Nvidia GeForce RTX/GTX Turing Ailesi (2018-2019)
1 1

Bu konuda 730 mesaj var

Zaten bu üst seri kartlardan çok para kazanmıyorlar bildiğim kadarıyla. Asıl dükkanı döndüren kartlar 1050'ler 1060'lar yada bunların muadilleri.

1200$'lık kartı kimse almasa da zarar edeceklerini zannetmiyorum ki eminim yine en iyisini en pahalısını isteyen binlerce alıcı bulacaklardır.

Benim asıl merak ettiğim 2060 seviyesinde neler olacağı. 4K Hdr gaming şuan benim radarımda değil, uzun bir süre daha da olacağını düşünmüyorum. Alacağım ekran kartıyla uzunca bir süre 1080p 1440p monitörlerde çatır çatır oyun oynamak istiyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2070’in pek adı sanı geçmezken 2060’tan ne beklenebilir -geliyor ise- pek birşey beklenmez bence bu fiyat-performans çizgisi içinde gelecek ise. 

Artı olarak o seviyede Ray Tracing falan, ismi olur kendisi olmaz gibi.

Bu arada ben de çok inancım olmadığından gidişata 1080p 240Hz geçişi yapmıştım, görüntü kalitesi çok iyi seviyede olmasa da mutlu mesut gidiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 Evet 2070'in adı geçmiyor fakat en çok satma ihtimali olan kart 2060'la beraber  2070'dir bana göre. sistem toplarken 1060/1070 satışlarına nur yağdığını görmek mümkün dü,  şimdi'de üst mecburen kart alacaklar kısa bir süre sonra Nvidia'nında zoruyla 2000 serisinden kart seçecekler, neyi seçecekleri duygusal gücünüzle alakalı.:zuh: şuan 1060 alacağıma varsa 2060 için biraz daha para öderim diyen çok kullanıcı olur. neticede bir umuttur kartı zamanı geldiğinde 2.elde az zararla satmak.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bir de şunu unutmamak gerekiyor. RTX 2080 FE fabrikasyon olarak overclocked geliyor. ancak test ettikleri 1080 Ti FE düz versiyon. aralarında eşitlik söz konusu ve kimi zaman 2080 kimi zaman 1080 Ti önde. Adil şekilde 1080 Ti de OC yapılsa bir de o sonuçlara bakmak lazım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence hiçbirşeye bakmak lazım değil, RTX 1080, GTX 1080Ti’dan kayda değer farklı bir performans veren bir kart değil, geriye düştüğü yerler var hatta. 

Gereksiz uzuyor bence.

Şunu da belirtelim, sıfırdan kart alınacak olsa 800 USD’ye RTX 2080 nasıl alınacak ? 650 USD’ye 1080Ti bulunabiliyor, alınır geçilir bu testler sonrası, 650 USD neresi 800 USD neresi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuan Ebay'de tertemiz cillop gibi 1080'ler 350$'dan gidiyor. Yine temiz 1080ti'lar 530-550$ civarından alınabiliyor. Yok ben sıfır istiyorum desen EVGA 1080Ti 680$

350$'lık ikinci el 1080 şuan F/P olarak rakipsiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen durum da böyle ise bu serinin çok tartışılacak bir yönü yok şu anda, ancak işte yine kendi kendisiyle yarışıyor, bu da ayrı bir gerçek. Esas itibariylede bundan oluyor zaten şu anki durum, rahatlıktan bence.

Sıfırdan kart alacaklara kolaylıklar bu şartlar altında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunlar için değil ama tensorflow/pytorch gibi deep-learning framework' lerinin cuda 10 desteği kazanmasıyla birlikte 1080ti' a ciddi fark atarsa (5x-10x gibi), bu alanda iyi satış yapar bence.

Ayrıca gelecek nesilde nvidia bu üçlü çekirdek yapısını(rt/tensor/grafik) koruyacak mı merak ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne diyorlardı filmlerde ? “Promises”

Bir dahaki serilerin durumu bunun satış başarısına bağlı olur herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD uyuduğu sürece pek bir şey beklemeyin derim ben. Dolar ucuz olsa ben bile düşünürdüm ikinci el bi 1080 falan. Gerçi oyun oynamıyorum napacaksam onu :D:D:D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap AMD uyumuyor eli mahkum geçiştirmeye çalışıyor, İşlemci tarafında da kaç yıl intel'i geçiştirmeye çalıştı durdu nafile olan son kullanıcıya oluyor. geçene seneye kadar 2c/4t i7 mobil yeter size diyen intel şuan 6c/12t ile zorlama i7 ile idare edin daha iyisini seneye yapacaz diyor. O hikayenin acılı yıllarının benzeri GPU kanadında yaşanıyor/yaşıyoruz malesef. Olmaz ya yakın bu yıl bitmeen çıkacağı söylenen AMD kartları nispeten uygun bir fiyat/performans dengesiyle çıkarsa piyasa biraz hareketlenme yaşayabilir diye umudum var.

2000 serisindeki tensor core'ların gücüyle neler yapılabileceğini yazmak yerine gerçekte şuan neler yapıldığını gösterseler daha iyi olurdu, Öyle ray tracing hesabı yapıyoruz ve tensor çekirdeğimiz var deyip geçiştirmeleri bile AMD'nin elinin bağlı olmasındandır.

Geçen sene yaz mayıs zamanı ryzen toplarken gayet iyi fiyattan 1070 alabiliyordum keşke alsaydım, şimdi o paraya 2050Ti bile alamayacağız bu gidişle. 

Sakin bir kafayla 2080 incelemesi bakarken aslında 1080p'de kalanıcaksa 2050Ti alınarak bile durumu geçiştirilebilir diye düşünmeye başladım.  Kaynak= https://techreport.com/review/34112/nvidia-geforce-rtx-2080-graphics-card-reviewed

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anca vakit buldum şöyle ayrıntılı şekilde bakıp yazacak. Ama kartların fiyatları ortadayken o da içimden gelmedi. Fiyatlar bu gezegene ait değil gibi. Nvidia yeni bir teknoloji sunuyor ama bunu çok maliyetli şekilde yapıyor ve o maliyeti de bize ödetiyor.

Bildiğimiz shader yapısıyla devam etselermiş keşke, diyeceğim ama o zaman da hala yeni bir şey görmemiş olacaktık. Neyse, en azından Amd artık Nvidia'yı biraz daha tehdit edebilir. En azından yaklaşması mümkün görünüyor. Benzer performansı benzer zar alanı ile sunabilir, hatta az alan işgal ederek. O da maliyetleri baya aşağı çeker. Tabi rt ve dl olmadan eski tip grafik işlemci mantığı ile yapar bunu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni bir rakipte yolda unutmamak lazım Intel. Şu seriyi es geçiyorum, heryerde aynı yaklaşım dolanmakta bir kaç site al geç diyor ama genel kanı beklemek. AMD ve Intel'in rekabete katılması bize yarar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cogu oyuncunun kullandigi cozunurluklerde 144 fps gibi performanslar veren mevcut kartlar uzerine yeni bir mimari gelecekse bunun hiz arttirmaktan cok gelecek nesil ozelliklere kopru olusturmak uzerine kurulu olmasi mantikli. Intel piyasaya girdiginde buyuk ihtimalle ray tracing'i on plana cikartacakti, 90'lardan beri Intel yuksek islemci gucuyle grafik piyasasina ray tracing getiren olma hayalini kovaliyor. nvidia RTX hamlesi ile (1) real time ray tracing'i piyasaya ilk sunan firma imajini elde etti, (2) Intel piyasaya gelene kadar mimari ve driver'larini optimize etmeye vakit bulmayi garantiledi, (3) oyun yapimcilarinin bu yeni teknolojiyi kullanan oyunlarini ilk nvidia kartlarinda hazirlamasini sagladi. Intel goz onune alindiginda nvidia dogru hamleyi yapti.

AMD belki ray tracing'e ozel donanim eklemek yerine shader unitelerinin sayisini arttirmayi tercih edecek, boylece belki mesela 4K'da daha iyi performans veren ama cip alani daha ufak olan bir mimari sunup bugun icin daha iyi bir cozum oldugunu iddia edecek, RT'yi de shader yoluyla kotarip "sartsa bizde de var" diyecek, teoride RT performansinda geride olsa da bu oyunlar henuz yaygin olmadigi icin kisa donem icin daha iyi bir secim oldugunu iddia edecek. Ama AMD kisa donemde driver'larini oturtmayi beceremiyor. Onlar duzgun calisan driver cikarana kadar nvidia driver'larini optimize edip performans farkini kapatabiliyor. Nvidia'nin mevcut mimarisi yeniden programlanmaya acik oldugu icin yeni optimizasyon yontemlerine de imkan verebilir. AMD ile rekabeti goz onune alindiginda, Nvidia zaten guclu oldugu driver optimizasyonu alaninda kendisine daha genis oyun sahasi saglayan bir mimariye yonelmekle guzel bir hamle yapti bence.

Yeni teknolojilerin hemen destek bulmamasi kotu tabi ama yeni degil. Bence en onemli olanlardan soz edersek DirectX6'da cift dokunun tek geciste islenmesi, DirectX7'de Hardware T&L, DirectX8'de programmable shader modeli, DirectX9'da HLSL ve FP shader'lar, DX12'da low-level programming destegi geldiginde ayni sey oldu. Sonucta butun bu teknolojiler kullanim buldu, buluyor, ray tracing icin de aynisi gecerli olacak. Bu teknolojileri (1) ilk piyasaya sunan olmanin getirdigi imaj, (2) donanimi ilk hazir olan sirket olup driver'lar uzerinde calismak, (3) oyun yapimcilarinin yeni teknoloji kullanan oyunlarini hazirladiklari "gelistiricinin tercihi" donanim olmanin getirdigi avantaj her zaman arti oldu.

Ayni cip alanina iki 1080Ti sigdirip bu nesli gecistirseler 4K'da daha yuksek hiz elde edebilirlerdi, pratikte baska cok artisi olmazdi. Onun yerine bir sonraki nesilde kullanilacak teknolojileri piyasaya ilk sunan olmayi tercih etmeleri, ozellikle Intel'in piyasaya girisine hazirlik yaptiklari dusunulurse makul. DLSS ile 4K kullanildiginda onceki nesille performans farki aciliyor, goruntu kalitesi de bazi acilardan daha yuksek. DLSS 2X kullanildiginda 64X supersampling ile karsilastirilabilir bir goruntu kalitesi elde edildigini iddia ediyorlar ki bu oldukca etkileyici. Ray tracing kullanildiginda isiklandirma ve yansima efektlerinde kalite artisi saglanabiliyor. Neticede sadece performans artisi sunan bir kartla piyasaya gelmek yerine istendiginde performans artisi, istendiginde kalite artisi saglayan ve bir sonraki nesle hazirlayan bir mimari ile gelmis olmalari her zamanki nvidia taktigi. Simdiye kadar ise yaradi, simdi ortada rakip olmayinca fiyat costugu icin milletin agzina sakiz oldular ama bugune kadar onlara basari getiren her zamanki yontemlerinden farkli bir sey yapmiyorlar. Yeni teknolojileri destekleyen oyun olmadan donanim kullanilmiyor, donanim olmadan yeni teknolojileri destekleyen oyun yapilmiyor. Adamlar hem performansi yeterince yukselten urun yapip satmayi, hem de boylece yeni nesil teknolojileri yeterince bilgisayara sokup oyun destegi saglamayi beceriyor, bir gunde olmuyor diye sizlanmamak lazim.

Gercekten endise edilmesi gereken bir sey varsa o da bu yeni teknolojilerin kontrollu ortamda, sabit demolarla, birkac oyunda duzgun calistigini gormenin "tamam olmus" demek icin yeterli olmamasi. AI isin icine girdigi icin pratikte sagda solda sacma sapan hatalar goruluyor olabilir. Gerci texture pop-in'ler ve LOD gecisleri arasinda geometri pop-in'ler vs ile oyuncular bu tarz sicramalara/kesintilere alistiklari icin bu da normal olarak degerlendirilebilir ama surekli olursa can sikar. Bu yeni teknolojilerin mevcut incelemeleri oldukca limitli, simdilik nvidia'nin sozune guvenmek zorunda kaliyoruz.

Fiyat artisi kotu tabi ama yeni degil. TNT'den bu yana her nesilde grafik kartlarinin fiyat artti. Bu nesilde nvidia kendi kendisiyle yarisiyor, bosuna eski kartlarin fiyatini dusurecegine yeni kartlarin fiyatini yuksek tutmasi normal. Piyasaya rakip bir kart geldiginde fiyatta ayarlama olacaktir. Bir sonraki kartlari da 4K'da 120hz kovalayanlara, 8K'da 60hz kovalayanlara, VR'da super yuksek cozunuklukler isteyenlere satilacaktir. Bu nesilde o performanslari verselerdi ve kartlar uygun fiyata piyasaya ciksaydi bir sonraki nesil kartlarin satislari limitlenmis olurdu. Kar amacli bir firma olarak nvidia'nin yaptigi her sey dogru. Teknolojinin gelismesini ite-kaka hizlandiran bir firma gozuyle bakarsak yine yaptiklari dogru. VR'da performans artisi %60 civarinda. Bu kartlarin mimarisi benim gibi teknolojide yeniliklerden mutlu olanlar icin dogru secimlerle dolu. 

AMD'ye "su anda kullanilan teknolojilerde en iyi fiyat/performans oranini veren firma" imajini kovalamanin yolunu acmis oldular ama birinin driver konusundaki beceriksizligi, digerinin bu konudaki ozel becerisi bu riski goze almalarina izin vermis olmali. AMD eger hazirsa ataga gecmeli. Ama nvidia'nin orta ve alt seviyede fiyat dusurerek cevap verebilecegi hamleler disinda bir sey yapmalarini beklemiyorum. Ust seviyede nvidia'yi zorlamalari ve yeni driver optimizasyonlarina itmeleri vakit alabilir. Ama rekabeti kizistirsalar guzel olur.

epi tarafından düzenlendi
mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

trump'ın çine getirdiği ek vergilerden dolayı nVidia da etkilenecek firmalar arasındaymış.

https://wccftech.com/exclusive-nvidia-rtx-msrp-tariffs/

Based on the information we have received we are expecting price increases of roughly $75 to $80 for the RTX 2080 Tis and $50 for the RTX 2080 variants. 

son kullanıcı için 50-100 dolar daha fazla olacağı söyleniyor şuan ki fiyat üzerine. şuan 1200-1250 dolar civarında seyreden TI modelinin yaklaşık 1330-1350 dolar civarına çıkacağı belirtilmiş. Zorunlu bir artış olacakmış. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

geçen gün yazdığım haber de bahsettiğim konuda nvidia rtx kartlarının fiyatları belli olmaya başlamış.

https://wccftech.com/exclusive-nvidia-rtx-msrp-tariffs/

Example: MSI’s NVIDIA RTX Lineup New Pricing After Trump Tariff

Here is one of the lists we received with post-tariff pricing going live very soon (if not already):

• RTX 2080 Ti Gaming X Trio: $1231 to $1310
  • RTX 2080 Ti DUKE 11G OC: $1212 to $1290
  • RTX 2080 Ti VENTUS 11G OC: $1203 to $1280
  • RTX 2080 Gaming X Trio: $849 to $900
  • RTX 2080 DUKE 8G OC: $840 to $890
  • RTX 2080 VENTUS 8G OC: $830 to $880
jackjoker tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
  • "Urunlerine vergi geldigi icin fiyatlari artti" seklinde bir haber degil bu. "Cin'e vergi koyulduguna gore maliyetleri artacagi icin fiyati da yukseltecektir" seklinde tahmine dayali bir yazi. Adamin kar marji yuksekse, fiyat arttiginda satis hacmi dusecegi icin toplam karinin dusecegine inaniyorsa bu maliyet artisini mevcut fiyatta bir degisiklik yapmadan da gogusleyebilir. Fiyatta yapacagi degisiklik %0-6.5 arasinda olacaksa buna kafadan %6 olur demek mumkun degil.
  • Ayrica Amerika'da vergiler degisti diye Amerika satis fiyatinda degisiklik olacaksa bu Turkiye'deki satis fiyatinin da degisecegi anlamina gelmiyor.
  • Iki mesajinizda da ayni linki vermissiniz.
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLSS incelemesi: https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2018-dlss-turing-tech-analysis

DLSS'in (default) "benzer goruntu kalitesi" iddiasi pek tutmuyor. Bu modda DLSS kullanildiginda input resolution dusuruluyor. Yani oyun dusuk cozunurlukte render edilip DLSS ile supersampling simule edilerek yuksek cozunurluge benzer goruntu elde edilmeye calisiliyor. Goruntu kalitesinden cok da kaybetmeden performansta kazanc elde etmek icin guzel bir teknik eyvallah ama goruntu kalitesi ayni degil. Buna performans modu gozuyle bakmali. Ileride kartin nefesi yetmediginde goruntuden cok kismadan performans acmak icin kullanilabilir, bu kadar para odeyen birinin bu asamada tercih edecegi bir sey gibi gozukmuyor.

DLSS 2X ilginc ama su asamada pek inceleyen yok. 64X supersampling kalitesini hedeflediklerini soyluyorlar, tabi o da tam tutmayacaktir (haliyle her firma abartiyor) ama mevcut AA yontemlerine benzer performansta kalite artisi saglayabilir. Boyle pahali bir karti alip sagladigi performans artisini bu sekilde kalite yukseltmek icin kullanmak bence daha makul. Bu konuda ayrintili inceleme gorursem paylasacagim.

DLSS (default) modunda shader yukunun yariya dustugunu soyluyorlar cunku input resolution dusuruluyor (4K yerine 1440p gibi). Yani DLSS 2X'deki "2X" anlasilan oradan geliyor, tam cozunurlukte oldugu icin diger modun iki kati yuku var. Tahminimce nvidia DLSS'i tasarladiginda 2X olarak tasarladi, sonrasinda "ya bu teknik iyiymis, biz input resolution'i dusurelim, DLSS'le kaliteyi kotarip bunu performans modu olarak kullanalim" dedi. Biraz zorlama olmus. Performans modu ve kalite modu olarak adlandirilabilirmis.

Isin marketing bullshit kismina takilmayip 2X'in goruntu kalitesi sonucunu gormek lazim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dlss'den çok umutlu değilim, görüntü stream gibi olacaktır muhtemelen ama dlss2x işe yarayabilir.

Ayrıca bu çözünürlüğü yarıya düşürmek terimi esnek bir terim, yani hem yatay hem dikey çözünürlüğü yarıya düşürüyorsa aslında çeyrek çözünürlüğe denk oluyor bu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hem yatay hem dikey cozunurlugu yariya dusurmek gibi bir durum soz konusu degil. Stream gibi bir goruntu de yok, goruntu karsilastirmalari (resim ve video) linkte mevcut. DLSS performans modunu ben de cazip bulmadim ama o kadar da degil yani..

Cozunurluk dusurulmesi cok canimi sikmadi, ne de olsa performans modu; ne yaptiklarini gizlemedikleri surece kabulumdur. Ama videolarda temporal hatalar gordum, bunlar 2X modunda da mevcutsa o kotu. Buyuk ihtimalle bunlar isaret edildiginde nvidia algoritmanin guncellenmis halini sunarak kaliteyi arttiracaktir, belki de henuz hazir olmadiklari icin 2X'i pek gormuyoruz.

Donanimdan cok yazilim firmasiyiz diyorlardi, artik hizmet firmasiyiz deseler yeridir. Oyunlarin DLSS profilleri yer tutuyor, driver'a gomulu gelmiyor, sanirim Geforce Experience sistemde hangi oyunlar varsa onlarin profillerini indiriyor. Bazi oyun profilleri guncellendikce yenisi indirilerek kalite artisi saglanacaktir

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kart almak icin sebep sayilacak bir ozellik degil.

Karti zaten aliyorsaniz guzel olabilecek bir arti. Tensor core’lar bu gorevi ustlendigi icin shader yuku olmayacak, performans kayipsiz AA mumkun olacak diye bir izlenim edindim, dogruysa DLAA 2X (kaliteli olan mod) hem yuksek kalite, hem bedava diye ilgi cekebilir. Ama driver guncellemelerine bagimli olmak cok da guzel degil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok