AMD'nin geleceği. Microsoft satın almak için görüşüyor.
1 1

Bu konuda 187 mesaj var

Yeni konsol GPU su eskisinden performans olarak çok farklı olmayan ancak daha küçük ve rahat soğutulan işlem üniteleri içeren bir sistem olabilir. Bunda bir sakınca yok. GDDR5 bellekler ile devam etmek yerine aynı bant genişliği verecek ve tek çipte toplanıp daha ufak bir konsol ürettirecek HBM li bir APU yapmak çok saçma olmayacaktır. MS in xbox 360 da yaptığı gibi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SkyWarrior

Hocam zaten bu dediğinizde hiçbir problem yok, bugüne kadar slim modellerinde de yapılanlar buna benzer şeyleridi ama bizim tartıştığımız konu standart ps4' de 1080p@30 fps çalışan bir oyun ps4 vr sürümünde 1080p@120fps(ki 120 fps sağlıklı bir vr deneyimi için gerekli imiş) çalışırsa işte orada kıyamet kopar. Mesela şöyle düşünün siz day one da ps4 alan sadık bir sony müşterisisiniz ve witcher 3' e 60$ ödeyip oyunu 20-25 fps arası oynamaya çalışıyorsunuz. Ben de çok daha güçlü donanıma sahip ps4 vr almışım ve aynı oyuna sizinle aynı parayı ödemişim ama 120 fps ile akarak oynuyorum, böyle bir şeyi kabul edermiydiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD dışında ilgilenen olmamasının nedeni ne ama? Tek neden kar oranının düşük olmaması mı?

Yoksa, zaten AMD dışında güçlü gpu içeren APU üreticisi yok .

Bu nesil konsollar biraz zayıf kaldı . youtube da incelemelere denk geliyorum , hep 30 fps den bahsediliyor. Gelecek senenin başlarında VR setlerde gelmeye başlayacak. PC de oyun oynayanlar bu nesilde daha avantajlı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu nesil'in en büyük handikapı x86 tabanlı sistem olabilir fakat diğer türlü kendine has  HW tasarımla gelseydi optimizasyondan tutda diğer birçok şeyde sıkıntı olabilirdi, SONY bu sefer zarar etmemek için kolay kartı seçti ama onunda eksisi bu işte,bence 1-2 geç çıksa ve HBM bellek kullanan daha iyi bir tasarımla gelse daha iyi olurdu sanki, şu VR kullanımında yüksek kare saniye başarımı işin zor kısmı, her ne kadar şuan tasarım aşamasında olsada çıktığında 2K/4K çözünürlük aktif kullanılacağı için yine olması gereken donanım sektörel maliyetler sebebiyle kırpılmış şekilde gelecektir.

AMD'nin bu konuda hem tecrübesi var hemde maliyet olarak tek rakibi olan intel bu tip çok işçilik düşük kar işine girmez, benim asıl merak ettiğim 2010-2012 arası konsol tasarımına verdiği iş gücü yüzünden şuanda sürünen AMD'nin azalan kaynaklarını önümüzdeki dönem'de koruyacağı, yeni aynı anda hem Zen hem 4xx/5xx seri gpu'lar ve konsolda muhtemel farklı firma ile çalışılması durumunu teknik olarak nasıl atlatacak, zaten driver konusunda temelinde emeği olmasına rağmen DX12'deki durumu belli iken yazılım olarakda yine arızalı işlere imza atabilir.

MS'un AMD'yi alması teknik olarak mümkün mü yani bir tekel kısıtlaması olurmu bilmiyorum ama sonuçta başarının geleceğine inanmıyorum, apple olsa durum başka tabi :)

Bu nesil'de PC'yi seçenler evet daha şanslı çünkü hem CPU hemde GPU performansı misli oranda daha iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD dışında ilgilenen olmamasının nedeni ne ama? Tek neden kar oranının düşük olmaması mı?

Yoksa, zaten AMD dışında güçlü gpu içeren APU üreticisi yok .

Bu nesil konsollar biraz zayıf kaldı . youtube da incelemelere denk geliyorum , hep 30 fps den bahsediliyor. Gelecek senenin başlarında VR setlerde gelmeye başlayacak. PC de oyun oynayanlar bu nesilde daha avantajlı.

Konsollarla uğraşmadan yoluna devam eden nvidia rekor gelir elde etti. Hem de daha önceki yıllara göre daha düşük gpu satışları ile yaptı bunu. Konsollarla uğraşmaması garip değil. Hem konsola negatif bir bakış gelişti bu nesilde. Gerçekten de ne oldukları belli değil. Güçlü dediğimiz ps4 bile şuan giriş seviyesi kalıyor. Daha 2 yıl oldu çıkalı. Hem de gpu, cpu teknolojisi çok hızlı gelişmediği halde böyle oldu. Yakın zamanda bir konsol çıkacak olsa, talep düşük olacaktır. Çünkü güven zedelenmiş olacak. Konsollarda hala bir oyun fırtınası estiğini görmedik. Ps4 iyi gidiyor ama o da ipe un sermeye başladı. Vrla falan uğraşmaktan başka şeye bakamıyorlar heralde ama o vr bence beklediği kadar büyük bir olay olmayacak. Hele bu konsollarla hiçbir yere varmaz. Yeni konsol çıkarsan millet burun kıvırır. Eskisi gibi değil işler. Konsol işi de eskisi klibi güven vermez oldu. O yüzden amdden başka kimse ilgi göstermediyse, bu durum gayet anlaşılabilir bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ama o vr bence beklediği kadar büyük bir olay olmayacak.

Bana "VR o kadar buyuk bir olay olmayacak" diyen birisini gosterin, size hayatinda henuz Oculus Rift'i basina gecirip 2 dakikadan uzun bir VR demosu gormemis birisini gostereyim. (Texas atasozu)

VR oyun ve eglence sektorunde onumuzdeki 10 yili sekillendiren bir fenomen olacak - onumuzdeki yil gormeye baslayacagiz. En gec 3-4 yil icinde VR gozlugu olmadan oyun oynayanlara hala ankesorlu telefon kullanan, ailesi ile telgrafla falan haberlesen insanlara baktiginiz gibi bakacaksiniz. Potansiyeli goren sirketler de zaten her seyi birakip VR'a odaklanmis durumdalar.

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı şeyi yazacaktım. Oculur Rift 'i birkaç dakika kullandım (hem de eski versiyonu) , büyük bir teknoloji devriminin geldiğini anladım. Hani yeni bir şirket olsa, hisselerini alma şansım olsa, epey para yatırırdım :) . Zaten yatıranlar kazandı. 

Başlangıçta satış rakamları düşük kalabilir. Yeni bir fikre adapte olmak zor bir kesim için. Ancak bir kere momentum kazandığında, belki akıllı telefonlardan bile büyük bir değişim olacak. 

Donanım üreticileri için de çok iyi gelişme . Donanım ihtiyacı katlanarak artıyor. AMD de , Nvidia da, VR da üstünlük sağlayacak yazılımları üzerinde çalışmaya başlamış zaten. 

Aksini düşünenler , sadece birkaç dakika denesinler OR 'i.  Ki bu piyasaya bile çıkmamış ilk nesil. Daha geliştirilebilecek çok yanı var. 

Gelecek ay , preorder yaparım Vive 'ı büyük olasılıkla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben günümüzün pratik insanına pek uygun değil diye düşünüyorum. Hala bunu aşabilmiş değiller. Tabiki de büyük bir yenilik, çok ciddi bir gelişme ama hala insanların kullanımı için kolaylaştırılmış gibi durmuyor. Daha önce gazlanıp fos çıkan teknolojiler kadar kötü olmayacağı da belli ama yaygınlaşması, standartlaşması zaman alacaktır sanıyorum. İnsanları bununla uğraşmak için ikna etmeleri gerekecek. Daha çok bizim gibi donanımseverler ve biraz daha casual kitleyi etkisi altına alacak bir yenilik gibi geliyor bana. Ama kaçımızın abisi ablası bunu kullanacak şüpheliyim. Yeni nesil de hoşuna giderse işte... Zaten mesele de onlara beğendirmek olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oculus Rift V2

7812b2e10aa7a88996465ab0a2ce9d05.jpg

Oculus Rift V3

2EA_matrix36.jpg

.

V2 ve 3 çok iyimser tahminler .

Tabi gönül 3-5 sene sonra o koltukta ruyalara dalmak ister ama o teknolojiyi çay kaşığıyla sunacakları (o teknoloji ellerinde hazır olsa bile) için bir 50 sene geçer V2'yi piyassaya sürmeleri için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VR'ın ortamdan kendini izole eden başlığı aslında benim için yeterli. Diğer geliştirilen kullanım senaryoları bana fazla. Pc başında oturup, 3d olarak kafamı sağa sola çevirmekten keyif alacağım kesin. Ama iş ayakta oynamaya gelince bana bu yaşta pek uygun değil gibi. O iş oyun olmaktan çıkıp simulasyona giriyor benim için. Oyunu yorulmak için oynamıyorum. Bir 10 sene önce olsaydı epey keyif alabilirdim ama yaş 37 olmuş, öyle ayakta hoplamalı, zıplamalı şeylerden alacağım keyif, bir süre sonra eziyete dönüşebilir diye düşünüyorum.

Ama ürünler biran önce gelsin tabi, deneyip, öğrenelim, belki düşüncelerimiz değişir. Bakarsınız pc yerine konsol çözümleri daha pratik olabileceğinden ilk defa konsol almayı düşündürtebilir bana. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben günümüzün pratik insanına pek uygun değil diye düşünüyorum. Hala bunu aşabilmiş değiller. Tabiki de büyük bir yenilik, çok ciddi bir gelişme ama hala insanların kullanımı için kolaylaştırılmış gibi durmuyor. Daha önce gazlanıp fos çıkan teknolojiler kadar kötü olmayacağı da belli ama yaygınlaşması, standartlaşması zaman alacaktır sanıyorum. İnsanları bununla uğraşmak için ikna etmeleri gerekecek. Daha çok bizim gibi donanımseverler ve biraz daha casual kitleyi etkisi altına alacak bir yenilik gibi geliyor bana. Ama kaçımızın abisi ablası bunu kullanacak şüpheliyim. Yeni nesil de hoşuna giderse işte... Zaten mesele de onlara beğendirmek olacak.

Kafaya takilir takilmaz kullanilan bir gozlukten daha kolay ne olabilir; neden insanlarin kullanimi icin kolaylastirilmis olmasin? Demo standlarinda gordugumuz kuyruklara bakilirsa hic kimseyi ikna etmelerine de gerek kalmiyor, gozlugu takip 2 dakika geciren 7'den 77'ye herkes bunun nasil devrimsel bir sey oldugunu farkedebiliyor.

Hala deneyip denemediginize dair bir sey soylemis degilsiniz - denediniz mi, denemediniz mi? Denemedinizse fikir bildirmek icin biraz erken diye dusunuyorum, cunku deneyince goruluyor ki gercekten bircok sektoru kokunden degistirebilecek, oyunlar disinda bircok alanda (egitim, turizm, hatta tip vs.) ciddi etkileri olacak bir teknoloji bu. Kimseyi ikna etmelerine de gerek kalmayacak; oyun disindaki kullanimi ile cig gibi yayilacak kisa surede. Standardizasyon yolunda girisimler de zaten basladi. Potansiyel o kadar buyuk ki en kisa surede halledilecektir eminim,

Ben kendi adima su ana kadar Oculus Rift demosunu deneyip de cok etkilenmeyen kimse gormedim, buna bilgisayarla, teknoloji ile ilgisi minimum olan; yasi ileri insanlar da dahil. Gerekirse mesaji VR konu basligina tasiyalim, gelismeler gerceklestikce tartismaya devam ederiz.

(*): DHW'nin eski postlari keske silinmeseydi de 2007'de iPhone ilk tanitildigi gunku izlenimlerimi yazdigim mesaji bulabilseydik - o zaman da bunun sektoru degistirecek bir urun oldugu fikrini bildirmistim, o zaman da boyle "cok heyecan yapmayalim" diye takilip "cok da tutmaz bence" falan diyenler vardi diye hatirliyorum ;-) Cok degil 3 sene sonra iPhone'a benzemeyen telefon kalmadi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında ChipArchitech 'in yazdığı gibi ilgili başlığa geçseydik daha iyi olurdu. Cevabı oraya yazıyorum. Burda kaynamasın arada.

Yeni sürücüler ile ciddi performans artışından bahsediiliyor. dx 12 ile de aynı iddia vardı. Dx12 oyunları yeni sürücülerle nasıl performans verecek sorusu geldi aklıma . Var mı böyle bir benchmark?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anakarta entegre işlemcili, onboard RAM+RAM yuvalı, yeni oyunları dahi, düşük seviyede olsa bile oynatabilen entegre GPU lu, 99 Usd lık, hazır anakart sistemi bekliyorum AMD den.

Geçenlerde bilgisayar alınması gerekti, sanki böyle bir ürün varmış gibi araştırdım ama bulamadım. Fazla şey bekliyorum herhalde ama sanki böyle ürün olmalı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Isin teknik kismini bir tarafa birakirsak bu spekulasyonlarla birileri cok guzel para yapti yazin basindan beri AMD stogundan. Sirkette yaz boyu AMD stoguyla ilgili haberlere abone olmustum, izlemesi eglenceliydi. Sirket kurallari olmasa para da yapabilirdim rahat.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PR değil Raja ciddi ciddi adamı çağırmış. Bu arada Techreport nvidia çığırtkanlığı yapıyor fanatiktir diyenlere de şu gelsin 

ROGAR%20KAPAGI%20MENTE%C5%9EEL%C4%B0%20%

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TechReport un kurucularından Scott Wasson , AMD Radeon Technologies Group a geçmiş.

https://techreport.com/blog/29390/into-a-new-era

Gerçekten ihtiyaçları var mı böyle birine , yoksa bir PR çalışması mı?

Üzüldüm. Uzun vadede gittikçe dhw'e benzeyen bir beyond3d örneği var elimizde. Techreport en iyi donanım sitesi diyebiliriz. O da böylece gerileme sürecine girecektir sanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techreport piç gibi bırakılmıyor. SW ekibi sürekli ayakta tutmak adına taze kan transferine özen gösteren biriydi. Şimdi yerine birini koydu ve içi rahat olarak gidiyor. DHW öylemiydi. Kaç kere yalvardık....

Anandtech de Anand da aynısını yaptı. Gerideki ekip sağlam ve muhtemelen dönem dönem SW den destek almaya devam edeceklerdir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi diyorsunuz da Türkçe yayın yapıp içindeki 2 kişi ayrılırsa devam edebilecek kaç tane web sitesi var ki? Bu sitelerle DHW de karşılaştırılmazdı ki zaten kapatmıştı dükkanı patron.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techreport piç gibi bırakılmıyor. SW ekibi sürekli ayakta tutmak adına taze kan transferine özen gösteren biriydi. Şimdi yerine birini koydu ve içi rahat olarak gidiyor. DHW öylemiydi. Kaç kere yalvardık....

Anandtech de Anand da aynısını yaptı. Gerideki ekip sağlam ve muhtemelen dönem dönem SW den destek almaya devam edeceklerdir. 

Anand zaten donanım işini baya baya bırakmıştı. Telefon tablet falan inceliyordu. SW ise frametime mevzusunu ortaya çıkaracak kadar donanım konusunun içindeydi. Zaten Amd de onun için transfer etmiş. "Sen bu işin pirisin, gel bak bakalım nasıl çözeriz" diyerekten...

Ama galiba, Amd bu frametime mevzusunu kökünden çözmüş oldu. Problemi ortaya koyan adamı ortadan kaldırmış oldu. :)) Kim öyle bir araştırma içine girecek bir daha. :lol:

Griffon beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mart ayında Cyril, Haziran'da Geoff, şimdi de Scott ayrıldı demek. Tech Report'ta birçok şey eskisi gibi olmayacak bence, sıradan bir yayına dönüşme tehlikesi var...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok