VR/AR haberleri (Oculus Rift, MS Hololens, Sony Morpheus...)
3 3

Bu konuda 1.273 mesaj var

Tabi ki niş bir ürün, sonuçta bir akıllı telefon gibi ihtiyaç mı değil? Bir bilgisayar gibi gereksinim mi değil. Niş ürün olması sadece fiyatı pahalı anlamında değil, keyfe keder çok özel bir durum için alınan ürün anlamında söylüyorum. Bu keyfi yaşamak isteyen şu anda ar-ge masraflarına katılıp bu paraları ödeyecek seve seve. Sonuçta özel bir ürün alınca pahalı olması aslında normal ama bir aksesuar olarak düşünülünce pahalı. Tabi 350 dolar deyip 600 dolara ürünün çıkması konusu da ayrı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ellerinde nisana yetisecek 1000 stok, mayisa yetisecek 2000 stok, haziran'a yetisecek... Kasima yetisecek 10000 stok varsa (atiyorum, stokdan kastim uretim potansiyeli) simdi fiyati 600 cekip talebi uretime gore sinirli tutarak early adopter'lardan yuksek kar elde etmek, ileride fiyatta ayarlama yapip talebe bir boost vermek, boylece ayni zamanda yuksek fiyatla bu urun yuksek kalite urun algisi olusturmak ticari bir firma icin mantikli.

Sorun $300-350 civarinda fiyatla "bring VR to masses" iddiasiyla kurulmus ve destek bulmus bir firma olmalari. FB'a ruhunu satarken bunu dusuk fiyata yuksek kalite urun yaratabilmek icin diye pazarlamalari. Developerlara VR'a yatirim yapin, oyun hazirlayin, risk alin, biz bunu genis kitlelere getirecegiz vaadinde bulunmalari. $450'nin ustune cikmamaliydilar.

Bu facianin cok guzel bir artisi var. Valve ve HTC akillica davranip Vive'i $800-1000 civarinda tutabilirlerse (tercihen $800) ustunde kamerasi, yaninda kaliteli VR controller'lari ile gelen oda buyuklugunde 360 derece tracking yapan ve bunu daha ustun bir teknoloji ile gerceklestiren bir VR setinin PC VR icin standart olmasinin, piyasanin yaninda gamepad ile gelen sozde VR cihazi ile fragmante olmamasinin onu acilmis oldu. Touch'in fiyati belli degil, Vive nisanda ship edilecek, subatta preorder icin Vive'in fiyatini duyurduklarinda Oculus'tan ciddi bir parca koparma sanslari var. $800 civarinda durabilirlerse millet Rift preorder'larini iptal eder.

Bastir Valve!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ayni sekilde Razer vb firmalarin dusuk fiyatli SteamVR uyumlu headset'ler ureterek piyasaya girip talepte karsilik bulmasinin da onu acilmis oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında $600 fiyat vergi ve kargo hariç fiyat Amerika için bile. Avrupa'da €700 fiyatlardan bahsediliyor, kargo hariç. Yani fiyat bence epeyce fazla, $650-$700 fiyatla satıyoruz, ancak buna kendi orjinal kontrolleri de dahil deselerdi, bu kadar yaygara kopmazdı sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Ozan Başeski ne kadar inatçısınız yahu, tamam smartphone zaruri ihtiyaç ama vr headset niş. yine de yurtdışı "odaklar" niş demeseler siz de demeyecektiniz bence. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Meraklısı alacak yine. Ancak bizim almamızla bitmiyor ki iş. 

Fiyatın beklenenden yüksek kalması, satışları ciddi baltalayacak. Bu yıl 3 milyon satış bekleniyormuş. 3 milyon kullanıcı kitlesi için , AAA sınıfı oyun üretmekle uğraşmaz kimse. Yazılım desteği olmadan da cihaz işe yaramaz. 

Fiyat hedefinin tutturlamayağını bekleyenler bile $450 gibi düşünüyorlardı. $600 nerdeyse, iki katı OR 'nin hedefinin. Madem bu fiyatlardan çıkaracaklar, baştan $350 algısını hiç yaratmamaları gerekirdi.  O fiyata , xbox one + ps4 alınıyor. SAtışı çok zor . Üstelik desteği belli olmayan , başarısı bu nesil için şüpheli bir ürün.

Valve 'dan daha iyi fiyat gelmez. Sony fiyat ve uzun piyasa ömrü ile başarı yakalayabilir. Biraz düşük grafiklere razı olacak artık alanlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2016'da en iyisi hangisi, en fazla desteği hangisi buluyorsa onu almayı düşünüyordum. Gerçekten fiyat çok yüksek çıktı. Bu durumda tam istediğim gibi kusursuz oturmuş bir ürün çıkana kadar ürünleri uzaktan takip etme stratejisi izleyeceğim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu teknoloji yeni ekran kartı ya da yeni smartphone gibi bir şey değil ,  development kit 2 yi çok tesadüfi biçimde deneme şansım oldu ve gelecek bu cihazlarda , pahalı olsa da olmasa da satılacak ve alınacak ve yaygınlaşacak diye düşünüyorum...

analog and ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Altan Yoklar; bence de durum bu şekilde. En azından ben bir tane mutlaka alacağımı biliyorum. Sadece herhangi bir ürüne ön ödemeli olarak o parayı vermem. Zaten diyelim parası hazır, şuan ürünleri almak da dert. Belki galaxy s6 sahibi olduğum için ilk etapta en azından samsung gear vr düşünebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün biraz preorder vermek için araştırdım. Borderlinx ten gelen alımları iptal etmişler. dolayısı ile o yol zaten kapandı. 

Amazon üzerinden satsalar en temizi . Hem doğru dürüst garantisi de olur. 

Türkiye'den zaten almam bu ürünü. Çıkacak bir sorunda , anlayan adam bulamazsın. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Urun bedelini gonderiyi yaptiklari zaman karttan cekiyorlar. Preorder vererek siranizi almis oluyorsunuz. Bildigim kadariyla durum boyle. Kararsizsaniz yine de preorder verip gerekirse iptal edebilirsiniz.

Sahsen kararsiz degilim, Rift almayacagim. Param yeterse Vive alirim.

Rift'in gercek avantaji OVR'nin exclusive'leri ve in-house game'leri. Ama Valve cok guzel ve akillica tasarlanmis tek bir oyun cikarsa bana yeter. Technolust gibi "multi-platform" indie'ler ve 360 derece videolar da cilasi olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu samsung gear vr'ın 3 farklı modeli var herhalde. Anladığım kadarıyla galaxy s6 / s6 edge için olan model "Innovator Edition" diye satılıyor. Hepsiburada'da 400TL'ye düşmüş şuan. Diğer her yerde 500-600 lira civarı.  

Sırf kabloyla bir yere bağlı olmadan film izlemek için bunu almayı düşünebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://uploadvr.com/samsungs-rink-controllers-track-via-magnetic-fields-includes-finger-tracking/

Samsung Rink, henuz prototip asamasinda, magnetic field tracking ile elleri, infrared ile parmaklari takip ediyor, Gear VR icin tasarlaniyor. Halihazirda uyumlu telefonu olanlar icin GearVR $99 fiyatiyla zaten ilgi cekici, bu kumandayi cok gecmeden son haline getirirlerse iyice cazip olacak, ozellikle PC VR bu kadar pahali basladigi icin mobil VR'a ilgi artabilir. Ilgi olup kaynak ayrilirsa positional tracking'i cozmeleri zaman meselesi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rift gamepad ile bilgisayar onunde kullanilmak uzere tasarlandi, sonradan tracking alanini genisletmeye ve el kumandalari eklemeye calistilar, kumandalar standart pakedin parcasi degil, Rift'i hedefleyen pek cok oyun gamepad ile calisacak sekilde tasarlandi.

Vive basindan beri basit bir oyuncaktan cok universitelerin arastirma bolumlerinin pahali VR deneylerine benzer hedefler koydu. Oda genisliginde serbest hareket edebildigin, elinde kumandalarla hareketlerini VR'a yansittigin, odanin iki ayri kosesine yerlestirilen lighthouse base'ler sayesinde bunu bunu 360 derece tracking'le yaptigin (Rift'in kaski da 360 derece tracking sunuyor ama touch kumandalarin bunu kesintisiz basarmasi zor), tracking'in video analizi yerine odayi supuren lazer'lerin cihaz ustundeki diot'larla algilanmasi seklinde isik hizinda gerceklestigi bir nevi complete package. Vive icin oyun tasarlayan firmalarin o oyuna bir isin kilicini standart koymalari ve her oyuncunun bunu kullanabilecegini varsaymalari mumkun, bu Vive'i hedefleyen deneyimlerin nasil daha derin olabilecegine bir ornek. Vive'da bir siginakta ustune gelen zombilere elindeki silahi dogrultarak gercekten nisan aldigin bir oyun oldukca standart bir uygulama, Rift'te baslangicta mumkun degil, Touch ciktiktan sonra istisnai.

Vive Valve'in VR arastirma gelistirmesinin urunu. Oculus'a baslangicta cok yakin davrandilar ve isin asli Oculus tasariminin cogunu Vive'i kopyalayarak gerceklestirdi. Low persistence Valve'in fikri ve uygulamasiydi. Oculus 360 derece ve genis alan tracking'i Valve'da gordukten sonra mecburen yapti, hedefleri monitor onunde oturan kullanicilardi. Cift ekran panelli tasarima Valve'in sundugu kaliteye erisemedikleri icin gectiler. Kadrolarini bile Valve'dan caldilar. Facebook satin alip butce sagladiktan sonra Valve ile kardes firma gibi davranmalarinin sonu geldi. Bu noktadan sonra butcelerini konsol firmasi mantigiyla oyunlari kendi platformlarina exclusive kilmak icin harcamaya basladilar. Genis kitlelere 300$ fiyatla VR'i yayacagiz mottosundan v firmanin ilk kuruldugu zamandaki hedeflerinden tamamen saptilar. Uzun suredir Carmack'in bu kadroyla beraber boy gosterdigini gormedik, teknik konularda konusma yapiyor, calismalarindan soz ediyor ama ne urun lansmaninda, ne preorder videosunda yer almadi.

Rift'in artisi lensi. Vive'da fresnel lens halkalari gorunur durumda, Rift'te bunu engellemeyi basarmislar. Bir de Rift muhtemelen biraz daha hafif.

Vive'in diger bir teknik ustunlugu headset uzerindeki kameranin standart olmasi. Ilk kullanimi pratik: Tested'in review videosunda 1:17'te gorulebilecek sekilde ortam goruntusunu gerektiginde, mesela bir duvara, masaya, insana yaklastiginizda sanal goruntunun ustune bindiriyor. Kumandada bir tusa cift tikladiginizda ortam goruntusune geciyorsunuz, sandalyenizi bulup oturuyorsunuz, bardaginizi bulup iciyorsunuz, klavyenizi gorup yaziyorsunuz vs. Hayattan tamamen kopmus hissetmemek, masaya duvara toslamamak, odaya biri girerse gorebilmek, kendini rahat hissetmek icin buyuk bir arti, bence gorusu tamamen kapatan bir VR cihazindan cekinen cok insanin hosuna gidecek bir ozellik. Ikinci kullanimi SDK vasitasiyla gelistiricilere bu goruntu sunularak mixed reality uygulamalarina izin vermesi. Bunun ne kadar kullanilacagi belli degil ama standart bir ozellik olarak gelmesi guzel.

Tested Vive Pre videosu, 1:17'te kameradan ortam goruntusunun kullaniciya nasil aktarildigini gormek mumkun:

BoRa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rift'in lensinin daha iyi olmasında takıldım. O çok önemli bir fark değil mi ?

"Bir sonraki nesli bekleyin, bir yıl ömrü var bunun" yorumları yapılıyor teknoloji sitelerinde ama ben bekleyemem bir sonraki nesli :) İkisinden birini alacağım. 

Bu açından PS4 VR şanslı. PS4 kadar ömrü olur. Sony yazılım desteğini de çözer .  Onunda 400-600 dolar fiyatı olacağı yazılmaya başlandı. 

Valve'in yazılım desteği konusunda bilgi var mı? Oculus'un , 2016 sonunda 100 kadar oyun olacağını söylüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oncelikle lens, Rift devkit'lerden cok daha iyi. Devkitlerde goruntunun net oldugu ufak bir sweet spot vardi, bu lenste cok daha genis bir alanda goruntu net. Ama anladigim kadariyla Vive icin de durum ayni. Ikisi arasindaki fark Vive'da fresnel lens halkalarinin gorunur olmasi. Nasil pixel'lerin gorunur olmasini kafaya taktiginizda gormeden edemiyorsaniz halkalar da oyle anlasilan. Ama oyuna kaptirdiginizda pixel falan gormuyorsunuz, halkalarda da durum ayni olacaktir ve Vive daha derin deneyimler sunmak uzere tasarlandi. Ayrica Vive Pre hala urunun son hali degil, hala gelistirme ihtimalleri var.

Oculus 100 oyun diyor ama Oculus 300$ da diyordu vaktiyle :) Her ufak deneyime oyun diyorlarsa sasirmam. Sizin desteginizle VRí baslatacagiz diyerek kuruldular. FB satisi bize kaynak saglayacak boylece VR icin kaliteli custom ekipman uretebilecegiz diye satildilar, kaliteli urun yaptik o yuzden pahali diye 600$ fiyat cektiler. Soyledikleri her seye supheyle bakiyorum artik.

Vive preorder'lari subatta baslayacak. Onun oncesinde Valve'dan oyun duyurulari bekleyebiliriz. Teaser videodan Portal gelecegi anlasiliyor. VR icin hazirlanmis, ortamin sekil degistirmesi ile kullanicinin gercek dunyada ufak bir alanda tutuldugu ama sanal dunyanin sinirsiz hissi verdigi, insanin yapay zekayla mucadelesi konseptinde bir Portal muhtesem olur.

Odadasiniz, kafaya Vive'i takiyorsunuz. Yerde, ya da masanin ustunde VR kumandalari goruyorsunuz, birebir modelleriyle sanal dunyadalar. Masaya yaklasiyorsunuz, odanizdaki masa da sanal dunyanin ustune bindiriliyor, ayaginizi carpmiyorsunuz. Kumandaya uzaniyorsunuz, olmasi gereken yerde, elinize aliyorsunuz, isin kilicina donusuyor.

vs

Odadasiniz. Sandalyeye oturuyorsunuz. Kucaginiza gamepad'i aliyorsunuz (cunku sonradan bulamayacaksiniz). Rift'i kafaya takip oyunu baslatiyorsunuz. Rift'le bedava gelen Lucky's Tale, karakteri gamepad ile kontrol ettiginiz third person oyun. Lens halkasi yok

Ben boyle bakinca kesinlikle Vive diyorum. Ama zevkler ve renkler tartisilmaz ve dedigim gibi, su asamada "deli gibi Rift preorder'i aldik" diyebilmek icin karttan para cekmiyorlar, siranizi almis oluyorsunuz, shipping'e kadar para hesabinizdan dusmuyor. Yani siz Rift ile vive arasinda kararsizsaniz simdiden siparisinizi verip siranizi almak, sonra Vive duyuruldugunda, subatta, hala Rift shipment'lari baslamamisken fikir degistirirseniz Rift preorder'inizi iptal etmek mantikli.

Ben firmanin (Oculus) fazla cakallastigini dusunuyorum ve Valve'i desteklemek istiyorum ama Rift'in bariz bir artisi var, FB ve MS ile birlikte hareket ediyorlar, her yerde haberlerini goreceksiniz, deneyimlere oyunlara methiyeler duzuluyor olacak ve zamaninda kararinizdan emin olarak Vive almadiysaniz acaba Rift mi alsaydim dedirtecekler insanlara. Bosuna FB'a satmadilar. Bosuna MS'la tanitim yapip Xbox'tan PC'ye streaming'le Rift'te sanal theater ekraninda oyununuzu oynayabileceksiniz diyerek her pakede Xbox kumandasini eklemediler. Bosuna Rockband'i Rift exclusive yapmak icin para odemediler. Bosuna in-house game'lerimiz sadece Rift'te calisacak cunku bizim butcemizle yapildi, sponsorluk yaptigimiz oyunlar Rift exclusive olacak cunku onlara para akittik demediler. Oculus oldukca agresif bir sekilde piyasayi kapatmaya calisacak. Benim midemi bulandiran da bu. Valve-HTC daha kaliteli bir VR deneyimi olusturmaya para harcarken Oculus exclusivity, PR ve baska sirketlerin ve patentlerinin satin alinmasina para akitti.

Bu nesil baslangic olacak, deneme yanilma olacak. 2017 sonunda yeni VR setleri gelmesi sasirtici olmaz. 2017'de GearVR gibi kablosuz calisan, kendi islemcisini barindiran VR setlerinin el kumandalariyla gelmesi normal olur. Bu kablosuz urunlerde positional tracking elbette cozulecek. Cozunurlugun onu cok acik, goruntu kalitesi ve derinlik algisini multilayer panellerle arttirmak icin gerekli calismalar hazir. 2020'de hala mukemmel olmayacak VR ama bugune gore cok daha iyi olacak. Bu kadar para verip iki yil sonra daha iyisini gorunce uzulecekseniz beklemeye devam edin. Ama beklemenin sonu yok, ve goruntu kalitesindeki artis ve kablosuz baglantiyi evrimsel degisiklikler olarak algilarsaniz Vive VR deneyimini bugunden sagliyor. Onemli olan deneyim tasarimi ve ilk Half-Life'tan beri oyuncular icin deneyim tasariminda Valve bir yana, diger butun firmalar bir yana. VR'i Oculus baslatmis gibi gozukse de aslinda Valve'in arastirma gelistirme cabalari yon verdi ve buna uygun oyun ve deneyimlerle sayisi sinirli da olsa kalitede etkileyici icerik sunacaklarina inaniyorum.

Oculus Rift ilk preorder'lar gonderim Nisan'da diyordu. Sonra Mayis oldu. Simdi Haziran diyor. Vive ile Oculus Rift arasinda kararsizsaniz siparislerde siranizi alin, gerekirse iptal edersiniz. Ben Vive'i bekleyecegim. Onlar da ayilik yapip $2000 gibi bir fiyat cekerlerse gider kampanyayla telefon degistirir $99'a Gear VR alirim veya hadi ordan der ilk nesli pas gecerim. Ama bence HTC ile Valve akillica politikalar izliyorlar ve kontrolculerin de oldugu komple pakedi Rift'e kiyasla makul bir fiyatta tutmaya cabalayacaklar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu samsung gear vr'ın 3 farklı modeli var herhalde. Anladığım kadarıyla galaxy s6 / s6 edge için olan model "Innovator Edition" [/size]diye satılıyor. Hepsiburada'da 400TL'ye düşmüş şuan. Diğer her yerde 500-600 lira civarı.  

Sırf kabloyla bir yere bağlı olmadan film izlemek için bunu almayı düşünebilirim.

Aman hocam, "Innovator edition" bir nevi "developer kit". Piyasadaki son Gear VR tuketiciye yonelik version, piyasaya cikis fiyatinin daha dusuk olmasi sizi aldatmasin, $99'lik Gear VR'i alin. Kenarindaki track pad'de parmagin oturacagi arti sekli gibi oyuktan taniyabilirsiniz.

http://www.theverge.com/2015/9/25/9397569/samsung-oculus-consumer-gear-vr-design

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@epi evet hocam sonradan farketmiştim onu. Asıl ürün consumer edition olarak geçiyormuş meğer. Ama Türkiye'de satılanların büyük çoğunluğu ya note4 için olan ya da s6/s6 edge için olan innovator edition olan modeller. Bunlar da çoğu yerde 500-600TL aralığında satılıyor, birtek hepsiburada 399TL'den satıyor şuan. Consumer edition bulmak biraz sıkıntı sanırım. Consumer Edition'da s6/s6 edge vs dışında note5 falan da destekleniyor. Ama sadece n11.com'da falan bazı satıcılarda gördüm bu son versiyonu ve 700TL civarı satıyorlar.

Amazon da göndermiyor maalesef.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu fiyatta bir seyin gumruge takilmamasi lazim, yapabilecegim bir sey varsa yardimci olurum.

Icimden bir his HTC/Valve bunu wireless yapacak diyor. 60Ghz Wi-fi'in guvenilir, kesintisiz ve gecikmesiz baglanti icin line of sight'a ihtiyaci olmasi sikinti ama bunu asabilirler. PC'ye HDMI ve USB baglantilarini yapan Vive kutusu wi-fi sinyalini line of sight olan herhangi bir lighthouse base unit'e verirse, her lighthouse base unit'te de bir wifi repeater olursa, en az bir lighthouse base unit hmd ile line of sight kuracagi icin bu sistem yurur. Ayrica bu sekilde istediginiz kadar lighthouse base unit ekleyerek teoride sinirsiz alanda VR mumkun hale gelir. Ileride, iki-uc nesil sonraki Vive'larda cozunurluk ve tasinmasi gereken veri bant genisligi arttiginda ayni tasarimi Li-fi ile kullanabilirler.

Ilk Vive devkit'te lighthouse base unit'ler kablo ile birbirine sync ediliyordu, ikincide (Vive Pre) bluetooth var, ayrica firmware update icin USB girisi mevcut, son halinde 60Ghz wi-fi tabanli kablosuz erisim olmasi akillica bir urun evrimi olur. Valve'in Steam Link ile edindigi streaming deneyimi de burada ise yarayacaktir. HMD'ye bir pil ve gonderilen sinyali dekode edecek basit bir islemci eklemeleri gerekir, bu da niye HTC'yi sectiklerini aciklar. Pil oldukca hafif olabilir zira Vive HMD bir cep telefonundan cok daha az enerji tuketir, ustunde tek buyuk ekran degil iki kucuk ekran var ve low persistance demek o ekranlar surekli acilip kapaniyor, zamanin cogunda kapali kaliyor demek. Kullanilacak islemci de modern telefon islemcilerine gore oldukca hafif olabilir. Ayrica cep telefonu gibi bir gun gitmesi gerekmiyor sarjin, nasil kumandalar 4 saat hedefliyorsa HMD'deki pil de benzer sure gitmeli dolayisiyla cok hafif bir pil ekleyerek kablosuza gecebilirler. Geriye bir tek engel maliyet artisi kaliyor, bu cihazlarda kullanilan uzun, ince, hafif ama dayanikli kablolar pahali oldugu icin maliyet artisi gercekten sifira yakin olabilir.

Gaza gelip hayal kirikligina ugramak istemiyorum ama Vive'in consumer version'inin kablosuz olmasi teoride mumkun ve bunu da basarirlarsa Valve/HTC'nin VR girisimini tek gecmek gerekir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok