Nvidia GeForce RTX/GTX Turing Ailesi (2018-2019)
1 1

Bu konuda 730 mesaj var

5 yıl önceki 3dmark'ın 1080p ayarındaki sonuçla kart değerlendiriyorsanız ciddi şekilde yanlış yapıyorsunuz demektir.

Tam karşılamasa da şu daha gerçekçi olur:

relative-performance_3840-2160.png

Bu da enerji verimliliği:

performance-per-watt_3840-2160.png

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bir çok yerde test edilmiş kartlar. hatta youtube da epey inceleme var. hepsinin ortak dediği

1080 ti = 2080 

hatta bazı yerlerde belirgin 1080 Ti üstünlüğü var.

1080 ti + %25-30 = 2080 ti

şu durumda 1080 ti olanların otomatikman pas geçeceği bir seri bu. 

2070 ise tamamen yeni teknolojiye merhaba kartı olmuş. bir işlevi ve albenisi yok. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1080Ti kullananlara hiç, 1080 kullananlara da pek birşey ifade etmeyen bir seri olmuş.

İkinci nesil nasıl olacak bu saatten sonra ona bakmak lazım, bir yerde duyduğum gibi keşke buna 2080 denmeseydi de Titan falan deyip devam etselerdi, hele bu fiyat-performans ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
49 dakika önce, jackjoker said:

bir çok yerde test edilmiş kartlar. hatta youtube da epey inceleme var. hepsinin ortak dediği

1080 ti = 2080 

hatta bazı yerlerde belirgin 1080 Ti üstünlüğü var.

1080 ti + %25-30 = 2080 ti

şu durumda 1080 ti olanların otomatikman pas geçeceği bir seri bu. 

2070 ise tamamen yeni teknolojiye merhaba kartı olmuş. bir işlevi ve albenisi yok. 

Sanırım farklı testlere baktık. 2080 öyle aman aman fark atmıyor ama 1080ti'ın önünde. 1080ti'ın geçtiği yeri de pek görmedim. Yukarıda tpu örneğini verdim ama isterseniz techreport, hwc, pclab vs bir sürü sitede durumunu görebilirsiniz. 2080ti ise %40 kadar fark atmış 1080ti'a.

1080ti'ı olan zaten bu seriye bakmaz. O kesin. Hatta bu fiyatlardan kimse bakmasa daha iyi.

2070 için henüz ortada bir şey yok. Ama 1080ti'ın %10-15 kadar gerisinde olacağı belli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
42 dakika önce, mamad said:

Sanırım farklı testlere baktık. 2080 öyle aman aman fark atmıyor ama 1080ti'ın önünde. 1080ti'ın geçtiği yeri de pek görmedim. Yukarıda tpu örneğini verdim ama isterseniz techreport, hwc, pclab vs bir sürü sitede durumunu görebilirsiniz. 2080ti ise %40 kadar fark atmış 1080ti'a.

1080ti'ı olan zaten bu seriye bakmaz. O kesin. Hatta bu fiyatlardan kimse bakmasa daha iyi.

2070 için henüz ortada bir şey yok. Ama 1080ti'ın %10-15 kadar gerisinde olacağı belli.

https://www.techspot.com/review/1701-geforce-rtx-2080/

siteye baktım şimdi 1080 ti neyse 2080 de o. hatta testlere 1080 ti önde bazı yerlerde 2080 den. 

daha bir çok örnek var benzer sonuç veren. aşağıda bir kaçını paylaştım.

BF1_1440p.png

BF1_4K.png

FC5_4K.png

GTAV_4K.png

jackjoker tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2080 yavaş demiyorum zaten. 1080 ti ile denkler tamamen. yer yer %5-8 o geçiyor bazen diğeri. kimi yerde daha farklı sonuçlar da çıkabiliyor ama her yerde ortak görüş ikisinin denk olduğu. aslında bu beklenen bir durum değildi. sunumlarda 2080'in bile bir önceki nesilden belirgin performans farkının olacağı söyleniyordu. ancak bağımsız testlerde durum farklı. belki driver güncellemesi ile pascal'ın performansını baltalayacak durumlar yaratabilirler bilemiyorum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

nVidia tüketilemeyecek bir ürün piyasaya sürüyor. DX12 ve Vulkan kullanan oyunlar yeni yeni geliyor. Bu ray tracing teknolojisini kullanan oyunların piyasaya gelmesi kim bilir ne kadar uzun sürecek. Bence nVidia'yı boykot edelim. Ben çok sinirliyim bu duruma. 2080 ile 1080 Ti arasındaki fark bence çok az. Kabul edilemez. Şu durumda elimdeki oyunların hepsini 1440p'de 1080 Ti ile çok rahat oynuyorum 165Hz monitörüm ile. Bazı oyunlar (ufak bir yüzde) görüntü ayarlarında optimizasyon gerektiriyor kartın sürekli 165 fps üstü vermesi için. Çok zor farkedilebilecek bir kalite kaybı oluyor o kadar. Onun dışındakilerin hepsi 'max out' edilmiş durumda ve 165 fps üstü verebiliyor.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olmamış maalesef, RTX 2080 hayal kırıklığı, AMD hiç böyle işlere bulaşmadan düzgün fiyat seviyesi ile GTX 1080Ti +%20-25 gibi bir performans ile gelebilirse büyük bir fırsat yakalamış olur ancak zannetmiyorum böyle bir gelişme olabileceğini.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2080 tamamen ölü bir kart olarak çıkmış zaten. keza 2070 i şu noktadan itibaren çıkarmasalar da olur. kimse bu sonuçlarla 2070 e para vermez. yani vermemeli :)

nvidia yeni seride sadece 1080 Ti i adam akıllı geçen bir kart yapmış o da 2080 Ti. yeni isimlendirmeye de gerek yoktu. Apple'ın yaptığı gibi plus ya da max dese yeterliydi.

ayrıca mevcut oyunlar ve yeni oyunlar günümüzün konsolları da baz alınarak tasarlanmak zorunda olduğu için elimizde ki mevcut kartlar şuan elmas değerinde. bunlarda zorlanacak bir kart yok zaten. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gerçi nvidia bu sonuçlarla şu adımları izleyebilir.

1. yeni sürücülerle pascal serisi kartların önünü biraz kesici durumlar ekleyebilirler. böylece yeni seri ile eski seri arasında fark açılması hedeflenir. nvidia yapar mı? yapar öyle bir firma çünkü potansiyeli var.

2. nvidia sırf yeni ürünlerin pazarlanmasını kuvvetlendirmek adına oyun üreticilerine yoğun bir baskı yapıp DLSS ve Ray Tracing teknolojilerine destek vermelerini isteyebilir. hatta daha ileriye gidip tehdit bile edebilir ki buna gücü var. Ne yazık ki rakibi bu konularda nvidia kadar aktif değil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 dakika önce, sgi said:

tamamını izlemedim ama izlediğim oyun incelemelerinde burada da 2080 1080 Ti'nin yine gerisinde kalmış. ciddi anlamda nvidia pascalı yavaşlatacak JJ demişti dersiniz :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tek kart kullandıktan sonra zırt pırt sürücü değiştirmeye çok gerek yok, SLI falan kullanılıyor ise orada güncel sürücü bağımlılığı önemli bir konu.

Yine çalıştırılan oyunlarla da bağlantılı bu, misal Battlefield 1’den başka birşey oynamıyorsan mesela veya en çok zaman burada harcıyorsan, yeni çıkan oyunlarla da çok işin yoksa sürücü değiştirilmesr gayet olur. 

Tek kart kullanırken yine güncel sürücülerde ekstra bir durum olmadıktan sonra bazı oyunlarla ilgili o oyuna destek var diye çok aman aman bir performans farketmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, rammstein said:

nVidia tüketilemeyecek bir ürün piyasaya sürüyor. DX12 ve Vulkan kullanan oyunlar yeni yeni geliyor. Bu ray tracing teknolojisini kullanan oyunların piyasaya gelmesi kim bilir ne kadar uzun sürecek. Bence nVidia'yı boykot edelim. Ben çok sinirliyim bu duruma. 2080 ile 1080 Ti arasındaki fark bence çok az. Kabul edilemez. Şu durumda elimdeki oyunların hepsini 1440p'de 1080 Ti ile çok rahat oynuyorum 165Hz monitörüm ile. Bazı oyunlar (ufak bir yüzde) görüntü ayarlarında optimizasyon gerektiriyor kartın sürekli 165 fps üstü vermesi için. Çok zor farkedilebilecek bir kalite kaybı oluyor o kadar. Onun dışındakilerin hepsi 'max out' edilmiş durumda ve 165 fps üstü verebiliyor.

2080'le 1080ti arasındaki fark az diye mi boykot edeceksiniz? O çok da haklı bir gerekçe olmaz. Mesela 780ti'dan çok az farkla hızlı olan bir 980 vardı. Ama bana göre Nvidia'nın yaptığı en iyi iş oydu. 

Burada farkın az olmasının iki sebebi var. İlki üretim tekniğinin pek gelişmemiş olması. 14/16nm'den 12nm'ye geçtiler ki aslında 12nm uydurulmuş bir üretim tekniği. Diğer sebep ise Nvidia'nın rt ve tensor core sayısına abandığı için gpu büyümüş ama performans çok artmamış durumda. Hatta gpu çok büyüğü için güç tüketimi de artmış (tabi mimarideki değişimin de etkisi var) saat hızları çok agresif olmamış. Sonuç olarak performans yine de iyi. Hatta bu boyutta gelen gpular ve yeni mimari olduğunu düşünürsek Nvidia çok iyi iş çıkarmış.

Bu fiyattan kart falan alınmaz zaten ama mühendislik anlamında Nvidia hala çok iyi gidiyor. 7nm ile bu mimari ve özellikler daha da gelişip maliyetler düştüğü zaman çok daha mutlu edecek kartlar görürüz. Şuan bile ucuza bulunduğu taktirde 10 serisi kartlar almak daha mantıklı. En azından bellek miktarına takılmaz insan.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, jackjoker said:

tamamını izlemedim ama izlediğim oyun incelemelerinde burada da 2080 1080 Ti'nin yine gerisinde kalmış. ciddi anlamda nvidia pascalı yavaşlatacak JJ demişti dersiniz :)

Gerisinde kalmamış. Çoğunlukla önünde. Zaten videonun sonundaki ortalama değerlerde de %1 önde denmiş. Ama bu kanal zaten Techspot'un youtube kanalı olduğu için tek başına referans olamaz. Zamanında gtx470 için "gtx285 ayarı bir kart, hd5850'nin gerisinde!!" diyen siteye bu kadar güvenebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, jackjoker said:

1. yeni sürücülerle pascal serisi kartların önünü biraz kesici durumlar ekleyebilirler. böylece yeni seri ile eski seri arasında fark açılması hedeflenir. nvidia yapar mı? yapar öyle bir firma çünkü potansiyeli var.

Yok daha neler! Apple müşterisi mi bu kadar insan koyun gibi he desin. Böyle bir işe girişirlerse o çekik gözlüyü çükünden asarlar.

1080ti - 2080 ne önünde ne gerisinde, kafa kafaya kartlar. Birinden birini 15mhz hızlandırırsın bütün testlerde 1-2 fps öne geçer.

2070 zaten kayıp, ne duyan var ne gören. Nvidia kendi lanse ettiği kart sanki yokmuş gibi davranıyor.

Eli yüzü düzgün bir tane kart var o da 2080ti fakat onun da parası el yakıyor. Türkiye'de 10.000-12.000 lira verip kim alır o kartı gerçekten çok merak ediyorum.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, Whooosh said:

Yok daha neler! Apple müşterisi mi bu kadar insan koyun gibi he desin. Böyle bir işe girişirlerse o çekik gözlüyü çükünden asarlar.

1080ti - 2080 ne önünde ne gerisinde, kafa kafaya kartlar. Birinden birini 15mhz hızlandırırsın bütün testlerde 1-2 fps öne geçer.

2070 zaten kayıp, ne duyan var ne gören. Nvidia kendi lanse ettiği kart sanki yokmuş gibi davranıyor.

Eli yüzü düzgün bir tane kart var o da 2080ti fakat onun da parası el yakıyor. Türkiye'de 10.000-12.000 lira verip kim alır o kartı gerçekten çok merak ediyorum.

iyi de yeni seride tek göze çarpan kart 2080 Ti. diğeri tamamen ölü. 2080 ile 1080 ti tamamen denk olduğunu önceki yazılarımda yazdım bende. sadece 2080 Ti ile pazara girdim yapamaz Nvidia. 2070 çıkarıcak mesela ama hangi yüzle? açıkcası kim alır 2070 gibi bir kartı şu tablolar ortadayken. kimse almaz. bunu onlar da farkında ki daha adı geçmiyor 2070'in. şuan ortada ki dedikodu yeni sürücüler ile farkın açılmasını sağlayacak bir takım hileler düşünüyor olabilirler. bu tarz hilelere yabancı değil nvidia. 

bilemiyorum ama ciddi bir başarısızlık hikayesi çıkar şu durumda ki zaten bir çok kesim de aynı fikirde. 

yarın bir gün AMD aynı büyüklükte bir gpu ya çok daha fazla transistör vs vs  ekler 2080 Ti yi de geçer belli mi olur? malum övüp övüp bitirilemiyen nvidia gpu'sunun büyük bir kısmı tamamen  DLSS ve Ray Tracing için ayrılmış atıl durumda. Bu durumda nvidia neyle cevap verecek? 2080 Ti Plus Very Max modeliyle mi? :D kartlar şu haliyle hem daha fazla güç çekiyor hemde sonuçlar ortada. AMD keşke böyle bir hamle yapsa. ama onlara da inancım yok.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Başarısız bir durum yok, kıyaslandığında 10xx serisi kartlar da yine Nvidia'nın kartı. Rakip olmadığı için başarısız diyemeyiz.

2080 1080ti'ın ray tracing destekli hali, 2080ti da Titan'ın RT modeli.

İsimlendirme teorisi ile birleşince zaten daha mantıklı oluyor. Hani demiştik ya 2080ti aslında titan, 2080 aslında 2080ti diye, tam örtüşüyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

başarı örneği olarak kendi içinde ki kapışmayı göz önünde bulundurursan evet haklısın. ancak fiyata göre oranlarsak başarısızlık derim. aslında dediğim gibi AMD ye ciddi bir fırsat doğdu. benim ray tracing ile dlss ile işim olmaz aynı büyüklükte ki alanı daha fazla kullanacağım derse tepeye oturur. çünkü yeni nvidia kartlarda şuan atıl şekilde duran bir alan var. neyse bekleyip göreceğiz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu fiyat seviyesindeki performans ortadayken satış grafiği nasıl olur bilemiyorum, pek başarılı olmayacağını varsayıyorum, 1080Ti ve 1080 piyasadan bir anda silinir ise o zaman bir iş yapma ihtimali var.

AMD’ye tam fırsat aslında bu durum bence ama Vega 64 şu bu ile olabilecek işler değil tabii, durum da ortadayken oradan çok birşey beklememek lazım.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Başarısız olarak değerlendirilebilecek olan şu:

1-Fiyat-performans meselesi, benzer performans atılımı için önceye göre ödenecek miktarın artması, hatta ciddi olarak artması da denilebilir 1.200 USD baz alınırsa.

2-Yeni teknolojiler getirmekle birlikte RTX 1080 GTX 1080Ti önüne ciddi olarak geçemiyor, GTX 1070=GTX 980Ti gibi bir durum vardı mesela Pascal’da, bu seride böyle bir şey göremiyoruz.

3-Yeni teknolojiler var ama kullanabilecek hiçbir oyun şu an ortada yok, yazılan çizilene göre de RTX 1080Ti için 1080p çözünürlükten falan bahsediliyor, bu zaten başlı başına olabilecek bir çözünürlük değil bu kalibre bir kart için ve bu seviyede de bahsedilen performans seviyesi aşırı düşük. Nerede kaldı daha yüksek çözünürlükler.

RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'nin tartışılabilecek bir durumu olduğunu sanmıyorum. Vega'yı çıkarması 15 ay sürdü. Bu işlere girişmesi de gelecek seneyi bulur. Nvidia o zamana kadar parsayı toplamış olur. 

@jackjoker

Şimdi bakınca tekrar farkettim, hem verdiğin test tabloları, hem de video techspot'tan ibaret hocam. Ona bakarak 1080ti = 2080 eşitliği zor çıkar, haberin olsun. Ha bence hala 1080ti daha alınası, o kısım ayrı. Ama 2080'in az farkla önde, enerji verimliliği olarak daha iyi bir kart olduğu ortada. Ayrıca rt ve dl desteği var. Ama hepsini toplasam, benim gözümde gerekli olan +3 bellek etmez. O yüzden 50 dolar daha ucuza bulursam 1080ti alırım. Aynı fiyatta belki 2080 mantıklı olur, o kadar. Zira yeni kart, yeni mimari, yeni sürücülerle ilerleme potansiyeli yüksek. Tabi Nvidia'nın canı isterse.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
27 dakika önce, mamad said:

Amd'nin tartışılabilecek bir durumu olduğunu sanmıyorum. Vega'yı çıkarması 15 ay sürdü. Bu işlere girişmesi de gelecek seneyi bulur. Nvidia o zamana kadar parsayı toplamış olur. 

@jackjoker

Şimdi bakınca tekrar farkettim, hem verdiğin test tabloları, hem de video techspot'tan ibaret hocam. Ona bakarak 1080ti = 2080 eşitliği zor çıkar, haberin olsun. Ha bence hala 1080ti daha alınası, o kısım ayrı. Ama 2080'in az farkla önde, enerji verimliliği olarak daha iyi bir kart olduğu ortada. Ayrıca rt ve dl desteği var. Ama hepsini toplasam, benim gözümde gerekli olan +3 bellek etmez. O yüzden 50 dolar daha ucuza bulursam 1080ti alırım. Aynı fiyatta belki 2080 mantıklı olur, o kadar.

video'yu ben vermedim.

ayrıca bir çok yerde ortak görüş bu zaten. bir tek sen aksini iddia ediyorsun :)

senin için www.anandtech.com inandırıcılığı daha önemliyse oraya da bakabilirsin. orada da ya denk ya 1-2 hadi bilemedin 3 fps farklar var. kendileri bile demiş %8 lik max fark var bazı yerlerde ama geneli eşit civarı. benim için bir kartın hızlı olması demek %5-8 gibi fark var demek için yeterli değil. buradan 1080ti = 2080 çıkar. 

ayrıca tekrar hatırlatalım

şuan için rt desteği fason. kartlar rt de tam verim için 1080p istiyor ki onda da yüksek fps verecek durumları yok. 

millet 4k da yüksek hz de fps isterken bunlar geriye gittiler. kim rt teknolojisi var diye bu kartları alır ki? 

düşünsenize 4k da oyun oynamak için kart alıyorum ama nvidia bu seriyi baz alırsak rt için 1080p de oynayın diyor. 

gülüp geçer herkes. 

2080 Ti haricinde diğerleri çöp ve ölü. ya eski nesil kartlar patlayacak yok olacak o zaman millet bunları alacak ya da kimse kusura bakmasın ama denk kart dururken sırf 1080p de rt oynamak için 2080 e para vermez. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok