VR/AR haberleri (Oculus Rift, MS Hololens, Sony Morpheus...)
3 3

Bu konuda 1.273 mesaj var

İnceleyen eleman güvenilir mi? Reklama daha çok benziyor. Ama doğru ise iyi, çözünürlük , screen door efect çözülmüş. 

Preorder zamanlamasını iyi yaptılar. Herkes HTC 'nin tanıtımına odaklanmışken , dikkati çaldılar biraz. 

Bakalım HTC ne gösterecek. Birşey çıkmaz ise, Bir yolunu bulup , preorder yaparız. Borderlinx, Amerikadaniste gibi servisleri bir araştıralım. Belki o yolla olur.Keşke Amazon üzerinden preorder yapsalar.

Edit :

Twitter da şöyle bir bilgi vermiş. Hangi 20 ülke belli değil. Tahminim Türkiye yoktur.

https://twitter.com/PalmerLuckey/status/684083445677428736

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu işin iyice suyu çıktı, bana kalırsa piyasada iyi kötü bir kaç cihazın ulaşılabilir olması gerekirdi artık. hala tık yok.

bir de muhtemelen haberiniz vardır, oculus rift'in developer örneği uygun fiyata alınabiliyordu, bizim çakallar sağolsun alıp alıp fahiş fiyattan satma olayına girince adamlar türkiye'ye göndermez olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oculus Rift preorder'lari yarin basliyor. Gonderiler Nisan'dan once. Buna Touch isimli kumandalar dahil degil, onlar yilin ikinci yarisinda.

https://www.kickstarter.com/projects/1523379957/oculus-rift-step-into-the-game/posts/1458224?ref=backer_project_update

Oculus VR Kickstarter'ina katkida bulunan herkese bedava bir Rift gonderiyor.

Oculus Rift kullanimi pratik bir cozum sunuyor. Tracking kamerasini masaya koy, headset'i baseball sapkasi giyer gibi kafaya gecir, gamepad'ini al otur. Bunu rakibinden daha uygun fiyata sunmasi, veya en azindan kumandalari pakede dahil etmedigi icin giris fiyatini dusuk gostermesi, ucuz algisi yaratmasi olasi.

http://uploadvr.com/htc-vive-pre-hands-on/

Vive'in yeni hali daha ince, daha ufak, daha hafif, kumandalarin pili daha uzun sure gidiyor. Yenilik su: kask'in on tarafinda bir kamera var, augmented reality / mixed reality icin kullanilabilecek sekilde SDK'da ulasilabilir olacak. Ayrica gerektiginde ortam goruntusunu sanal goruntu uzerine bindirmek icin kullaniliyor, mesela bir duvara falan yaklasinca onu goruntuye ekliyor veya isterseniz kumandadan bir dugme ile siz gercek ortami sanal ortamin ustune bindirip oturacaginiz sandalyeyi bulabiliyor, klavyenizi gorebiliyorsunuz.

Vive preorder'lari subatta basliyor. Gonderiler Nisan'da. Buna kumandalar dahil. Vive kullandigi laser tabanli tracking sistemi, kumandalarin sete dahil gelmesi, kumandalarin 360 derece ve oda capinda track edilmesi ve headset ustu kamerasi ile VR icin daha eksiksiz bir cozum sunuyor. Bunu Valve'in en az bir etkileyici yazilimla taclandirmasina ihtiyac var, ozellikle fiyat beklendigi gibi Rift'ten ciddi miktarda yuksek olacaksa.

Playstation VR yilin ikinci yarisinda geliyor. 2016'nin ikinci yarisinda piyasada uc buyuk ismin de headset+kumanda setini bulmak mumkun olacak. Samsung'un Gear VR'i halihazirda piyasada, muhtemelen ikinci consumer Gear VR'ini yil sonunda piyasaya surer. 2016 resmen VR'in consumer piyasasinda start aldigi yil.

PS: Tr'e ne zaman yolum dusecek bilmiyorum, bir faydam olacaksa herhalde kargo ile olur, onun da gumruge takilma ihtimali yuksek olsa gerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AR kısmı önemli. VR tek başına günlük olarak çok fazla entegre olma şansına sahip değil gibi duruyor. Hololens bu konuda gayet iyi. Endüstriyel uygulamaları da çok umut verici.

Epi, düşünmen yeter ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ikisini de kullananlar , Vive 'ı tercih ediyor , hatta aradaki farkın büyük olduğunu söylüyorlar Ancak önceki versiyon ile karşılaştırıyorlar genede. Oculus Rift in son piyasaya çıkacak hali ile karşılaştırma henüz görmedim. 

Aradaki fark bir ay kadar olursa, vive 'ı bekleyebilirim. OR 'nin şubat'ta göndermeye başlayabileceği yorumları da var. Öyle olursa beklemem. 

OR 'nin kontrolcüsü ertelendi , pakette xbox one controller olması lazım. 

OR 'nin preorder yapılabileceği 20 ülke açıklanmış. Tabii biz yokuz. Başka yöntemler arayacağız artık. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buna Vive Pre diyorlar. Consumer version hala "degisebilir". Headset ilk Vive Developer kit'e gore oldukca kuculmus:

4r5dGBS.jpg

R1hrMvv.jpg

Arkasi gozlugun sorunsuz sigabilecegi kadar genis tutulmus. Strap'ler yeniden tasarlanmis. Ekran parlakligi artmis, goruntunun daha net oldugunu soyluyorlar. 

Oculus VR'in bir surpriz yapip $200-240 gibi bir fiyat ilan etmesi (en azindan preorder icin) bomba bir hamle olur. Ama $380-440 olmasini bekliyorum. Az kaldi, gorecegiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Preorder $600 . EU ülkelerinde 699 Euro.

Tahmin edilenin epey üzrinde bir fiyattan çıktı. Tahminler 350-450 aralığındaydı çoğunlukla.

Kargoya verilmesi beklenen tarih  Nisan 2016. 

Nisan için , şimdiden preorder vermeye gerek yok. Şubatta gönderilir belki diye heyecan yapmıştım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aşırı pahalı, bu fiyatla yüksek miktarda satamazlar. Benzer fiyatı Vive için bekliyordum, özel kontrolcüsü ile beraber bu fiyat normal olabilirdi. Şu öndeki kamera (AR) ile Vive beklenir, ancak Rift'in bu fiyatla çıkmasından sonra, Vive'ın fiyatını rahatça arttırabilir HTC ve Valve. Büyük ihtimal pre-orderlara bakıp, ileride fiyata ayar çekeceklerdir. Ben Gear VR ile, PC streaming olaylarına ağırlık vereyim en iyisi :).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

600 dolar diğerleri içinde baz fiyat gibi algılanacağından çok kötü bir haber. Avrupa için de 699 yuro ayrıca kazık.. Zukerberk'in zki bize kalkıyor :\

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birkaç haftadarı, Oculus yöneticileri fiyatın aslında Facebook tarafından subvanse edildiğini, maliyetinin altında olduğunu vs söylüyorlardı. Defans yapmalarından aslında fiyatın tahmin edilenin üzerinde çıkacağı ipucunu vermişlerdi. 

Reddit te ayaklanma var . Palmer twitter dan , donanımdan para kazanmadıklarını yazıyor.  Bu durumda indirim beklenmez yakında. 

Gönderecekleri tarih, 28 Mart .Preorder a gerek yok. Vive 'ı görelim bir. O bundan daha yüksek fiyattan çıkar. Yanında kontrolcusu geliyor çünkü. 

Donanım gerçekten OR den iyi mi? Karşılaştırmalı incelemeler çıkar yakında. Ordan karar veriririz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o değil de niche demeye başladılar, ekran kartlarının fiyatı ortadayken or niye niche olsun arkadaş? hem de amerika gibi yerde.. biz mi alışkınız yoksa yüksek fiyatlara bilemedim ama bana hiç de niche gelmedi fiyat, pahalı evet ama hiçbir şeye niş demeyen elemanlar ağız birliğiyle or'yi niş ilan ettiler?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

600$ i duyunca bir yutkundum. Oculus neden zorla Xbox One controller satiyor? PC'de oyun oynayip elinde Xbox one controller olan insan sayisi az degildir. Bundle satmasin, az daha ucuza satsin. Parasi mok olan gider Elite Controller alir, ya da Steam Controller tercih eden olabilir. 

Ben Playstation VR bekleyecegim. Fiyati 500$ altinda olacak seklinde tahmin ediliyor.

Ayrica soyle birsey okudum : http://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2016/01/06/sonys-playstation-vr-stands-to-be-almost-3x-more-popular-than-oculus-rift-in-2016/

Bonus : http://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2016/01/07/the-first-generation-oculus-rift-will-have-a-lifespan-closer-to-a-mobile-phone/ (Oculus Rift'in cep telefonlari gibi 1-2 senede guncelligini yitirecegini, yeni modeller gelecegini soylemis.)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@qwerty PC-Konsol savasi gibi algilamayin, ama Playstation VR'da boyle olmaz. PS5 gelene kadar, hatta daha sonra bile desteklenir. PC'deki grafiklerin su anda konsollardan iyi oldugu gibi, Rift - PS VR arasinda da fark olur, ama PS VR hala gecerli kalir diye dusunuyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Umarım öyle olur zira ps4 sahibiyim , fakat ps4'ün gücünün yetmeyebileceği falan konuşuldu Teknoseyir'de , ek donanım , yeni ps4 sürümü falan olmasın da.

Bu arada fanboy falan değilim , ama bütçem olsa tercihimi pcden yana kullanırdım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1500 yıldır VR,VR,Oculus,Oculus diye kafa ütüleyip,"Consumer'a daha rahat ulaşacağız,facebook kaynakları sonsuz" diye kendini Zuckerberg'e sat. Ondan sonra Nisan'de çıkacak ürünü Ocak'ta pre-ordera açıp indirim vs. yapma (pre-order ürünlerde ya ekstra olur ya indirim),hepsinin üstüne de en baba ekran kartından daha pahalı bir fiyat koy. Bence OR ölmüştür,şimdiden gömebilirsiniz. 

Niche diyenler doğru diyor. En baba ekran kartının fiyatına VR ürünü satarsan niche olur tabi o ürün.

Squall beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

niş denerek karalama kampanyası yürütülüyor resmen ben bundan hiçbir şey anlamadım. kaç dolar fiyat beklentisi vardı ki? 100 mü? pahalı denir ok ama konsol 300 dolar, ekran kartı 500 dolar, cpu 250 dolar, düzgün ses kartı 200 dolar, iphone 300-500 dolar, macbook pro 1000 dolar bunlar normal lâkin vr headset 600 dolar = niş. hayret bir şey.

sektörde bazı şeyleri böyle gömme kampanyaları oluyor zaman zaman, mesela ps vitayı bu şekilde gömdüler. niş, mobile devicelar varken buna gerek yok vs. işte idevicelarda yumuşak yumuşak clash of clans oynasınlar şimdi. google'ın kartondan süt vr seti vardı önüne telefonu koymalı filan, onu standart yaparlar, böyle ekstra şeylere gerek yok. artık sphonelar var ve smartphone her şeye yeter çünkü smart.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

350$ olacak, iste soyle uygun fiyat olacak, boyle olacak dendikten sonra 600$ fiyat cikarirlarsa tepki almasi normal.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O bahsettiğiniz cihazlar ile bu alet aynı şey değil bence. Birisi oyun konsolu, diğeri telefon, bu ise sadece bir oyun konsolu veya bilgisayarda oyunları sanal gerçeklik içinde oynamanızı sağlayacak ekstra bir aksesuar. O yüzden bu tepki veriliyor ki son derece de doğal. PS4'ün kamerasını veya gamepad'ini 250 dolara satmak gibi birşey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O bahsettiğiniz cihazlar ile bu alet aynı şey değil bence. Birisi oyun konsolu, diğeri telefon, bu ise sadece bir oyun konsolu veya bilgisayarda oyunları sanal gerçeklik içinde oynamanızı sağlayacak ekstra bir aksesuar. O yüzden bu tepki veriliyor ki son derece de doğal. PS4'ün kamerasını veya gamepad'ini 250 dolara satmak gibi birşey.

e fonksiyona göre değerlendiriyorsanız zaten niş. 100 dolar olsa bile "bir telefonun yanında sadece oyunları vr oynatan alete çok bu" diyecek milyon adam bulunur? işte bu mantık hiçbir yerde yok da neden burada var ben hala anlamadım. kameraları da bu şekilde değerlendirebiliriz. nikon bilmem ne modeli 3000$ imiş, whoaa, niş, telefon mu yahu bu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

350$ olacak, iste soyle uygun fiyat olacak, boyle olacak dendikten sonra 600$ fiyat cikarirlarsa tepki almasi normal.

ona eyvallah. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok