VR/AR haberleri (Oculus Rift, MS Hololens, Sony Morpheus...)
3 3

Bu konuda 1.273 mesaj var

Gear VR (consumer version) preorder'lari basladi, fiyat 99$.

http://vrfocus.com/archives/24874/otoy-combines-gear-vr-with-lighthouse-tracking/

OTOY, Samsung'un Gear VR'ini Valve'in LightHouse'u ile birlikte kullaniyor. Sonuc positional tracking destekli kablosuz VR. Bu adamlar light field'lar uzerinde de calistiklari icin buradan cok iyi seyler cikabilir. Carmack'in yakin calistigi isimlerden.

Sanirim bir PC UDP ile LightHouse'un tracking bilgisini kablosuz gonderiyor. Gear VR'da positinal tracking bilgisi cihazin ustundeki sensorlerden gelen tracking'le birlestiriliyor. Artik bunu yeterince dusuk latency ile yapar hale gelmisler.

Kablosuz bir tasinabilir VR cihazi ile sabit PC'yi birlestirmek cok guzel sonuclar verebilir. Gercek mekanlardan capture edilmis light field'larla gercek zamanli render edilen CG karakterleri birlestiren bir grafik motoru tasinabilir VR cihazinda calisir. Mesela o light field Star Wars setinde, Millenium Falcon'da capture edilse, Lightsaber ve Jedi Training Ball film setinin prop scan'lerinden yapilmis modellerle real time render edilse, goruntunun son hali cok gercekci olur. Belki gelecekte light field'lari sabit tek mekan modelinden oyuncu mekan degistirdikce PC'den stream edilen sonsuz mekan modeline tasirlar. Google Street'in light field version'u gibi bir sey. Yapay zeka, fizik vb tum oyun motoru islemleri de PC'de gerceklesebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ortam ister cgi olsun, ister capture edilsin, bu gorsel kalitede mekanlarin icinde gezilebiliyor. Baslangictaki Vive kumandasi ile goruyoruz ki ortama gercek zamanli render edilen hareketli objeler eklenebiliyor. Sonlara dogru heykelin etrafinda kumandayi gezdirdigi sahnede goruyoruz ki mekanda uc boyutlu derinlik bilgisi mevcut, gercek zamanli render edilen objeler/karakterler mekanda bir seyin arkasinda kaldiginda bu dogru sekilde goruntuleniyor. Neticede gercek gibi mekanlara next-gen oyun kalitesinde karakterler ekleyerek cok etkileyici grafiklere sahip sanal gerceklikler yaratilabilecegini bu videoda gormek mumkun.

OTOY'dan bekledigim boyle bir sey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

epi hocam, daha önce bahsi geçti mi bilmiyorum. VR gözlüklerde kullanılan ekranlarda da G-sync, Freesync gibi bir eşleştirme teknolojisi olacak mı? Yoksa sadece yüksek tazeleme hızına mı güveniyor firmalar?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Najaz, şimdilik söz konusu olduğunu sanmıyorum. Alakalı mıdır bilmiyorum ama benim hatırladığım, gördüğüm kadarıyla g-sync'li  monitörler nvidia'nın 3D vision'ını desteklemiyor. Sanırım g-sync + 3d olayında henüz bir uyum yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sabit 90fps hedefliyorlar. Yeni frame cizilmemisse son frame'i alip saniyede 1000 kez guncellenen head tracking bilgisi ile reproject ediyorlar, 90fps'yi sabit tutuyorlar. G-sync gibi degisken fps odakli teknolojilerden uzak duruyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ZvAnA , Vive 'ın tantımlarında genelde , ayakta bir odada dolaşarak çalıştırıyorlar ama alanların çoğu bu şekilde kullanmayacak . Dikkat ederseniz, odada bir kişi sürekli kabloları kontrol edip, ayarlıyor. Evde böyle biri olmadığı için  :), çoğunluk oturarak kullanacak. Ki bu kullanımda yeterli.

@@mamad ,isterseniz önce bir deneyin. Ankara'da kullanılan yerler görüyorum, diğer büyük şehirlerde de vardır büyük olasılkla.

Önce şunu ayrımı yapmak gerek. Konsept olarak VR 'ın başarılı olmaması tartışması yok.nasıl TV, radyo başarısız olmasz ise, VR'da zaten eninde sonunda olacak. Belki on yıllardır profesyonel alanda başarılı olarak kullanılıyor. Son tüketici düzeyinde , şu anki teknik imkanlarla, malieti makul tutarak ne kadar başarılı olabilir sorusu var. Örneğin aşağıya eklediğim videodaki cihazın başarısız olması mümkün değil, eve alamayız :)

En en büyük sorun giriş maliyetinin yüksek olması. SAdece VR set değil, gerektirdiği sistem engel oluyor. Artık tabletler yaygın, bilgisayar kullanılacaksa da laptop kullanılıyor. Oysa VR setler , highend gaming pc e ihtiyaç duyuyor. Böylece ilk giriş maliyeti $2000 civarına çıkıyor, veya gçeiyor. Meraklısı verir, ancak geniş kitleler verecek mi onu göreceğiz. OR yöneticilerinin açıklamaları , ilk birkaç yıl satışların yüksek rakamlara ulaşmasını beklemedikleri yönünde. 

Oyun dışında, profesyonel alanda çok geniş kullanımı var. Bu kullanım nedeniyle ilk maliyeti karşılayabilir bir kesim, o da büyük avantaj. Belki SteamBox gibi cihazlarla ,OR set bundle satılır. Toplam maliyet biraz düşürülebilir. 

Ancak , beklemeyen bir satış patlaması da olabilr. Birkez kullandıkltan sonra , tekrar 2d monitorun kısıtlı dünyasına dönmek istemeyenler olacak bence. Far Cry 4'ün dünyasında OR ile dolaştıktan sonra , bir daha monitorde oynamak istemezdim. 

Hollywood için yeni bir dönem başlıyor. Alışılmış tekniklerin geçersiz hale geldiğini söylüyor yönetmenler. Bana bir süre film değilde, belgesellerle idare edilir gibi geliyor. 

AMD ,nvidia için çok şanslı dönem. 2k derken, 4k 'nın bile yetersiz olduğu, 8k, 16k dan bahsedildiği bir dönem yaklaşıyor.Bırakın 30fps 'i, min 90fps 'nin sürekli tutturulması gerekiyor. Üstelik sürücüler de yapılabilecek bir sürü ek özellik ve optimizsayon var.  Highend kart yetmeyip, CF,SLI gibi çözümler daha populer olabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Her zamanki gibi Apple bu piyasaya biraz daha gec girer ama saglam girer. Her zamanki gibi sadece tek bir gorev icin tasarlanmis ama o gorevi en iyi yapan cihazi tasarlayarak sorunu cozer. Gear VR gibi kablosuz ama Vive gibi positional tracking destekli, kendi islemcisi, pili ve yeni nesil sensor'lerini uzerinde tasiyan, hos gorunumlu, ince ve hafif bir cihaz uretir. Bunu yaparken de icine babalar gibi paneller koyar, goruntu kalitesini ust seviyeye tasir. Metal API, custom SOC tasarimi, pil yonetimi, iOS arayuzu, App Store ve iTunes gibi basarili olduklari her seyin burada buyuk faydasi olur.

Her zamanki gibi nerd'ler geek'ler aralarinda toplasip "bunu x firma daha once yapti", "bunun icindeki islemci benim islemcinin yari hizinda" gibi anlamli oldugunu dusundukleri seyler soylerler ama isin dogrusu firma en iyi deneyimi sunan cihazi piyasaya getirir, o deneyimi sunabilecegi zamana kadar bekleyip dogru zamanda getirir, kapali platform ve sabit donanim avantajini kullanarak deneyimin kalitesini garantiler ve tum bunlari marka gucu, tanitim ve albeni yaratma becerisi ile birlestirerek yeni bir urun turunun, yeni bir sektorun basarili mevcudiyetini saglayan firma olur, buna inanci sagladigi icin de guclu partnerler, genis destek ile bol ve kaliteli icerik saglar, buna inanci bastan sagladigi icin guclu bir platform olusturur.

Nasil iPad cikarken "aslinda bizim ustunde calistigimiz sey buydu ama iPhone ile piyasadaki gucumuze donmek icin bunu bir sureligine rafa kaldirdik, ruzgarimizi yeniden yakaladigimizda iPad'in zamaniydi" dedilerse bunda da "Steve ve ekibi ilk iPhone'u tasarlarken bile yuksek cozunurluklu kaliteli panellerin dunya capinda uretimi, mobil islemcilerin onem kazanmasi, pil teknolojisinin ilerlemesi ve sade arayuzlu hafif isletim sistemlerinin gelismesinin bizi VR cagina tasiyacagini biliyordu" derler, efsaneye guc katip efsanenin gucunu arkalarina alma becerilerini de yine kullanirlar.

Vive'in ve Oculus Rift'in adini duymamis yuz milyonlar "Apple'in yeni harikasi" diye haber sitelerinde, talk showlarda, dizilerde, filmlerde, bir arkadasinda, alisveris sitelerinde gorur. Ertesi gun VR tutmustur artik.

Bize sorarsan 3D acceleration Voodoo ve TNT ile, Quake ve Unreal ile tuttu. G.t cebinde tasidigi telefonunun SOC'unda Voodoo'nun bin kati hizli donanim olan cocuga sorarsan "3D acceleration ne?" Bu da oyle olacak, "positional tracking" nedir, "rotational tracking" nedir bilmeyecek insanlar, sunu bilecekler: "aldim, cok guzel".

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple yapana kadar , samsung , Gear VR 'ı çıkardı. incelemer gayet iyi. Elimde uyumlu telefon olsa alırdım. 

Apple'ın ürünleri bir "trade off" . Kullanım kolaylığı artıyor, esneklik azalıyor.  Çoğumuz Oculus Rift 'in gerekli ayarlarını yapacak kadar anlıyoruz bu işlerden. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple, gizli kapılar ardında harıl harıl bir şeyler geliştirmiyorsa, büyük ihtimalle bir satın alma yoluyla girecek VR işine. Ben en güçlü aday olarak Valve'ı görüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2016 ilk VR neslinin en buyuk surprizi Li-Fi tabanli kablosuz Vive olabilir. Valve'in LightHouse teknolojisini endustri standardi yapma hevesiyle tam uyumlu, tum LightHouse cihazlarinin yuksek hizda, dusuk gecikmeli ve guvenli haberlesmesini saglayan son parca olabilir. 2160x1200x90hz goruntuyu kablosuz iletecek hiz, mikrosaniye seviyesinde gecikme, duvarin otesine gecmeyen iletisim. 

LightHouse ilk duyuruldugunda OculusVR hazirliksiz yakalanmisti, Oculus Touch ile cevap vermeleri zaman aldi, piyasaya Rift'ten bir kac ay sonra gelecek. Boylece Vive icin hazirlanmis VR oyunlari SteamVR kumandalarini kullanmalari sebebiyle bir sureligine Vive platformuna exclusive olacaklar. Bunlarin icinde Portal VR gibi henuz duyurulmamis Valve oyunlarinin yer almasi yuksek bir ihtimal. Bir de kendi Li-Fi standartlarini ilan edip Vive'in kablosuz olacagini duyururlarsa Internet aglar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Google 'ın yeni uygulaması var Googleplay de. Cardboard ile kullanılabilen, panaromik resimler çekmeye yarıyor. Google işe yarar uygulamalar ile ilerliyor yavaştan. Bana Samsung Gear benzeri bir cihaz çıkarabilrler gibi geliyor.

Ankara'da Cardboard satan bir mağaza yok mu?

Yarın , HTC Vive- Nvidia 'nın tanıtımları varmış.

https://twitter.com/htcvive/status/673954502462992384

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Dün Samsung Gear VR'ı denedim biraz ve ilk izlenimlerim gayet olumlu. Sağa sola bakarken gecikme yok, gayet hassas çalışıyor. Positional tracking yok, zaten onun olması için ekstra kameralar ya da sensörler kullanıyorlar sanırım. Galaxy S6'daki çözünürlüğe rağmen pixelleri görebiliyorsunuz. Öncesinde bir Google cardboard türevi ile deneme yapmıştım. Bu cihazla arasında ciddi fark var. Başınıza takmak zor değil ve gayet konforlu diyebilirim. Tepesinde odak ayarı yapmaya yarayan tekerlek var. Ayrıca yön tuşları işini gören dokunmatik yüzey ve geri tuşu var, kullanması kolay.

Cihazı taktığınızda, otomatik olarak tanıyıp gerekli yazılımları kuruyor. İç kısmında yakınlık sensörü var. Başınızdan çıkardığınızı anlayıp, ekranı kapatabiliyor. Yazılımlar da Oculus tarafından hazırlanmış ve steam gibi çalışıyor. Kendi mağazası var. 3D resimler, videolar, oyunlar filan bulunabilir. Arayüz de hiç fena değil, kolaylıkla istediğiniz yere erişebiliyorsunuz. Henüz çok içerik yok. Normal 2D filmleri, sinema gibi bir mekanda izleyebiliyorsunuz ve epey gerçek görünüyor. Şu an beni tek rahatsız eden çözünürlük oldu. İleride çözünürlük olayı aşılırsa, ciddi pazar elde edebilir bence. Özellikle ilk denediğim 3D fotoğraf ve görüntülere bakarken, gerçekten oradaymış gibi hissettim. Ana menüde kameraya geçiş yapıp, başınızdan cihazı çıkarmadan etrafı görebiliyorsunuz, ancak hızlı bir kısayol yok sanırım. Ayrıca şunu söylemem lazım, bu tarz VR cihazlarında kesinlikle, S6'daki gibi OLED ekran kullanılması şart bence. Tam karanlık elde etmenin başka yolu yok ve karanlık ortamlarda gri bir yüzeye bakmak çok rahatsız edici olur.

Yarım saat civarı kurcalayabildim, herhangi bir baş dönmesi vs. olmadı. Kullanırken pek rahatsız da hissetmedim, başa düzgün şekilde oturuyor. HB'den 400 TL'ye aldım. Amazon fiyatı da $100'dı zaten. Kargo, gümrük vs. derken neredeyse aynı fiyata geliyor. Henüz oyun deneyemediğimden, bugün ne kadar bedaya oyun varsa indirdim :). Birde Gunjack isimli oyun satın aldım. CCP'nin oyunu, Eve Online'ın yapımcısı. Steam gibi kredi kartı ekleyip, kendi (Oculus) mağazasından alabiliyorsunuz. Akşam gidince biraz oyun denemesi yaparım artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok