Windows 10 üzerine
8 8

Bu konuda 1.112 mesaj var

ya bu gerizekalı tablet arayüzü yerine control panel versiyonlarını default yapmanın bir yolu yok mu? masaüstüne sağ tıklayıp girdiğimiz "personalize" ve "display settings" gibi kısımların tablet arayüzlerini görmek istemiyorum, aynı ayarların eski windows tipi control panel versiyonları da var çok daha rahat kullanılan, default bunlar açılır şekilde olamıyor mu win8'deki gibi?

analog beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onlu sistemde calisan CPU'lar zamaninda varmis, o yeni bir sey degil. Bu arkadas "sekar" adi altinda uclu mantikla calisan bir islemci tasarliyordu, hatta tasarimi bitmisti, urettirmek icin yollamisti soyledigine gore. Kuran'daki 19 mucizesi ile falan da bir ilgisi vardi ama hatirlamiyorum.

Asagidaki videoda islemci tasariminin arkasindaki matematigi ve mantigi uzun uzadiya anlatmis. Her gencin, dusunen her insanin seyretmesi ve ibret almasi gereken ornek bir calisma. Ben maalesef hayatimi Batinin carpik matematik ve muhendisligini ogrenip uygulayarak harcayip gidiyorum, ama genc nesil icin cok gec degil.

boş vaktimde seyredeceğim ancak binary 1010 sayısı onluk sistemde kaçtır desen kafadan çevirmeyi bırak ne sorulduğunu anlamayacak tipler bunlar muhtemelen.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Microsoft, Windows 10 'u "önemli güncelleştirme" olarak Win8.1 ve Win7 updateleri arasına sıkıştırmış, güncellemeleri otomatik alanlara büyük sürpriz. Bu Win10 'u itmek için ne uğraştılar ha.

Hazırda Win10 kullananlara sorum:

a. Memnun olmadığınız bir şey var mı? Kısıtlanan bir özellik, sormadan yapılan bir şey, FPS kaybı vs? Özellikle "power user" kitlesini rahatsız edebilecek şeyler?

b. Sanırım updateleri sormadan kuruyor. Benim için kabul edilemez bir olay bu, derme çatma olmayan bir yöntemle bu olayı tamamen kapatabiliyor musunuz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 10'a geçtiğimden bu yana chrome'un 2-3 dakika da açılması gibi saçma bir problemle uğraşıyorum. Ama okuduğum kadarıyla eski sistemlerde de olabiliyormuş bu sıkıntı. Bunun dışında her hangi bir sıkıntı yaşamadım. Güncellemeleri de kapanırken yüklediği için bana hiç sıkıntı yaratmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kurduğum farklı farklı pc'lerde değişik sorunlarla karşılaştım. Ama üçünde de kullanıyorum windows 10'u. Benim için en can sıkıcı kısmı, kontrolün ben de olmadığı hissi. Windows 10 kafasına göre yapacak birşeyler illaki buluyor. 

Son dönemde de evdeki pc'de belleğin ve sistem diskinin ben pc'yi açıp kapayana kadar devamlı suretle %100 yüke maruz kalması oluyor. Durum böyle olunca pc inanılmaz yavaşlayıp, işlem yapamaz hale geliyor. Task managerdan baktığımda ismini şimdi hatırlamıyorum bir tane windows dll dosyasının sebep olduğunu görüyorum. Zar zor restart yapabilirsem düzeliyor.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şahsen ben de win10'da -tablet arayüzünden nefret etmem dışında- herhangi bir sıkıntı yaşamadım işlevsellik olarak. tıkır tıkır çalışıyor...

tabi ben en başında kurmadım, kasımdaki büyük güncelleme ardından kurdum (1511 güncellemesi) dolayısıyla daha oturmuş bir sisteme geçtim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim için en can sıkıcı kısmı, kontrolün ben de olmadığı hissi. Windows 10 kafasına göre yapacak birşeyler illaki buluyor. 

Hah işte, çekindiğim mevzu tam olarak bu.

Windows 'un bu derme çatma yapısına hep uyuz olmuşumdur, isteyen uygulama istediği yere kısayol ekler, çıkarır, shell extension yapar, sistemi kendine göre eğer büker, neredeyse hiç bir uygulama kendini doğru düzgün kaldırmaz vs. En basitinden sandbox kurayım dedim dün, gitmiş kendi driverını kurmuş sisteme (bunun neden Win10 ile bile standart özellik olmadığı ayrı bir dava), VMware kullanıyorum, VM'i hibernate edip uygulamayı kapattığımda "tamam yaptım ben onu" efekti yapıp, arkada vızır vızır diske hibernate edilen sistemi geçirmeye çalışıyor. UAC 'e "Tamam" dedirten at koşturuyor, her şeye hayır derseniz hesap makinesi bile kurup kullanamıyorsunuz. Sistemde zaten neyi kimin yaptığı, neden yaptığı ancak tahmin yürüterek bulunuyor.

Vesaire, vesaire, saymakla bitmez. Win8.1 'den bu sebeplerle pek memnun değildim, şimdi Win10 ile bu durumun daha fena olacağından kuşkulanıyorum. En basitinden adamlar Win7/8.1 kullananlara Win10 'u "recommended" diye çaktırmadan giydirmeye başlamışlar, üç gün sonra updateleri mecbur kıldıkları Win10 'a da böyle kimseye sormadan neler neler -hatta sık sık yaptıkları, abuk sabuk hatalı updateleri- push etmeleri, veya telemetriyi etkisizleştiren patchleri bozmaları mümkün. WiFi Sense 'i varsayılan olarak açık yapmışlar, çözüm: "SSID 'nize _optout ekleyin". Yahu sen kafana göre özellik yapmışsın, ben niye kablosuz ağımın adını değiştireyim ki? Updateleri p2p dağıtacağım ayağına kullanıcının bandwidth 'ını sömürmek de ayrı bir tatsız olay. Apple 'a laf ederdim böyle icatlarından ve kapalı ekosisteminden, Microsoft bazı açılardan solda sıfır bıraktı adamları.

DX12 ile mecbur kalınca, sanırım çözüm ya Debian hosta geçip Win10 'u VT-d destekli oyun VM'i yapmak olacak, ya da eski güzel zamanlardaki gibi bütün bu ayrıntılarla tek seferde uğraşıp, "Win10 L33T EDITION" diye imaj kaydetmek gerekecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet o tur seyler window 10'da iyicene fazla, cortana'yi da kullanayim derseniz kapattiginiz bazi seyleri de actiriyor.

Ama ben oyun oynamak disinda hemen hemen hic birsey yapmadigim icin cok dert etmiyorum. Baska birsey yapmam lazimsa, ya laptopa geciyorum (mac), ya da linux'a boot ediyorum (dual boot)

VM yaparsaniz ozellikle oyun performansindan feragat etmek gerekmeyecek mi? Bunu ben de dusunuyorum aslinda, hatta direk esxi hypervisor seklinde, ancak oyun konusu kafama takiliyor. Boyle bir configurasyonu daha once deneyen var mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Exsi 'de NV oyuncu kartları sıkıntı çıkarıyor gibi hatırlıyorum ama karıştırıyor olabilirim, KVM daha iyi olabilir bu iş için. Kendim daha önce denemedim ancak sistemi VT-d uyumluluğu önplana alarak kurmuştum.

Performans açısından; YouTube 'da yaklaşık 2 senelik bir Fire Strike 1.1 benchmarkı gördüm, puanlar 7435 (OS), 7303 (VM). Okuduklarımla da örtüşüyor, %95 performanslı diyorlar. Ciddiye alınacak bir kayıp yok gibi eğer hemen her senaryoda sağlayabiliyorsa bunu.

Bir de YouTube 'da LinusTechTips 'de canavar makinelerde 7 oyuncu bir arada Crysis falan oynadıkları VM 'ler var, ilginç :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

KVM'de olur hatta kurulumunu becerebilirsem daha iyi bile olur. 95% kabul edilebililir bir deger.

O video'yu gormustum ben de :) Ama iste oyun oynanacak sistemde VM isine hic sicak bakmamistim, o arada teknoloji gelismis olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok eski ekran kartı ile sorun yaşar mıyım diye düşündüm ama Radeon HD 3870 i taktım ve windows kendi sürücülerini update üzerinden çekip yükledi. Sorunsuz çalışıyor. Oyun oynamayan biri içi fazla bir kart bile bu :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok eski ekran kartı ile sorun yaşar mıyım diye düşündüm ama Radeon HD 3870 i taktım ve windows kendi sürücülerini update üzerinden çekip yükledi. Sorunsuz çalışıyor. Oyun oynamayan biri içi fazla bir kart bile bu :D

olm o 3870 resmen aile yadigarı oldu sizde elden ele geçiyor 3 nesildir :lol: :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows 7' den geçiş diyemi oldu bilmiyorum ama bi 2 hafta öncesine kadar pc acaip saçma sapan çalışmalara başladı. Açıyorum böyle acaip bi geç açılmalar falan. Hatta en son açıyorum böle bi süre siyah ekranda kalıyor mouse haraket ediyor sadece. Kapatıyorum pcyi böle çok uzun bi süre bekliyo kendi kendine ben uyuyom falan o artık bi ara kapanıyo. En son pcyi bi açıp bi açamamaya başladım öle dakkalarca bekliyorum windows gelmiyor masaüstü. En sonunda sıfırlama yapmak zorunda kaldım. Allahtan oyunlar falan diğer diskte içinde kurulu ne varsa gitti tabi şimdi programsal bakımdan. Temel bi yükleme yaptım bahaneyle Adobe CC' ye geçiş falan oldu ama giden zibil plugin vs içeriği zaman içinde yavaş yavaş tekrar oturtucaz. Belki 3 4 senelik yığılı muhabbetinde aradan kullanılmayanı bu şekilde temizlenmiş oldu diyip geçicez bakalım. Lazım olmadığı müddetçe artık office falan bile kurmam pcye açar onedrivedan hallederim gerekirse. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Deathknight bendede bazı hatalar çıkmakta Adobe creative suit 6 da sıkıntılar yaşıyorum windows 10 da . Orjinal ürünmü kullanıyorsun sen merak ettim ben crack atıyorum suite kabul etmiyor biraz  :icon_pirate: olcak ama bunu windows 10 da nasıl aktif edebiliyorsunuz? Yada cloudu kullanmanın bir yolu varmı bedel ödemeden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Patron bey pinti olduğu için mecbur kaçak sürüm bizde de evet. Daha evvel CS6 idim, bi ara müşterilerden gelen CC sürüm dosyalarda newer version problemlerini yaşayınca biraz mücadele ile CC versiyonuna yükseldim. Dolayısıyla evde de yükselttim :P Cloud olayını bilmiyorumda CC sürümleri kullanabiliyorsun master collection olarak var piyasada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İki gündür Windows ilk açıldığında net çalışmıyor. Sağ alttaki ağ simgesi de kırmızı çarpı oluyor. Bilgisayarı tekrar yeniden başlatıyorum ve çalışmaya başlıyor. Sorun ne olabilir? Windows 7'den 10'a geçtim. Ondan sonra olmaya başladı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Windows 10'un son hotfixi  kb3135173'ten sonra benim gibi sürekli olarak programları açınca "An app default was reset. An app caused a problem with the default setting for .avi files so it was reset to Films & TV."  gibi hatalar aldıysanız

Şu sitedeki registry ayarını yaparsanız olay düzeliyor.

War Ensemble beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
8 8

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok