Ev için Router Tavsiyesi
1 1

Bu konuda 28 mesaj var

Merhaba,

Yaklaşık 10 yıldır ertelediğim bir wi-fi router alma projem var. Her seferinde "salla ya" diyerek veya çok iyi bir fırsatı kıl payı kaçıp almayarak bu güne kadar geldim... Ama yeter artık. Yoksa bu kablo modem beni çıldırtacak. 

Evde kablosuz bağlanan bir PC (benimki değil), 4 telefon, 2 tablet var. Duruma göre 1-2 cihaz ekleniyor, çıkıyor. Wi-fi pc de youtube ve netflix izleniyor, tabletin biri AÖF için video player modunda kullanılıyor. Diğerleri normal tablet/telefon media tüketim ortamları. Benim PC kablolu bağlı, bu denklemde yok.

Şimdi gidip 5-6k şeyler önermeyin, baştan diyeyim. Hız rekorlarına ihtiyacım olmadığı gibi çok demode bir şey de almak istemiyorum. Foruma baktım bir kaç konu var router ile ilgili ama 2015-17 de falan kalmış.

Önerilerinizi bekliyorum :icon_starvin:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, ZvAnA said:

Fiber Soket? Ben fiber bağlantı göremedim.

Modemin arkasında gri renkle belirtmişler, diğer siyahlardan farklı bağlantı sunuyor.

Fiber için o.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

3 saat önce, RFID said:

Modemin arkasında gri renkle belirtmişler, diğer siyahlardan farklı bağlantı sunuyor.

Fiber için o.

Hocam o bildiğin her routerda olan klasik Wan portu. Fiber ile alakası anca fiber bir modemden bu routera ethernet kablosu ile bağlantı yaptığında olur. Fiber socket deyince direk fiber kablosunun bağlanabildiği fiber portu olması lazım. 

ZvAnA tarafından düzenlendi
wazzap, Peregrine and achfighter beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hatta ONT diyorlar direk fiber bağlanan porta. Hatta bir de ONT giren yuvaya sahip olan router'lar da var. @RFID sizin dediğiniz düz WAN portu.

Insert_into_modem.png

Peregrine tarafından düzenlendi
imaj
wazzap and Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün biraz daha araştırıp tavsiye edilen modellerin kullanıcılarıyla görüştükten sonra Lawnmover'ın gazı ile https://www.tp-link.com/tr/home-networking/wifi-router/archer-ax53/ TP-Link AX-53 aldım. Sanırım bunun mesh özelliklerini kullnarak S7'yi de salona alacağım. 

Bilgiler ve tavsiyeler için teşekkür ederim. Yarın teslim görünüyor, gelince izlenimlerimi yazarım.

RFID and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, ZvAnA said:

Hocam o bildiğin her routerda olan klasik Wan portu. Fiber ile alakası anca fiber bir modemden bu routera ethernet kablosu ile bağlantı yaptığında olur. Fiber socket deyince direk fiber kablosunun bağlanabildiği fiber portu olması lazım. 

Evet doğru terim kullanmışsın
@ZvAnA  Wandan bağlanıyor evet diğer dediğiniz piyasada birkaç asusun var sanırım onda var pahalı modellerde.

3 saat önce, Peregrine said:

Hatta ONT diyorlar direk fiber bağlanan porta. Hatta bir de ONT giren yuvaya sahip olan router'lar da var. @RFID sizin dediğiniz düz WAN portu.

Insert_into_modem.png

Doğru.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün geldi ve taktım. bütün evi kapsıyor gibi duruyor şimdilik. Kablo modemle çekmeyen noktalarda da problemsiz iletşim sağlanabiliyor. 1080p yi projeksiyon ve mobil cihazlara stream etmekte sorunlar yaşıyordum, onlar da ortadan kalktı gibi gözüküyor. 

Cihaz ilk taktığımda kendi network'ünü oluşturdu ama sonrasında ben AP moduna aldım. Çünkü 5li router'ımı da fişten çekip, kendi gigabit portlarını kullanacaktım. Şimdi AP modda ekstra özellikleri devre dışı şekilde çalışıyor. İleri de modemi kendi networkünde bırakıp, bütün cihazları Archer üzerine alabilirim. Şimdilik dursun bakalım :)

allreadydead tarafından düzenlendi
Omfs, wazzap, RFID and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 24/02/2024 at 4:50 PM, allreadydead said:

Bugün geldi ve taktım. bütün evi kapsıyor gibi duruyor şimdilik. Kablo modemle çekmeyen noktalarda da problemsiz iletşim sağlanabiliyor. 1080p yi projeksiyon ve mobil cihazlara stream etmekte sorunlar yaşıyordum, onlar da ortadan kalktı gibi gözüküyor. 

Cihaz ilk taktığımda kendi network'ünü oluşturdu ama sonrasında ben AP moduna aldım. Çünkü 5li router'ımı da fişten çekip, kendi gigabit portlarını kullanacaktım. Şimdi AP modda ekstra özellikleri devre dışı şekilde çalışıyor. İleri de modemi kendi networkünde bırakıp, bütün cihazları Archer üzerine alabilirim. Şimdilik dursun bakalım :)

Router moduna aldım bu arada. Pihole, NAS ve benim PC ethernet üzerinden, duruma göre 6-7 cihaz da wireless üzerinden bağlı. projeksiyona 4k stream denedim, fena değildi. Görüntüde lokal bile olsa sanki saniyede bir kalp atışı gibi bozulma oluyordu. İzlerken fark etmek zor oluyor ama durdurunca belirgin şekilde gözüküyor. 3 bölüm Constellation 1 bölüm Halo izledim. Çok takılmadım açıkcası

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim işimi gördü, belki başkasının da işine yarar diye şu bilgiyi buraya ekleyeyim.
İkinci router'u yada modemi LAN portundan bağlamak diye bir şey var.

Elinizdeki eski, adsl modem, kablo modem, fiber modem cart curt  kısacası arkasında lan portları olan ne varsa bunun DHCP'sini kapatıp mevcut modeminize lan portundan bağlarsanız hem kablosuz hem de kablolu ağı genişletmek için kullanabilirsiniz. Hiçbir ayar ip yönlendirme yapmanıza gerek yok, DHCP'yi kapatıp lan portundan bağladığınızda eski modeminiz ağda görünmez olacak, kablolu yada kablosuz bu eski modeme bağlanan her cihaz doğrudan master modemden ip alacak, oradan internete çıkacak.
Belki ileride wifi ayarlarını güncellemek yada ip çakışmasını engellemek için eski modem'e sabit ip atayabilirsiniz.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 saat önce, Whooosh said:

Benim işimi gördü, belki başkasının da işine yarar diye şu bilgiyi buraya ekleyeyim.
İkinci router'u yada modemi LAN portundan bağlamak diye bir şey var.

Elinizdeki eski, adsl modem, kablo modem, fiber modem cart curt  kısacası arkasında lan portları olan ne varsa bunun DHCP'sini kapatıp mevcut modeminize lan portundan bağlarsanız hem kablosuz hem de kablolu ağı genişletmek için kullanabilirsiniz. Hiçbir ayar ip yönlendirme yapmanıza gerek yok, DHCP'yi kapatıp lan portundan bağladığınızda eski modeminiz ağda görünmez olacak, kablolu yada kablosuz bu eski modeme bağlanan her cihaz doğrudan master modemden ip alacak, oradan internete çıkacak.
Belki ileride wifi ayarlarını güncellemek yada ip çakışmasını engellemek için eski modem'e sabit ip atayabilirsiniz.

Ben bu dediğiniz şekilde evde kendi meşimsi :) sistemi kurdum her şey sorunsuz çalışıyor. İki cihaz birbirine kablo ile bağlı.

Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de geçen hafta ofisimi taşıdım. Eski  ofisimde bir adet bridge moda alınmış netmaster docsis 3.0 modem ve buna bağlı Tp-link AX73  Ax5400model router bağlıydı. Ofisteki tüm kablosuz ve kablolu cihazlarda bu router'ın kontrolündeydi. Kablolamalarım falan da bu duruma göre ayarlanmıştı. Lakin yeni kiraladığım ofiste; ofise gelen uydunet kablosu istemediğim şekilde salon kısmındaki bir prizde sonlandırılmış. Modemi uydunete bağlayacağım priz çok ortada bir yerde ve orada modem bile çok iğreti duracak şekilde. Modemle priz arasındaki kabloyu uzatarak modemi daha düzgün bir yere taşıyabilirim. Yanına router'ı da koyabilirim. Ancak bu sefer de router'ı özellikle ethernet kablosuyla bağlamak istediğim nas cihazı, kendi bilgisayarım ve başka cihazlar başka bir odada kalıyor. Dolayısıyla bir çözüm olmuyor. 

TP-Link'in bu deco sistemlerine baktım. Deco X50 2'li bir paket işimi görecek gibi. Uydunet kablosunu düzgün bir yere uzatıp modemin yanına deconun ana ünitesini bağlayıp, diğer üniteyi de istediğim odaya koyup oradan ethernet çıkışlarını kullanmak sorunumu çözebilir gibi duruyor. Ancak Deco modellerinde wake on lan özelliğinin olmadığını farkettim. Bu hayal kırıklığı oldu. Oysa Asus'un ZenWifi ürünlerinde bu özellik var. Şimdi yine çıkmaza düştüm çünkü Asus'un piyasada olan modelleri hem benim ihtiyacımdan fazla özellik içeriyor ve haliyle çok pahalılar. Deco x50 gibi bir paket alıp 2. ünite ile uzaktan açabilmeyi istediğim pc arasına kullanmadığım routerlardan birini bağlasam muhtemelen wake on lan sorununu da hallederim. Ama sizce hem maliyet hem uğraş açısından bunları yapana kadar, uydunet kablosunu istediğim odaya taşımak mı daha mantıklı olur. Bu durumda ofisin salon kısmından, koridora, oradan da istediğim odaya duvar üzerinden kablo gidecek. Görüntü açısından hiç sevmediğim şeyler ama bu iki çözümden biri dışında aklıma birşey gelmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 28.02.2024 at 12:05, ZvAnA said:

Ben de geçen hafta ofisimi taşıdım. Eski  ofisimde bir adet bridge moda alınmış netmaster docsis 3.0 modem ve buna bağlı Tp-link AX73  Ax5400model router bağlıydı. Ofisteki tüm kablosuz ve kablolu cihazlarda bu router'ın kontrolündeydi. Kablolamalarım falan da bu duruma göre ayarlanmıştı. Lakin yeni kiraladığım ofiste; ofise gelen uydunet kablosu istemediğim şekilde salon kısmındaki bir prizde sonlandırılmış. Modemi uydunete bağlayacağım priz çok ortada bir yerde ve orada modem bile çok iğreti duracak şekilde. Modemle priz arasındaki kabloyu uzatarak modemi daha düzgün bir yere taşıyabilirim. Yanına router'ı da koyabilirim. Ancak bu sefer de router'ı özellikle ethernet kablosuyla bağlamak istediğim nas cihazı, kendi bilgisayarım ve başka cihazlar başka bir odada kalıyor. Dolayısıyla bir çözüm olmuyor. 

TP-Link'in bu deco sistemlerine baktım. Deco X50 2'li bir paket işimi görecek gibi. Uydunet kablosunu düzgün bir yere uzatıp modemin yanına deconun ana ünitesini bağlayıp, diğer üniteyi de istediğim odaya koyup oradan ethernet çıkışlarını kullanmak sorunumu çözebilir gibi duruyor. Ancak Deco modellerinde wake on lan özelliğinin olmadığını farkettim. Bu hayal kırıklığı oldu. Oysa Asus'un ZenWifi ürünlerinde bu özellik var. Şimdi yine çıkmaza düştüm çünkü Asus'un piyasada olan modelleri hem benim ihtiyacımdan fazla özellik içeriyor ve haliyle çok pahalılar. Deco x50 gibi bir paket alıp 2. ünite ile uzaktan açabilmeyi istediğim pc arasına kullanmadığım routerlardan birini bağlasam muhtemelen wake on lan sorununu da hallederim. Ama sizce hem maliyet hem uğraş açısından bunları yapana kadar, uydunet kablosunu istediğim odaya taşımak mı daha mantıklı olur. Bu durumda ofisin salon kısmından, koridora, oradan da istediğim odaya duvar üzerinden kablo gidecek. Görüntü açısından hiç sevmediğim şeyler ama bu iki çözümden biri dışında aklıma birşey gelmiyor.

"Bu durumda ofisin salon kısmından, koridora, oradan da istediğim odaya duvar üzerinden kablo gidecek..."

Şimdilik yeni bir cihaza fazla masraf yapmadan, elimdeki mevcut kablolarla salon ve oda içlerinde kablo kanalı kullanarak, koridor geçişinde ise çıplak şekilde duvar çivisiyle taşımayı kendim yaptım. Neyseki metalik gri kablo kanalları odaların havasını bozmadı. Koridorda bir tek tavan ile duvar birleşiminde kablo gözüküyor. Ona da yapacak birşey yok. Böylece taşıma yaptığım odada olmasını istediğim tüm cihazlar(modem, router, NAS, kendi bilgisayarım ve ups) biraraya gelmiş oldu. Sadece kablo kanalları ve bendeki kablonun ucu çıplak olduğundan bir adet F connector maliyetim oldu. Ofisin her kısmında kablosuz sinyali alınıp internete vs girilebilse de 1 ya da 2 kademe çeken yerleri de yükseltmek için TP'linkin şu menzil genişleticisini almaya karar verdim.

TP-Link RE705X;

RE705-X-US-1-0-01-normal-1609991085665s.

https://www.tp-link.com/tr/home-networking/range-extender/re705x/

Hattı çektiğim ilk odada kablosuz yeteneği olmayan eski bir pc ve kablosuz da çalışan lazer yazıcı olacak. Bu cihazla mevcut TP-Link AX73 router one mesh olarak uyumlu olduğundan hem menzil genişlemiş olacak, hem de ethernet portundan eski pc'yi kablo ile, lazer yazıcıyı da kablosuz olarak ağa dahil etmiş olacağım. Ekstra masraf da bu olacak. Öncesinde almayı düşündüğüm Deco X50 Mesh sistem hem çok daha fazla maliyetli olacaktı hem de tam olarak da istediğim düzen olmuyordu. Bakalım cihaz gelsin, performansını da burada paylaşırım.RE705X_US_1.0_01_normal_1609991085665s.j

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende Mercusys MR90X var ancak kendi yazılımında bana en lazım olan QoS ayarları zayıf. Open WRT kurulabiliyor buna gördüğüm de onunla da uğraşmak istemiyorum. Bir dahaki sefere AliExpress’ten x86 Router alırım artık diye düşünüyorum. Böyle markalı şeylerle uğraşmam.

QoS dışında ev kullanımı için yeterli, Wireless 6 router olarak da uygun fiyatlı, Wireless 5 router ile 5GHz bağlantı için yakında olmak gerekiyordu, bununla 5GHz bağlantıda hiç sorun yaşamadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

20240305-183616.jpg20240305-183608.jpg

TP-Link RE705X menzil artırıcı bugün elime geçti. Hemen ofiste yerine taktım. 120m2 ofiste her yer full çekiyor. Mesh olarak bağlandığı için tek bir kablosuz ağda kopma olmadan cihazlar dolaşımda kalıyor. Ama mutfak kısmında en dipte full çekse de internet hızı epey düşüyor. Ama o da çok sıkıntı değil. Repeater'ın bağlı olduğu prizin yakınındaki masada bulunan kablosuz özelliği olmayan masaüstü pc'yi de cihazın ethernet portundan kablo ile ağa dahil ettim. Tüm sistemim kurulmuş oldu.

Bu kısımdaki diğer duvardaki uydunet prizinden de yine aşağıdaki gibi kablo kanalı ile koridora, koridordan da internetin gelmesini istediğim odaya taşımıştım.

20240305-183620.jpg

Elektriğiydi, gazıydı, suyuydu mevcutları iptal et, yeni abonelikleri açtır, tadilat işlerini yaptır falan derken çok şükür ufak tefek şeyler dışında yeni ofise yerleştik sayılır.

wazzap, Atrin, Mono and 3 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, ZvAnA said:

20240305-183616.jpg20240305-183608.jpg

TP-Link RE705X menzil artırıcı bugün elime geçti. Hemen ofiste yerine taktım. 120m2 ofiste her yer full çekiyor. Mesh olarak bağlandığı için tek bir kablosuz ağda kopma olmadan cihazlar dolaşımda kalıyor. Ama mutfak kısmında en dipte full çekse de internet hızı epey düşüyor. Ama o da çok sıkıntı değil. Repeater'ın bağlı olduğu prizin yakınındaki masada bulunan kablosuz özelliği olmayan masaüstü pc'yi de cihazın ethernet portundan kablo ile ağa dahil ettim. Tüm sistemim kurulmuş oldu.

Bu kısımdaki diğer duvardaki uydunet prizinden de yine aşağıdaki gibi kablo kanalı ile koridora, koridordan da internetin gelmesini istediğim odaya taşımıştım.

20240305-183620.jpg

Elektriğiydi, gazıydı, suyuydu mevcutları iptal et, yeni abonelikleri açtır, tadilat işlerini yaptır falan derken çok şükür ufak tefek şeyler dışında yeni ofise yerleştik sayılır.

Hayırlı uğurlu olsun 🙏

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayırlı olsun @ZvAnA

Evin tadilatını yaparken sıva üstü kablo çekmek gerekmesin diye öyle bir elektrik ve data kablolaması yaptırdım ki sanırım evdeki en pahalı işlemler oldu. Ama hem data hem de elektrik yapısı çok rahat ve elastik şekilde kullanılabiliyor. 

ZvAnA, Omfs and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 dakika önce, Definitive said:

Hayırlı olsun @ZvAnA

Evin tadilatını yaparken sıva üstü kablo çekmek gerekmesin diye öyle bir elektrik ve data kablolaması yaptırdım ki sanırım evdeki en pahalı işlemler oldu. Ama hem data hem de elektrik yapısı çok rahat ve elastik şekilde kullanılabiliyor. 

Neler yaptırdınız ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 minutes ago, Omfs said:

Neler yaptırdınız ?

Elektrik altyapısını geçiyorum. Özetle evde herhangi bir duvarda 30-45 cm den uzun bir elektrik kablosuna ihtiyaç duymayacağım, akımda asla ısınma sorunu yaşanmayacak bir yapı kurdurdum.

Data konusunda iki toplama noktasında fiber var. Oradan diğer tüm odalardaki karşılıklı iki duvara Cat6 kablolama ve duvarlarda prizler var. Bunlar ana toplama noktasında (çalışma odası) sonlanıyor ve istediğim şekilde kullanabiliyorum. Çalışma odasında ufak bir sistem odası var gibi bir durum var. NAS .vs hepsini da buradan çalıştırıp tüm evde kullanıyorum. Mesh cihazları da (Mercusys) kablo ile çalışma odasına bağlı, evde 2.4 ve 5 Ghz sorunsuz çalışan bir yapı ile üstüne de bir misafir ağı var. Bunları da 1000 Mbps TTNet Internet bağlantısıyla destekliyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Omfs, @Definitive teşekkür ederim.

Zaten ofis veya ev kendinize aitse taşınma öncesinde elektrik altyapısını, data aktarım kablolarını ileriki zamanlarda da yapabileceklerinizi iyice düşünüp ona göre planlayıp bunları yaptırmamak bana artık çok cahilce bir davranış olarak geliyor. Ben de 2015'de kendi evime geçtim ve tüm kullanım senaryolarıma göre hangi odada hangi priz nerede olacak, hangi data kabloları nerede olacak, surround sistemi hoparlör kabloları, içerideki pc'nin salonda sorunsuz kullanılması için iki bölüm arasındaki usb, ethernet, hdmi, spdif ve digital coaxial kabloları, projeksiyon ve tv için gerekli kablolar sıva altından ve asma tavan üzerindeki kanallardan geçecek şekilde günlerce planlayıp yaptırmıştım. Elektrik sigorta kutusunun yanında odalardaki ethernet prizlerine giden cat6E kabloların data kutusu da var. Bu kutudan gerekirse odalara fiber de getirilebiliyor prizlerden. Nitekim, evdeki çalışma odamda bulunan modeme fiber buradan direk geliyor. Yıllardır da tüm bunların büyük rahatlığını yaşıyorum.

Maalesef yeni taşındığımız ofiste de kiracı olduğumuz için ancak ufak tefek şeyler yapabiliyoruz. Ama neyse ki oranın da sistemini oturtmuş oldum.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok