VR/AR haberleri (Oculus Rift, MS Hololens, Sony Morpheus...)
3 3

Bu konuda 1.272 mesaj var

"Later this year, HTC will offer the first commercial Vive units via a limited quantity of community and developer systems, with larger quantities shipping in calendar Q1 2016."

Onceden bu yil dukkanlarda bulunamayacak, web'den satilacak diyorlardi. Simdi de bu yil sinirli miktarda bulunacak diyorlar. Bu aciklamada yeni bir sey ya da surpriz yok aslinda, web'den sinirli sayida satis yapacak stoklari olacak bu yil, eldeki bilgi buydu zaten. Valve ya da HTC'den onay gelmeden "ertelendi" diye yorumlayan sitelerin haberlerine kesin bilgi gozuyle bakmamali. Ama erteledikleri haberi gelirse de sasirmamak lazim, Oculus daha fiyat aciklamadi, belki de beklemeleri daha mantikli.

HTC büyük sıkıntı içinde. Mobil ürünlerden istediğini alamıyor. Sürekli büyük yatırımlar yapıp buna rağmen piyasada ki payını kaybediyor.

Bu bazı anahtar ARGE geliştirmelerini etkilemiş olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu aletlerin çıkacağı yok ya, ne zamandır takip ediyoruz Epi'nin yazılarını, ne kadar önceydi Sony'nin ilk piyasa sürdüğü ürün ile ilgili deneyimlerini paylaşıyordu hala daha piyasaya girecek başka nihai ürünler bekleniyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu aletlerin çıkacağı yok ya, ne zamandır takip ediyoruz Epi'nin yazılarını, ne kadar önceydi Sony'nin ilk piyasa sürdüğü ürün ile ilgili deneyimlerini paylaşıyordu hala daha piyasaya girecek başka nihai ürünler bekleniyor.

Öyle oldu açıkçası . Geçen sene DK1 'i alacaktım. 5-6 ay sonra piyasaya çıkacak. Alma dediler.  Sürekli erteleniyor. OR tarafında sanırım Facebook tarafından alınmasından sonra hedefleri yukarı çektiler. 

En önemlisi de , sorunlu bir ürün satmak istemiyorlar gibi geliyor bana. Yani beta çıkaralım, sonra düzeltiriz stratejisinde değiller.. Zaten kabul ettirmesi zor bir konsept. Bir de ilk cihaz sorunlu olursa, bir daha alıcıları ikna edemeyiz diye düşünüyorlar herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oculus Rift, HTC Vive ve Playstation Morpheus 2016'da piyasada olacak, daha fazla erteleyemezler.

2015 sonu Samsung GearVR'in consumer version'i piyasaya girecek ama ayrintilarini hala bilmiyoruz. Samsung smartphone ile kullanilacak, yeni bir telefon serisi ile gelecegi soylentileri de mevcut. Carmack "GearVR'i bekliyorsaniz simdilik yeni bir telefon almayin" dedi ama bunun sebebi sanildigi gibi Note5 ile calismayacak olmasi, S6 ile calisacak olmasi da olabilir. Ikinci Oculus Connect konferansi onumuzdeki ay, Eylul 23-25, o tarihlerde yeni bilgi bekleniyor.

Samsung'un GearVR icin yuksek butceli tanitim yapmasi bekleniyor, bu yil sonunda VR'i duyan sayisi simdiye kadar duyanlari asacaktir. Sonrasinda piyasaya cikacak uc buyuk de bundan faydalanmis olacaklar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Minecraft VR resmi, kesinlesti. Hem GearVR, hem Oculus Rift'e geliyor.

GearVR consumer 99$ olacak, kasimda cikiyor, Samsung'un 2015 telefonlariyla uyumlu. Netflix ve Hulu vs VR'a geliyor. Telefon zaten hazirda varsa bi GearVR alip personal theater / arcade VR olarak kullanmak cok kisiye cazip gelebilir. Eger dukkanlarda demo edilirse deli satabilir.

Eksisi positional tracking olmamasi, kafayi saga sola cevirdigini algiliyor ama mesela one egildigini algilamiyor. Onu da cozselerdi (Vive'daki LightHouse gibi, odadaki iki base unit'i kullanarak inside-out tracking yapmak yoluyla) peynir ekmek gibi satar derdim ama bu haliyle DK1'in yuksek cozunurluklusu gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Galaxy s6 aldığımda biraz araştırmıştım. Şu anki dolar kuruyla 300 liranın üzerinde bir fiyata satılacak. Eksik olan yönlerini de düşününce pek alasım gelmiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Galaxy s6 aldığımda biraz araştırmıştım. Şu anki dolar kuruyla 300 liranın üzerinde bir fiyata satılacak. Eksik olan yönlerini de düşününce pek alasım gelmiyor. 

Elimde bu son nesil samsung telefon olsa ,ben alırdım. Telefonu almışsınız zaten , 300₺ e bir de VR set olacak.Aslında Samsung telefonlara değer katan bir özellik.  Son Oculus Connect 'i biraz izledim. Bu Gear VR set i boş bırakmayacaklar, uygulamalar yönünden zenginleştirmeye çalışıyorlar.

Şunu görüyorum birkaç gündür. Oyunda ölünce, gerçekten öldürebilecek bir sisteme benziyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Devkit 3000$, gorus alani 40 derece civari. Ama gelecegin ne kadar keyifli olacagini gormek acisindan ilgi cekici. Bunu Valve yapar, cocuklarimiz oyun parkinda roketatarla birbirini kovalar gibi hayallerim vardi, simdi cocuk yapsan kosacak hale gelene kadar gercek olacak :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NY Times, google cardboard dağıtacakmış abonelerine, özel içerik de sunacağı yazılıyor.

http://www.androidcentral.com/google-teams-new-york-times-virtual-reality

Cardboard edinmek şart oldu artık.

HTC Vive , sınırlı bir satış yapacakmış Aralığın son haftasında. ABD ile sınırlı değil satış. Dolayısı ile alma şansımız olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oculus rift preorderları bu yılın sonunda başlayacakmış. 2016 q1 de satışı başlayacak. Fiyat daha önce tahmin edilenden 50-100 dolar aradı fazla olabilirmiş.

@@epi , hocam geliştiriciler arasında crosd platform çalıştırma çabaları var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bagimsizlar tarafindan iyi hazirlanan Tecnolust gibi oyunlar Vive'a da Rift'e de gelecek. OVR'in finansal destek verdigi oyunlari kendine exclusive yapma cabasi var, kendi yaptiklari oyunlar da sadece Rift'te calisacak. Oculus Touch duyuruldugundan beri Vive exclusive hazirlanan Job simulator gibi birkac oyuna Rift destegi gelecegi aciklandi.Valve Steam/SteamVR/OpenVR'i standart yapma cabasinda, exclusivity gibi bir derdi ypokmus gibi gozukuyor. OVR'in koltugunun altina sikistirmadigi VR oyunlari iki platformda da calisacak gibi.

Isletim sisteminden soz ediyorsaniz SDK cabalari simdilik Windows odakli. Sorunsuz, performansli, istenilen her ozellige destek sunan Windows SDK'larini urun tarihine yetistirmek yeterince kasiyor :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PS4 cikmadan once bu neslin VR nesli olmasi hayallerim vardi. Gecis nesli oldu. Playstation VR iyi olacak, standart, basit ve guclu marka.

Bunun gibi oyunlarla bilgisayar oyunu kavramiyla tanisacak bir nesil geliyor. Sansli p.cler :)

Magic Leap AR'i bu seviyeye getirdigini iddia ediyor. Gercek mekana eklenen robot masanin ayaginin arkasinda kaliyor, mekanin uc boyut algilamasi gercek zamanli yapiliyorsa cok etkileyici. MS Hololens demolarinda boyle bir sey gormedik.

Bu adamlara da yazik oldu, cihazi bu yil cikarsalar en azindan DK2 sahiplerine iyi satarlardi, yapamadilar. Seneye Vive kendi SteamVR kumandasi, Oculus Rift kendi Touch kumandasi ile geliyor, Sixense STEM daha cok FOVE, OSVR gibi az satacak markalara yanci olacak gibi.

UE4 ile Vive, Rift ve PS VR icin hazirlanan Earthlight oyuncuyu International Space Station (ISS)'e tasiyor. Nasa'dan yardimla hazirlanmis. Video 360 derece.

Bu da GearVR'da NBA. Takilmali video ile optimal olmayan bir cekim yapilmis, fikir versin diye paylasmak icin; 4:50' ye sarip 15-20 saniye goz atmaya deger.

Telekonferans, telepresence boyut atliyor burada :) Icinde stereo kamera olan oyuncak ayi, kafasi ve kollari da uzaktan kontrol ediliyor, ses iletiyor falan. Uzaktan cocuklarla oynamak mumkun ama benim bildigim insanoglu buna dildo takar, hanimla uzaktan sevisir. Aklima sunu getirdi:

PmP7Qk0.jpg

Bir gun gelecek, Apple sade, basit, ince, hafif, guzel bir VR cihazi cikartacak. Kendi islemcisi ve pili ustunde, kablosu falan yok, sade arayuzlu, oyun, film, spor yayini, konserler, telepresence vb her sey icin kendi standart uygulamalari olan, cozunurluk ve goruntu kalitesi ile iste bu dedirten piril piril bir cihaz. Herhalde Dunya icin VR cagi o zaman baslayacak. Bir nesil de Disney ve Pixar app'lari ile dunyadan koparak buyuyecek. Veled-i zinalar...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Google ,youtube videolarının VR set ile seyredilebilmesi için uygulama çıkarmış. 3D video desteğini de güçlendiriyor. 

Rekabette , google da var olacak ama bu şu an kullanılan Cardboard ile olacak iş değil.

@@epi , hocam, var mı Google 'ın daha ciddi bir VR set ile ilgili çalışması?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Magic Leap'e yatirim yaptilar. AR setleri gercek goruntunun ustune cg goruntu bindirirken once dis dunyayi karartmasi gerekiyor, bunu kullanarak (tum dis dunyayi karartacak kadar genis fov'lu bir tasarimla) iyi bir AR setinin ayni zamanda iyi bir VR seti yetenegine de sahip olmasi beklenebilir.

Tabletlerdeki Project Tango'nun 3D motion tracking ve depth sensing yetenekleri var.

Soli diye bir proje tanittilar. Uzaktan belli el gesture'lerini track ediyor. Radar tracking.

Jump diye bir sey tanittilar. Bir kamera array'den goruntuleri birlestirip 360 derece 3d video sunan cloud uygulamasi.

Bir de soyle bir sey dediler: “We have [VR] ambitions, obviously, far beyond Cardboard,” said Clay Bavor, a Google VP on Android who leads up the company’s VR efforts, in a recent interview with Re/code. “And Jump is one of the first big, deep technical investments. It’s the first part of the iceberg … to come above the ocean.”

Soyle bir iddia var: Publicly, only Google Cardboard has surfaced from Google's VR initiative, but internally, it seems like the company is gearing up for a huge VR push. Some of Google's biggest names have left their posts on flagship products to go work on the virtual reality team: Jon Wiley, the lead designer of Google Search, and Alex Faaborg, the former lead designer for Firefox, Google Now, and Android Wear. An earlier report from The Wall Street Journal claimed Google was building a version of Android that would become a virtual reality operating system.

Android icin islemci tasarimina hakim olmak istiyorlar, sebep olarak VR AR uygulamalarina gore tasarlanmis goruntu islemcilerinden soz ediliyor.

Bunlara bakinca Cardboard'u bir adim ileriye tasiyan, GearVR benzeri ama entegre gesture tracking ve depth sensing yetenekleri de olan, her Android telefonla calisacak bir VR seti tasarladiklari, Andoid telefonlarda bunun icin gerekli islem unitelerini standartlastirmaya calistiklari ve isletim sistemi seviyesinde VR ozelliklerini standart hale getirmek istedikleri dusunulebilir. Cloud tabanli, gercek dunya verilerinin ustune sanal dunya kuran bir yaklasimi en iyi Google becerir herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok