Last of Us Part I - PC (2023)
0

Bu konuda 98 mesaj var

Hem oyuna, hem de NVIDIA sürücülerine bir hotfix geldi.

Gelen yama ile oyun sürümü 1.0.1.7'ye yükseltilmiş. Performans iyileştirmesi konusunda herhangi bir gelişme yok. Daha çok kararlılık güncellemesi olmuş.

NVIDIA tarafında ise sürüm 531.58 hotfix sürücüleri ile, GeForce RTX 3000 serisi kartlarda yaşanan çökme sorununun giderildiği yazıyor.

Sürücüleri kurunca shader pre-compile işlemi yeniden yapılıyor. Zaman tutmadım ancak öncekinden daha hızlı tamamlandığını söyleyebilirim.

Bu son iki hotfix ile, 1 saatlik oyun süresinde herhangibir çökme yaşamadım. Ancak oyunda micro-stuttering sorunu devam ediyor. Bu Cuma büyük bir yama gelecekmiş oyuna, daha kapsamlı bir çözüm getirebilecekler mi göreceğiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yıllar sonra ilk defa SE bir oyuna baktım. Sorunsuz epey çalıştı, dedim herhalde 1.0.1.6 yamasıyla çözülmüş. Acele etmişim, sonrasında 10 dakikada bir çökmeye başladı. Yeni Nvidia sürücüsü görünmüyor bende, 1.0.1.7 çıksın onu da eklerim tekrar bakarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neyse Stardust Edition indirmiştim, dün de 2TB Nvme gelmiş artık siftahı bunla yaparız. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, stardust said:

@Definitive

Hotfix'i GeForche Experiance otomatik indirmez: 

https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5455

-

Öte yandan steam gelen patch'leri otomatik indirip yüklüyor eğer ayarını değiştirmediyseniz.

Hotfix olduğuna dikkat etmemişim, teşekkürler.

:thumbs:

Steam ve orjinal oyun kullanmakta en iyi taraflardan birisi de zaten yamalarla falan uğraşmıyor olmak. Ancak artık ilk gün bu kadar problemli çıkan oyunları satın almayacağım. Oynarım sonrasında oyun adam edilirse indirim döneminde alırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunla ilgili tuhaflıklar devam ediyor. Dün keşfettiğim bir hatadan bahsedeyim.

Oyunu 9. nesil Xbox kablosuz kol ile oynuyorum. Dünkü oyun seansında, kolun pili bitince aniden kapandı. O esnada gözüm ekranın sol üst köşesindeki FPS değerine ilişti ve kol devre dışı kaldığı andan itibaren FPS'in arttığını farkettim. 85-88 FPS'lerden 95-100 FPS'lere çıktı.

Kablosuz kol, anakartın üzerinde gelen Wi-Fi/BT modülü üzerinden BT ile bağlı. Kolu kablo ile sisteme bağlayıp da denedim ve BT bağlantısının performansa negatif etkisi olduğu kesinleşti. Ayrıca bir önceki mesajda bahsettiğim micro-stuttering sorunu da, BT bağlantısını kapatınca neredeyse ortadan kayboldu diyebilirim.

Bu arada Cuma günü gelecek 1.0.2.0 sürüm no'lu yama 3.57 GB boyutundaymış; epey kapsamlı bir iyileştirme/geliştirme yaması yolda gibi...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 dakika önce, Najaz said:

Oyunla ilgili tuhaflıklar devam ediyor. Dün keşfettiğim bir hatadan bahsedeyim.

Oyunu 9. nesil Xbox kablosuz kol ile oynuyorum. Dünkü oyun seansında, kolun pili bitince aniden kapandı. O esnada gözüm ekranın sol üst köşesindeki FPS değerine ilişti ve kol devre dışı kaldığı andan itibaren FPS'in arttığını farkettim. 85-88 FPS'lerden 95-100 FPS'lere çıktı.

Kablosuz kol, anakartın üzerinde gelen Wi-Fi/BT modülü üzerinden BT ile bağlı. Kolu kablo ile sisteme bağlayıp da denedim ve BT bağlantısının performansa negatif etkisi olduğu kesinleşti. Ayrıca bir önceki mesajda bahsettiğim micro-stuttering sorunu da, BT bağlantısını kapatınca neredeyse ortadan kayboldu diyebilirim.

Bu arada Cuma günü gelecek 1.0.2.0 sürüm no'lu yama 3.57 GB boyutundaymış; epey kapsamlı bir iyileştirme/geliştirme yaması yolda gibi...

bu sorunu Reddit de yazdılar. Xbox kol da böyle bir durum var. PS kolunda herhangi bir problem yok. Sony kol ile tam uyumlu oyun :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 04.04.2023 at 09:25, jackjoker said:

reddit de oyunla ilgili kafası takıntılı abiler bir şey keşfetmişler. oyunun bu ps5 remake versiyonu, ps5 lerde kullanılan ssd'ye direkt donanımsal olarak erişen sistemi olduğu gibi getirmişler. oyun bu ssd mantığında ki gibi donanıma direkt erişmek istiyor. ancak evlerde kullanılan sistemler birbirinden farklı olduğu için ve bu olaya sahip olmadığı için sürekli crashing sendromunu yaşatıyor. özellikle yavaş ssd ve ssd'ye işlemcinin direkt erişimi olmayan donanımlarda shader pre-compile işlemi için o kadar uzun süre bekliyorlar ki reddit de millet artık rekor tahtası tutmaya başlamış. kimisi 70dk kimisi 3 saat vs. 

oyunu port yapan iron galaxy bu durumu es geçerek pc ye aktarmış anlaşılan. 

neyse, ssd'ye işlemciniz direkt erişebiliyorsa ve hızlı bir ssd'niz varsa muhtemelen daha az crash yiyeceksiniz ya da yemeyeceksiniz. patch ile bu düzeltilir mi hiç bir fikrim yok. oyunla ilgili bir hata yok. oyunun donanım işleyişi ile ilgili bir hata var. nasıl düzeltirler bilmiyorum.

Hızlı ssd'den kasıt nedir? Mesela pci-e 3.0 olan saniyede 3 gb seviyesinde aktarım yapabilen ssd'ler yeterli olur mu? PS5 pci-e 4.0 ssd istiyor diye biliyorum.

On 03.04.2023 at 14:30, Najaz said:

...

İşin en can sıkıcı yanı ise, 8 GB ve altı bellekli kartlarda, bellek sınırının içinde kalmak için (ki oyunda yaşanan çökmelerin ana sebebi bu), özellikle Environmental Textures kalitesini Medium'a çekmek gerekiyor ve bunu yaptınızda texture kalitesi dramatik şekilde kötüleşiyor...

Bu devirde 8 GB VRAM'li orta-üst seviye kartları bize satan NVIDIA'nın da, bu denli rezil bir PC Port çıkaran Naughty Dog'un da ta amk :D 

Ve Nvidia, yeni nesil orta sınıf kartlarını (RTX 4060/Ti) da 8 gb bellek ile sunacak...

RTX 20 serisinden beri bellek miktarını sürekli aşağı çeken Nvidia'ya saydırırken bunun önemli olmadığını söyleyen arkadaşlara sevgiler.:icon_bye:

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 dakika önce, mamad said:

Hızlı ssd'den kasıt nedir? Mesela pci-e 3.0 olan saniyede 3 gb seviyesinde aktarım yapabilen ssd'ler yeterli olur mu? PS5 pci-e 4.0 ssd istiyor diye biliyorum.

işin teknik detayını bilmiyorum konsolcular daha iyi cevap verebilir. ancak PS5 de SSD'ye işlemcinin direkt olarak erişimi olduğunu, PC kullanıcılarında bunun belli donanımlar haricinde mümkün olmadığını belirtmişler. Oyun da bu tür de bir erişim beklediği için PC de çökmeler meydana geliyor sonucu çıkarmışlar. 
Mesela anakart da işlemcinin direkt ssd'ye erişimini şu slota takarak sağlıyorsunuz. ama kaç tane anakart da böyle bir durum var?
dimm2.jpgdimm2-1.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvme ssd'ler işlemciden gelen pcie bağlı olan m2 yuvaya takılması lazım, chipset'den geliyorsa kurtarmaz diye mantık yürütüyorum; keza m2sata ve bildiğin düz sata ssd'ler de zaten olmaz herhalde. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

oyun port edilirken bu hesaba katılmamış işte kısaca. bu yüzden sürekli yama yapıyorlar. hatta oyunu baştan yazıyorlar. bakalım nasıl düzelecek bu cuma çıkan patch de. cyber dan sonra ki en büyük skandal deniyor. ben iyice sorunlar giderilip belki de 300 tane yamadan sonra adam olursa oyun o zaman alırım. şu durumda kesinlikle heba edilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunu PS3 orjinal, PS5 Remastered olarak 2 kez oynadıktan sonra 5. defa Part I Remake olarak PC'de bitirdim.

Yorum yapacak bir şey yok, bu oyun dünya mirası, oyuncuyum diyen her insanın sahip olması gereken bir genel kültür.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Az önce denedim rezalet .. Cyberpunk yanında melek kalır o derece leş bir port.. Ayrca günümüz standardında falanda zannetmeyin grafikler bayağı bir kötü..

Squall tarafından düzenlendi
Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yine witcher 3'ü bitirdiğim zaman olduğu gibi boşluğa düştüm, canım bir şey yapmak istemiyor.

New Game+ Grounded zorlukta başlayayım diyeceğim de, o da imkansız zor yani toplamda 7-8 mermi ile bütün oyunu bitirmen gerekiyor :icon_twisted: :lol:

neyse PS5'e Part 2'yi indiriyorum yine belki ordan devam ederim. gerçi onu da platinum trophy yaptık ama olsun :bigstar:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PS5'te bu arada PCI Express 4X SSD kullanmak gerekiyor, bunların birçoğunda PS5 uyumludur gibi bir ibare oluyor, yanılmıyorsam okuma hızının 5500MB/s'den daha az olmaması gerekli, bu konuya bakılabilir, emin değilim.

Anakartlarda en üstteki NVMe slotu direkt CPU'ya bağlıdır, başka türlü olan varsa da ben bilmiyorum. Diğerleri çipset üzerinden CPU ile bağlantı kuruyorlar. Bende iki adet Kioxia NVMe var, birisi PCI Express 4X olan Kioxia Exceria Pro bu direkt 7000MB/s değerini geçiyor ve CPU direkt bağlantılı sokette. Diğeri ise PCI Express 3X olan Kioxia Exceria Plus G2, bu çipset üzerinden bağlı ve çipset ile CPU arasındaki bağlantı da PCI Express 4X olmasına rağmen bu SSD direkt bağlı halindeki hızından daha yavaş çalışıyor başka bir mesele yok ise, bir ara bakacağım bu konuya da.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PS5'de açtım Part II oynadım bu saate kadar, sanki oyunu baştan sona 2 kez bitirip yapılacak her şeyi yapmamışım gibi oynatıyor kendini...

Gerçekten güzel bir seri, umarım Part 2 de bilgisayara gelir.

Gerçi PS5 artık 1440p destekliyor, Part 2'yi de klavye ve mouse ile oynayabiliyorsun, hmm... :icon_think:

yarın PS5'i masaya taşıyıp monitöre bağlayayım bakalım nasıl olacak...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Büyük bir fiyaskoya imza atmış bulunuyorum. Yaşadığım hayal kırıklığını açıklayayım :|

Dün gece dedim ya Part II'ye başladım. Devam da etmek istiyorum.

Ben PS5 aldığımda ilk indirime girer girmez almıştım Part II'yi. O zaman PS5 ya 1080p ya da 4K output veriyordu. Yani benim 1440p monitöre bağlamak gibi bir durum söz konusu değildi.

Neyse geçenlerde 1440p desteği geldi PS5'e ama zaten oynadığım oyun olmadığı için merak edip de, salondan söküp hiç getirmedim -mancave odama- monitöre bağlamak için.

Part II tekrar sarınca, Part I'i krallar gibi klavye ve mouse ile oynayarak keyfini alınca google'a bir sorayım bakayım dedim PS5'de Part II klavye ve mouse ile oynanır mı:

97tuikl.JPG

Bunu görünce ben, google'a da güvendiğim için söktüm PS5'i salondan, getirdim burda Peasant Konsolu, Glorious PC'min yanına koydum. Bağladım yeni klavye ve mouse'umu, Açtım LoU Part II'yi...

Çalışmıyor. :lol:

Nası çalışmaz ya, hani oynayabiliyorduk.

Sadede gelelim, çalışması için böyle uyduruk bir alet almak gerekiyormuş:

tmlxu7f.JPG

Bu devirde Google'a bile güvenmeyeceksin kardeşim. Şimdi PS5'i tekrar söküp salona götüreceğim, yazık bana :cry:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 hours ago, stardust said:

yine witcher 3'ü bitirdiğim zaman olduğu gibi boşluğa düştüm, canım bir şey yapmak istemiyor.

New Game+ Grounded zorlukta başlayayım diyeceğim de, o da imkansız zor yani toplamda 7-8 mermi ile bütün oyunu bitirmen gerekiyor :icon_twisted: :lol:

neyse PS5'e Part 2'yi indiriyorum yine belki ordan devam ederim. gerçi onu da platinum trophy yaptık ama olsun :bigstar:

olm sen hasta mısın... git diğer oyunları oyna eminim 20 tane oyun vardır steamde sıra bekleyen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, TiesTorN said:

olm sen hasta mısın... git diğer oyunları oyna eminim 20 tane oyun vardır steamde sıra bekleyen.

var olm da sen Last of Us oynamadın tabi, bilmiyorsun nasıl sarıyor.

Tropy açmak için köşe bucak collectible arama derdim olmayacağı için bu sefer hızlı bitiririm Part II'yi. Oynayacağım yani canım istiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Stardust Edition a başladım son patch ile birlikte. Bir sorun göremedim açıkçası. Oyunu daha önce 3 defa bitirdim. Valla grafikler muazzam olmuş PS4 versiyonuna oranlayınca.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok