CHW Klavye Fare, Mouse Pad Genel Başlık
2 2

Bu konuda 260 mesaj var

Hocam bunda aralıklar IBM inkinden de fazla görünüyor.. Yeniler varken eski sevdalara gerek yok.. ki zaten ps2 portu gerekiyor bunlar için :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam ideal klavyenin tanımı budur benim için, zaten Olivetti bilgisayar değil daktilo üretmeye daha odaklansaydı o dönem sadece klavye satışından milyonları kaldırırdı şu anda, bu arada PS2 portundan önceydi bu:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu klavyeler nasıl bağlanabilir şu anda, AT değil miydi bunların bağlantısı, PS/2 miydi yoksa, usb dönüştürücü falan mı var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Corsair M65 Pro RGB mini inceleme/ görüşler:

- Janjanlı fare sevmem aslında, oyunculuğa bir katkısı yok, bebelere balon tarzı bir şey bu renk olayı. Arayüzden kapatılabiliyor olması iyi ama bir yandan da güzel gece lambası vazifesi görüyore :)

- Fare oldukça ağır. Ben farenin zeki, çevik ve aynı zamanda ağırını severim. İlk defa aldığım farenin içine kurşun eklemedim :icon_eek: .

- Yandaki "snipah" butonu işlev olarak güzel ama parmağım tam olarak yetişmedi, alışmam lazım.

- Sineğin üstünde dpi değiştirme olayını hiç kullanmam, gereksiz. Kapatılabiliyordur umarum, henüz basmadım ama yanlışlıkla basılabilir sanki.

(Ek: Sonradan baktım detaylı ayarları var butonların vs.. arayüz gayet iyi durumda, her türlü ince ayara müsait, 10 numara 5 yıldız)

- Tekerin gayet güzel hissiyatı var, kıvırtması hoş, gürültüsüz :P

- Teflon ayaklar, alumn (bu arada aircraft grade dediği nane sert eloksal kaplama anasını satim evde bile yaparsınız biraz kimya bilgisi ile) taban güzel :icon_dance:

- Yan gripler çok iyi ama sol tarafta baş parmağın oturduğu kanat fazla geniş, alışamazsam ufak bir modifikasyona giderim orda, acımam  :baba:

- Farenin genel üretim ve malzeme kalitesi gayet iyi. Tuş hissiyatını çok beğendim. Kablo biraz kazık gibi

- Bunca yıldır 400-800 dpi oynamışım, 360 derece dönüşüm 15 cm. 12000 dpi gereksiz ama koyuyorlar işte, numara yükselince bir halt olmuyor. Bu yorum ve yukarıda yer alan bir kaç yorum bu fareye özel değil elbette...

- Fare büyüklük olarak Salmosa ve MX300 kasasına oturtulmuş Logilere vb. tüm claw grip profildeki genel farelere göre az biraz daha etli ama ergonomisi, tutuş hissiyatı açısından çok yabancılık çekmedim. Çünkü yan profilden baktğınızda bu fare direk Mx300 profilinde ama azcık daha büyük, eli dolduruyor. Daha da alışacağımı düşünüyorum. Fare ne büyük ne küçük bana göre, tam ortada. WMO 3.0 bana büyük geliyor mesela, Deathadder da buna benzer bir profile sahip.

Şimdilik bu kadar...

Narcissus and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O IBM klavye hala üretiliyor. Üreticinin adını bilmiyorum ama efsane bir model olduğundan meraklısı için üretildiği biliyorum. 

Carmack'ın klavyesine dikkat. Ekran da 28' 16:9 . 1080p olması gerek. 1995 'ten sanırım. 3d gözlüğe dikkat :)

monitor.jpg

John_Carmack_working.jpg

Bütün aydınlatmalı klavyeler aynı değil .Mesela kullandığım G510 da ışı şiddeti yetersiz . Ekranı en büyük artısı.  Mekanik klavye ile değiştireceğim, bakalım dedikleri kadar var mı mekanik klavyeler.

Farelerdeki dpi olayı sanırım bir noktadan sonra faydandan çok zarar veriyor, çünkü gürültü yakalayarak kararsız sonuçlar vermesine neden oluyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O bağlantı AT sanırım, PS2 dönüştürücü gerekiyordu o dönem için. PS2-USB dönüştürücü de vardı galiba.

Apple'ın klavye ve fare olayı başta güzel gibi gelse de klavyesi çok eksik, fare de üzerindeki bir nevi ekran mantığı yüzünden rahat kullanılıyor ancak o da eksik. Özellikle yoğun yazı yazılması gereken günlerde problem yaşatıyor biraz.

Edit :

@@OnLyTNT çözünürlüğün artışı tepkinin erken olması gibi bir sonuç verdi mi size göre ? Benim çok eski bir Microsoft kablosuz fare/klavye setim vardı, ondan Apple Mouse'a ilk geçişimde bir kültür şoku yaşamıştım, tepki/ekran çözünürlüğünün abartılı artışına farenin hızının yetişememesi sorunu uzun süre yer etti, sonradan ayarlarla vs. artış yaşasam da halen bu konuda biraz dertliyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@pentaman, valla ne yalan söyleyeyim soruyu anlamadım :D .

Anladığım kadarıyla, geveliyeyim biraz:

Ben bu fareyi de yine 800 dpi' da kullanıyorum. 800 dpi' dan ötesi mevcut şartlar altında yalan benim için öyle söyleyeyim. 10.000x10.000 bir ekran + 5-6 m pad kullanıyorsanız 12000 dpi belki lazım olur. Sırf dpi değil zaten mevzu, yatay harekette maksimum yakalanan hız da önemli, yani dpi ne kadar yüksek olsa da fareyi atıyorum 2 m/sn hızlı yatayda hareket ettirdiğiniz fare bocalarsa bir halta yaramaz. 360 tam dönüşü 50 cm olan bir adamın fareyi bu hızlara çıkarması normaldir.

Bknz şekil a:

Daha basit anlamda 1080p monitörde 800 dpi fareyi bir uçtan öbürüne atıyorum 5cm de götürüyorsanız, 400 dpi da bu 10 cm' e çıkar. Bunlar raw değerler olduğunu farz edersek 400 dpi ile imleci daha hızlı hareket etmek için ayarlardan hızlandırırsınız. 80 dpi gibi ultra eski farelerde hassasiyetiniz düşmeye başlar ve fareyi piksel piksel hareket ettirmekte zorlanırsınız. Yani windows altında fareyi uygun dpi değerinde ve çarpan 1 olacak şekilde (fare ayarlarında 6/11) ile kullanmak makbuldür. Oyunlarda ise raw okuma yapan motorlar tercih edilesidir.

Uzun lafın kısası "tepki/ekran çözünürlüğünün abartılı artışına farenin hızının yetişememesi" bu ifadeden benim anladığım o farenin 100 dpi gibi bir şey olması veya sürücü/ayar eksikliği var hala. Benim tahminim Apple ne de olsa  :D  üstüne elmayı basıp gönderiyordur.

Bir de hata düzeltme vb. fonksiyonlar vardı farelerde, bazıları ciddi saç baş yoldurmuştu zamanında. Sanırım o işten ya vazgeçtiler ya da algoritmaları abartı sonuçlar vermeyecek şekilde düzenlediler. Genelde sensör kalitesi arttığı için pek bu tip şeylere girilmiyor artık sanırım. Yanılıyor da olabilirim, uzağım bu konulara bir süredir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam olay şu, 6 yıl önce bir anda 2560x1440'a geçince ekranda muhtemelen Magic Mouse'un 800 dpi olması nedeniyle (veya başka bir nedenle) ekranda akıcılık elde edememe gibi bir problem oldu. Bunu fareyi hızlandırarak aşmak mümkün ancak ciddi piksel atlamış oluyorsunuz. Farenin üzerini bir nevi trackpad gibi kullanabildiğiniz için de alternatifsiz bir ürün, Apple sadece logo koymuyor yani :) Problem olarak tariflediğim şeyi yazmışsınız bu arada. Engadget 1300 dpi olarak vermiş değeri ancak daha önce 800 dpi olarak Apple kendisi cevaplamış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Native" 800 dpi mı yoksa "interpolation" var mı? 1440p öyle abartı bir çözünürlük değil aslında, 800 dpi rahat yetmesi lazım. Herkeste olan bir şikayet mi bu? Driver sorunu gibi göründü bana...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2560x1440 çözünürlüğünde 800dpi fare imlecinin ekranın en sağından en soluna gitmesi için farenin 13,5-14cm civarında hareket etmesi lazım. (İşletim sisteminde 1:1 ayarlı ise)

4000 falan da yüksek geliyor bana. Uzun bir süre 3600 kullandım, hatta bir süre 5000'e kadar çıktım ama sonra bu seviyede fareyi çok verimli kullanamadığımı farkettim. Şimdi 1080'de 1600dpi kullanıyorum, sağdan sola 5cm falan oluyor bu şekilde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de ya 1600 ya da 1800 dpi kullanıyorum çözünürlük farketmeksizin, 4K'da da bu şekilde kullandım, 1080p'de de.

Şu an yalnızca R6 Siege'da 800dpi kullanıyorum. Uzun yıllardır kullanmıyordum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle bir durum var:

1080p 800 dpi kullanıyorsanız atıyorum, 1440p' ye geçince aslında "1080 piksel genişlik" için bir ucdan öbürüne götürürken hemen hemen aynı mesafede fareyi sürüklüyorsunuz. Fakat geri kalan 360 piksellik mesafeyi almak için fareyi biraz daha çekmek gerekiyor. Bu "psikolojik" olarak yavaşlık hissi veriyor. Düşük sens kullanan oyuncuları izlerseniz özellikle bu hissiyat oyunlarda uzun bir kalası hareket ettirmek gibi bir şey :mrgreen: , adam pad üstünde 20 cm yol alır, ekranda 5 cm kayma olmaz :P .

Ya padi genişleteceksiniz ya da ayarlardan katsayıyı arttıracaksınız veya dpi yükselterek aynı mesafede daha çok pikseli tarayacaksınız. Yukarıdaki örneklerde görüleceği üzere herkes nasıl rahat ediyorsa o şekilde ayarı vermiş :).

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam hız ayarını arttırınca da ister istemez çok detaylı işlemlerde sıkıntı oluyor. Muhtemelen trackpad + apple dışında bir fare çözümüne bakmam lazım. Ben 1440p'ye geçerken 1280*1024 gibi garip bir çözünürlükten geçmiştim, bocalama dönemi uzun sürdü o yüzden :) Fare araştırmaya başlayım ben iyisi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@JardeL Hocam bende expert deathstalker mevcut istersen ben verim sana :)

Tesekkurler, valla verdim bunun siparisini, insallah kiytirik cikmaz yoksa senden almadigima yanarim... scared-and-sweating-smiley-emoticon.gif

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CM Masterkeys Pro S aldım klavye olarak. Tam istediğim şekilde, RGB LED'li olması çok umrumda değil aslında, ama klavye güzel. Cherry MX Brown Switch'lerle aldım ve üstüne sesi kesen sound dampener taktım.

https://www.amazon.com/gp/product/B01D8ETGNQ/

https://www.amazon.com/gp/product/B00K73IE1C/

Mouse olarak Logitech G602 kullanıyordum. Dandik pil taktığım için piller aktı ve bozuldu. Açıp temizleme çabalarım sonuç vermedi. Ben de elimdeki kablolu G402'ye dönüş yaptım.

Gelgelelim o mouse da birkaç haftadır bazen tıklamamaya başladı, bugün orta tuşu tamamen gitti.

Logitech'in yeni çevre birimlerini severdim, ama Driving Force GT'yi PS4'de çalıştırmamaları gibi bir kazıktan sonra biraz güvenim gitmişti. Kozmetik olarak sıfır görünen G402'nin böyle bozulması da beni üzdü, şu anda Logitech ürünlerinden vazgeçmiş durumdayım. Razer'dan da 2 diamondback ve 2 deathadder'dan sonra akıllanıp vazgeçmiştim.

Şu ürün ilgimi çekti. 

https://www.amazon.com/SteelSeries-Rival-Optical-Gaming-Mouse/dp/B01K3DM0WY/

Bol tuş olması, benim için bol kısayol olması demek, MMORPG falan oynamam, ama çalışırken işimi hızlandırıyor bu.

Buna alternatif nasıl bir mouse bulabilirim? Yüksek dpi, bol tuş ve dayanıklı olması aradığım şeyler. Uzun dayanacaksa hakettiği fiyatı veririm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CM Masterkeys Pro S aldım klavye olarak. Tam istediğim şekilde, RGB LED'li olması çok umrumda değil aslında, ama klavye güzel. Cherry MX Brown Switch'lerle aldım ve üstüne sesi kesen sound dampener taktım.

https://www.amazon.com/gp/product/B01D8ETGNQ/

https://www.amazon.com/gp/product/B00K73IE1C/

Mouse olarak Logitech G602 kullanıyordum. Dandik pil taktığım için piller aktı ve bozuldu. Açıp temizleme çabalarım sonuç vermedi. Ben de elimdeki kablolu G402'ye dönüş yaptım.

Gelgelelim o mouse da birkaç haftadır bazen tıklamamaya başladı, bugün orta tuşu tamamen gitti.

Logitech'in yeni çevre birimlerini severdim, ama Driving Force GT'yi PS4'de çalıştırmamaları gibi bir kazıktan sonra biraz güvenim gitmişti. Kozmetik olarak sıfır görünen G402'nin böyle bozulması da beni üzdü, şu anda Logitech ürünlerinden vazgeçmiş durumdayım. Razer'dan da 2 diamondback ve 2 deathadder'dan sonra akıllanıp vazgeçmiştim.

Şu ürün ilgimi çekti. 

https://www.amazon.com/SteelSeries-Rival-Optical-Gaming-Mouse/dp/B01K3DM0WY/

Bol tuş olması, benim için bol kısayol olması demek, MMORPG falan oynamam, ama çalışırken işimi hızlandırıyor bu.

Buna alternatif nasıl bir mouse bulabilirim? Yüksek dpi, bol tuş ve dayanıklı olması aradığım şeyler. Uzun dayanacaksa hakettiği fiyatı veririm.

Elinizin büyüklüğü veya alışık olduğunuz mouse şekli nedir bilmiyorum ama Razer Deathadder baya ünlüdür. Fazla tuş da yok üstünde. 

Tıklamama veya malzeme hatası her türlü oluyor her mouseta. Razer'lar belki biraz daha narin olabilir özellikle fps oynanıyorsa çok. Ben 2 tane pert ettim. Fakat elimde o sırada fazladan G502 vardı. Ona geçtim, pek bir sıkıntı çekmiyorum şu an. Razer Naga da denedim fakat elime biraz küçük geldi.

Konu dışı olarak, bozuk Deathadder 2013 varsa alabilirim. Ayrı bir başlık açtım, link atıyorum.

http://www.cursedhardware.com/index.php?/topic/1929-al%C4%B1n%C4%B1k-bozuk-razer-deathadder-2013/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok