NVidia fan boyluğu yapabilirim yani. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok