VR/AR haberleri (Oculus Rift, MS Hololens, Sony Morpheus...)
3 3

Bu konuda 1.273 mesaj var

Gear VR su anda piyasada tuketiciye yonelik tek VR cihazi. Carmack'in bebegi. Arayuz ve kullanim sekli acisindan VR'in geleceginin en yakin prototipi.

Oyunlar soz konusu oldugunda PC'de tazeleme hizi daha yuksek, grafikler daha etkileyici ve positional tracking mevcut ama mesela 360 derece 3D film ve fotograflarin dunyasina dalmak icin Gear VR en iyi secenek. 

Hero Bound: First Steps oyununa mutlaka goz atin. Oculus VR'in hazirladigi ilk oyun. Bedava. Third person oldugu icin positional tracking eksikligi hic hissedilmeyebilir, farkli bir dunyada bir karakterin macerasini tepeden kontrol etme hissini guzel sunabilir (sanirim bluetooth gamepad gerektiriyor). 

VR Karts PC'de eglenceliydi ama tek track'lik ucretsiz demoydu. Gear VR'da fiyatini hak edecek kadar icerigi varsa alinabilir.

Hayirli olsun, keyfiniz bol olsun :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla bayağı etkileyici bir ürün piyasaya sunmuşlar gördüğüm kadarıyla. Bir teknoloji mağazasında görmüştüm, takıp bakmıştım fakat ayarları yapılmamış olduğu için görüntü odaksızdı ve içeriğe girmem bir şekilde mümkün olmamıştı. Yine de görüş alanının oldukça geniş olduğunu ve pek rahatsızlık vermediğini fark edebilmiştim.

Ah bir de Samsung olmasaydı.. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gear VR su anda piyasada tuketiciye yonelik tek VR cihazi. Carmack'in bebegi. Arayuz ve kullanim sekli acisindan VR'in geleceginin en yakin prototipi.

Oyunlar soz konusu oldugunda PC'de tazeleme hizi daha yuksek, grafikler daha etkileyici ve positional tracking mevcut ama mesela 360 derece 3D film ve fotograflarin dunyasina dalmak icin Gear VR en iyi secenek. 

Hero Bound: First Steps oyununa mutlaka goz atin. Oculus VR'in hazirladigi ilk oyun. Bedava. Third person oldugu icin positional tracking eksikligi hic hissedilmeyebilir, farkli bir dunyada bir karakterin macerasini tepeden kontrol etme hissini guzel sunabilir (sanirim bluetooth gamepad gerektiriyor). 

VR Karts PC'de eglenceliydi ama tek track'lik ucretsiz demoydu. Gear VR'da fiyatini hak edecek kadar icerigi varsa alinabilir.

Hayirli olsun, keyfiniz bol olsun :)

Teşekkürler. Bahsettiğiniz oyunları deneyeceğim. Dün akşam biraz daha ayrıntılı test ettim. Özellikle 3D oyunlarda, boyut etkisi, algısı oldukça iyi. Bahsettiğim Gunjack  isimli oyunda, oyuna başlarken, uzay gemisi içinde hareket ediyorsunuz. Etrafınızdaki duvarlar, gerçekten yakınınızda gibi geliyor. Uzanıp dokunmak geliyor insanın içinden :). 3D etkisi gerçekten başarılı. Çeşitli filmler için VR destekli ufak sahneler hazırlanmış. Avengers ve Jurassic Park için iki uygulamayı denedim. Önünüzde bir dinazor var (T-Rex diil neyseki :) ) ve size yaklaşıp kokluyor filan, hatta ani hareket bile yapmıyor. Buna rağmen insan tırsıp geri çekiliyor reflex olarak :). Önceki mesajda da söylediğim gibi; çözünürlük arttırılıp, başlığın ağırlığı da düşürülürse, cep telefonu gibi olur bu cihazlar. Çünkü bu deneyimi 3D TV gibi cihazlardan almanız imkansız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Orion , ayrı bir  başlık açıp, incelemeyi ve yeni deneyimlerinizi orda paylaşabilir misiniz? almak isteyenler için daha iyi bir arada olur. Burda arada kaynayacak. 

Gear için , browser da çıkarmış Samsung bir iki gün önce. 

Bence bu Samsung için çok iyi bir gelişme. Şu anda alınabilecek en iyi sistem bu . Samsung telefon kullananlar bir adım öne geçmiş oldular. Hatta Vive ertelendiğine göre , bende bir tane almayı düşünüyorum. Ne güzel preorder yapacaktık, Vive i yılbaşından önce.

Oculus taraflarında da preorder konusunda bir belirsizlik var. Onlarda yeni yıldan önce preorder olabilr diyorlardı. Şimdi bilgi gelmiyor. Vive ertelenince , Oculus da vazgeçmiş olabilir. 

Reddit te Vive konusunda olumsuz bilgiler paylaşılıyor. Maliyet tutturulamadığından , özelliklerden kısılabilirmiş. Özellikle lighthouse dan. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Epeydir galaxy s6 için ben de ciddi ciddi gear vr alsam mı diye düşünüyorum. Takıldığım nokta içerik. Samsung buna adam gibi destek verip, demolarda falan gösterdiği şeylerin devamını getirecek mi getirmeyecek mi. Her sene yeni telefon ile birlikte yeni gear vr da çıkarıp eskisinin kapasitesi yetersiz diye kullanılmayacak duruma getirecek mi?

Bu sorular nedeniyle uzak durdum hep. Çünkü nihayetinde hepimizin bir tane sahip olacağı bir teknoloji VR. Dolayısıyla en iyi ürünü almak için de bekleyebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ZvAnA , buna iyi içerik desteği geliyor. Oculus 'un epey desteği var. 

Oculus rift ve telefon için olan model paralel ilerleyecek gibi görülüyor. Bu modelin  mobil olmak ve kablosuz olması gibi avantajları var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sony 'nin yeni telefonu ,4K ekrana sahip. S7 ve note 6 'nın da 4k olacağı tahmin ediliyor. O boyutta bir ekranda 4k , ancak GearVR gibi bir cihazla kullanılırsa işe yarar. Belki Sony'dne de benzer bir cihaz gelebilir . Hatta Project morpheus ile birleştirebilirler.

Şu tam aradığım cihaz. Donanım çok iyi değil ama geliştirilir.

http://www.gameinformer.com/b/features/archive/2015/12/16/going-hands-and-feet-on-with-the-virtual-reality-exercise-bike-virzoom.aspx

Crytek 'in OR için geliştridiği oyunun demosu çok beğenilmiş.

http://arstechnica.com/gaming/2015/12/cryteks-oculus-debut-the-climb-successfully-tackles-vr-sickness-vertigo/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu Sanal Gerçeklik olayı bambaşka bir şey olacak , demoları izledikçe iyice sabırsızlanıyorum.

Elimde ps4 var umarım, işe yarar bir şeyler çıkarırlar...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oculus Rift 'in son hali , yazılım geliştiriclere gönderilkmeye başlanmış. Nisan tarihini veriyorlar. $350 civarında olacakmış fiyatı.

HTC vive in ertelenme nedeni olarak ,önemli bir teknolojik gelişme gösteriyor HTC. CES 2016 da tanıtım yapacaklarmış. 

ikisi de yakın tarihlerde çıkacağına göre , ilk çıkanı alma taktiğimiz işlemeyecek. 

Samsung , S7 'de , 4k ekran kullanmayacakmış. Dolayısı ile daha iyi VR olur diye beklemeye gerek yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oculus Rift preorder'lari yilbasindan sonra basliyor. Uretim planlandigi gibi gidiyormus ve 2016 ilk ceyregi hedefini tutturacaklarmis.

Sahsen CES'te Vive ile ilgili yeni haberleri duymadan Rift'e yuz vermeyi dusunmuyorum.

HTC vive in ertelenme nedeni olarak ,önemli bir teknolojik gelişme gösteriyor HTC. CES 2016 da tanıtım yapacaklarmış. 

ikisi de yakın tarihlerde çıkacağına göre , ilk çıkanı alma taktiğimiz işlemeyecek.

Su gelisme Li-Fi vb. teknoloji tabanli wireless baglanti olsa da VR ortamlari bir sarsilsa. Tam yeme de yaninda yat kivamina gelir Vive ama fiyat da 900$'a dogru yuvarlanir herhalde.

Tasarimdan oturu zaten fiyati dusurmekte basarili olamiyorlarsa, Rift'e dusuk fiyatli segment'i birakacak gibilerse, kalitede farki acarak rekabet gucu kazanmak isteyebilirler, o durumda boyle bir girisim mantikli olabilir. Ayrica LightHouse'u endustri standardi yapma hedefiyle de uyumlu olur, cihazlarin birbiriyle konumlarini ve her turlu veriyi paylasabildigi tek bir standart.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası şu aşamada çözünürlük artmayacaksa benim açımdan çok bir anlamı yok. Bunların kullandığı kablo çok kalın bir şey mi? Sonuçta her halükarda güç için kablo şart.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Su gelisme Li-Fi vb. teknoloji tabanli wireless baglanti olsa da VR ortamlari bir sarsilsa. Tam yeme de yaninda yat kivamina gelir Vive ama fiyat da 900$'a dogru yuvarlanir herhalde.

Tasarimdan oturu zaten fiyati dusurmekte basarili olamiyorlarsa, Rift'e dusuk fiyatli segment'i birakacak gibilerse, kalitede farki acarak rekabet gucu kazanmak isteyebilirler, o durumda boyle bir girisim mantikli olabilir. Ayrica LightHouse'u endustri standardi yapma hedefiyle de uyumlu olur, cihazlarin birbiriyle konumlarini ve her turlu veriyi paylasabildigi tek bir standart.

Li-Fi pek beklemiyorum. Geçen Luke Palmer, $350 lık fiyatın aslında maliyetin altında bir satış fiyatı olduğunu , aradaki farkın teknolojinin yayılması için Facebook tarafından karşılandığını söyledi. Bu durumda rakibin aradaki fiyat farkını çok açacak bir teknoloji ile geleceğini sanmıyorum. 

Sonuçta bu nesilde çözünürlük sorun. Bence bir yıl sonra 4k kullanan model çıkar. O zaman da bu nesilde düşük fiyatlı olanı alıp geçmek daha mantıklı gelecek çoğunluğa . 

Preorder yapanlara eve online verilecekmiş. Yalnız preorder yapanlara cihazlar ne zaman gönderilecek bilgi göremedim. Şöyle şubat -mart gibiyse, preorder yapılabilir bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Her sene yeni telefon ile birlikte yeni gear vr da çıkarıp eskisinin kapasitesi yetersiz diye kullanılmayacak duruma getirecek mi?

:))  Muhtemelen öyle yapacaklar, hem VR'ın ilk dönemi olmasından içeriklerin HW optimizasyonu yerine daha fazla güç istemesi durumu ve birde bir sonraki model'i almalısınız durumu olacak, kısaca tüm firmalar VR'ın kaymağını yemek için çarpışacakları en azından içinde bulunduğumuz dönem aşikare belli. biraz bekleyip girişmek sanki daha iyi olacak gibi. ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bugun oculus rift dev kit 2 denedim ilk kez.

Daha on firin ekmek yemesi lazim bu haliyle kimse almaz alsada kullanmaz. Cok rahatsiz ve gozlukle takilmiyor.. Cozunurluk cok dusuk. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bugun oculus rift dev kit 2 denedim ilk kez.

Daha on firin ekmek yemesi lazim bu haliyle kimse almaz alsada kullanmaz. Cok rahatsiz ve gozlukle takilmiyor.. Cozunurluk cok dusuk. 

Onun çözünürlüğünün 1080p olması lazım. Son kullanıcı versiyonunun çözünürlüğü 2160 x 1200. Ancak yine de yetersiz kaldığını söyleyebilirim. En az 4K ekran gerekli bana sorarsanız, tabi 4K ekranda oyunları 75 fps çalıştırmak pek kolay değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oculus de, Samsung da , GearVR 'a iyi destek verecek gibi görünüyor.

Bu sanırım, yakıdna , GearVR üyelerine sunulacak Samsung 'un mağazasından.

http://techcrunch.com/2015/12/26/samsung-and-oculus-team-up-with-lebron-james-for-virtual-reality-journey/

Samsung , S7'de , 4k ekran kullanılmayacağını açıklamış. GearVR alanlar üzülmez yani bu nesilde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OR ile şu oyun bundle edilecekmiş. eğlenceli birşeye benziyor.

Carmack konuşmasında , sorunsuz deneyim için 16k ekranlar gerektiğini söyledi. Yakın gelecekte o çözünürlüğü çalıştıracak donanım yok ortada. Her sene yeni modelde çözünürlüğü ikiye katlar 3-4 yılda ulaşırlar desek, yine donanım yetişmez. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oculus, controller ın çıkış tarihini ertleemiş. 2016'nın ikinci yarısına kalacakmış.

Rift in çıkış tarihinde değişiklik yok. Q1 . Preorder ile daha önce alınabilecekmiş. Belki Şubat gibi alma şansı olabilir. 

Belki de , Vive 'ın , "yeni teknoloji " çıkışı burdan geliyor. Nisan ayında çıkacak ,OR . İlginç birşeyler gösterirlerse, Rift'in preorder yapılmasına engel olabilirler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok