Volkswagen skandali
0

Bu konuda 198 mesaj var

Takip edeniniz var mi?  Amerikan devlet kurulusu EPA (temelde "Cevre Bakanligi" benzeri bir fonksiyonu olan bir kurulkus diyelim) Volkswagen'in 2lt dizel motorlarinin emisyon testi yapildigini tespit eden ve test suresinde zararli gazlarin cikisini azaltarak testi yaniltan bir yazilim ile donatildigini tespit edip VW'yi sucustu yakaladi. VW'nin sadece ABD'de 500,000 araci geri cekecegi ve ciddi bir ceza odemek zorunda kalaagi konusuluyor. Dunya genelinde ise 11 milyon aracin fabrikadan bu yaniltici yazilim ile ciktigi tahmin ediliyormus.

http://www.usatoday.com/story/money/cars/2015/09/22/volkswagen-emissions-scandal/72605874/

ABD'de tuketiciler tarafindan pek begenilmeyen ve iyi bir unu olmayan Volkswagen'in neden Turkiye'de el ustunde tutulan, "ust sinif" bir marka sayildigini hic anlayamamisimdir. Bu olaydan sonra ABD'de marka imajlarinin daha da gerileyecegini dusunuyorum, bakalim Avrupa ve dunyanin geri kalaninda nasil bir yansimasi olacak.

Not: Bugun itibariyle VW yatirimcilarinin zarari neredeyse %30 - dun $162 olan VW hisseleri an itibariyle $107'den islem goruyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Turkiyede alman mali iyidir algisi var gecmiste dogru olmakla birlikte artik eski kalite olmasada algi devam ediyor hos yine italyan fransiz mallari dusunuldugunde alman mali daha iyirdir. olay cok buyul skandal eger gercek ise.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Eger gercek ise" derken???   Volkswagen bugun bir suru resmi aciklama ile sorumlulugunu kabul etti.  Olayi ortaya cikartan ABD devlet kuruluslarinin test laboratuarlari; dedikodu dergisi falan degil.

I’m very sorry, I’m utterly sorry. The violations of these diesel motors by our company go against everything that Volkswagen stands for....at this time I don’t yet have the answers to all the questions. I’m utterly sorry that we have damaged trust in this way. I offer my deepest apologies to our customers, the authorities and to the public at large for our misconduct."

VW genel mudurunun ozur dilemesini seyretmek isteyenler icin (Almanca):

https://www.volkswagen-media-services.com/detailpage/-/detail/Video-Statement-Prof-Dr-Martin-Winterkorn/view/2715407/7a5bbec13158edd433c6630f5ac445da?p_p_auth=jcKET1C2

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu skandalın altında Toyota'yı geçme dürtüsü yatıyor sanırım ya da bütün gazeteler olayı bu şekilde haberleştirmek istemiş. Ancak durum sıkıntılı ve Türkiye gibi bir ülke yerine Amerika'da çıkması vw için çok kötü, çünkü Türkiye'de garip bir şekilde sahiplerinin firmadan daha çok savunduğu bir marka. Sadece bir arkadaşımda olsa neyse de 3-4 arkadaşımda passat kullanırken otomatik şanzıman yüzünden alakasız yerlerde araç çalışmadı, birinde tüm ücreti ödemek zorunda kaldı arkadaş, diğerinde "iyi niyet garantisi" gibi birşey söyleyip 2500 TL civarında şanzıman değişimi oldu, diğerinde garantiden değişti, 4.yü hatırlayamadım ne yaptığını ama sorun vardı o seride (anlattığım olay 4-5 sene kadar önce oldu ve birkaç ay arayla Afyon ve İstanbul'da ayrı araçlarda). Buna rağmen hepsi aynı araçları kullandılar, hatta yeni modelini alan oldu vs.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sevgili Chip, bu olayın Türkiye'ye yansıması şöyle olur:

VW bayilerindeki Golf, Jetta, Passat için 6 aylık bekleme süreleri 1 yıla çıkar. İnsanlar "Şerefsizim böyle bir şey benim aklıma gelmişti, egzos muayenesinden daha kolay geçeriz" diyerek bir anda VW'ye olan talebi patlatırlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Almanlar böyle üçkağıda girmezlerdi aslında pek. Kendileri zaten normalde çok ağır yaptırımlar uygularlar ama şimdi dünya çapında bir markaları bu kadar ağır cezalarla karşı karşıya gelince beter olsun mu derler, savunurlar mı göreceğiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amerikan TV'lerinde az once gecen haberlere gore EPA'nin Volkswagen'den  ABD'de satilan hileli arac basina $37,000 (37 bin dolar) ceza istemesi mumkunmus. Toplam faturanin 18 milyar dolari bulabileceginden ve bu rakamin Volkswagen'i iflas ettirmeye yeterli oldugundan bahsediliyor bazi programlarda. Bu sadece devletin isteyecegi rakam - bunun uzerine bir de ozel kisi ve sahislarin acabilecegi tazminat talepleri gundeme gelecekmis...

EA189 dizel motoru ile donatilmis bir VW ya da Audi araciniz varsa bu haber sizi de ilgilendiriyor : aracinizdaki yazilim TUV'de egzos muayenesi yaparken yalan-dolan moduna giren, muayeneden ciktiktan sonra ortama ABD standardlarinin 40 kat uzerinde zararli emisyon salinmasina izin veriyor,

Volkswagen muhendislerindeki cesaret ve kendine guven oldukca etkileyici imis - hadi Avrupa ve dunyanin diger yerlerindeki devlet testlerini gectim ama ABD devletini ve ozellikle California eyaletini kandirabileceklerini dusunmeleri cok ilginc. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ChipArchitect , merhaba bu uygulamayi italyanlar ruslar yapsa hic sasirmam, koreli veya fransizlar hm belki derim de almanlardan boyle bir uckagit hic beklemezdim basligi okuyunca resmen sok oldum acaba bir komplo vs olabilirmi diye dusunmustum. Linkleri okumaya da firsat bulamamistim simdi inceleyecegim bu konu otomotiv endustrisinde cok su goturur gibi gorunuyor ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence sadece VW'de yok o durum :) Fransızlar hemen Avrupa'da da incelensin falan demiş. Kore'de sanırım tüm Alman araçlarını inceleyelim demişler :) Mercedes ve BMW üstlerine alınmamış ama enteresan bir durum.

Fakat yine söylüyorum bunu bi tek yapan VW değildir :) Birileri daha yanacak :D

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten olayı sadece VW ile sınırlandırmamak lazım. VW grubundaki diğer markalar da aynı motorları kullanıyor. VW'de varsa Audi'de de Skoda'da da var demektir.

Kim yamuk yapıyorsa yansın ama aynı gayreti umarım Amerikan şirketlerine de gösterirler. Çünkü dalavere konusunda ne kadar başarılı olduklarını biliyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyla çok ilgili değil ama gezi olayları sırasında redhack'ten biri tv'ye çıkıp konuşmuştu. Yanlış hatırlamıyorsam konuşması sırasında Doğuş grubunun Türk halkını nasıl manipüle ettiğine dair bir şeyler de söylemişti. Dönen para büyük olunca, haliyle dümen de büyüyor.

edt. gezi olayları sırasında doğuş grubu medyası olaylara yer vermemiş vs. otomobil tarafı ile alakası yokmuş konunun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GM ve Ford da zaman zaman yanmasıyla tanınıyor bu konularda. :)

GM ve Ford'un gecmiste tasarim hatalari nedeniyle meydana gelen kazalar ya da olumler nedeniyle cezalar aldiklari, bircok araci geri cagirmak zorunda kaldiklari bir gercek ama Amerikan otomotiv tarihinde herhangi bir aracin ozellikle emisyon testini yaniltmak icin yazilmis yazilimla piyasaya surulmesi gibi bir dolandiricilik oldugunu hic sanmiyorum. Toyota, GM gibi sirketlerin tasarim hatalari nedeniyle yasadiklari zorluklari bu olay ile karsilastirmak dogru degil: burada bilerek yapilmis, kasitli bir aldatmaca operasyonu sozkonusu. Tasarim hatasi falan degil bu, kendileri de itiraf ediyorlar zaten.

VW bunun altindan nasil kalkar bilemiyorum ama kabak Alman halkinin ve vergi mukelleflerinin basina patlayacak muhtemelen. ABD devletinin kesebilecegi maksimum ceza 18 milyar dolar acilacak tazminat davalarinin yaninda onemsiz kalabilir. Alman devleti on binlerce kisiyi istihdam eden VW'in batmasina izin vermeyecek ve sirketin maddi zararini uzun vadeli kredilerle (pratikte gecici bir sure VW'yi kamulastirarak) karsilayacaktir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GM ve Ford'un gecmiste tasarim hatalari nedeniyle meydana gelen kazalar ya da olumler nedeniyle cezalar aldiklari, bircok araci geri cagirmak zorunda kaldiklari bir gercek ama Amerikan otomotiv tarihinde herhangi bir aracin ozellikle emisyon testini yaniltmak icin yazilmis yazilimla piyasaya surulmesi gibi bir dolandiricilik oldugunu hic sanmiyorum. Toyota, GM gibi sirketlerin tasarim hatalari nedeniyle yasadiklari zorluklari bu olay ile karsilastirmak dogru degil: burada bilerek yapilmis, kasitli bir aldatmaca operasyonu sozkonusu. Tasarim hatasi falan degil bu, kendileri de itiraf ediyorlar zaten.

Ford'u bilmem ama GM'i herhangi bir konuda masum göremediğim için bu konuda da faaliyetleri vardır diye düşünüyorum. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Emisyon değerlerinde ABD oyuncuları da verilerle oynuyor, oynayabildikleri kadar. Ancak, VW'nin yaptığı küçük ayarlamaların çok dışında, adam araca yazılım yüklemiş :) Hani bunun iyi niyet çerçevesinde hiçbir açıklaması yok. 

Alman devleti VW'i batırmaz ama tutar çok çok büyük. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Almanlarla birebir iş yaptıysanız bilirsiniz, adamlar gerçekten işlerinde çok doğru ve rasyonel hareket ediyorlar. Nasıl oldu da böyle bir aldatmacaya bulaşmışlar bende şaşırdım doğrusu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O araçlar TR'ye getirilip satılır...

Benim de aklıma geldi bu. Böyle bir imkan olursa bizim millet üstüne atlar resmen. Fiyatını da biraz düşük tutarlar. Zehirli araba cenneti oluruz.

Almanlarla birebir iş yaptıysanız bilirsiniz, adamlar gerçekten işlerinde çok doğru ve rasyonel hareket ediyorlar. Nasıl oldu da böyle bir aldatmacaya bulaşmışlar bende şaşırdım doğrusu.

Esas benim aklımı kurcalayan nokta da bu. Adamlar resmen disiplin ve doğruluk timsali(iş açısından). Hani aklıma gelmiyor değil VWde çalışan bizden biri bu fikri ortaya atmış olmasın. Bizim aklımıza gelir böyle şeyler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiğim kadarıyla bize VW grubundan 2.0 dizel motorlu binek gelmiyor, malum vergiler yüzünden. Hoş gelmiş olsa bile kim sallar çevreye zararını, mühim olan tok kapı sesi sahibi olmak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiğim kadarıyla bize VW grubundan 2.0 dizel motorlu binek gelmiyor, malum vergiler yüzünden. Hoş gelmiş olsa bile kim sallar çevreye zararını, mühim olan tok kapı sesi sahibi olmak.

Hayır. Bize bol bol 2.0 dizel VW geliyor. Passat, Audi A4-A6, az da olsa Skoda modellerinde 2.0 dizel geliyor. TR resmi sitelerinden kaldırılmış diye okudum 2.0 motorlu modeller bu skandaldan sonra.

Ekleme: Şimdi baktım. CC ve Passatlarda gördüm 2.0 modelleri. Diğer modellerde de duruyordur o zaman.

Yeni Passat 2.0 TDI BMT 150 PS DSG. Comfortline 152.000 TL

Yeni Passat 2.0 TDI BMT 150 PS DSG Highline 167.500 TL

Yeni Passat 2.0 TDI SCR BMT 190 PS DSG Highline 180.500 TL

Yeni Passat 2.0 TDI SCR BMT 240 PS 4M DSG Highline 201.200 TL

Volkswagen CC 2.0 lt TDI BMT 150 PS DSG Sportline 58.400 € 157.751 TL

Volkswagen CC 2.0 lt TDI BMT 184 PS DSG Sportline 62.100 € 167.630 TL

Volkswagen CC 2.0 lt TDI BMT 184 PS DSG Exclusive 68.500 € 184.718 TL

Anam anam fiyatlara gel.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nasıl böyle bir risk alıyorlar aklım hayalim almıyor. İstifa etse nolucak içine sıçtı batırdı şirketin. Ona ödetsinler o paraları :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok